Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Annapurna Circuit 201227lut
2012

Niezbędny ekwipunek

1 13 0  
  Chame, Nepal

Lamjung Himal 6983m. Treking dookoła Annapurny jest o tyle trudny, że jego trasa wiedzie przez niemal wszystkie możliwe piętra klimatyczne, a całość trekingu to przynajmniej 16 dni marszu, w czasie których pokonuje się około 13km deniwelacji. Wszystko to sprawia, że turysta musi być przygotowany ekwipunkowo na różne ewentualności. Równocześnie należy jasno zaznaczyć, że ? o ile nie korzysta się z pomocy tragarzy ? to każdy element ekwipunku będzie trzeba nieść na własnych plecach. W takiej sytuacji każde pół kilograma bagażu ma ogromne znaczenie i powinno być bardzo dobrze przemyślane. Piszę o tym dlatego, że mój plecak ważył około 15kg. Do tego taszczyłem dodatkowo 3kg torbę fotograficzną i cała ta masa na moich plecach sprawiała mi duże problemy przy podchodzeniu do góry. Z jednej strony oceniam, że byłem dobrze wyposażony i trudno byłoby mi jasno wytypować rzeczy do pozostawienia. Z drugiej jednak strony widziałem ludzi po drodze, którzy z plecaczkami ważącymi 5-6kg również przeszli Thorung La. Sprawa, podejrzewam, jest bardzo indywidualna, ale warto poświęcić na nią trochę czasu aby później nie zastanawiać się po drodze ?dlaczego mój plecak jest taki ciężki?? Poniżej kilka wskazówek:

Niezbędne wyposażenie

 • Śpiwór - wydaje się że rzecz niezbędna. Temperatury w środku pokojów noclegowych spadają poniżej zera. Brama wejściowa do wsi Chame (2670m.) Z tego względu śpiwór musi zapewniać komfort spania w temperaturze przynajmniej -5st. C. Od tego jak się wyśpimy w nocy będzie zależała nasza kondycja i nastrój. Warto jest zatem wybrać taki śpiwór, który pozwoli na komfortowe spanie w samej bieliźnie przy ujemnych temperaturach. Należy poszukać na forach internetowych faktycznych testów danego modelu, aby nie okazało się, że śpiwór zapewnia komfort spania tylko ?na papierze?. Zdecydowanie warto zainwestować w ten element wyposażenia aby był on trwały, lekki i zajmował jak najmniej miejsca w plecaku.

 • Plecak - szalenie ważna sprawa. Od konstrukcji stelaża oraz układu nośnego będzie zależał komfort jego noszenia. Plecak powinien być dobrze dobrany zarówno co do pojemności, nośności jak i funkcjonalności.

 • Obuwie trekingowe - niby rzecz oczywista, ale w mojej ocenie, na tym elemencie wyposażenia nie warto oszczędzać. Buty mają nas bezpiecznie nieść prawie 200km po wysokich górach. Warto zadbać aby dobrze usztywniały kostkę, posiadały trwałą i dobrą podeszwę, mocne sznurowadła. My przez zdecydowanie większą część treku poruszaliśmy się w śniegu lub głębokim błocie. Oznacza to, że buty powinny być tak zabezpieczone, aby nie przemiękły za szybko. Dlatego membrana oraz tzw. gumowy otok ? w mojej ocenie ? są wskazane. Kolejny punkt kontrolny na szlaku Jeżeli kupimy buty specjalnie na treking to należy je odpowiednio wcześnie ?rozchodzić?, aby uniknąć przykrych niespodzianek związanych z "nowymi butami?.

 • Skarperty trekingowe - okazuje się, że skarpety skarpetom nierówne. Warto jest zainwestować w skarpety z prawdziwego zdarzenia. Komfort ich używania będzie można bardzo szybko docenić.

 • Odzież - bzdurą jest twierdzenie że udając się na taki treking trzeba obkupić się w markową i najdroższą odzież jaka jest tylko dostępna na rynku. Po drodze często będziemy spotykali miejscowych, przemierzających góry w ?klapkach motylkach?. Odzież ma nam zapewnić kontrolę ciepłoty ciała i zabezpieczyć przed wychłodzeniem i zmoknięciem. Bardzo polecam bieliznę termo-aktywną, która zapewnia komfort zarówno w nocy jak i dzień. Pozwala chronić się przed przewianiem, wyprowadza pot na zewnątrz i stanowi przyjemną warstwę izolacyjną bezpośrednio przy ciele. Z uwagi na bardzo silnie wiejące wiatry po zachodniej stronie przełęczy, wskazane jest posiadanie odzieży wyposażonej w membrany typu ?windstoper? ? dbają one zarówno o ciepłotę ciała jak i komfort noszenia izolując ciało od wiatru. Poniżej spis odzieży który miałem ze sobą:

  - bielizna termo-aktywna Bodydry Extreme
  - spodnie z odpinanymi nogawkami
  - grube spodnie trekingowe z polara, z podszewką i wind stoperem, wzmacniane na kolanach i pośladkach. Chorten przy wyjściu z Chame (2670m.) Kupione w Katmandu za 25USD (doskonały zakup, faktyczna ochrona przed wiatrem)
      - 2x podkoszulek bawełniany
  - lekka bluzo-kurtka wind stoper z kapturem i pół-rękawiczkami. Również kupiona w Kathmandu za 20USD. Dobra jakość wykonania, ale dość przewiewna.
  - gruby polar
  - kurtka Gore-tex (gdybym miał ponownie się pakować to z niej bym zrezygnował)
  - gruba kurtka puchowa (kupiona 9 lat wcześniej w Kathmandu), do użytku wieczorami oraz w drodze na Thorung La.
  - czapko-szalik z polara
  - rękawiczki z włóczki
  - grubsze rękawice kupione w Manang za 300NRP

 • Latarka - każdy powinien być w nią wyposażony. Najporęczniejsze są latarki ? czołówki, ale tu chodzi bardziej o zwykłe poświecenie sobie w nocy udając się do toalety, oświetlanie pokoju w przypadku braku elektryczności czy wyjście na szlak przed wschodem słońca (na przykład wyjście na Thorung La)

 • Okulary przeciwsłoneczne - absolutnie niezbędna rzecz. Światło słoneczne odbijane od śniegu potrafi bardzo skutecznie oślepić czy wręcz uszkodzić wzrok!

 • Apteczka - trzeba być przygotowanym na przeziębienia, biegunki, bóle mięśni, stawów czy głowy. Trzeba mieć ze sobą plastry na skaleczenia czy otarcia, bandaże, gaziki i itp.

 • Tabletki do odkażania wody - raczej nie powinno kupować się butelkowanej wody w czasie treku. Buddyjskie murki mani Ma to aspekt zarówno ekologiczny jak i czysto praktyczny. Korzystanie natomiast z wody bieżącej lub kranowej bez wcześniejszego uzdatnienia może być ryzykowne. Więcej na ten temat opisałem dalej w niniejszym tekście.

 • Kosmetyki ochronne - wydaje się niezbędny sztyft ochronny do ust (na przykład z filtrem UV), krem do rąk gdyż skóra bardzo się wysusza w takich warunkach czy wreszcie krem ochronny przeciwko słońcu z wysokim filtrem UV

 • Pojemnik na wodę - trzeba gdzieś przechowywać wodę. Dobrze jest mieć pojemnik o pojemności 1l. bo większość środków do jej uzdatniania jest przystosowana do pojemności 1l. 


Dodatkowe wyposażenie


 • Kije trekingowe - pomagają zachować równowagę w marszu, odciążają stawy i przenoszą część pracy nóg na ręce.

 • Ochraniacze przeciwśniegowe - zabezpieczają buty przed przemoknięciem w sytuacji gdy maszeruje się w śniegu czy błocie.

 • Ochraniacz na plecak - podobnie jak ochraniacze na buty, pozwala zabezpieczyć plecak w pewnym stopniu przed śniegiem, deszczem czy brudem. Warto dobrać jakiś żywy kolor (żółty, pomarańczowy, czerwony). W przypadku jakiejś sytuacji ?podbramkowej? nasz kolorowy ochraniacz będzie widoczny z dużej odległości.

 • Przybornik do szycia / napraw - o ile w terenie miejskim w Azji zawsze łatwo znaleźć kogoś kto szybko i tanio naprawi nam zepsuty sprzęt lub ubranie, o tyle w górach często będziemy zdani na samych siebie. Warto jest zatem zabrać ze sobą jakiś przybornik, nóż czy/i zestaw do szycia.

 • Obuwie dodatkowe - po całym dniu chodzenia w ciężkich butach trekingowych, miło jest założyć jakieś klapki czy sandały. Dzięki nim nadal będziemy mogli się poruszać po okolicy hoteliku, podczas gdy nasze buty będą suszyły się na słońcu lub piecu.


Rzeczy zupełnie zbędne


 • Grzałka - wymaga dostępu do elektryczności, która jest płatna i na ogół nie jest dostępna w pokojach.

 • Kuchenka gazowa - samej butli nie można przewieźć z Europy samolotem i o ile nie zbacza się ze szlaków, wydaje się ona zupełnie zbędna.

 • Krzesiwo - o ile nie zbacza się z ustalonych szlaków to nie bardzo jest gdzie i czym rozpalić ognisko.

 • Zbędna elektronika - prąd na ogół jest odpłatny, zatem im mniej elektroniki tym lepiej

 • Namiot - o ile nie planuje się opuszczania głównego szlaku to jego zabieranie jest nieporozumieniem.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Thanchok, Nepal): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

27lut
2012

Galeria (13)

 
  Chame, Nepal
 
 • Opublikuj na:
27lut
2012

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

1 1
1. Dojazd do miejsca startu Besi Shahar, Nepal
środa, 22 lut 2012
Besi Shahar, Nepal Dojazd do miejsca startu, Besi Shahar, Nepal
1 4
2. Wymagane dokumenty Bhulbhule, Nepal
środa, 22 lut 2012
Bhulbhule, Nepal Wymagane dokumenty, Bhulbhule, Nepal
1 7
3. Trasa treku a budowana droga Bahundanda, Nepal
czwartek, 23 lut 2012
Bahundanda, Nepal Trasa treku a budowana droga, Bahundanda, Nepal
5
4. Syange, Nepal piątek, 24 lut 2012 Syange, Nepal Syange, Nepal
1 7
5. Warunki klimatyczne Chyamche, Nepal
piątek, 24 lut 2012
Chyamche, Nepal Warunki klimatyczne, Chyamche, Nepal
10
6. Tal, Nepal sobota, 25 lut 2012 Tal, Nepal Tal, Nepal
1 8
7. Noclegi Dharapani, Nepal
sobota, 25 lut 2012
Dharapani, Nepal Noclegi, Dharapani, Nepal
4
8. Bagarchhāp, Nepal niedziela, 26 lut 2012 Bagarchhāp, Nepal Bagarchhāp, Nepal
1 3
9. Łączność Danakyu, Nepal
niedziela, 26 lut 2012
Danakyu, Nepal Łączność, Danakyu, Nepal
6
10. Thanchok, Nepal poniedziałek, 27 lut 2012 Thanchok, Nepal Thanchok, Nepal
1 13
11. Niezbędny ekwipunek Chame, Nepal
poniedziałek, 27 lut 2012
Chame, Nepal Niezbędny ekwipunek, Chame, Nepal
10
12. Bratang, Nepal wtorek, 28 lut 2012 Bratang, Nepal Bratang, Nepal
1 10
13. Jedzenie i picie na szlaku Pisangbeshi, Nepal
wtorek, 28 lut 2012
Pisangbeshi, Nepal Jedzenie i picie na szlaku, Pisangbeshi, Nepal
1 12
14. Oznakowanie szlaku i mapy Humde, Nepal
środa, 29 lut 2012
Humde, Nepal Oznakowanie szlaku i mapy, Humde, Nepal
12
15. Braga, Nepal czwartek, 1 mar 2012 Braga, Nepal Braga, Nepal
1 14
16. Sklepy Manangbhot, Nepal
czwartek, 1 mar 2012
Manangbhot, Nepal Sklepy, Manangbhot, Nepal
11
17. Yakkharka, Nepal piątek, 2 mar 2012 Yakkharka, Nepal Yakkharka, Nepal
1 12
18. Ubezpieczenie Thorang Phedee, Nepal
sobota, 3 mar 2012
Thorang Phedee, Nepal Ubezpieczenie, Thorang Phedee, Nepal
1 7
19. Choroba wysokościowa Thorung High Camp, Nepal
niedziela, 4 mar 2012
Thorung High Camp, Nepal Choroba wysokościowa, Thorung High Camp, Nepal
1 13
20. Pokonywanie Thorung La Thorong La, Nepal
poniedziałek, 5 mar 2012
Thorong La, Nepal Pokonywanie Thorung La, Thorong La, Nepal
1 12
21. Z przewodnikiem / tragarzem czy samodzielnie? Muktināth, Nepal
wtorek, 6 mar 2012
Muktināth, Nepal Z przewodnikiem / tragarzem czy samodzielnie?, Muktināth, Nepal
12
22. Jhong, Nepal środa, 7 mar 2012 Jhong, Nepal Jhong, Nepal
1 10
23. Elektryczność Kāgbeni, Nepal
środa, 7 mar 2012
Kāgbeni, Nepal Elektryczność, Kāgbeni, Nepal
1 6
24. Pieniądze i bankomaty Jomsom, Nepal
czwartek, 8 mar 2012
Jomsom, Nepal Pieniądze i bankomaty, Jomsom, Nepal
6
25. Marpha, Nepal czwartek, 8 mar 2012 Marpha, Nepal Marpha, Nepal
6
26. Ghansa, Nepal piątek, 9 mar 2012 Ghansa, Nepal Ghansa, Nepal
1 9
27. Statystyka treku Tatopani, Nepal
piątek, 9 mar 2012
Tatopani, Nepal Statystyka treku, Tatopani, Nepal
8
28. Sikha, Nepal sobota, 10 mar 2012 Sikha, Nepal Sikha, Nepal
4
29. Ghorepani, Nepal niedziela, 11 mar 2012 Ghorepani, Nepal Ghorepani, Nepal
1 8
30. Orientacyjne koszty Poon Hill, Nepal
poniedziałek, 12 mar 2012
Poon Hill, Nepal Orientacyjne koszty, Poon Hill, Nepal
5
31. Ulleri, Nepal poniedziałek, 12 mar 2012 Ulleri, Nepal Ulleri, Nepal
3
32. Birethanti, Nepal poniedziałek, 12 mar 2012 Birethanti, Nepal Birethanti, Nepal
1 1
33. Podsumowanie Nayapul, Nepal
poniedziałek, 12 mar 2012
Nayapul, Nepal Podsumowanie, Nayapul, Nepal

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:12 mar 2012  (12 lat temu)
pierwszy wpis:22 lut 2012  (12 lat temu)
  
liczba tekstów:19
liczba zdjęć:259
liczba komentarzy:1
odwiedzone kraje:1
odwiedzone miejscowości:33

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone