Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Tak dużo jak to możliwe - cz. II - Azja Pd-Wsch.28gru
2006

Khao San Rd.

1 12 0  
  Bangkok, Tajlandia, prowincja Bangkok

tuk-tuk na polowaniu Bangkok - gigantyczna, batonowa metropolia. Dotarliśmy tu przed północą, a wjazd do samego miasta trwał ponad godzinę i to nie przez korki - bo mknęliśmy autostradą - lecz przez rozległość tego miasta. Centrum handlowe, kolejna dzielnica, lotnisko, kolejne centrum handlowe, dzielnica mieszkalna, centrum handlowe, dzielnica biurowców i w końcu autobusowy dworzec północny. Stamtąd jeszcze 10 km taksówką do turystycznego getta - Khan San Rd.

Getto Bangkoku

W stolicy Tajlandii nie brakuje miejsc noclegowych. Znajdzie tu coś dla siebie każdy podróżny a im ma więcej pieniędzy tym lepszy znajdzie standard. Hotele rozrzucone są po obszarze całego miasta, ale w dzielnicy Banglamphu, przez lata, samoczynnie utworzyło się pewnego rodzaju turystyczne getto, którego sercem jest niewielka uliczka Khao San Rd. To tam właśnie znaleźć można najtańsze hoteliki i schroniska przyciągające jak magnez niskobudżetowych podróżników ze wszystkich zakątków świata. Wokół nich, niemal przez całą dobę funkcjonują restauracje, puby, uliczne jadłodajnie, sklepy i sklepiki oraz najróżniejsze punkty usługowe oferujące absolutnie wszystko od plecenia warkoczyków we włosach, wyrób dredów, tatuaży, henny na wyrabianiu fałszywych legitymacji studenckich, prasowych czy fotograficznych skończywszy. Miejsce to żyje prawą całą dobę i poza zwykłymi śmiertelnikami przyciąga całą masę dziwadeł i indywiduum. Uliczna kuchnia Nie każdemu Khao San Rd. przypada do gustu, ale bezsprzecznie jest to najtańsze miejsce zatrzymania się w Bangkoku. Zwyczajnie trzeba się nastawić na to, że dzień i noc będzie się spacerować w towarzystwie setek a może i tysięcy białych twarzy, mając wrażenie że więcej tam jest Europejczyków niż Azjatów. Ponadto, w odróżnieniu od innych podobnych miejsc w Azji, nie jest to wyłącznie getto plecakowców. Spędzają tam również czas właściciele eleganckich walizeczek na kółeczkach, wymalowane laleczki w butach na wysokich obcasach, a pomiędzy nimi przemykają dumnie seks-turyści trzymający swoje małe Tajki pod rękę (lub za pupę).

Szukając noclegu

O ile hotelików w okolicach Khan San Rd. jest cała masa, o tyle wcale nie jest rzeczą prostą znalezienie noclegu. Wiele z miejsc jest wiecznie pełnych, inne są za drogie, jeszcze inne przypominają szczurze nory, tak więc poszukiwania najczęściej wymagają paru kwadransów intensywnego chodzenia pomiędzy rozbawionym tłumem. Odwiedziliśmy parę miejsc. Większość była zwyczajnie za droga dla nas. A tak na marginesie były to miejsca zdecydowanie za drogie w stosunku do tego co oferowały... W międzyczasie, na ulicy spotkaliśmy parę Polaków - Małgosię i Marka - tak samo jak my błąkających się po okolicy w poszukiwaniu taniego noclegu. Oglądanie pokojów najczęściej jest irytujące, gdyż nie wiedzieć czemu zawsze wolne pokoje znajdują się na najwyższych kondygnacjach budynków i trzeba dymać pod górę, a dymanie pod górę z ciężkim plecakiem, po nastu godzinach spędzonych w pociągu lub autobusie może i powinno być miłą odmianą ale - wierzcie nam - nie jest! Mandarynkowe soczki Szukając noclegu natknęliśmy się na pokój który z całą pewnością występował w filmie "Niebiańska Plaża" z Leonardo Di Caprio, w scenie gdy sąsiad głównego bohatera pochlastał się nożem na śmierć. Z resztą nic dziwnego bo w takiej norze nie ma wielu pomysłów co można ze sobą zrobić. Z opisu wynika, że ów pokoik zajęli Gosia i Marek ale z tego co wiemy nadal mają się dobrze. My ostatecznie znaleźliśmy swój "raj" w Bangkoku. Okazał się nim całkiem duży pokoik z trzema oknami bynajmniej nie wychodzącymi na śmietnik i parking. Trudno nam było rankiem uwierzyć w to co zobaczyliśmy za oknem - 180 stopniowa panorama Bangkoku z dachami tajskiej świątyni na pierwszym planie i cała dzielnicą Banglaphu pod nami. Wierzcie lub nie, ale taki widok w najtańszym hoteliku to nie byle jaka rzecz...

Cienkie jak papier ściany

Tanie hoteliki Bangkoku słyną z cienkich jak papier ścian oddzielających poszczególne pokoiki. Jak bardzo są one cienkie przekonaliśmy się pewnego późnego wieczora. Z pokoju znajdującego się naprzeciwko naszego zaczęły wydobywać się dziwne dźwięki. Jakby jęczenie, sapanie, czasem pukanie. Było to na początku delikatne i rzadkie, ale po jakimś czasie zaczęło narastać. Po dobrych paru minutach, na całym piętrze nie było słychać niczego poza głośnym i regularnym jęczeniem, czasem przechodzącym w krzyki. dredowanie, czyli jak zniszczyć piękne długie włosy W czasie gdy to się działo, Aga brała prysznic w oddalonej nieco od korytarza łazience. Nawet ona, pomimo szumu wody, dobrze słyszała dziwne odgłosy. W pierwszej chwili myślała, że to szczekanie psa, ale gdy zakręciła wodę zrozumiała... że to nie pies. Wszyscy na piętrze doskonale wiedzieli co to za odgłosy. Ba, wiedział pewnie cały hotel. Nasi sąsiedzi "męczyli się" strasznie, a krzykom, sapaniu i jęczeniom wtórował odgłos przestawianych mebli. Trudno było zachować powagę i powstrzymać się od wymownych uśmiechów.
Poranek następnego dnia był dziwny. Wszyscy mieszkańcy naszego piętra, z dziwnym uśmieszkiem na twarzy mówili sobie dzień dobry, bowiem nikt na dobrą sprawę nie wiedział kto był sprawcą nocnych hałasów. A tak na dobrą sprawę to pozazdrościć... kondycji oczywiście.

Nowy rok

Święta Bożego Narodzenia świadomie spędziliśmy w południowym Laosie. Był to spokojny i leniwy okres. Nowy rok, w przeciwieństwie chcieliśmy powitać hucznie i zabawowo. A gdzie lepiej to zrobić w tej części świata jak nie w Bangkoku? Obchody jak zwykle miały być gwarne. Do miasta zjechała cała masa turystów, hoteliki jak i cała Khao San Rd pękały w szwach. Jak co roku, Bangkok zaplanował szereg imprez pod gołym niebem w różnych częściach miasta. Zapowiadało się naprawdę wesoło. I było bardzo wesoło do godziny 22. Mnóstwo warkoczyków na głowie Wtedy to, w 6 punktach miasta, terroryści zdetonowali bomby. W wyniku ataku zginęły 2 osoby a ponad 30 zostało rannych, w tym kilkoro cudzoziemców. Po tych wydarzeniach na ulice wyszło wojsko. Włócząc się po mieście w tym czasie widzieliśmy jadące wozy pancerne wyładowane wojskiem ale sądziliśmy że to normalne procedury związane z zachowaniem bezpieczeństwa w mieście. Niestety, to nie było nic normalnego. Wszelkie obchody nowego roku zostały odwołane, a co gorsza cała Khao San Rd. została zamknięta. Turyści zaczęli bezradnie włóczyć się po okolicznych uliczkach nie bardzo wiedząc co ze sobą począć. Co raz wojsko lub policja namawiały ich do powrotu do hotelu ale nie wyjaśniając jaki jest tego powód spotykali się raczej z zimnym przyjęciem. My również włóczyliśmy się bez celu. Tuż po północy spotkaliśmy Gosię i Marka którzy z niedawno poznanym Darkiem również snuli się ulicami popijając ciepłe piwo. Razem, w miłej atmosferze przesiedzieliśmy na chodniku parę godzin. (jeśli to czytacie to podajcie namiary na siebie !) Mimo że nie widzieliśmy tej nocy prawie żadnych fajerwerków, możemy powiedzieć, że powitanie nowego roku było dość... wybuchowe. Co więcej, pierwszy raz problem światowego terroryzmu dotknął nas osobiście.

Co dalej...

Hm, to co najbardziej lubimy w niezależnym podróżowaniu to całkowita, lub prawie całkowita dowolność w podejmowaniu decyzji co do trasy jaką chce się pokonać. Często już w czasie trwania tej wyprawy zmienialiśmy plan. Czasem zmiany były trafione, czasem nie. Przed wyjazdem z Polski nie planowaliśmy wyjazdu do Birmy, ale plany są wszak po to aby je modyfikować. Zatem postanowiliśmy odwiedzić Birmę. Bez problemów w naszych paszportach zawitały birmańskie wizy. Pozostał jednak problem dostania się do tego kraju, a jako że wlecieć można tylko samolotem należało kupić tani bilet do Rangunu. Mieliśmy z tym trochę problemów i ostatecznie kupiliśmy je ale dopiero na 20 stycznia. Co zatem zamierzamy zrobić z pozostałym czasem? Zrezygnowaliśmy z obejrzenia Tajlandii - jest tu w okresie noworocznym zwyczajnie za tłoczno i postanowiliśmy pojechać do Malezji i Singapuru.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Nong Khai, Tajlandia): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

28gru
2006

Galeria (12)

 
  Bangkok, Tajlandia, prowincja Bangkok
 
  • Opublikuj na:
28gru
2006

Komentarze

 
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Na mapie

 

Spis treści

1
1. Koniec pobytu w Chinach Mengla, Chiny
piątek, 1 gru 2006
Mengla, Chiny Koniec pobytu w Chinach, Mengla, Chiny
1 7
2. Sabai Dii Laos Louang Namtha, Laos
piątek, 1 gru 2006
Louang Namtha, Laos Sabai Dii Laos, Louang Namtha, Laos
1 7
3. Prawie w Tajlandii Ban Houayxay, Laos
niedziela, 3 gru 2006
Ban Houayxay, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Houayxay, Laos
1 8
4. Rejs po Mekongu Muang Pakbèng, Laos
poniedziałek, 4 gru 2006
Muang Pakbèng, Laos Rejs po Mekongu, Muang Pakbèng, Laos
5
5. Ban Pak-Ou, Laos wtorek, 5 gru 2006 Ban Pak-Ou, Laos Ban Pak-Ou, Laos
1 16
6. Piękne miasto Louangphrabang, Laos
wtorek, 5 gru 2006
Louangphrabang, Laos Piękne miasto, Louangphrabang, Laos
1 15
7. Bombowe miasteczko Muang Phônsavan, Laos
poniedziałek, 11 gru 2006
Muang Phônsavan, Laos Bombowe miasteczko, Muang Phônsavan, Laos
1 2
8. Prawie jak Wietnam Xam Nua, Laos
środa, 13 gru 2006
Xam Nua, Laos Prawie jak Wietnam, Xam Nua, Laos
5
9. Viangxai, Laos czwartek, 14 gru 2006 Viangxai, Laos Viangxai, Laos
1 15
10. Czysta rozrywka Muang Vangviang, Laos
sobota, 16 gru 2006
Muang Vangviang, Laos Czysta rozrywka, Muang Vangviang, Laos
1 10
11. Stolica Laosu Wientian, Laos
wtorek, 19 gru 2006
Wientian, Laos Stolica Laosu, Wientian, Laos
1 5
12. Champasak, Laos piątek, 22 gru 2006 Champasak, Laos Champasak, Laos
1 14
13. Święta w raju Ban Dondét, Laos
sobota, 23 gru 2006
Ban Dondét, Laos Święta w raju, Ban Dondét, Laos
1
14. Prawie w Tajlandii Ban Vangtao Nai, Laos
środa, 27 gru 2006
Ban Vangtao Nai, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Vangtao Nai, Laos
1
15. Koszmaru ciąg dalszy Nong Khai, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Nong Khai, Tajlandia Koszmaru ciąg dalszy, Nong Khai, Tajlandia
1 12
16. Khao San Rd. Bangkok, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Bangkok, Tajlandia Khao San Rd., Bangkok, Tajlandia
1 8
17. Tonąc w kwiatach Kota Bahru, Malezja
piątek, 5 sty 2007
Kota Bahru, Malezja Tonąc w kwiatach, Kota Bahru, Malezja
1 22
18. Raj na ziemi? Singapore, Singapur
poniedziałek, 8 sty 2007
Singapore, Singapur Raj na ziemi?, Singapore, Singapur
1 14
19. Stolica Malezji Kuala Lumpur, Malezja
czwartek, 11 sty 2007
Kuala Lumpur, Malezja Stolica Malezji, Kuala Lumpur, Malezja
1 10
20. W końcu na plaży Pangkor, Malezja
sobota, 13 sty 2007
Pangkor, Malezja W końcu na plaży, Pangkor, Malezja
1 5
21. Kolonialne miasto George Town, Malezja
wtorek, 16 sty 2007
George Town, Malezja Kolonialne miasto, George Town, Malezja
1
22. Znowu w Bangkoku Bangkok, Tajlandia
czwartek, 18 sty 2007
Bangkok, Tajlandia Znowu w Bangkoku, Bangkok, Tajlandia
1 18
23. Stolica Związku Myanmar Rangun, Myanmar
sobota, 20 sty 2007
Rangun, Myanmar Stolica Związku Myanmar, Rangun, Myanmar
1 13
24. Dzień na motorku Bago, Myanmar
poniedziałek, 22 sty 2007
Bago, Myanmar Dzień na motorku, Bago, Myanmar
1
25. Zlota Skala Kyaikto, Myanmar
wtorek, 23 sty 2007
Kyaikto, Myanmar Zlota Skala, Kyaikto, Myanmar
1
26. Cudne jezioro Inle Lake, Myanmar
czwartek, 25 sty 2007
Inle Lake, Myanmar Cudne jezioro, Inle Lake, Myanmar
1
27. Treking w górach Kalaw, Myanmar
sobota, 27 sty 2007
Kalaw, Myanmar Treking w górach, Kalaw, Myanmar
1
28. Drugie najwieksze miasto kraju Mandalaj, Myanmar
środa, 31 sty 2007
Mandalaj, Myanmar Drugie najwieksze miasto kraju, Mandalaj, Myanmar
29. Mingun, Myanmar piątek, 2 lut 2007 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1
30. Dlugi most Amarapura, Myanmar
sobota, 3 lut 2007
Amarapura, Myanmar Dlugi most, Amarapura, Myanmar
1
31. Ava, Myanmar sobota, 3 lut 2007 Ava, Myanmar Ava, Myanmar
1
32. Pagody pagody Pagan, Myanmar
niedziela, 4 lut 2007
Pagan, Myanmar Pagody pagody, Pagan, Myanmar
1
33. Znowu w stolicy Rangun, Myanmar
środa, 7 lut 2007
Rangun, Myanmar Znowu w stolicy, Rangun, Myanmar
1
34. Ach ten Bankok Bangkok, Tajlandia
piątek, 9 lut 2007
Bangkok, Tajlandia Ach ten Bankok, Bangkok, Tajlandia
1
35. SCAMbodia Paôy Pêt, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Paôy Pêt, Kambodża SCAMbodia, Paôy Pêt, Kambodża
1 16
36. Angkor Siem Reap, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Siem Reap, Kambodża Angkor, Siem Reap, Kambodża
1 11
37. Szalone miasto Phnom Penh, Kambodża
czwartek, 15 lut 2007
Phnom Penh, Kambodża Szalone miasto, Phnom Penh, Kambodża
1 3
38. Plaża... Sihanoukville, Kambodża
niedziela, 18 lut 2007
Sihanoukville, Kambodża Plaża..., Sihanoukville, Kambodża
1 6
39. Good Morning Viet Nam Ho Chi Minh, Wietnam
piątek, 23 lut 2007
Ho Chi Minh, Wietnam Good Morning Viet Nam, Ho Chi Minh, Wietnam
6
40. Tây Ninh, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Tây Ninh, Wietnam Tây Ninh, Wietnam
6
41. Củ Chi, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Củ Chi, Wietnam Củ Chi, Wietnam
1 15
42. Open Tour Hue, Wietnam
poniedziałek, 26 lut 2007
Hue, Wietnam Open Tour, Hue, Wietnam
1 16
43. Stolica Wietnamu Hanoi, Wietnam
środa, 28 lut 2007
Hanoi, Wietnam Stolica Wietnamu, Hanoi, Wietnam
1 4
44. Gdzie smok schodzi do morza Hạ Long, Wietnam
piątek, 2 mar 2007
Hạ Long, Wietnam Gdzie smok schodzi do morza, Hạ Long, Wietnam
1 8
45. Ponownie do Chin Babu, Chiny
poniedziałek, 5 mar 2007
Babu, Chiny Ponownie do Chin, Babu, Chiny
1 17
46. Ostatni przystanek Hong Kong, Hong Kong
środa, 7 mar 2007
Hong Kong, Hong Kong Ostatni przystanek, Hong Kong, Hong Kong
1
47. Po podróży Pruszków, Polska
sobota, 10 mar 2007
Pruszków, Polska Po podróży, Pruszków, Polska

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:10 mar 2007  (15 lat temu)
pierwszy wpis: 1 gru 2006  (16 lat temu)
  
liczba tekstów:42
liczba zdjęć:319
liczba komentarzy:1750
odwiedzone kraje:11
odwiedzone miejscowości:44

Uczestnicy

RedakcjaWarszawa

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2022 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2022 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone