lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Seul  
Parada podczas urodzin BuddySeul, Korea Południowaźródło: Stock.XCHNG
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
czytasz blog:

Remote Vietnam



9lut
2008

WieÂś 2

1 15 0  
  Hanoi, Wietnam, prowincja Ha Nội

Szkoła podstawowa Dojazd

W pi¹tek 1 lutego pojechaliœmy z wietnamskim koleg¹ Gra¿yny do jego rodzinnej wsi. O 11.45 wyszliœmy z domu i udaliœmy siê na przystanek. Niestety, autobus numer 31 maj¹cy nas zawieœÌ na miejsce spotkanie z koleg¹ nie przyje¿d¿a³, wiêc musieliœmy wzi¹Ì taksówkê. Stargowaliœmy cenê z $5 do $4. Kupno biletów do miasta Vinh na dworcu autobusowym by³o znacznie prostsze, dziêki temu, ¿e robi³ to nasz przewodnik. Zap³aci³ przy tym za Gra¿ynê 100.000d i nie da³ sobie potem tych pieniêdzy zwróciÌ. Usadowiliœmy siê na koùcu autobusu, niestety nasz kolega musia³ siedzieÌ na plastikowym krzese³ku miêdzy fotelami, gdy¿ brakowa³o miejsc siedz¹cych. Autobus ruszy³ tylko po to, aby siê po 30 m zatrzymaÌ. Ludzi by³o trochê za du¿o, kontroler zacz¹³ sprawdzaÌ bilety, potem prosi³ podró¿nych o sprawdzenie, czy ktoœ z nich nie ma na bilecie napisanego innego numeru autobusu (Gra¿yna zrozumia³a to polecenie!). Po 40 minutach kazali wysi¹œÌ 3 osobom i autobus ruszy³ w drogê.

Jechaliœmy g³ówn¹ szos¹ ³¹cz¹c¹ Hanoi z Sajgonem. Mia³a ona szerokoœÌ tak¹, ¿e 2 autobusy jad¹ce w przeciwn¹ stronê siê mija³y i zostawa³ jeszcze metr pobocza, który by³ regularnie wykorzystywany. Najwiêcej by³o motorków, ale oprócz tego by³o trochê samochodów, autobusów i ciê¿arówek, zdarza³y siê te¿ furmanki. Jeœli jakiœ autobus stawa³, aby wzi¹Ì i wysadziÌ pasa¿erów (stawa³ to czasami zbyt daleko id¹ce okreœlenie, bywa³o, ¿e tylko bardzo zwalnia³), to pojazdy jad¹ce za nim musia³y go wymijaÌ. Regularnie zdarza³o siê, ¿e autobus wymija³ szereg innych szerokich pojazdów, czyli samochodów lub autobusów i ledwo zd¹¿a³ przed pojazdem jad¹cym z naprzeciwka. Pocz¹tkowo wygl¹da³o to doœÌ niepokoj¹co, ale kierowca nie wygl¹da³ na m³odego, wiêc uzna³em, ¿e pewnie od dawna jeŸdzi. Czo³owego zderzenia autobusu z ciê¿arówk¹ raczej siê nie prze¿ywa prowadz¹c pojazd, wiêc dlaczego akurat tym razem kierowcy mia³oby siê coœ takiego przytrafiÌ. Poza tym, siedzieliœmy na koùcu, wiêc uzna³em, ¿e powinniœmy byÌ ma³o zagro¿eni. Gra¿yna przypomnia³a sobie przypadek, gdy komuœ szyba boczna uciê³a rêkê podczas wypadku, wiêc na wszelki wypadek po³o¿y³em od tamtej strony kurtkê. A nu¿ coœ to pomo¿e. Dojechaliœmy jednak szczêœliwie, ale jad¹c w obie strony widzieliœmy na drodze zatrzymany autobus po zderzeniu z motocyklem. Nie by³o to dziwne, podczas manewrów wykonywanych przez du¿e pojazdy, ma³e pojazdy (motocykle i rowery) by³y spychane na pobocze, nawet jeœli by³o ich kilka. Naprawdê ba³bym siê prowadz¹c jakikolwiek pojazd na tej drodze. Ale te¿ pomijaj¹c obawê, czy bêd¹ respektowaÌ prawo drogowe, chêtnie bym widzia³ kierowców wietnamskich w Polsce - widaÌ, ¿e poradz¹ sobie w ka¿dych warunkach.

Kontroler biletów (lub ktoœ w tym rodzaju) wielokrotnie otwiera³ w czasie jazdy drzwi i wychyla³ siê w czasie gdy autobus zwalnia³. Jak siê okaza³o, chodzi³o o zapytanie stoj¹cych na skraju drogi podró¿nych, czy s¹ zainteresowani przejazdem. W czasie blisko 6-godzinnej podró¿y zatrzymaliœmy siê raz na posi³ek, gdzie nasz kolega znów nam postawi³ posi³ek kupuj¹c nem chua, czyli surowe miêso z przyprawami zawiniête w liœcie. W pewnym momencie autobus siê zatrzyma³, wiêc szybko wysiedliœmy. Przy drodze czekali ojciec i brat naszego kolegi, na motorach. 5 osób na 2 motorach z baga¿ami - da³o radê. Przejechaliœmy 3 km do wioski naszego kolegi, mijaj¹c dziwn¹ bramê.


Wioska

Nasi rozmówcy nie potrafili nam powiedzieÌ, jaka jest wielkoœÌ wioski, ale w szkole podstawowej uczy siê 600 dzieci.

Wioska jest po³o¿ona 3 km od morza. Ludzie do tej pory ¿yli przede wszystkim z uprawy ry¿u i rybo³ówstwa. Od kilku lat zaczyna siê to zmieniaÌ - mieszkaùcy otwieraj¹ w³asne biznesy - a to sprzeda¿ telefonów komórkowych, a to jakieœ sklepiki. Widzieliœmy nawet jakiœ sklep z telewizorami. Ludziom siê powodzi zdecydowanie lepiej ni¿ kilka lat temu. Ich równie¿ dosiêg³a Doi moi (wietnamska pierestrojka) - czyli otwarcie na prywatny biznes, które nast¹pi³o w 1986 roku. Ludzie zaczêli mieÌ motory (wczeœniej spotyka³o siê tylko rowery), pojawi³y siê nowoczeœniejsze maszyny rolniczne. Niemniej jednak wieœ jest naprawdê biedna, porównuj¹c j¹ z polskimi wsiami. Nie ma asfaltowych dróg, mimo ¿e wszêdzie jest b³oto - jedynie podwórka s¹ wybetonowane. Œciany domów s¹ z materia³u, który wygl¹da jak nieotynkowany beton, z drewnianymi elementami konstrukcji wewn¹trz domów.

ElektrycznoœÌ w wiĂŞkszoÂści domĂłw jest (choĂŚ czĂŞsto szwankuje), a o kanalizacji nikt nie marzy - toalety to dziury w ziemi, otoczone betonowymi Âściankami siĂŞgajÂącymi mi czĂŞsto do ramion. CzĂŞsto umieszcza siĂŞ je w tym samym "budynku" (trudno tÂą ma³¹ betonowÂą odkrytÂą szopkĂŞ nazwaĂŚ budynkiem) co chlew. PosiÂłki spoÂżywa siĂŞ na bambusowej macie rozÂłoÂżonej na betonowej podÂłodze. Nasz kolega ze swoją 90 letnią babcią Bambusowa mata sÂłuÂży teÂż jako jedyne w zasadzie posÂłanie na drewnianych ³ó¿kach. Woda jest czerpana ze studni, oprĂłcz tego zbiera siĂŞ deszczĂłwkĂŞ - tak byÂło przynajmniej u naszych gospodarzy, a nie mam powodu sÂądziĂŚ, aby u innych byÂło inaczej. Na terenie wsi odró¿niaÂły siĂŞ od pozostaÂłych bogate domy typu Gargamel, nale¿¹ce do ludzi, ktĂłrych krewni lub oni sami pracowali np. w Niemczech.

W takich warunkach (patrz zdjêcia) spêdziliœmy 2 noce. Da³o radê wytrzymaÌ, przed wyjazdem zostaliœmy zreszt¹ uprzedzeni, i spodziewaliœmy siê nawet gorszych warunków. Zastanawialiœmy siê tylko, czy na wsi nie kontynuuje siê modelu tradycyjnego, kiedy to mê¿czyŸni i kobiety sypiaj¹ osobno (na szczêœcie nie). Podczas jakichœ wyjazdów w liceum zdarza³o siê spaÌ w gorszych warunkach. By³o to podobne do wyprawy pod namiot pod koniec paŸdziernika, mo¿na by³o wytrzymaÌ te 2 dni. Najtrudniejsze by³y noce - spanie w 5 warstwach pod jedn¹ ko³dr¹ i œpiworem, który Gra¿yna zapobiegliwie zabra³a. £ó¿ko by³o na mnie za krótkie.

Za to bardzo miÂłym aspektem wyjazdu byli napotkani na wsi ludzie. Niezwykle goÂścinni - i dotyczyÂło to nie tylko naszego kolegi, ktĂłry staraÂł siĂŞ nam nieba przychyliĂŚ w tych warunkach. Nasz pokój W sobotĂŞ oprowadzaÂł GraÂżynĂŞ po swoich znajomych - g³ównie nauczycielach, aby mogÂła z nimi zrobiĂŚ wywiady do swojej pracy doktorskiej o przemianach wietnamskiej rodziny. Wszyscy byli otwarci - mĂłwili rĂłwnieÂż o bardzo osobistych rzeczach. Byli przy tym niezmiernie mili, czĂŞstowali nas tym co mieli - herbatÂą lub gorÂącÂą wodÂą z termosu. ZostaliÂśmy rĂłwnieÂż nakarmieni. Na Âśniadanie jedliÂśmy Pho - coÂś jak rosó³, potem ryÂż z ró¿nego rodzaju miĂŞsem i warzywami. Pierwszego dnia na kolacjĂŞ byÂły teÂż owoce morza - kalmary, krewetki i kraby (oprĂłcz woÂłowiny i wieprzowiny).


Targ
Ciekawym elementem by³ targ, na który poszliœmy w sobotê rano. Na oko³o 50 stoiskach sprzedawano ró¿ne warzywa i owoce oraz miêsa. Widzieliœmy poÌwiartowan¹ œwiniê - sprzedawane by³y jej wszystkie czêœci ³¹cznie z np. jelitami. Na targu krêci³a siê masa psów, chwytaj¹cych co lepsze kawa³ki. Psy by³y z odmiany przeznaczonej na miêso. Nasz kolega chcia³ nam kupiÌ jakiœ owoc, ale byliœmy niezdecydowani - nie znaliœmy wielu z nich. W koùcu kupi³ s³odkie i t³uste ciasteczka ry¿owe - by³y dobre dopóki nie ostyg³y.


Koœció³
DowiedzieliÂśmy siĂŞ, Âże w wiosce, oprĂłcz buddystĂłw i osĂłb nie wyznajÂącej Âżadnej religii (naleÂży to stwierdzenie odpowiednio rozumieĂŚ, rodzaj modlitwy do przodkĂłw praktykujÂą tu wszyscy, tylko Wietnamczycy nie kwalifikujÂą tego jako "religii") jest teÂż kilkusetosobowa spoÂłecznoœÌ katolicka. Za krótkie łóżko W relacji naszego kolegi, tworzÂą oni zamkniĂŞtÂą spoÂłecznoœÌ. Nie pozwalajÂą na ma³¿eĂąstwa czÂłonkĂłw swojej grupy z niekatolikami - taka osoba musi przyj¹Ì ich wiarĂŞ. Nie posyÂłajÂą dzieci na uniwersytety, mimo Âże jest to najlepsza ÂścieÂżka do zrobienia kariery. Wielkim wysiÂłkiem wybudowali koÂśció³ - na zdjĂŞciach poniÂżej. Wszyscy siĂŞ na tÂą budowĂŞ skÂładali - jedna rodzina, ktĂłra z powodu biedy odmĂłwiÂła, zostaÂła wyrzucona poza spoÂłecznoœÌ. Wszyscy mieszkajÂą wokoÂło koÂścioÂła, ale mimo to dzwony i gÂłoÂśniki na zewnÂątrz o 4 nad ranem budzÂą mieszkaĂącĂłw duÂżej czĂŞÂści wioski (nas teÂż obudziÂły, choĂŚ nie mieszkaliÂśmy blisko koÂścioÂła).

Kilka lat temu jakiœ pijany mieszkaniec wioski zabi³ kamieniem proboszcza. Podobno by³ to przypadek, ¿e akurat ksi¹dz zgin¹³. Katolicy znaleŸli mordercê, poszli do jego domu, wykopali w nim dó³ i w³o¿yli tam trumnê ze zw³okami ksiêdza. Morderca siedzi obecnie w wiêzieniu.


Pani edukatorka

Ostatni wywiad Gra¿yna zrobi³a z pani¹, która bra³a udzia³ w rz¹dowym programie edukacji seksualnej. Mieszkaùcy mogli siê u niej zaopatrzyÌ w darmowe prezerwatywy (mówi³o siê o tym bez wstydu, jakby nie by³ to w ¿aden sposób kontrowersyjny temat). Swoim przyk³adem i czynn¹ edukacj¹ mia³a podnieœÌ poziom wykszta³cenia spo³ecznoœci wiejskiej w tej dziedzinie, który w ca³ym Wietnamie, jak wynika z tego raportu (choÌ mamy zastrze¿enia co do jego rzetelnoœci, warto porównaÌ z raportem o Polsce), jest niewysoki. U tej pani zjedliœmy podwieczorek, wraz z jej synami i ich znajomymi.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Hanoi, Wietnam): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

9lut
2008

Galeria (15)

 
  Hanoi, Wietnam, prowincja Ha Nội
 
  • Opublikuj na:
9lut
2008

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

1 7
1. Przylot Hanoi, Wietnam
niedziela, 13 sty 2008
Hanoi, Wietnam Przylot, Hanoi, Wietnam
1 5
2. Jedzenie Hanoi, Wietnam
poniedziałek, 14 sty 2008
Hanoi, Wietnam Jedzenie, Hanoi, Wietnam
1
3. IT Hanoi, Wietnam
wtorek, 15 sty 2008
Hanoi, Wietnam IT, Hanoi, Wietnam
1
4. Super Express Hanoi, Wietnam
środa, 16 sty 2008
Hanoi, Wietnam Super Express, Hanoi, Wietnam
1 7
5. Zakupy 1 Hanoi, Wietnam
czwartek, 17 sty 2008
Hanoi, Wietnam Zakupy 1, Hanoi, Wietnam
1 5
6. Imprezy 1 Hanoi, Wietnam
sobota, 19 sty 2008
Hanoi, Wietnam Imprezy 1, Hanoi, Wietnam
1 18
7. Jedzenie 2 Hanoi, Wietnam
czwartek, 24 sty 2008
Hanoi, Wietnam Jedzenie 2, Hanoi, Wietnam
1 2
8. Sprawa krzyża 1 Hanoi, Wietnam
niedziela, 27 sty 2008
Hanoi, Wietnam Sprawa krzyża 1, Hanoi, Wietnam
1 10
9. Transport 1 Hanoi, Wietnam
środa, 30 sty 2008
Hanoi, Wietnam Transport 1, Hanoi, Wietnam
1
10. Wieś 1 Hanoi, Wietnam
czwartek, 31 sty 2008
Hanoi, Wietnam Wieś 1, Hanoi, Wietnam
1
11. Klimat 1 Hanoi, Wietnam
niedziela, 3 lut 2008
Hanoi, Wietnam Klimat 1, Hanoi, Wietnam
1 15
12. WieÂś 2 Hanoi, Wietnam
sobota, 9 lut 2008
Hanoi, Wietnam WieÂś 2, Hanoi, Wietnam
1 4
13. Transport 2 Hanoi, Wietnam
niedziela, 10 lut 2008
Hanoi, Wietnam Transport 2, Hanoi, Wietnam
1 9
14. Tet 1 Hanoi, Wietnam
czwartek, 14 lut 2008
Hanoi, Wietnam Tet 1, Hanoi, Wietnam
1
15. Kuala Lumpur 1 Hanoi, Wietnam
piątek, 22 lut 2008
Hanoi, Wietnam Kuala Lumpur 1, Hanoi, Wietnam
1 15
16. Kuala Lumpur 2 Hanoi, Wietnam
niedziela, 24 lut 2008
Hanoi, Wietnam Kuala Lumpur 2, Hanoi, Wietnam
1
17. Kuala Lumpur 3 Hanoi, Wietnam
środa, 27 lut 2008
Hanoi, Wietnam Kuala Lumpur 3, Hanoi, Wietnam
1
18. SzkoÂła Hanoi, Wietnam
czwartek, 28 lut 2008
Hanoi, Wietnam SzkoÂła, Hanoi, Wietnam
1
19. Różnice kulturowe 1 Hanoi, Wietnam
sobota, 1 mar 2008
Hanoi, Wietnam Różnice kulturowe 1, Hanoi, Wietnam
1
20. Tet 2 Hanoi, Wietnam
czwartek, 6 mar 2008
Hanoi, Wietnam Tet 2, Hanoi, Wietnam
1
21. Przedmieścia 1 Hanoi, Wietnam
sobota, 8 mar 2008
Hanoi, Wietnam Przedmieścia 1, Hanoi, Wietnam
1
22. Kuala Lumpur 4 - przyroda Hanoi, Wietnam
niedziela, 16 mar 2008
Hanoi, Wietnam Kuala Lumpur 4 - przyroda, Hanoi, Wietnam
1
23. Szkoła 2 Hanoi, Wietnam
środa, 19 mar 2008
Hanoi, Wietnam Szkoła 2, Hanoi, Wietnam
1
24. Przedmieścia 2 Hanoi, Wietnam
poniedziałek, 24 mar 2008
Hanoi, Wietnam Przedmieścia 2, Hanoi, Wietnam
1
25. Nanning 0 Hanoi, Wietnam
piątek, 28 mar 2008
Hanoi, Wietnam Nanning 0, Hanoi, Wietnam
1 5
26. Nanning 1 Nanning, Chiny
wtorek, 8 kwi 2008
Nanning, Chiny Nanning 1, Nanning, Chiny
1
27. Przedmieścia 3 Hanoi, Wietnam
niedziela, 13 kwi 2008
Hanoi, Wietnam Przedmieścia 3, Hanoi, Wietnam
1 1
28. Klimat 2 Hanoi, Wietnam
czwartek, 17 kwi 2008
Hanoi, Wietnam Klimat 2, Hanoi, Wietnam
1
29. Bangkok 1 Hanoi, Wietnam
środa, 23 kwi 2008
Hanoi, Wietnam Bangkok 1, Hanoi, Wietnam
1
30. Ha Long Hạ Long, Wietnam
czwartek, 8 maj 2008
Hạ Long, Wietnam Ha Long, Hạ Long, Wietnam
1
31. Ludzie / Różnice kulturowe 2 Hanoi, Wietnam
poniedziałek, 12 maj 2008
Hanoi, Wietnam Ludzie / Różnice kulturowe 2, Hanoi, Wietnam
1
32. Kuala Lumpur 5 - Pulau Ketam Hanoi, Wietnam
poniedziałek, 12 maj 2008
Hanoi, Wietnam Kuala Lumpur 5 - Pulau Ketam, Hanoi, Wietnam

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:12 maj 2008  (16 lat temu)
pierwszy wpis:13 sty 2008  (16 lat temu)
  
liczba tekstów:32
liczba zdjęć:103
liczba komentarzy:0
odwiedzone kraje:3
odwiedzone miejscowości:3

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mną

strona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone