lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ad-Dauha  
Katarska PerłaDoha, Katarźródło: Stock.XCHNG
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
czytasz blog:

Remote Vietnam

   
1 0 8
Hanoi, Wietnam

Podczas pobytu w Malezji zrobiliśmy jednego dnia wypad na Pulau Ketam - dosłownie Wyspę Krabów. Z Kuala Lumpur dojechaliśmy pociągiem podmiejskim do Port Klang. Stamtąd promem udaliśmy się na wyspę. Ponieważ Pulau Ketam jest podmokła - wszystkie budynki są tam zbudowane na palach. Drogi są wąskie i betonowe.

   
1 0 2
Hanoi, Wietnam

Nasz pobyt w Wietnamie zbliża się do końca. Zostały nam niecałe dwa tygodnie przebywania w Hanoi, i jeszcze mniej całe trzy tygodnie pobytu na Południu. Pora więc rozpocząć serię wpisów podsumowujących. Ten post dotyczyć będzie kwestii, która mnie osobiście w Wietnamie interesowała najbardziej, a więc - ludzi.

8maj
2008

Ha Long

   
1 0 2
Hạ Long, Wietnam

W dÂługi weekend wybraliÂśmy siĂŞ wraz z nasza koleÂżankÂą AsiÂą na 3-dniowÂą wycieczkĂŞ do zatoki Ha Long. Wycieczka z Kangaroo Cafe na ulicy Bao Khanh wydawaÂła nam siĂŞ zbyt droga, wiĂŞc zdecydowaliÂśmy siĂŞ pojechaĂŚ na prawie 2-krotnie taĂąszÂą wycieczkĂŞ z Sinh Cafe z ulicy Luong Ngoc Quyen 52 - www.sinhcafevn.com - $54 od osoby.

23kwi
2008

Bangkok 1

   
1 0 2
Hanoi, Wietnam

Bangkok 1 Od piątku do wtorku przebywaliśmy w stolicy Tajlandii - 6,6 milionowym Bangkoku. - najbardziej turystycznym mieście spośród tych, które odwiedziliśmy w Azji. Przylot Przylot do Bangkoku linią AirAsia odbył się bez problemów. Samolot sprawiał wrażenie dosyć starego, a za jedzenie nie można było płacić ani w dolarach ani w dongach, ale poza tym wszystko było w porządku.

17kwi
2008

Klimat 2

   
1 1 2
Hanoi, Wietnam

Poprzedni wpis o pogodzie dotykał kwestii przystosowania Hanoi do zimna. Od około dwóch tygodni mamy okazję obserwować jak miasto - i my sami radzimy - sobie z gorącem. Ostatnio panują tu warunki w rodzaju 30 C, 70-80% wilgotności. Niesie to ze sobą kilka efektów: Po pierwsze - znowu używamy klimatyzacji w nocy - ale nastawionej na chłodzenie.

   
1 0 2
Hanoi, Wietnam

Dziś postanowiliśmy w ramach odpoczynku wyrwać się (już po raz kolejny) poza miasto. Obejrzawszy mapę dokładnie, zaproponowałam Jankowi wyjazd do Soc Son. Soc Son to jeden z huyen - dzielnic zewnętrznych Hanoi (słowem, włączony do Hanoi na jakiejś bliżej nieznanej zasadzie zbiór wiosek).

8kwi
2008

Nanning 1

   
1 5 3
Nanning, Chiny

Ostatnie 3 dni - od soboty rano do poniedziałku wieczorem - spędziliśmy w chińskim mieście Nanning, stolicy prowincji Guangxi. Celem wizyty było pobieżne rzucenie okiem na Chiny - państwo będące przedmiotem tak licznych dyskusji, komentarzy i kontrowersji. Od początku chcemy zaznaczyć, że nie jesteśmy ekspertami w kwestiach chińskich;

28mar
2008

Nanning 0

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

Ten wpis, nieco wbrew tytułowi, nie będzie o wyjeździe do Nanning - bo jedziemy tam dopiero za tydzień. Na razie dużo emocji dostarczają nam same przygotowania. Udajemy się do Nanning, bo z powodu braku tanich połączeń do Chin zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem, a Nanning - stolica prowincji Guangxi było pierwszym dużym miastem przez który pociąg do Pekinu przejeżdża. Żeby kupić bilet na pociąg - trzeba uprzednio mieć wystawioną wizę do Chin.

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

Sobotni dzień (15.03) był zabawny. Chcieliśmy iść na basen, ale okazało się, że praktycznie jest to niemożliwe. W Hanoi mamy bowiem do dyspozycji albo baseny odkryte (a tego dnia w południe było jakieś 20 stopni i mżawka), albo kryte - miejskie o niepewnym standardzie higienicznym, za to ostrych standardach moralnych (dziewczyny pływają tam w podkoszulkach - a ja (Grażyna mówi) nie chciałam narażać się na gwizdy i zaczepki).

19mar
2008

Szkoła 2

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

(znów mówi Grażyna): Od czasu poprzedniego wpisu, na naszych zajęciach zaszła pewna istotna zmiana. Otóż, na prośbę koleżanki Asi, vicedean - czyli thay Chinh - zmienił nam nauczycielkę. Panią Nhung zastąpiła pani Ngoc. Panią Ngoc można bez wątpienia okreslić jako osobę ekscentryczną.

   
1 0 2
Hanoi, Wietnam

Rośliny Roślinność w Kuala Lumpur na pierwszy rzut oka wydaje się być podobna do tej z Hanoi - wśród drzew dominują różnego rodzaju palmy, w tym bananowce. Na temat drugiego rzutu ciężko jest mi się wypowiadać, bo nie mam wykształcenia botanicznego. Może ktoś lepiej znający się na rzeczy oceni na podstawie załączonych zdjęć drzew.

   
1 0 2
Hanoi, Wietnam

(Tu mówi Grażyna:) Biorąc pod uwagę podstawowe dane, jak liczba mieszkańców i powierzchnia, Hanoi jawi się jako całkiem spory ośrodek miejski. W porównaniu z Warszawą, Hanoi ze swoimi 3,4 milionami mieszkańców (moje rodzinne miasto - jedynie 1,7 miliona) i 920 km kwadratowych powierzchni (Warszawa - 512 km2), wypada całkiem imponująco.

6mar
2008

Tet 2

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

W wigilię święta Tet, czyli nowego roku księżycowego, poszliśmy do pani Phuong. Czekały tam na nas dwie Japonki, o których wspominałem w poprzednim poście. Na kolację nasza gospodyni przygotowała lau - czyli gorący kociołek. Gotowanie szło sprawnie, zwłaszcza od kiedy okazało się, że Japonki rozumieją chińskie znaki na podgrzewaczu elektrycznym.

   
1 0 0
Hanoi, Wietnam

Od kiedy przyjechałem do Hanoi, staram się uchwycić na czym polega różnica kulturowa między Polską a Wietnamem. Wietnam jest krajem znacznie starszym niż Polska, o ponad dwutysiącletniej tradycji. Pierwsze królestwa wietnamskie powstały w 3 wieku przed naszą erą. Bardzo silne piętno odcisnęły Chiny i konfucjanizm.

28lut
2008

SzkoÂła

   
1 0 2
Hanoi, Wietnam

Dzisiejszy wpis jest autorstwa mojego, czyli Gra¿yny. Janek udostêpni³ mi mo¿liwoœÌ publikowania postów na swoim blogu, dziêki czemu mogê podzieliÌ siê z wami moimi refleksjami z uczêszczania na uczelniê w Hanoi. Jako ¿e przebywam w Wietnamie na tak zwanym stypendium rz¹dowym, w ramach owego stypendium przys³uguje mi udzia³ w kursie jêzyka wietnamskiego.

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

Architektura Architektura, jaka jest, każdy widzi. Zdjęcia dobrze pokazują wygląd KL z jego mieszanką starych świątyń i nowoczesnych wieżowców. Petronas Towers - najwyższy podwójny wieżowiec świata - pięknie wyglądał w nocy, ale wiele innych brył też jest ciekawych. Mieliśmy okazję obejrzeć miasto z tarasu widokowego na wieży telewizyjnej i wyglądało to imponująco.

   
1 15 1
Hanoi, Wietnam

Przylot Przylot do Kuala Lumpur odbył się bez problemów. Najbardziej kłopotliwe było oczywiście złapanie taksówki na lotnisko w Hanoi (trudno oczekiwać, aby z centrum miasta był zorganizowany jakiś publiczny transport na lotnisko odległe o 30km). Dwie pierwsze taksówki z ofertami - 280.000d i 300.000d odrzuciliśmy, ale w trzeciej, którą złapaliśmy po 5 minutach czekania taksówkarz jako orientacyjną cenę podał 220.000d (33zł).

   
1 0 5
Hanoi, Wietnam

Skuszeni ofertą Air Asia oraz chcąc wykorzystać bliskość geograficzną polecieliśmy na 5 dni (od 15.02 do 19.02) do stolicy Malezji - Kuala Lumpur. To 1,8 - milionowe miasto okazało się bardzo przyjaznym miejscem - gorącym, ciekawym, o infrastrukturze rozwiniętej nie gorzej niż w Warszawie, cenach niewiele większych niż w Hanoi, a różnorodności zbliżonej do Londynu czy Nowego Jorku.

14lut
2008

Tet 1

   
1 9 2
Hanoi, Wietnam

7 lutego Wietnamczycy obchodzili początek nowego roku według kalendarza księżycowego - czyli święto Tet. Jest to tutaj najważniejsze święto, w wielu aspektach podobne do naszego Bożego Narodzenia. Nowy rok jest rokiem myszy, bądź szczura, różnie się to tłumaczy - bo wietnamskie słowo chuot oznacza chyba wszystkie gryzonie, w tym np.

10lut
2008

Transport 2

   
1 4 1
Hanoi, Wietnam

Z każdą próbą znalezienia aktualnego przystanku linii autobusowej, jak również z każdą sytuacją, gdy nie było realnej alternatywy wobec jechania taksówką, rosła nasza potrzeba dysponowania własnym motorem. Mieliśmy jednak pewien problem: gdzie będzie można go trzymać. Wydawało nam się, że w sionce nie ma miejsca, skoro i tak w salonie często stoją dwa z trzech motorów.

9lut
2008

WieÂś 2

   
1 15 3
Hanoi, Wietnam

Dojazd W pi¹tek 1 lutego pojechaliœmy z wietnamskim koleg¹ Gra¿yny do jego rodzinnej wsi. O 11.45 wyszliœmy z domu i udaliœmy siê na przystanek. Niestety, autobus numer 31 maj¹cy nas zawieœÌ na miejsce spotkanie z koleg¹ nie przyje¿d¿a³, wiêc musieliœmy wzi¹Ì taksówkê.

3lut
2008

Klimat 1

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

Jedn¹ z najbardziej irytuj¹cych rzeczy na gadu-gadu s¹ uwagi w rodzaju "Zazdroszczê ci, ¿e mieszkasz teraz w ciep³ym kraju". To prawda, ¿e przez wiêkszoœÌ roku ten kraj jest ciep³y. To prawda, ¿e dziœ w Sajgonie jest 31 stopni - ale w Hanoi jest 14. To i tak relatywnie ciep³o, bo w ostatnim tygodniu w Hanoi dzieù w bywa³o 10-12 stopni, w nocy zaœ 8-10.

31sty
2008

Wieś 1

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

Przez najbliższe 3 dni nie będę dostępny, ponieważ wyjeżdżam na wieś koło miasta Vinh w prowincji Nghe An. Grażyna miała tam jechać sama z wietnamskim znajomym, aby zrobić badania w jego rodzinnej wsi. Wydawało się jasne, że wyprawa ma się odbyć w takim właśnie składzie osobowym.

30sty
2008

Transport 1

   
1 10 2
Hanoi, Wietnam

Poruszanie się po Hanoi jest możliwe na kilka sposobów: Na piechotę Podstawowy sposób poruszania się. Jest on efektywny, o ile się mieszka w centrum, bo tam zabudowa jest bardzo skoncentrowana. Często chodniki są zastawione - a to kuchniami ulicznymi, a to motorkami, przez co trzeba iść ulicą.

   
1 2 1
Hanoi, Wietnam

Wietnamski kościół katolicki prowadzi spór z władzami Wietnamu o zwrot zabranych terenów kościelnych. Jednym z nich jest teren byłej delegatury apostolskiej w Hanoi na ulicy Nha Chung. Katolicy postawili na tym terenie krzyż. Jak to jest opisane w niniejszym artykule, niewidocznym zresztą z Wietnamu (cały host http://www.vietcatholic.net jest blokowany).

24sty
2008

Jedzenie 2

   
1 18 1
Hanoi, Wietnam

Problem z jedzeniem w Hanoi jest taki, że barów jest mnóstwo - ale trudno stwierdzić, który z nich jest dobry, dopóki się nie spróbuje. W czwartek wieczorem poszliśmy do kiepskiego baru. Serwowali tam ryż z dodatkami, szukaliśmy baru tego typu w centrum, ale ten nie okazał się być godny uwagi.

19sty
2008

Imprezy 1

   
1 5 1
Hanoi, Wietnam

W sobotę wieczorem stowarzyszenie nauki angielskiego AAC organizowało spotkanie, na które zostali zaproszeni studenci polscy uczący się wietnamskiego - w tym Grażyna i jej znajomi z filologii wietnamsko-tajskiej w Poznaniu. Osoby towarzyszące były mile widziane - generalnie biali byli poszukiwani, zapewne w celu umiędzynaradawiania imprezy.

17sty
2008

Zakupy 1

   
1 7 2
Hanoi, Wietnam

Jedną z czynności, w których najbardziej uwidaczniają się różnice kulturowe między Polską a Wietnamem, jest kupowanie. Większość sklepów i punktów usługowych nie ma wywieszonych cen. Powoduje to, że proponowane są nam kwoty odpowiednio większe, dostosowane do portfela białego (w Wietnamie powszechnie wiadomo, że biali to turyści i są bogaci).

16sty
2008

Super Express

   
1 0 1
Hanoi, Wietnam

Gdy 20 grudnia Grażyna wróciła do Polski, na lotnisku zwróciła na nas uwagę reporterka z opiniotwórczej gazety Super Express, przygotowująca artykuł o powrotach z zagranicy na święta. Zainteresowana historią Grażyny zapowiedziała, że materiał zapewne się ukaże, w sobotnim numerze. Niestety, gdy kupiliśmy ten numer, okazało się, że nic o żadnych powrotach nie ma - poza powrotem do świadomości dziecka, które wybudziło się ze śpiączki.

15sty
2008

IT

   
1 0 3
Hanoi, Wietnam

Problem z Wi-Fi już w poniedziałek się rozwiązał. Jak się okazało, nadajnik Wi-Fi jest piętro nad nami, w pokoju gospodarzy, pełniąc rolę modemu i routera sieci lokalnej. Gospodarze czasem go wyłączali. Internet ma niezłe parametry, testy na http://speedtest.net zwracały 500-2000 kb/s na downloadzie i 230-500 kb/s na uploadzie.

14sty
2008

Jedzenie

   
1 5 1
Hanoi, Wietnam

Pośród wielu ciekawych rzeczy, które można spotkać w Wietnamie, na uwagę zasługuje jedzenie. W poniedziałek jedliśmy 3 razy: O 11.30 na śniadanie, a w zasadzie lunch, poszliśmy na bun cha. Bun - czyli makaron ryżowy w przeciwieństwie do my - makaronu jak z zupek chińskich, i mien - drobnego makaronu sojowego.

13sty
2008

Przylot

   
1 7 6
Hanoi, Wietnam

W sobotê o 6.25 wyleciliœmy z Warszawy. Zjawiliœmy siê na lotnisku 2h wczeœniej, co by³o o tyle niepotrzebne, ¿e LOT otworzy³ check-in dopiero o 5. PóŸniej te¿ czekaliœmy. 4 razy wywo³ywana by³a stra¿ graniczna, aby przynios³a klucz do otworzenia bramki - ostatniego etapu przed wejœciem do samolotu. Nastêpny w naszej podró¿y by³ Frankfurt.

 

Podsumowanie

ostatni wpis:12 maj 2008  (16 lat temu)
pierwszy wpis:13 sty 2008  (16 lat temu)
  
liczba tekstów:32
liczba zdjęć:103
liczba komentarzy:64
odwiedzone kraje:3
odwiedzone miejscowości:3

Na skróty

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mną

strona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone