Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Tak dużo jak to możliwe - cz. II - Azja Pd-Wsch.3gru
2006

Prawie w Tajlandii

1 7 0  
  Ban Houayxay, Laos, prowincja Bokèo

osuwisko - musimy poczekać W Laosie, obok autobusów powszechnym środkiem publicznej komunikacji między miastami są tzw. Sawngthaew (czyt. sangtu) czyli mniejsze lub większe ciężarówki, czasem też przedłużone pickupy z dwoma rzędami drewnianych siedzeń ułożonymi naprzeciw siebie i metalową konstrukcją zwieńczoną plastikowym dachem i bagażnikiem. W zależności od wielkości takiego pojazdu mieści się w nim od 16 do 30 osób. Poruszają się one nieco szybciej niż autobusy ale podróż nimi - jakkolwiek bywa pasjonująca - jest mniej komfortowa gdyż stłoczeni w środku podróżni nie mają możliwości ruchu, praktycznie przez cały czas trzeba się kurczowo trzymać barierek a cały pęd powietrza wraz ze spalinami i kurzem dostając się pod dach bywa wyjątkowo męczący.

Jeden z takich właśnie sawngthaew miał nas zawieźć do oddalonego o około 200km Houei Xai (czyt. Huei Sai). Czasy kiedy podstawowym środkiem transportu w Laosie były łodzie odeszły już do historii. Zastąpiły jest samochody i autobusy który są zwyczajnie szybsze i tańsze. Ale taka zmiana była możliwa dopiero wtedy kiedy sieć dróg została powiększona a istniejące - wybudowane jeszcze przez Francuzów - zostały wyremontowane. Obecnie niemal wszystkie główne drogi w Laosie są w całkiem niezłym stanie i mają asfaltową nawierzchnie. Jedną z ostatnich dróg będący w fazie budowy jest właśnie droga nr 3 łącząca Luang Namtha i Houei Xai. Nasze Sawngthaew

Podróż sawngthaew była dla nas nowym doświadczeniem. To kolejny środek transportu na naszej - długiej już liście - pojazdów jakimi dotychczas podróżowaliśmy. Droga rzeczywiście była w kiepskim stanie. Parę kilometrów za Luang Namtha skończył się asfalt i wjechaliśmy do sukcesywnie wycinanej w tropikalnym lesie drogi. Samochód podskakiwał na każdym wyboju. Co jakiś czas musieliśmy się zatrzymywać by wielki spychacz mógł uczynić drogę przejezdną. Wszędzie w powietrzu wirował czerwony, niezwykle brudzący pył unoszony z ziemi. Osiadał na wszystkim. Po godzinie jazdy każdy pasażer był nim pokryty od stóp do głów. Widać to było zwłaszcza na włosach. Wszystko było czerwone. Parę razy trzeba było wysiadać z samochodu by go odciążyć przed wjazdem na strome przełęcze. Czasem też trzeba było go popchnąć. Podróżowaliśmy w ten sposób 6 godzin i wbrew pozorom była to całkiem przyjemna jazda.

Samochody z Luang Namtha zatrzymują się na dworcu oddalonym o 6km od centrum miasta. Nie możemy cały czas zrozumieć dlaczego często w Azji dworce są budowane tak daleko od centrum. Czy może chodzi o umożliwienie zarobkowania kierowcom taksówek i tuk-tuków? Chyba tak, bo chcąc nie chcąc musieliśmy dać zarobić jednemu z nich by zawiózł nas do centrum. Trzeba było się trochę potargować o cenę przejazdu ale to zupełnie inny sposób targowania niż w Chinach. malowanie posążków Buddy To bardziej sympatyczna rozmowa w której obydwie strony dążą do dogadania się a nie osiągnięcia zysku za wszelką cenę.

Houei Xai to nieciekawe, nadgraniczne miasteczko nad Mekongiem. Przybywa się do niego wyłącznie z dwóch powodów. Albo właśnie się przyjechało / wyjeżdża do Tajlandii (do położonego na drugim brzegu rzeki Chiang Khong) albo chce się popłynąć łodzią w dół Mekongu. My właśnie należeliśmy do tej drugiej grupy osób.

Polski styl podróżowania

Polski sposób podróżowania niemal zawsze wymusza niższy niż u innych nacji budżet. Tak i jest w naszym przypadku. Staramy się nie korzystać z usług pośredników by nie płacić zupełnie niepotrzebnie prowizji za ich pracę. Jest to oczywiście bardziej czasochłonne ale takie załatwianie sobie wszystkiego jest dla nas ważnym elementem podróżowania. Tak było i tym razem. Do Houei Xai dotarliśmy w niedzielę, późnym popołudniem. Nie było już czasu na udanie się do odległego portu więc próbowaliśmy załatwić sobie bilety na rejs Mekongiem w jednej z licznych agencjach turystycznych. Niestety ceny jakie tam proponowano były znacznie wyższe niż w naszym przewodniku. Trochę nas to zmartwiło ale widząc jak wielu jest turystów na ulicach tego niewielkiego miasteczka, przybyłych świeżo z Tajlandii rozumieliśmy że tu nie będzie tak tanio jak w Luang Namtha. w środku Sawngthaew Już szukając noclegu mieliśmy pewien problem bo wszystkie opisane w LP hotele wywindowały ceny do granic możliwości a inne miejsca nie chciały być dużo od nich gorsze. Nie uśmiechało się nam zapłacić za pokój 10 USD. Ostatecznie znaleźliśmy piękną dwójeczkę z łazienką w hotelu w samym centrum miasta za 3,8 USD. To był chyba hotel dla miejscowych a nie dla białasów ale w tej części świata to nie problem. Wracając do tematu rejsu po Mekongu, po odwiedzeniu paru agencji nie byliśmy usatysfakcjonowani ani z ceny jaką nam proponowano ani ze sposobu obsługi. Widzieliśmy całe masy białasów które jedynie wchodziły i parę minut później wychodziły z biletem na jutrzejszy rejs. Nie było targowania się i zbędnych pytań. Widać do tego typu turystów agencje są przyzwyczajone. Co więcej, wszystkie ceny podawane są w nic nam nie mówiących tajskich bahtach w myśl zasady: "jeżeli jesteś białym turystą w Houei Xai to na pewno przybyłeś z Tajlandii". Ostatecznie postanowiliśmy wybrać się na wieczorny spacer do portu w nadziei że może znajdziemy jakiś wywieszony cennik usług. Po drodze zaczepiliśmy jakiegoś Francuza. Zapytaliśmy go o drogę a on powiedział nam że port jest zamknięty i lepiej kupić bilety w agencji bo jutro jest poniedziałek a przez weekend statki nie pływały więc będzie cała masa ludzi (turystów i miejscowych) chcących płynąć. To były raczej złe wieści. Gdy dotarliśmy do portu okazało się że rzeczywiście jest zamknięty a co więcej nie ma wywieszonych cenników. Ale na szczęście Laos to nie Chiny. Gdy wychodziliśmy z portu zaczepił nas Laotańczyk. Mówiąc płynnie po angielsku odpowiedział nam na wszelkie pytania. Powiedział że cena rejsu do Pak Beng to 95 000 K a do Luang Prabang 190 000 K, dodał też że kasa otwierana jest o 8 rano i jeżeli chcemy kupić bilet musimy przyjść do portu tuż przed jej otwarciem. Wtedy nie powinno być problemów. Zatem następnego ranka, o 7:45 pojawiliśmy się w porcie.

Informacje praktyczne:

- Sawngthaew (ciężarówka z poprzecznymi ławami dla pasażerów) z Luang Namtha do Houei Xai - 2, 3 dziennie odjeżdżają między 8 a 9 rano, 85 000 Kip, 6 - 7 godzin.
- tuk-tuk z dworca autobusowego do centrum - 5 000 K (po targowaniu się)
- w Houei Xai jest całkiem ciekawy klasztor - wstęp bezpłatny.
- przystań promów do Tajlandii znajduje się w samym centrum miasta
- przystań dla dużych łodzi pływających po Mekongu znajduje się 1,5km na północ od miasta. Przejazd tuk-tukiem 5 000 K
- agencje turystyczne, poza sprzedażą biletów na rejsy po Mekongu organizują wycieczki na tereny położone na północ od miasta, do wiosek mniejszości etnicznych i jaskiń.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Louang Namtha, Laos): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

3gru
2006

Galeria (7)

 
  Ban Houayxay, Laos, prowincja Bokèo
 
  • Opublikuj na:
3gru
2006

Komentarze

 
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Na mapie

 

Spis treści

1
1. Koniec pobytu w Chinach Mengla, Chiny
piątek, 1 gru 2006
Mengla, Chiny Koniec pobytu w Chinach, Mengla, Chiny
1 7
2. Sabai Dii Laos Louang Namtha, Laos
piątek, 1 gru 2006
Louang Namtha, Laos Sabai Dii Laos, Louang Namtha, Laos
1 7
3. Prawie w Tajlandii Ban Houayxay, Laos
niedziela, 3 gru 2006
Ban Houayxay, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Houayxay, Laos
1 8
4. Rejs po Mekongu Muang Pakbèng, Laos
poniedziałek, 4 gru 2006
Muang Pakbèng, Laos Rejs po Mekongu, Muang Pakbèng, Laos
5
5. Ban Pak-Ou, Laos wtorek, 5 gru 2006 Ban Pak-Ou, Laos Ban Pak-Ou, Laos
1 16
6. Piękne miasto Louangphrabang, Laos
wtorek, 5 gru 2006
Louangphrabang, Laos Piękne miasto, Louangphrabang, Laos
1 15
7. Bombowe miasteczko Muang Phônsavan, Laos
poniedziałek, 11 gru 2006
Muang Phônsavan, Laos Bombowe miasteczko, Muang Phônsavan, Laos
1 2
8. Prawie jak Wietnam Xam Nua, Laos
środa, 13 gru 2006
Xam Nua, Laos Prawie jak Wietnam, Xam Nua, Laos
5
9. Viangxai, Laos czwartek, 14 gru 2006 Viangxai, Laos Viangxai, Laos
1 15
10. Czysta rozrywka Muang Vangviang, Laos
sobota, 16 gru 2006
Muang Vangviang, Laos Czysta rozrywka, Muang Vangviang, Laos
1 10
11. Stolica Laosu Wientian, Laos
wtorek, 19 gru 2006
Wientian, Laos Stolica Laosu, Wientian, Laos
1 5
12. Champasak, Laos piątek, 22 gru 2006 Champasak, Laos Champasak, Laos
1 14
13. Święta w raju Ban Dondét, Laos
sobota, 23 gru 2006
Ban Dondét, Laos Święta w raju, Ban Dondét, Laos
1
14. Prawie w Tajlandii Ban Vangtao Nai, Laos
środa, 27 gru 2006
Ban Vangtao Nai, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Vangtao Nai, Laos
1
15. Koszmaru ciąg dalszy Nong Khai, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Nong Khai, Tajlandia Koszmaru ciąg dalszy, Nong Khai, Tajlandia
1 12
16. Khao San Rd. Bangkok, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Bangkok, Tajlandia Khao San Rd., Bangkok, Tajlandia
1 8
17. Tonąc w kwiatach Kota Bahru, Malezja
piątek, 5 sty 2007
Kota Bahru, Malezja Tonąc w kwiatach, Kota Bahru, Malezja
1 22
18. Raj na ziemi? Singapore, Singapur
poniedziałek, 8 sty 2007
Singapore, Singapur Raj na ziemi?, Singapore, Singapur
1 14
19. Stolica Malezji Kuala Lumpur, Malezja
czwartek, 11 sty 2007
Kuala Lumpur, Malezja Stolica Malezji, Kuala Lumpur, Malezja
1 10
20. W końcu na plaży Pangkor, Malezja
sobota, 13 sty 2007
Pangkor, Malezja W końcu na plaży, Pangkor, Malezja
1 5
21. Kolonialne miasto George Town, Malezja
wtorek, 16 sty 2007
George Town, Malezja Kolonialne miasto, George Town, Malezja
1
22. Znowu w Bangkoku Bangkok, Tajlandia
czwartek, 18 sty 2007
Bangkok, Tajlandia Znowu w Bangkoku, Bangkok, Tajlandia
1 18
23. Stolica Związku Myanmar Rangun, Myanmar
sobota, 20 sty 2007
Rangun, Myanmar Stolica Związku Myanmar, Rangun, Myanmar
1 13
24. Dzień na motorku Bago, Myanmar
poniedziałek, 22 sty 2007
Bago, Myanmar Dzień na motorku, Bago, Myanmar
1
25. Zlota Skala Kyaikto, Myanmar
wtorek, 23 sty 2007
Kyaikto, Myanmar Zlota Skala, Kyaikto, Myanmar
1
26. Cudne jezioro Inle Lake, Myanmar
czwartek, 25 sty 2007
Inle Lake, Myanmar Cudne jezioro, Inle Lake, Myanmar
1
27. Treking w górach Kalaw, Myanmar
sobota, 27 sty 2007
Kalaw, Myanmar Treking w górach, Kalaw, Myanmar
1
28. Drugie najwieksze miasto kraju Mandalaj, Myanmar
środa, 31 sty 2007
Mandalaj, Myanmar Drugie najwieksze miasto kraju, Mandalaj, Myanmar
29. Mingun, Myanmar piątek, 2 lut 2007 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1
30. Dlugi most Amarapura, Myanmar
sobota, 3 lut 2007
Amarapura, Myanmar Dlugi most, Amarapura, Myanmar
1
31. Ava, Myanmar sobota, 3 lut 2007 Ava, Myanmar Ava, Myanmar
1
32. Pagody pagody Pagan, Myanmar
niedziela, 4 lut 2007
Pagan, Myanmar Pagody pagody, Pagan, Myanmar
1
33. Znowu w stolicy Rangun, Myanmar
środa, 7 lut 2007
Rangun, Myanmar Znowu w stolicy, Rangun, Myanmar
1
34. Ach ten Bankok Bangkok, Tajlandia
piątek, 9 lut 2007
Bangkok, Tajlandia Ach ten Bankok, Bangkok, Tajlandia
1
35. SCAMbodia Paôy Pêt, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Paôy Pêt, Kambodża SCAMbodia, Paôy Pêt, Kambodża
1 16
36. Angkor Siem Reap, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Siem Reap, Kambodża Angkor, Siem Reap, Kambodża
1 11
37. Szalone miasto Phnom Penh, Kambodża
czwartek, 15 lut 2007
Phnom Penh, Kambodża Szalone miasto, Phnom Penh, Kambodża
1 3
38. Plaża... Sihanoukville, Kambodża
niedziela, 18 lut 2007
Sihanoukville, Kambodża Plaża..., Sihanoukville, Kambodża
1 6
39. Good Morning Viet Nam Ho Chi Minh, Wietnam
piątek, 23 lut 2007
Ho Chi Minh, Wietnam Good Morning Viet Nam, Ho Chi Minh, Wietnam
6
40. Tây Ninh, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Tây Ninh, Wietnam Tây Ninh, Wietnam
6
41. Củ Chi, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Củ Chi, Wietnam Củ Chi, Wietnam
1 15
42. Open Tour Hue, Wietnam
poniedziałek, 26 lut 2007
Hue, Wietnam Open Tour, Hue, Wietnam
1 16
43. Stolica Wietnamu Hanoi, Wietnam
środa, 28 lut 2007
Hanoi, Wietnam Stolica Wietnamu, Hanoi, Wietnam
1 4
44. Gdzie smok schodzi do morza Hạ Long, Wietnam
piątek, 2 mar 2007
Hạ Long, Wietnam Gdzie smok schodzi do morza, Hạ Long, Wietnam
1 8
45. Ponownie do Chin Babu, Chiny
poniedziałek, 5 mar 2007
Babu, Chiny Ponownie do Chin, Babu, Chiny
1 17
46. Ostatni przystanek Hong Kong, Hong Kong
środa, 7 mar 2007
Hong Kong, Hong Kong Ostatni przystanek, Hong Kong, Hong Kong
1
47. Po podróży Pruszków, Polska
sobota, 10 mar 2007
Pruszków, Polska Po podróży, Pruszków, Polska

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:10 mar 2007  (15 lat temu)
pierwszy wpis: 1 gru 2006  (15 lat temu)
  
liczba tekstów:42
liczba zdjęć:319
liczba komentarzy:271
odwiedzone kraje:11
odwiedzone miejscowości:44

Uczestnicy

RedakcjaWarszawa

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2021 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2021 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone