Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Tak dużo jak to możliwe - cz. II - Azja Pd-Wsch.13gru
2006

Prawie jak Wietnam

1 2 1  
  Xam Nua, Laos, prowincja Houaphan

Targowisko Jak dotąd bardzo podoba się nam Laos zatem postanowiliśmy ponownie zejść z utartych szlaków i odwiedzić najrzadziej odwiedzaną prowincję kraju, położoną daleko na północy, przy granicy z Wietnamem i Chinami - Hua Phan. W tym celu, z Phonsavan wyruszyliśmy w podróż do stolicy prowincji Xam Nuea (czyt. Sam Nua). Przez długie 10 godzin, autobus raz to wspinał się po krętych zboczach w górę, by z kolei później zjeżdżać w dół. W tym regionie znajdują się jedne z najwyższych pasm górskich w Laosie, przez co widoki były czasem niesamowite. Często przejeżdżaliśmy przez niewielkie wsie obserwując codzienne życie mieszkańców.

Xam Nuea jest całkowicie nieatrakcyjnym miastem. Nie ma tam chyba absolutnie nic interesującego, może poza niewielkim targiem na którym poza towarami z Wietnamu i Chin można spotkać lokalne rarytasy jak na przykład suszone tuszki wiewiórek, szczury i całą gromadę martwych, leśnych stworzeń które po raz pierwszy na oczy widzieliśmy. Tak czy inaczej, targ w Phonsavan znacznie bardziej przypadł nam do gustu. Co więcej, z powodu bliskości granic można dostrzec duże wpływy wietnamskie i chińskie. Oczywiście jesteśmy uprzedzeni do Chińczyków ale w ich zachowaniu i mentalności jest coś tak nas irytującego że z pogodnego Sabai Dii momentalnie możemy się zmienić w agresywnych białasów walczących o swoje. Targowisko Przykład? Do Xam Nuea dotarliśmy późnym popołudniem. Nie jest to miasto z wieloma hotelikami więc łatwo było obejść je wszystkie w poszukiwaniu miłego i taniego pokoiku. W mieście jest "hotel komunistyczny" nastrojem i wzornictwem nawiązujący do hoteli w Związku Radzieckim (ohyda i paskudztwo za 7USD/pokój ale z sympatyczną, laotańską obsługą), są 3 inne, laotańskie hoteliki ale albo były za drogie albo nie było miejsc. Został nam ostatni hotelik i jakkolwiek w pozostałych miejscach rozmowa była sympatyczna, tak w tym rozmowy nie było prawie wcale, a o targowaniu się recepcjonista nie chciał nawet słyszeć. Mieliśmy już do czynienia z takim zachowaniem& Rozejrzeliśmy się dookoła hallu. Na ścianach wisiały chińskie obleśne plakaty, stał grzejnik na wodę a w telewizji leciał CCTV 1 - pierwszy program chińskiej telewizji. Kurcze, trafiliśmy do chińskiego hoteliku. Niestety musieliśmy w nim zostać i co gorsza nic wywalczyć się nie dało w myśl zasady: zostajesz tu - dobrze, nie zostajesz - też dobrze. W mieście nie ma dużo miejsc gdzie można coś zjeść. Znaleźliśmy jakąś lokalną jadłodajnię ale w menu figurowała tylko zupa. Żywiliśmy się nią już od paru dni i na razie mieliśmy jej dosyć. Pozostała zatem jedyna, duża knajpa nastawiona na turystów. Ceny zawyżone, obsługa ślamazarna i wiecznie niedospana a żarcie& najczęściej na pograniczu jadalności. Cóż, ale to cały czas ponoć najlepszy lokal w mieście.

Xam Nuea dla turystów jest jedynie przystankiem w podróży do północnego Wietnamu lub - tak jak w naszym przypadku - przystankiem na drodze do nieodległego miasteczka Vieng Xai i jego tajemniczych jaskiń.

Położone 29km na zachód od Xam Nuea, niewielkie miasteczko Vieng Xai (czyt. Vieng Sai), po tym jak komuniści przejęli władzę w 1975 roku miało stać się stolicą Socjalistycznego Laosu, a to za sprawą jaskiń, w których to przez lata wojny mieszkali, ukrywali się przed nalotami, rządzili i planowali przyszłość przywódcy komunistycznej partii Laosu - Pathet Lao. Otwarto je dla turystów stosunkowo niedawno i obecnie tylko kilka z nich jest udostępnionych do oglądania. Ponoć z każdym rokiem liczba otwartych jaskiń zwiększa się. Każdy z 7 najwyższych przywódców Pathet Lao miał tu swoją oddzielną jaskinię w której mieszkał wraz z rodziną, swoim sztabem i ochroniarzami. W jaskiniach urządzono niezwykle proste sale obrad, sypialnie, toalety, biura. Każda z nich ma także specjalnie wzmocniony schron wyposażony w rosyjskiej produkcji aparaturę, która poza generowaniem hałasu wpuszcza do pomieszczenia oczyszczone powietrze. Jest nawet jedna, ogromna jaskinia w której urządzono teatr. Wszystko to usytuowane jest w niemal baśniowej scenerii wapiennych skał, dolin i bujnej, kolorowej roślinności. Krajobrazu dopełniają jeszcze ziejące leje po amerykańskich bombach przed wejściami do poszczególnych jaskiń.

Cały teren zwiedza się wyłącznie w asyście przewodnika. Ponoć jest tylko jeden anglojęzyczny przewodnik ale my akurat trafiliśmy na czas gdy zastępował go student z uniwersytetu w Phonsavan. Ładnie mówił po angielsku ale w każdym wypowiadanym przez niego zdaniu słychać było jakiś drażniący nas szacunek do komunistycznych przywódców. Pan Kaysone zrobił to, Pan Kaysone zrobił tamto& Jakoś tak dziwnie się tego słuchało. Chłopak był bardzo młody więc nasuwa się pytanie: czy szacunek do Pathet Lao płynął z jego własnych przekonań, czy też został narzucony przez "górę" aby we właściwy sposób przekazywał informację imperialistycznym gościom.

Wizyta w Vieng Xai generalnie nam się podobała, głównie za sprawą pięknej scenerii w jakiej położone są jaskinie i dużego znaczenia historycznego tego miejsca. Jest to jednak chyba tylko miejsce dla osób konkretnie zainteresowanych historią konfliktów indochińskich bo w przeciwnym wypadku miejsce jest to nazbyt oddalone od utartych szlaków turystycznych w Laosie i dotarcie tam zwyczajnie zabiera zbyt dużo czasu. Na szczęście ta mała mieścina ma bardzo dobre połączenia z resztą kraju więc nie jest trudno się tam dostać ani stamtąd wydostać.

Była sobie książka

Zawsze w podróż zabieramy ze sobą przewodniki Lonely Planet. Traktujemy je jak trzeciego towarzysza wyprawy. Niestety, z chęci oszczędzenia pieniędzy i miejsca w plecakach postanowiliśmy tym razem zakupić przewodnik "Azja Południowo - Wschodnia" wydawnictwa Pascal. Już wtedy wiedzieliśmy że będziemy tego żałować ale nie było nikogo kto by nas powstrzymał. Jest to niby "wierne" tłumaczenie z przewodnika LP "Southeast Asia on schoestring" wydanego w 2004 roku ale jedyne co można o nim powiedzieć to słynne w całej Azji zdanie: "same, same but different". Po pierwsze, Pascal wyciął z przewodnika całą Tajlandię, co by polski turysta nie pominął zakupu oddzielnego przewodnika Pascala "Tajlandia". Po drugie irytuje nas tłumaczenie z języka angielskiego. Zajmowała się widać tym osoba nie mająca nic wspólnego z podróżowaniem i geografią. Do pasji doprowadza nas odmiana nazw własnych typu "Kuala Lumpurem" lub tłumaczenie nazw rozpoznawalnych obiektów na polskie odpowiedniki. Po trzecie, z jakiegoś dziwnego powodu treść mapek została zubożona o na przykład informacje o księgarniach. Znaczy że Polak w Azji nie czyta? Ale to bylibyśmy skłonni wybaczyć bo w gruncie rzeczy wszystko to - jakkolwiek irytujące - jest do zaakceptowania. Ale jednej rzeczy darować nie możemy a mianowicie jakości wydania. Bardzo dbamy o nasze przewodniki. Nosimy je w specjalnej torbie, chronimy przed wilgocią, nic w nich nie piszemy, nie wyrywamy czy zaginamy stron. Gdy wyjechaliśmy z Chin, wydobyliśmy przewodnik Pascala z dużego plecaka, w którym dotychczas podróżował owinięty w folię. I co? I ten wielki, polski przewodnik rozpadł się trzeciego dnia użytkowania. Zwyczajnie się rozleciał. Kartki z niego wypadły i teraz wychodząc na miasto zamiast przewodnika zabieramy ze sobą 3 -4 pojedyncze strony! Bubel jakich mało. Przecież to jest książka, która w założeniu ma "dużo przejść" a nie być czytana wieczorkami przy kawie i kominku. Zatem drogi wydawco. Z całego serca życzymy Ci poprawy jakości albo zabrania się za inną działalność. Szkoda, że po raz kolejny firma dąży do maksymalizacji zysków kosztem jakości produktu.

Informacje praktyczne:
- najtańszy nocleg udało się nam znaleźć za 4 USD / pokój
- Sawngthaew do Vieng Xai odjeżdżają od 08:30 do 14:30 z dworca autobusowego w Xam Nuea - 8000 Kip, 50 min.
- wstęp do jaskiń Pathet Lao - 30 000 Kip, w cenę wliczony jest przewodnik. Nie ma dodatkowych biletów za robienie zdjęć. Tour po jaskiniach trwa 2 - 3 godziny. Anglojęzyczny tour rozpoczyna się między 9:00 a 9:30 oraz o 13:30, z tym że biorąc udział w tym drugim prawdopodobnie nie zdąży się na ostatni Sawngthaew do Xam Nuea odjeżdżający z Vieng Xai o 15:00
- codziennie z Xam Nuea odjeżdżają dwa autobusy do Vientiane. Obydwa o 08:00. Pierwszy jedzie trasą północną przez Pak Xeng, Nong Kiaw (10,5 godz), Luang Prabang (15 godz.), Vang Vieng (22 godz.), Wietniane (26 godz.). Cena do Vang Vieng 130 000 Kip, przyjeżdża o 06:00. Cała trasa bardzo ładna widokowo.
Drugi autobus jedzie krótszą trasą przez Phonsavan (10 godz.), Vang Vieng do Wietniane (17 godz.)
- codziennie odjeżdża też autobus do wietnamskiego Thanh Hoa - 12 godz. 90 000 Kip

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Muang Phônsavan, Laos): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

13gru
2006

Galeria (2)

 
  Xam Nua, Laos, prowincja Houaphan
 
  • Opublikuj na:
13gru
2006

Komentarze (1)

 
Liczba komentarzy: 1
houfmanaiden

This post is very simple to read and appreciate without leaving any details out. Great work! ole777 mobile

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Na mapie

 

Spis treści

1
1. Koniec pobytu w Chinach Mengla, Chiny
piątek, 1 gru 2006
Mengla, Chiny Koniec pobytu w Chinach, Mengla, Chiny
1 7
2. Sabai Dii Laos Louang Namtha, Laos
piątek, 1 gru 2006
Louang Namtha, Laos Sabai Dii Laos, Louang Namtha, Laos
1 7
3. Prawie w Tajlandii Ban Houayxay, Laos
niedziela, 3 gru 2006
Ban Houayxay, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Houayxay, Laos
1 8
4. Rejs po Mekongu Muang Pakbèng, Laos
poniedziałek, 4 gru 2006
Muang Pakbèng, Laos Rejs po Mekongu, Muang Pakbèng, Laos
5
5. Ban Pak-Ou, Laos wtorek, 5 gru 2006 Ban Pak-Ou, Laos Ban Pak-Ou, Laos
1 16
6. Piękne miasto Louangphrabang, Laos
wtorek, 5 gru 2006
Louangphrabang, Laos Piękne miasto, Louangphrabang, Laos
1 15
7. Bombowe miasteczko Muang Phônsavan, Laos
poniedziałek, 11 gru 2006
Muang Phônsavan, Laos Bombowe miasteczko, Muang Phônsavan, Laos
1 2
8. Prawie jak Wietnam Xam Nua, Laos
środa, 13 gru 2006
Xam Nua, Laos Prawie jak Wietnam, Xam Nua, Laos
5
9. Viangxai, Laos czwartek, 14 gru 2006 Viangxai, Laos Viangxai, Laos
1 15
10. Czysta rozrywka Muang Vangviang, Laos
sobota, 16 gru 2006
Muang Vangviang, Laos Czysta rozrywka, Muang Vangviang, Laos
1 10
11. Stolica Laosu Wientian, Laos
wtorek, 19 gru 2006
Wientian, Laos Stolica Laosu, Wientian, Laos
1 5
12. Champasak, Laos piątek, 22 gru 2006 Champasak, Laos Champasak, Laos
1 14
13. Święta w raju Ban Dondét, Laos
sobota, 23 gru 2006
Ban Dondét, Laos Święta w raju, Ban Dondét, Laos
1
14. Prawie w Tajlandii Ban Vangtao Nai, Laos
środa, 27 gru 2006
Ban Vangtao Nai, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Vangtao Nai, Laos
1
15. Koszmaru ciąg dalszy Nong Khai, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Nong Khai, Tajlandia Koszmaru ciąg dalszy, Nong Khai, Tajlandia
1 12
16. Khao San Rd. Bangkok, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Bangkok, Tajlandia Khao San Rd., Bangkok, Tajlandia
1 8
17. Tonąc w kwiatach Kota Bahru, Malezja
piątek, 5 sty 2007
Kota Bahru, Malezja Tonąc w kwiatach, Kota Bahru, Malezja
1 22
18. Raj na ziemi? Singapore, Singapur
poniedziałek, 8 sty 2007
Singapore, Singapur Raj na ziemi?, Singapore, Singapur
1 14
19. Stolica Malezji Kuala Lumpur, Malezja
czwartek, 11 sty 2007
Kuala Lumpur, Malezja Stolica Malezji, Kuala Lumpur, Malezja
1 10
20. W końcu na plaży Pangkor, Malezja
sobota, 13 sty 2007
Pangkor, Malezja W końcu na plaży, Pangkor, Malezja
1 5
21. Kolonialne miasto George Town, Malezja
wtorek, 16 sty 2007
George Town, Malezja Kolonialne miasto, George Town, Malezja
1
22. Znowu w Bangkoku Bangkok, Tajlandia
czwartek, 18 sty 2007
Bangkok, Tajlandia Znowu w Bangkoku, Bangkok, Tajlandia
1 18
23. Stolica Związku Myanmar Rangun, Myanmar
sobota, 20 sty 2007
Rangun, Myanmar Stolica Związku Myanmar, Rangun, Myanmar
1 13
24. Dzień na motorku Bago, Myanmar
poniedziałek, 22 sty 2007
Bago, Myanmar Dzień na motorku, Bago, Myanmar
1
25. Zlota Skala Kyaikto, Myanmar
wtorek, 23 sty 2007
Kyaikto, Myanmar Zlota Skala, Kyaikto, Myanmar
1
26. Cudne jezioro Inle Lake, Myanmar
czwartek, 25 sty 2007
Inle Lake, Myanmar Cudne jezioro, Inle Lake, Myanmar
1
27. Treking w górach Kalaw, Myanmar
sobota, 27 sty 2007
Kalaw, Myanmar Treking w górach, Kalaw, Myanmar
1
28. Drugie najwieksze miasto kraju Mandalaj, Myanmar
środa, 31 sty 2007
Mandalaj, Myanmar Drugie najwieksze miasto kraju, Mandalaj, Myanmar
29. Mingun, Myanmar piątek, 2 lut 2007 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1
30. Dlugi most Amarapura, Myanmar
sobota, 3 lut 2007
Amarapura, Myanmar Dlugi most, Amarapura, Myanmar
1
31. Ava, Myanmar sobota, 3 lut 2007 Ava, Myanmar Ava, Myanmar
1
32. Pagody pagody Pagan, Myanmar
niedziela, 4 lut 2007
Pagan, Myanmar Pagody pagody, Pagan, Myanmar
1
33. Znowu w stolicy Rangun, Myanmar
środa, 7 lut 2007
Rangun, Myanmar Znowu w stolicy, Rangun, Myanmar
1
34. Ach ten Bankok Bangkok, Tajlandia
piątek, 9 lut 2007
Bangkok, Tajlandia Ach ten Bankok, Bangkok, Tajlandia
1
35. SCAMbodia Paôy Pêt, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Paôy Pêt, Kambodża SCAMbodia, Paôy Pêt, Kambodża
1 16
36. Angkor Siem Reap, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Siem Reap, Kambodża Angkor, Siem Reap, Kambodża
1 11
37. Szalone miasto Phnom Penh, Kambodża
czwartek, 15 lut 2007
Phnom Penh, Kambodża Szalone miasto, Phnom Penh, Kambodża
1 3
38. Plaża... Sihanoukville, Kambodża
niedziela, 18 lut 2007
Sihanoukville, Kambodża Plaża..., Sihanoukville, Kambodża
1 6
39. Good Morning Viet Nam Ho Chi Minh, Wietnam
piątek, 23 lut 2007
Ho Chi Minh, Wietnam Good Morning Viet Nam, Ho Chi Minh, Wietnam
6
40. Tây Ninh, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Tây Ninh, Wietnam Tây Ninh, Wietnam
6
41. Củ Chi, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Củ Chi, Wietnam Củ Chi, Wietnam
1 15
42. Open Tour Hue, Wietnam
poniedziałek, 26 lut 2007
Hue, Wietnam Open Tour, Hue, Wietnam
1 16
43. Stolica Wietnamu Hanoi, Wietnam
środa, 28 lut 2007
Hanoi, Wietnam Stolica Wietnamu, Hanoi, Wietnam
1 4
44. Gdzie smok schodzi do morza Hạ Long, Wietnam
piątek, 2 mar 2007
Hạ Long, Wietnam Gdzie smok schodzi do morza, Hạ Long, Wietnam
1 8
45. Ponownie do Chin Babu, Chiny
poniedziałek, 5 mar 2007
Babu, Chiny Ponownie do Chin, Babu, Chiny
1 17
46. Ostatni przystanek Hong Kong, Hong Kong
środa, 7 mar 2007
Hong Kong, Hong Kong Ostatni przystanek, Hong Kong, Hong Kong
1
47. Po podróży Pruszków, Polska
sobota, 10 mar 2007
Pruszków, Polska Po podróży, Pruszków, Polska

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:10 mar 2007  (15 lat temu)
pierwszy wpis: 1 gru 2006  (16 lat temu)
  
liczba tekstów:42
liczba zdjęć:319
liczba komentarzy:1762
odwiedzone kraje:11
odwiedzone miejscowości:44

Uczestnicy

RedakcjaWarszawa

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2022 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2022 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone