lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Moskwa  
Sobór Chrystusa ZbawicielaMoskwa, Rosjafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
czytasz blog:

Krzyś w Chinach9wrz
2009

Magiczny Hong Kong

1 1 0  
  Hong Kong, Hong Kong

11. sierpnia wstali po ósmej. Śniadanie. Przyzwoite. Było coś europejskiego, to już dużo. Potem wszedł ojciec do pokoju z komputerami, bo Mama wymyśliła (słusznie!), że zanim pójdą po bilety, trzeba sprawdzić w internecie (który jest w hotelu darmowy - kolejny plus hotelu) czy nie ma jakichś tańszych. Znalazł - nie tylko tańsze, ale ponad 2 razy tańsze! Z HK nie po 5.500 $, lecz po 3.000 Y. A z Shenzhen po 2.000 Y. Wybrali rodzice Shenzhen, bo liczyli na to, że uda się też zwrócić (z pewną stratą) bilety kolejowe. Potem w drogę.

Padało. Poprzedniego dnia cały dzień popadywało, ale i tak szli pod markizami sklepowymi - więc nie padało na nich mocno. Zresztą po chwili prawie przestało. Zaszli do kilku centrów handlowych w poszukiwaniu restauracji, znaleźli za to supermarket (co było dla nich ważne ze względu na napoje). Do nabrzeża, potem do przystani Star Ferry. Metro na drugą stronę cieśniny kosztuje 8,50 HK$, prom 2,50 $. Znów niesamowite widoki. Potem niekończącymi się kładkami i galeriami przechodzącymi przez dolne kondygnacje biurowców i galerii handlowych w kierunku katedry Św. Jana. Do stacji Peak Tram. Niesamowite wrażenie. Wieloma tego typu kolejkami i Krzyś, i rodzice jechali, ale nigdy tak stromymi. Tu było ponad 45o! I te widoki! A z tarasu pod Szczytem Wiktorii nie do opisania! Po Wielkim Murze to chyba druga największa atrakcja Chin. Wieżowcom na wyspie Hong Kong dodaje uroku Koulun - gdy patrzy się na całość ze szczytu widać jakby mapkę w skali 1:1. Fajny też widok na południowe wybrzeże wyspy, na Aberdeen, na Morze Południowochińskie. Sporo czasu tam Krzyś spędził. Tramwajem w dół. Piszę 'tramwajem', bo ta kolejka sama się tak przezwała - 'Peak Tram'.

Za to na dole przejechał się Krzyś słynnym hongkońskim tramwajem piętrusem. Poszli na 'wyspową' stronę Victoria Harbour (skąd widać panoramę strony kouluńskiej). Koulun - gdyby nie było wieżowców na wyspie - nie byłby co prawda Nowym Jorkiem, ale bez dwóch zdań przewyższyłby (i to dosłownie:-) wszystko co znamy z Europy. To Krzyś dostrzegł - ojciec musiał to sprawdzić w Internecie - że jeden z budowanych właśnie po kouluńskiej stronie wieżowców przewyższa górujący nad wyspą '2 IFC' - stając się najwyższym wieżowcem Hong Kongu. Ale przy południowym brzegu cieśniny Koulun blednie (mówimy o pejzażu wieżowcowym - Koulun ma swoje inne atuty). Z nabrzeża galeriami (i trochę ulicami) przeszła Krzysia ekipa do terminalu promów. Krzyś z Mamą siedli na ławce, a tata poszedł zobaczyć ceny i godziny odjazdu wodolotów, względnie helikopterów do Macau. Godziny - co 15 minut. Ceny - niestety nie są tak korzystne. 150 HK$ w jedną stronę (średnio). Piszę o wodolotach, bo cena helikoptera to... 2300 HK$ w jedną stronę! Mama co prawda rzuciła propozycję, żeby Krzyś z samym tatą jechał, ale Krzyś się nie chce zgodzić. Wracamy do HK. Promem do Koulunu. Tam mieli iść do centrum handlowego szukać czegoś do zjedzenia. A znaleźli wielki sklep z zabawkami. I wydali ponad 400 $ na Lego Star Wars i figurki z Gwiezdnych Wojen - oba produkty niedostępne w Polsce (nie te modele) i w dodatku sporo tańsze niż analogiczne, które w Polsce są. W sklepie oglądał Krzyś puzzle. Okazało się, że sporo z nich to produkt... polskiego Trefla! Za to restauracje drogie. Tzn. za drogie, wg założonych kryteriów. Więc piechotą przez Nathan Road do wczorajszego... McDonalda. Sama Mama to zaproponowała. Napoje w supermarkecie i do hotelu. Krótki odpoczynek, zabawa figurkami klonów (mowa o tych białych z Gwiezdnych Wojen) i na sąsiadującą z hotelem Temple Street - na nocny bazar. Pełno tu restauracji - nie koniecznie drogich - a oni jedzą w McDonaldzie!!! Koniec z tym (tak stary postanowił - kolejny raz tak postanowił)!!! Sprawdził też ojciec w hotelu pocztę - przyszedł mail z potwierdzeniem rezerwacji biletów.

Miało być o różnicach między Hongkongiem a Mainland China. To dwa różne światy. Tam - dziki tłum rzucający się do metra. Tu - równiutka kolejka do autobusu. Tam - tłum pieszych na przejściu wchodzi (niezależnie od tego jakie jest akurat światło) między samochody, samochody wjeżdżają w tłum. Tu - czeka się na zielone, nawet gdy nic nie jedzie. Bardziej się tego przestrzega niż w Polsce. Tam - w sklepie sprzedawca chodzi za klientem - trochę by mu usłużyć, trochę by mu patrzeć na ręce - w sumie nie wie klient jak to odbierać i się czuje źle. Tu - jest tak jak być powinno. Sprzedawca zaznacza dyskretnie swoją obecność i chęć doradzenia gdy będzie potrzebny - jak z podręcznika.

Jest zresztą ta atmosfera, to 'something in the air', ten niesamowity klimat. Czy pamiętacie Berlin Zachodni? Piszący te słowa pamięta go doskonale, z Gorzowa pochodzi, a był nastolatkiem w czasach końcówki komuny. Berlin był wtedy oknem na świat. Był bliski i osiągalny i można tam było jeździć. Gdy tylko się przekraczało granicę z NRD, czuło się, że nagle wszystko jest inne. Tu jest podobnie...

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Hong Kong, Hong Kong): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

9wrz
2009

Galeria (1)

 
  Hong Kong, Hong Kong
 
  • Opublikuj na:
9wrz
2009

Komentarze

 
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Na mapie

 

Spis treści

1
1. Przedstawiam Krzysia Warszawa, Polska
poniedziałek, 7 wrz 2009
Warszawa, Polska Przedstawiam Krzysia, Warszawa, Polska
1
2. Przelot (via Szeremietiewo) Moskwa, Rosja
poniedziałek, 7 wrz 2009
Moskwa, Rosja Przelot (via Szeremietiewo), Moskwa, Rosja
1
3. Luźny dzień w Szangaju Szanghaj, Chiny
poniedziałek, 7 wrz 2009
Szanghaj, Chiny Luźny dzień w Szangaju, Szanghaj, Chiny
1 1
4. Szanghaj i dalej - do Pekinu Szanghaj, Chiny
wtorek, 8 wrz 2009
Szanghaj, Chiny Szanghaj i dalej - do Pekinu, Szanghaj, Chiny
1
5. Pierwszy dzień w Pólnocnej Stolicy Pekin, Chiny
wtorek, 8 wrz 2009
Pekin, Chiny Pierwszy dzień w Pólnocnej Stolicy, Pekin, Chiny
1
6. Zakazane Miasto, park Behai Pekin, Chiny
wtorek, 8 wrz 2009
Pekin, Chiny Zakazane Miasto, park Behai, Pekin, Chiny
1 2
7. Wielki Mur Pekin, Chiny
wtorek, 8 wrz 2009
Pekin, Chiny Wielki Mur, Pekin, Chiny
1
8. Wałęsanie się po Peknie/hutongi Pekin, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Pekin, Chiny Wałęsanie się po Peknie/hutongi, Pekin, Chiny
1
9. Pożegnanie z Pekinem Pekin, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Pekin, Chiny Pożegnanie z Pekinem, Pekin, Chiny
1
10. Terakotowa Armia Xi'an, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Xi'an, Chiny Terakotowa Armia, Xi'an, Chiny
1 1
11. Xian Xi'an, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Xi'an, Chiny Xian, Xi'an, Chiny
1
12. Do Kantonu Guangzhou, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Guangzhou, Chiny Do Kantonu, Guangzhou, Chiny
1
13. Shenzhen Shenzhen, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Shenzhen, Chiny Shenzhen, Shenzhen, Chiny
1
14. Inny Świat Hong Kong, Hong Kong
środa, 9 wrz 2009
Hong Kong, Hong Kong Inny Świat, Hong Kong, Hong Kong
1 1
15. Magiczny Hong Kong Hong Kong, Hong Kong
środa, 9 wrz 2009
Hong Kong, Hong Kong Magiczny Hong Kong, Hong Kong, Hong Kong
1 3
16. Orientalnie przyprawiona Portugalia Macau, Macau
środa, 9 wrz 2009
Macau, Macau Orientalnie przyprawiona Portugalia, Macau, Macau
1
17. Luźny dzień w HK Hong Kong, Hong Kong
środa, 9 wrz 2009
Hong Kong, Hong Kong Luźny dzień w HK, Hong Kong, Hong Kong
1
18. Znów Shenzhen Shenzhen, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Shenzhen, Chiny Znów Shenzhen, Shenzhen, Chiny
1
19. Nocne przygody i dzienne lenistwo w Szanghaju Szanghaj, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Szanghaj, Chiny Nocne przygody i dzienne lenistwo w Szanghaju, Szanghaj, Chiny
1
20. Mega-lenistwo w Szanghaju Szanghaj, Chiny
środa, 9 wrz 2009
Szanghaj, Chiny Mega-lenistwo w Szanghaju, Szanghaj, Chiny
1
21. Aerofłotem do domu Moskwa, Rosja
środa, 9 wrz 2009
Moskwa, Rosja Aerofłotem do domu, Moskwa, Rosja
22. Warszawa, Polska środa, 9 wrz 2009 Warszawa, Polska Warszawa, Polska

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis: 9 wrz 2009  (14 lat temu)
pierwszy wpis: 7 wrz 2009  (14 lat temu)
  
liczba tekstów:21
liczba zdjęć:8
liczba komentarzy:62
odwiedzone kraje:5
odwiedzone miejscowości:9

Uczestnicy

KrzysztofWarszawa

strona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone