Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Tak dużo jak to możliwe - cz. II - Azja Pd-Wsch.11sty
2007

Stolica Malezji

1 14 0  
  Kuala Lumpur, Malezja, prowincja Kuala Lumpur

O odwiedzeniu Kuala Lumpur myśleliśmy już od paru dobrych lat. Mało wiedzieliśmy w sumie na jego temat ale zawsze postrzegaliśmy to miasto jako miejsce które będzie się nam podobało. Trochę niewłaściwie wybraliśmy czas jego odwiedzenia. Każde miejsce zobaczone zaraz po wyjeździe z Singapuru wypada gorzej. I tak było z Kuala Lumpur. Do stolicy Malezji dotarliśmy wczesnym rankiem. Pociąg z Singapuru przypominał raczej samolot niż tradycyjną kolej. Klimatyzowane wagony, wygodne siedzenia pomiędzy którymi było wystarczająco miejsca na ułożenie się, luki bagażowe w których zmieściły się całe nasze plecaki i głos "kapitana" w głośnikach witający na pokładzie i informujący o czasie przejazdu. Przyjechaliśmy na główną stację kolejową miasta - Kuala Lumpur Central skąd szybko przemieściliśmy się do Chinatown.

Chinatown wybraliśmy ze względu na niskie ceny noclegów. Niestety, niskie ceny oznaczają również i kiepskie warunki. Fajnie przynajmniej, że udało się nam znaleźć pokój z oknem co wcale nie jest takie oczywiste za cenę jaką płaciliśmy. Ponownie, przywilej stolicy do windowania cen w górę bez względu na jakość. Okolica nie jest jakoś specjalnie urokliwa ani przyjazna. Trochę brudno, mało ciekawe, niszczejące kamienice, krzywe chodniki, licznie rozsiane chińskie restauracje, kafejki, sklepy z cenami jak w Polsce i nocny market. O dziwo zaskoczyła nas duża liczba Polaków robiących zakupy. Kupowali wszystko: zegarki, dżinsy, koszulki, torebki, zawsze twardo się targując. Czyżby powrót do dawnych czasów?

W Kuala Lumpur planowaliśmy zostać dwa dni, z czego połowę pierwszego dnia straciliśmy na załatwienie wizy do Tajlandii w ambasadzie tego kraju. Mało rzeczy wnerwia nas tak bardzo jak wiza do Tajlandii. Nie dość że za pierwszym razem mieliśmy problem z jej otrzymaniem, to zaledwie po paru dniach pobytu w Tajlandii znowu stanęliśmy przed koniecznością starania się i zapłaty za kolejną wizę do tego kraju. Co gorsza pozostaniemy tam tylko dwa dni w drodze do Birmy i po 20 dniach znowu będzie trzeba uiścić daninę królowi. Oj, nie lubimy Tajlandii...

Dwie wieże

Petronas Twin Towers - symbol Kuala Lumpur i niemalże całej Malezji, do niedawna najwyższe budynki na świecie. W ciągu dnia nie zrobiły na nas specjalnie wrażenia. Może to wina zachmurzonego, monsunowego nieba na którym budynki nie wyróżniały się mocno. Mieliśmy wrażenie że powinny być większe, wyższe i jakieś inne. Ot, zwykłe wieżowce. Jednak gdy tylko zapadł zmrok i zapalono tysiące świateł na wieżach i wokoło nich, symbol Kuala Lumpur pokazał się w pełnej krasie. Widok właściwie zapierał dech w piersiach. Można na nie patrzeć godzinami. Monorail Najpiękniejsze budynki jakie w życiu widzieliśmy. Można je oglądać z bardzo bliska, bardzo daleka i za każdym razem wyglądają inaczej i za każdym razem robią wrażenie.

Sky Bridge

Obydwie wieże, niemal w połowie ich wysokości łączy most zwany "sky bridge". Jest to ponoć cud inżynierii i właściwie to on nadaje charakter całej budowli. Żelaznym punktem "wycieczki" do Kuala Lumpur jest odwiedzenie wież i wjazd na most. Co ciekawe bilety są limitowane, ale impreza jest darmowa. I dobrze że jest darmowa bo w przeciwnym wypadku byłaby to jedna z większych porażek wyprawy. Bilety na wjazd windą na sky bridge trzeba załatwić sobie dzień wcześniej. Czasem zdarzają się jakieś wolne miejsca na popołudniowe wjazdy jak było w naszym przypadku. Tak więc trzeba stawić się o wyznaczonej godzinie, każdy dostaje identyfikator do powieszenia na szyi, każdy przechodzi drobiazgową kontrolę, należy pozostawić niemal wszystko w depozycie, o wniesieniu statywu fotograficznego nie może być mowy, torby, torebki, noże, scyzoryki, parasolki wszystko ląduje w zamykanych szafkach. Następnie przechodzi się przez piszczące bramki wykrywające metale. Ochrona pyta co się ma w kieszeniach, rewidują torebki na pieniądze. Za żucie gumy jest chyba chłosta... Istny cyrk. Do obsługi całości zatrudniona jest masa ludzi. Babeczki sprzedające bilety, rozdające identyfikatory, witające gości, żegnające gości, cały sztab ochrony, ludzie od depozytów, ludzie od sprawdzania biletów, windowi, ludzie pilnujący porządku, a wszystko po to aby dosłownie 10 minut postać sobie w szklano - aluminiowym mostku rozpiętym pomiędzy wieżami. Monorail Nie ma bardzo jak robić zdjęć bo szyby są podwójne i z jakimś filtrem, a przy złej pogodzie bez statywu nic się nie wskóra. Tak więc totalna porażka i śmiech na sali.

Menara Kuala Lumpur

Mając ogromny niedosyt w podziwianiu miasta z lotu ptaka postanowiliśmy nadszarpnąć nasz budżet i udaliśmy się tuż przed zachodem słońca do Menara Tower - czwartej pod względem wysokości wieży telekomunikacyjnej na świecie. Winda wywozi gości na taras widokowy umieszczony na wysokości 276 metrów nad miastem. 360 stopniowa panorama miasta jest fenomenalna. Zwłaszcza gdy przybędzie się tam tuż przed zachodem słońca. Na platformie można przebywać tak długo jak się potrzebuje. Można robić zdjęcia, używać statywu, do dyspozycji są bezpłatne lunety a każdy zwiedzający, przy wejściu zostaje wyposażony w odtwarzacz MP4 ze słuchawkami - taki elektroniczny przewodnik. Bardzo pomysłowo nagrane kolejne filmy pokazują miasto i obiekty które można oglądać przez lunety. Istny raj dla miłośników oświetlonych, wielkich miast.

Bezsprzeczną chlubą miasta jest transport publiczny, którego nie jedna stolica mogłaby pozazdrościć. W Kuala Lumpur działają: kolej podmiejska łącząca kilka dzielnic miasta z ościennymi miejscowościami, dwie linie kolejki nadziemnej oraz fajniutka kolej jednoszynowa - monorail. Ponad miastem... Sky Bridge Pociągi jeżdżą często, są czyste, klimatyzowane, w miarę tanie i docierają wszędzie gdzie powinny. Ciekawa jest zwłaszcza przejażdżka monorailem. Linia jest zawieszona nad ulicami a do tego bardzo kręta, przez co przejazd nią przypomina nieco wolną wersję górskiej kolejki.

Całe Kuala Lumpur jest nowoczesne, przyjazne turyście i generalnie może się podobać. Nie ma w nim jakiś fascynujących zabytków ale ogólna atmosfera jest na tyle dobra że można w nim chwilę pomieszkać. Gdyby tylko nie te temperatury...

Informacje praktyczne:
- Pociąg z Singapuru do Kuala Lumpur - 70 RM, 5 pociągów. Ostatni z Singapuru wyjeżdża 22:15, na miejsce przyjeżdża parę minut po 7 rano. Zdecydowanie taniej jest z Singapuru pojechać do Johor Bahru i tam złapać pociąg lub autobus do KL. Bilet będzie wtedy kosztował około 20-25 RM. W przeciwnym kierunku lepiej jest od razu pojechać do samego Singapuru. Autobusy z KL do Singapuru kosztują 30 RM
- Najtańsze noclegi są w Chinatown. Ich jakość jest bardzo niska lub jeszcze niższa. Ceny w granicach 30 RM za dwójkę. My mieszkaliśmy w Lee Mun GH płacąc 27 RM za dwójkę. Chyba najtańszy i zarazem najładniej wyglądający pokoik.
- przejazd kolejką nadziemną z Chinatown do Petronas Towers - 1,6RM
- przejazd kolejką nadziemną z KL Central do Chinatown - 1RM
- na stacji kolejowej KL Central jest stanowisko Air Asia. Można w nim płacić za loty kartą kredytową jak i gotówką. Są też darmowe terminale do sprawdzenia cen lotów. Niestety wiecznie duże kolejki... Z przed stacji odjeżdżają też autobusy Air Asia na lotnisko.
- Wjazd na Sky Bridge w Petronas Tower - bezpłatny ale bilety trzeba nabyć dzień wcześniej. Czasem są jakieś wolne miejsca na popołudniowe godziny.
- Wjazd na Menara Kuala Lumpur - 20RM. Drogo ale warto.
- Autobus z KL do Lumut (na wyspy Pangkor) 19 RM, 4,5 godz.
- Internet około 3 RM / godz.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Gemas, Malezja): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

11sty
2007

Galeria (14)

 
  Kuala Lumpur, Malezja, prowincja Kuala Lumpur
 
  • Opublikuj na:
11sty
2007

Komentarze

 
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Na mapie

 

Spis treści

1
1. Koniec pobytu w Chinach Mengla, Chiny
piątek, 1 gru 2006
Mengla, Chiny Koniec pobytu w Chinach, Mengla, Chiny
1 7
2. Sabai Dii Laos Louang Namtha, Laos
piątek, 1 gru 2006
Louang Namtha, Laos Sabai Dii Laos, Louang Namtha, Laos
1 7
3. Prawie w Tajlandii Ban Houayxay, Laos
niedziela, 3 gru 2006
Ban Houayxay, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Houayxay, Laos
1 8
4. Rejs po Mekongu Muang Pakbèng, Laos
poniedziałek, 4 gru 2006
Muang Pakbèng, Laos Rejs po Mekongu, Muang Pakbèng, Laos
5
5. Ban Pak-Ou, Laos wtorek, 5 gru 2006 Ban Pak-Ou, Laos Ban Pak-Ou, Laos
1 16
6. Piękne miasto Louangphrabang, Laos
wtorek, 5 gru 2006
Louangphrabang, Laos Piękne miasto, Louangphrabang, Laos
1 15
7. Bombowe miasteczko Muang Phônsavan, Laos
poniedziałek, 11 gru 2006
Muang Phônsavan, Laos Bombowe miasteczko, Muang Phônsavan, Laos
1 2
8. Prawie jak Wietnam Xam Nua, Laos
środa, 13 gru 2006
Xam Nua, Laos Prawie jak Wietnam, Xam Nua, Laos
5
9. Viangxai, Laos czwartek, 14 gru 2006 Viangxai, Laos Viangxai, Laos
1 15
10. Czysta rozrywka Muang Vangviang, Laos
sobota, 16 gru 2006
Muang Vangviang, Laos Czysta rozrywka, Muang Vangviang, Laos
1 10
11. Stolica Laosu Wientian, Laos
wtorek, 19 gru 2006
Wientian, Laos Stolica Laosu, Wientian, Laos
1 5
12. Champasak, Laos piątek, 22 gru 2006 Champasak, Laos Champasak, Laos
1 14
13. Święta w raju Ban Dondét, Laos
sobota, 23 gru 2006
Ban Dondét, Laos Święta w raju, Ban Dondét, Laos
1
14. Prawie w Tajlandii Ban Vangtao Nai, Laos
środa, 27 gru 2006
Ban Vangtao Nai, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Vangtao Nai, Laos
1
15. Koszmaru ciąg dalszy Nong Khai, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Nong Khai, Tajlandia Koszmaru ciąg dalszy, Nong Khai, Tajlandia
1 12
16. Khao San Rd. Bangkok, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Bangkok, Tajlandia Khao San Rd., Bangkok, Tajlandia
1 8
17. Tonąc w kwiatach Kota Bahru, Malezja
piątek, 5 sty 2007
Kota Bahru, Malezja Tonąc w kwiatach, Kota Bahru, Malezja
1 22
18. Raj na ziemi? Singapore, Singapur
poniedziałek, 8 sty 2007
Singapore, Singapur Raj na ziemi?, Singapore, Singapur
1 14
19. Stolica Malezji Kuala Lumpur, Malezja
czwartek, 11 sty 2007
Kuala Lumpur, Malezja Stolica Malezji, Kuala Lumpur, Malezja
1 10
20. W końcu na plaży Pangkor, Malezja
sobota, 13 sty 2007
Pangkor, Malezja W końcu na plaży, Pangkor, Malezja
1 5
21. Kolonialne miasto George Town, Malezja
wtorek, 16 sty 2007
George Town, Malezja Kolonialne miasto, George Town, Malezja
1
22. Znowu w Bangkoku Bangkok, Tajlandia
czwartek, 18 sty 2007
Bangkok, Tajlandia Znowu w Bangkoku, Bangkok, Tajlandia
1 18
23. Stolica Związku Myanmar Rangun, Myanmar
sobota, 20 sty 2007
Rangun, Myanmar Stolica Związku Myanmar, Rangun, Myanmar
1 13
24. Dzień na motorku Bago, Myanmar
poniedziałek, 22 sty 2007
Bago, Myanmar Dzień na motorku, Bago, Myanmar
1
25. Zlota Skala Kyaikto, Myanmar
wtorek, 23 sty 2007
Kyaikto, Myanmar Zlota Skala, Kyaikto, Myanmar
1
26. Cudne jezioro Inle Lake, Myanmar
czwartek, 25 sty 2007
Inle Lake, Myanmar Cudne jezioro, Inle Lake, Myanmar
1
27. Treking w górach Kalaw, Myanmar
sobota, 27 sty 2007
Kalaw, Myanmar Treking w górach, Kalaw, Myanmar
1
28. Drugie najwieksze miasto kraju Mandalaj, Myanmar
środa, 31 sty 2007
Mandalaj, Myanmar Drugie najwieksze miasto kraju, Mandalaj, Myanmar
29. Mingun, Myanmar piątek, 2 lut 2007 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1
30. Dlugi most Amarapura, Myanmar
sobota, 3 lut 2007
Amarapura, Myanmar Dlugi most, Amarapura, Myanmar
1
31. Ava, Myanmar sobota, 3 lut 2007 Ava, Myanmar Ava, Myanmar
1
32. Pagody pagody Pagan, Myanmar
niedziela, 4 lut 2007
Pagan, Myanmar Pagody pagody, Pagan, Myanmar
1
33. Znowu w stolicy Rangun, Myanmar
środa, 7 lut 2007
Rangun, Myanmar Znowu w stolicy, Rangun, Myanmar
1
34. Ach ten Bankok Bangkok, Tajlandia
piątek, 9 lut 2007
Bangkok, Tajlandia Ach ten Bankok, Bangkok, Tajlandia
1
35. SCAMbodia Paôy Pêt, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Paôy Pêt, Kambodża SCAMbodia, Paôy Pêt, Kambodża
1 16
36. Angkor Siem Reap, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Siem Reap, Kambodża Angkor, Siem Reap, Kambodża
1 11
37. Szalone miasto Phnom Penh, Kambodża
czwartek, 15 lut 2007
Phnom Penh, Kambodża Szalone miasto, Phnom Penh, Kambodża
1 3
38. Plaża... Sihanoukville, Kambodża
niedziela, 18 lut 2007
Sihanoukville, Kambodża Plaża..., Sihanoukville, Kambodża
1 6
39. Good Morning Viet Nam Ho Chi Minh, Wietnam
piątek, 23 lut 2007
Ho Chi Minh, Wietnam Good Morning Viet Nam, Ho Chi Minh, Wietnam
6
40. Tây Ninh, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Tây Ninh, Wietnam Tây Ninh, Wietnam
6
41. Củ Chi, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Củ Chi, Wietnam Củ Chi, Wietnam
1 15
42. Open Tour Hue, Wietnam
poniedziałek, 26 lut 2007
Hue, Wietnam Open Tour, Hue, Wietnam
1 16
43. Stolica Wietnamu Hanoi, Wietnam
środa, 28 lut 2007
Hanoi, Wietnam Stolica Wietnamu, Hanoi, Wietnam
1 4
44. Gdzie smok schodzi do morza Hạ Long, Wietnam
piątek, 2 mar 2007
Hạ Long, Wietnam Gdzie smok schodzi do morza, Hạ Long, Wietnam
1 8
45. Ponownie do Chin Babu, Chiny
poniedziałek, 5 mar 2007
Babu, Chiny Ponownie do Chin, Babu, Chiny
1 17
46. Ostatni przystanek Hong Kong, Hong Kong
środa, 7 mar 2007
Hong Kong, Hong Kong Ostatni przystanek, Hong Kong, Hong Kong
1
47. Po podróży Pruszków, Polska
sobota, 10 mar 2007
Pruszków, Polska Po podróży, Pruszków, Polska

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:10 mar 2007  (15 lat temu)
pierwszy wpis: 1 gru 2006  (16 lat temu)
  
liczba tekstów:42
liczba zdjęć:319
liczba komentarzy:1762
odwiedzone kraje:11
odwiedzone miejscowości:44

Uczestnicy

RedakcjaWarszawa

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2022 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2022 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone