lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Delhi  
Mauzoleum Tadż MahalAgra, Indiefoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Covid: Top Chinese scientist says don’t rule out lab leak

India's protesting wrestlers postpone sinking medals in Ganges

Yunnan protest: Mosque closure sees clashes with security forces

Malaysia detains Chinese ship suspected of looting British WW2 wrecks

Watch rocket launch first Chinese civilian into space

Pita Limjaroenrat: Thai election upstart who vows to be different

Man prises crocodile's jaws off his head at Australian resort

Foxconn: iPhone maker hikes pay ahead of new model launch

Teary reunion of Indians after a century-long separation

Wrestlers' protest: Delhi police file rioting case after detention

Iran tries female journalists who reported on Mahsa Amini's death

Italy: Agents die when boat capsizes on Lake Maggiore

Cairo masterplan threatens ancient City of the Dead

Israel protests: Drone footage shows thousands in Tel Aviv

Olivier Vandecasteele: Belgian aid worker freed in exchange for Iranian diplomat

Channel migrants tragedy: Five French soldiers accused of failing to help

Suez Canal: Bulk carrier refloated after running aground

Iran protests: Mahsa Amini's grave attacked by vandals

Palestinian gunmen among three killed in Israeli Nablus raid

Duchess of Edinburgh first royal to visit Baghdad

Miasta Azji

 Hoşap

warto zobaczyć: 1
transport z Hoşap: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Doğubeyazıt

warto zobaczyć: 2
transport z Doğubeyazıt: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Şanlıurfa

warto zobaczyć: 7
transport z Şanlıurfa: 1
dobre rady: 7

wybierz
[opinieCount] => 0

 Van

warto zobaczyć: 1
transport z Van: 6
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Çavuştepe

warto zobaczyć: 1
transport z Çavuştepe: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Kars

warto zobaczyć: 2
transport z Kars: 2
dobre rady: 0

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Trabzon

warto zobaczyć: 5
transport z Trabzon: 1
dobre rady: 6

wybierz
[opinieCount] => 0

 Ani

warto zobaczyć: 1
transport z Ani: 0
dobre rady: 3

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Indie
   kursy walut
   INR
   PLN
   USD
   EUR
 •  Indie
   wiza i ambasada
  Indie
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizatak
  e-Tourist Visa (promesa wizowa aplikowana on-line) - 50 USD ważna 30 dni bez możliwości przedłużenia

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

poniedziałek, 27 paź 2014
 • dotyczy:  
Taj Mahal, Agra fot. Krzysztof Stępień, © transazja

Agra, niegdysiejsze centrum mogolskiego świata, potężna stolica imperium Akbara, Dżahangira i Szahdżahana. Po dziś dzień dumnie szczycąca się faktem zlokalizowania na swoim terenie ponoć najdoskonalszego pomnika ludzkiej miłości - Taj Mahal.

Taj Mahal, Agra Taj Mahal, Agra fot. Krzysztof Stępień
, © transazja
Nigdy nie byłem fanem tego miejsca. Zobaczyć raz w życiu Taj Mahal bez wątpienia warto, ale oglądanie go po raz ...nasty zakrawa na formę dewiacji. Kolejne wizyty w Agrze traktowałem jako zło konieczne. W zasadzie w Agrze przeszkadzało mi wszystko. Od utrudnień przy wejściu do samej budowli, przez natarczywych sprzedawców i ryksiarzy po koszmarnie brudną i śmierdzącą dzielnicę Taj Ganj - bezpośrednio otaczającą "pomnik miłości".

Z rozbawieniem wspominam jak parę lat temu jedna z osób, które przywiozłem na brudny parking w Taj Ganj, przed południową bramą Taj Mahal z ogromnym wyrzutem i złością rzekła "przecież mieliśmy pojechać bezpośrednio do Taj Mahal...". Biedna kobiecina nie miała świadomości, że tuż za murem znajduje się ponoć najdoskonalszy pomnik ludzkiej miłości.

Parę dni temu po raz kolejny odwiedziłem Agrę. Tym razem nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. Zdarzyło się niemożliwe, coś co w Indiach nie miało prawa się wydarzyć, a skalą i rozmachem dorównywało przynajmniej zbudowaniu kolejnego Taj Mahalu... Otóż wysprzątano całe miasto! Agra jest czyta i estetyczna!

Taj Mahal, Agra Taj Mahal, Agra fot. Krzysztof Stępień
, © transazja
Trudno było znaleźć zalegające na ulicach śmieci, kanały i rynsztoki przestały być skupiskiem cuchnących odpadków, a nieliczne parki, klomby i wyspy zieleni zupełnie jakby odżyły i nabrały bardziej zielonego odcienia. Co ważne - nie dotyczy to tylko dzielnicy Taj Ganj, ale w zasadzie całej Agry. Już wychodząc z dworca Agra Cantonment dostrzegłem że jest jakoś inaczej. Przez myśl mi jednak nie przeszło, że to zwiastun tak poważnych zmian. Później jadąc rikszą przez szerokie bulwary dzielnicy wojskowej, prowadzące do centrum miasta, zastanawiałem się jaka to wielka akcja wymiotła śmieci z ulic. Swoją radość powstrzymywałem przeświadczeniem, że gdy tylko dojedziemy do dzielnicy Taj Ganj wszystko wróci do indyjskiej normy. Jednak - na szczęście - pomyliłem się i w okolicy bezpośrednio otaczającej Taj Mahal również próżno było szukać śmieci. Agra została wysprzątana, co dowodzi, że nawet w Indiach takie zabiegi - jakkolwiek egzotyczne - są możliwe.

Nie byłbym sobą gdybym nie zaczął drążyć tematu rozpytując wszystkich dookoła o przyczyny takiego stanu rzeczy. Wszyscy moi rozmówcy, od kierowców riksz, przez przewodników na sklepikarzach skończywszy powtarzali niemal jak mantrę jeden wyraz: BJP - Bharatiya Janata Party (Indyjska Partia Ludowa - przy. red. ). Obecny stan to ponoć namacalny efekt ostatnich wyborów parlamentarnych i zmiany warty na politycznej scenie Indii. Indyjska Partia Kongresowa musiała uznać swoją porażkę i przekazać ster władzy swojemu odwiecznemu rywalowi. Ten z kolei uznał, że miasto Taj Mahalu jest wizerunkową porażką całego kraju i ponoć władze centralne nakazały natychmiastowe wysprzątanie Agry.

Taj Mahal, Agra Taj Mahal, Agra fot. Krzysztof Stępień
, © transazja
Czy tak było naprawdę - nie jestem zupełnie o tym przekonany. Będąc już w Polsce zacząłem szukać informacji na ten temat i efektem tych poszukiwań było natrafienie na zupełnie oddolne działania mieszkańców dążących do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miasta, a tym samym zwiększenie wpływów z turystyki. Mieli oni ponoć za pośrednictwem mediów społecznościowych organizować się w grupy i każdego niedzielnego poranka, uzbrojeni we własne worki na śmieci, łopaty oraz rękawice sprzątać wyznaczone rejony miasta.

W zasadzie nie jest istotne na jakim szczeblu zapadła ta wiekopomna decyzja. Ważne jest, że przybywający do Agry - przynajmniej na razie - nie muszą zastanawiać się dlaczego wpadli na taki dziwaczny pomysł i dlaczego zanim dotrą do bramy Taj Mahal muszą przedzierać się przez sterty śmieci i gnijących odpadków.

Temat wydaje się faktycznie ważny i przełomowy. Niech zaświadczy o tym zdanie wypowiedziane przez mojego dobrego znajomego, właściciela hotelu w Delhi. Gdy komplementowałem to co widziałem (lub w zasadzie czego nie widziałem) w Agrze odparł: „Dziękuję przyjacielu, dzięki twoim słowom jestem jeszcze bardziej dumnym obywatelem Indii”.

Życzę mieszkańcom Agry jak najlepiej. Pragnąłbym za każdym razem widzieć okolicę Taj Mahal w takim stanie w jakim było mi dane oglądać ją parę dni temu. Nurtuje mnie jednak zdanie wypowiedziane z pełnym przekonaniem przez innego mojego dobrego znajomego. Oznajmił on że partia BJP ma dokładne plany zagospodarowania terenów okalających Taj Mahal. Jego zdaniem partia zamierza wyburzyć całą okolicę, zasiać trawę i wmówić całemu światu że okolica najdoskonalszego pomnika ludzkiej miłości zawsze tak wyglądała. Miał on oczywiście na myśli całą dzielnicę Taj Ganj, od dawien dawna okrytą kontrowersyjną sławą taniej ostoi turystów z plecakami. Czy takie słowa były tylko pobożnym życzeniem mojego znajomego, czy też może faktycznie forsowanym planem zagospodarowania przestrzennego trudno powiedzieć. Czas pokaże jakie będą dalsze losy Agry, ale perspektywa wyburzenia całej dzielnicy z całą pewnością nie przebiegłaby ani łatwo ani tym bardziej spokojnie. Z kolei przyjazd do Taj Mahal w takiej sytuacji byłby jeszcze większym przeżyciem niż próba zakwaterowania się w Delhijskim Paharganj w czasie siłowej „przebudowy” okolicy w 2010 roku.

Praktyczne informacje dotyczące zwiedzania Taj Mahal

Zdobienia Taj Mahal Zdobienia Taj Mahal fot. Krzysztof Stępień
, © transazja
Większość pociągów z Delhi przyjeżdża na dość odległą stację Agra Cantt. Dokładnie na przeciw wyjścia ze stacji znajduje się budka pre-paid taxi. Można tam opłacić nie tylko taksówkę ale też i tuk-tuki. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie, bo w oknie wywieszony jest czytelny cennik przejazdów. Problem jest tylko w tym, aby dostać się do tej budki... Ceny są dość mocno zawyżone jak na warunki Indii, ale łapanie tuk-tuka nieco dalej od stacji będzie cenowo bardzo podobne - wszak to miasto Taj Mahalu.

Całkiem niezłym rozwiązaniem jest wynajęcie taxi lub tuk-tuka na godziny (jest taka opcja w wywieszonym cenniku). Wynajęcie pojazdu nie uwzględnia ewentualnych opłat za parking pod obiektami (co też jest napisane na tablicy). Warto wiedzieć, że udając się do Taj Mahal z wynajętym kierowcą należy kazać mu jechać na parking pod Bramą Południową. To jest jedyny parking pod Taj Mahal, który nie ma opłat za parkowanie.

Do Taj Mahal prowadzą 3 bramy: zachodnia, południowa i wschodnia. Przy każdej z nich znajduje się kasa biletowa i przechowalnia bagaży. Tylko przy kasie obok bramy zachodniej znajduje się kasa dla obcokrajowców. Nie różni się ona niczym od innych ale można faktycznie szybciej nabyć bilety.

Zdobienia Taj Mahal Zdobienia Taj Mahal fot. Krzysztof Stępień
, © transazja
Brama zachodnia jest zawsze najbardziej oblegana i tam stoi się w najdłuższych kolejkach do wejścia. Warto od razu kierować się do bramy południowej. Po pierwsze jest blisko darmowego parkingu (co jest ważne dla tych na których czeka kierowca z pojazdem) a po drugie kasa biletowa znajduje się tuż obok przechowalni bagażu. Jest to o tyle istotne, że gdy na bramce ochrony coś zostanie u nas zakwestionowane to jesteśmy odsyłani do przechowalni i od początku stajemy w długiej kolejce. Przechowalnia bagażu przy bramie zachodniej jest oddalona o dobre 100m od bramki ochrony.

Wejście na teren Taj Mahal jest bardzo restrykcyjne. Ochrona na bramkach jest bardzo skrupulatna i mało przyjazna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wejść w samej bieliźnie z aparatem foto w ręku. Nie ma szans na wniesienie do środka: papierosów, zapalniczek, zapałek, wszelkich butelek (w tym z wodą i innymi napojami), drobnych przekąsek, ciastek czy słodyczy (uwaga diabetycy), gum do żucia, ostrych narzędzi, dużych toreb bez względu na ich zawartość, statywów fotograficznych, latarek, kupionych pamiątek (nawet tych kupionych w okolicznych sklepach) czy nawet dziecięcych zabawek lub książkowych krzyżówek (istne kuriozum, ale testowane w praktyce). Wszystko co nie spodoba się ochronie albo ląduje w koszu albo musimy to odnieść do bezpłatnej przechowalni.

W ramach biletu wstępu, zagraniczni turyści (czyli wszyscy ci którzy zapłacili bilet w cenie 750 INR) dostają dodatkowo butelkę wody (autoryzowanej) oraz folię na buty (na samej platformie Taj Mahal chodzi się bez butów).

Zdobienia Taj Mahal Zdobienia Taj Mahal fot. Krzysztof Stępień
, © transazja
Po prawej i lewej stronie Mauzoleum stoją dwie budowle z czerwonego piaskowca przypominające meczety. Tylko ten po lewej stronie jest meczetem i podlega zasadom typowym dla zwiedzania meczetu. Wprawdzie turyści dostają foliowe ochraniacze na buty ale i tak wchodząc do środka meczetu bezwzględnie należy zdjąć obuwie. W przeciwnym razie skończy się to głośną awanturą.

Na teren Taj Mahal nie można wnieść (bez wcześniejszego pozwolenia) statywów fotograficznych. Niejasne jest prawo dotyczące amatorskiego filmowania. Na bramkach ochrony nikt nie robi problemów przy wnoszeniu amatorskiej kamery video, jednak w środkowej bramie (skąd rozpościera się klasyczny widok na Taj Mahal) znajduje się wielki napis "tylko do tego miejsca można korzystać z kamer video". Obok znajduje się przechowalnia kamer. Wynika z tego, że robienie filmów w głębi kompleksu jest zabronione. Inna sprawa to fakt, że ilekroć uda się przemycić kamerę przez ten punk to dalej nikt już problemów nie robi przy filmowaniu. Przepis oczywiście nie uwzględnia aparatów foto z opcją video...

Planując tego samego dnia wizytę w Agra Fort należy w tamtejszej kasie okazać bilet wstępu do Taj Mahal (z tego samego dnia). W ten sposób dostaniemy 50 rupii rabatu i zamiast 300 zapłacimy 250 rupii za bilet.

Miłego zwiedzania...

 

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 5 / 5 (4)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 5 / 5 (2)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 729346 od 27.10.2014

Komentarze

Liczba komentarzy: 65
Diara Mon

niewiarygodne do pojęcia a jednak takie coś

nulosnife

Requip http://gabapentinneurontinax.com/ - Chloroquine Chloroquine Indinavir Topamax

fegoBlips

essay writing service scam http://essayonlinethx.com/ - help with writing an essay help essay 123 can i get someone to write my essay top 10 essay writers

vfbihoutt

п»їcoursework http://courseworkhelpxeg.com/ - courseworks help creative writing coursework ideas coursework sample of written work custom coursework writing

htbgsnife

thesis for phd http://thesissgj.com/ - thesis topic thesis chapters thesis in writing writing a thesis paragraph

gbolhoutt

best term paper service http://termpapernfu.com/ - writing term paper help custom made term papers term papers writing service customized term papers

bukseluby

buy a custom research paper http://researchpapershrd.com/ - buy research papers online no plagiarism buy research papers online cheap research paper thesis help custom writing research papers

htoilHoura

quick personal cash loans http://quickloansrgl.com/ - need cash loan quick quick payday loans in nyc quick cash loans self employed quick payday loans no lenders

egbbsnife

fast cash loans in atlanta http://fastcashloansvfl.com/ - fast loans get money today fast cash loans.co.za fast money now loans fast cash loan cebu

bfujsnife

viagra australia https://miapharmer.com/ - buy viagra online without prescription discount viagra online cheap viagra discount viagra online

chloroquineorigin

https://chloroquineorigin.com/ chloroquine coronavirus aralen mexico clonidin chloroquine coronavirus

Viagra

El Viagra Necesita Receta

cheap cialis

cialis 20mg cialis tadalafil & dapoxetine

can ubuy cialis on streets

cialis coupon cialis pills

brand cialis online

Propecia Causa Sterilita

buy cialis viagra

Levitra Comprimes

cialis support 365

buy cialis usa cialis pills

generic cialis

buy cialis usa cialis coupon

acuctilla

Cephalexin Dosing In Dogs purchase hydroxychloroquine online Pccfqo

acuctilla

plaquenil and covid-19 Xmdqbw The Pap test smear to detect carcinoma of the cervix and vagina is an example Figure

insussY

purchase stromectol online

bqvqrcwd

http://erythromycinn.com/# how to apply erythromycin ophthalmic ointment

Wheerebox

Macrobid Saturday Delivery cheap cialis online canadian pharmacy

Ruivicy

Health maintenance organizations with successful outpatient programs that reduce COPD hospitalizations may be penalized causing them to withdraw from the Medicaid managed care program. stromectol for dogs

snipsicet

People use the leaves to take their stamina and sexual arousal to the next level 5 mg cialis generic india Gu Huan has always been a person who will repay the kindness, since the other party He naturally had to repay the kindness to him

lonfits

Be sure to tell your doctor and pharmacist about all the products you use including prescription drugs, nonprescription drugs, and herbal products priligy pills

Agrigma

coupons for cialis 20 mg 2018 Apr;72 4 e13074

grieply

Improve your confidence and intimate moments with your loving partner generic cialis 20mg

Advella

how long does it take for tamoxifen to start working

Allerbwer

Role of Radiation Therapy For DCIS demadex vs lasix

antastesk

Cranberries, said Damon from Swig as I tasted buy priligy 60 mg Concerns About Progesterone Cream and Yam Extracts letter, 155, p

soonsotly

how quickly can tamoxifen cause uterine cancer 99 percent of Inditex stock, according to company filings at the Madrid stock exchange, and her fortune was estimated by Forbes at 6

Fruinna

clomid for sale 50 mg Granville, USA 2022 06 27 08 26 29

Tedospere

levitra hackleburg pharmacy The FBI believes one victim was killed in Neah Bay shortly after Keyes was released from the Army stromectol pill The mean C reactive protein was 50

datadacof

levitra de bayer precios Every piece of the ecosystem serves a purpose, and some lucky plants

http://candipharm.com/

Aminge

odolley

how much is viagra A Intravital confocal microscopy revealed brighter lymphatic vessels in the Prox1 Cre tdTomato mouse than in the Prox1 Cre tdRFP mouse images acquired applying the same laser power and settings

Mayclopay

Moderate, but significant effect sizes were found for PANSS total, as well as the positive, negative, and general subscales best place to buy cialis online forum

Vialayvam

Indapamide, bendroflumethiazide, and polythiazide are primarily metabolized in the liver, and the major route of elimination is by glomerular filtration and proximal tubular secretion of unchanged drug comprar levitra generico en andorra

Akriti Verma

I handle this part. I handle You put a basic number of battles to spread out this story. I respect your cycle.
Gandhi Nagar Escorts
Escorts in Jalahalli
Brookefield Escorts Service
Escorts Service in Kalyan Dombivli
Call Girls in Asansol

Akriti Verma

I certainly use them only for top-notch parts. you will see these people during
Electronic City Escorts
Escorts in Indira Nagar
Majestic Escorts Service
Escorts Service in MG Road Bangalore
Devanahalli Call Girls

Morrisvab

hydroxychloroquine over the counter canada

Jiaa Mallik

A call girl is charming or alluring elements for everything since anything your requirements are accessible in your past sexual connections, Delhi Escort Agency will arrive at here in a gigantic measure of appealing and up-to-date little kids and mature housewives of the city and they are searching for an accomplice.

Siya

To take great consideration of myself through my new youth, Delhi Escorts Agency broadly involved among all the bliss searchers for every one of the client's superb and honourable services that I serve all through my appealing figure.

Riya

We realize that you are having such a significant amount of fun in Delhi. What's more, you can make that fun, much more, better through spending time with our hot Independent Escort Delhi. So this will gonna one of the best in this bussiness.

sanskariheena

So don’t assume that lots and seize a number of the amusing with those Attractive and Erotic Girls You Can Find on girls Escorts Service Only.

Raipur Escorts Service
Jaipur Call Girls
Call Girls in Dehradun
Chandigarh Escorts
Escorts in Bhubaneswar

sanskariheena

So don’t assume that lots and seize a number of the amusing with those Attractive and Erotic Girls You Can Find on girls Escorts Service Only.
Raipur Escorts Service
Jaipur Call Girls
Call Girls in Dehradun
Chandigarh Escorts
Escorts in Bhubaneswar

anika

There were times when people used to go to a place where girls used to provide service in a red light area, But these days, Escorts in Noida this type of work has been modernized and is known as escort service in girls.

anika

If you want to enjoy the pleasurable moments with hot and slutty girls, Escorts Noida then you must hire them once from Sunithasen girls escort girls.

anika

Escort Service in girls Is an most effective region that gives our clients the Best and Secure Service with five big name centers we Know The Value Of Your Privacy And Mind Relief Enjoyment So Why You Are Waiting For?
Delhi Call Girls
Escorts in Delhi
Delhi Escorts
Delhi Escorts Service
Call Girls in Delhi

Enteshy

buy cialis online uk Surgery Surgical procedures are often associated with hypersecretion of ADH, a response that is probably mediated by pain afferents

fescuenna

Tight control over your medications and lifestyle, coupled with careful monitoring, are the first steps how much potassium for 20 mg lasix

anika sharma

You will get all your dream come true while having fun with our Escorts in girls. Make a list of your desire and it will get fulfilled before you get exhausted.
bbw escorts delhi
best escorts in delhi
celebrity escorts in delhi
cheap delhi escorts
college escorts in delhi
college girls escorts in delhi
delhi bhabhi escorts
delhi black escorts
delhi cheap escorts
delhi college escorts
delhi escorts
delhi escorts agency
delhi escorts near me
delhi escorts russian
delhi escorts service
delhi escorts services
delhi hotel escorts
delhi independent escorts
delhi vip escorts
elite escorts in delhi
escorts agency in delhi
escorts delhi
escorts girls delhi
escorts in delhi
escorts in new delhi
escorts new delhi
escorts service delhi
escorts service in delhi
escorts services delhi
female escorts delhi
female escorts in delhi
girl escorts in delhi
high level escorts in delhi
high profile delhi escorts
high profile escorts in delhi
high profile model escorts delhi
hot delhi escorts
hot escorts delhi
hot escorts in delhi
housewife escorts in delhi
how to find escorts in delhi
independant escorts delhi
independent delhi escorts
independent escorts delhi
independent escorts in delhi
independent escorts new delhi
independent female escorts delhi
indian delhi escorts
indian escorts delhi
indian escorts in delhi
indian escorts new delhi
model escorts in delhi
new delhi escorts
new delhi independent escorts
russian escorts delhi
russian escorts in delhi
sexy escorts in delhi
verified escorts in delhi
vip escorts in delhi
delhi escort service number
independent escort services in delhi
escort girls delhi
sexy delhi escort
escort service in delhi
aunty escort in delhi
high profile model escort delhi
russian delhi escort
book delhi escort
russian escort delhi
Calll Girls in Delhi Russian
Call Girl Delhi
Delhi Russian Escorts
delhi escort services

anika sharma

she acts in various ways to complete your needs so you don’t have to wait for everything just achieve us and prefer your girl as per your obligation and expend a golden time which consider forever.
all delhi escorts
bbw escorts delhi
best escorts in delhi
celebrity escorts in delhi
cheap delhi escorts
college escorts in delhi
college girls escorts in delhi
delhi bhabhi escorts
delhi black escorts
delhi cheap escorts
delhi college escorts
delhi escorts
delhi escorts agency
delhi escorts near me
delhi escorts russian
delhi escorts service
delhi escorts services
delhi hotel escorts
delhi independent escorts
delhi vip escorts
elite escorts in delhi
escorts agency in delhi
escorts delhi
escorts girls delhi
escorts in delhi
escorts in new delhi
escorts new delhi
escorts service delhi
escorts service in delhi
escorts services delhi
female escorts delhi
female escorts in delhi
girl escorts in delhi
high level escorts in delhi
high profile delhi escorts
high profile escorts in delhi
high profile model escorts delhi
hot delhi escorts
hot escorts delhi
hot escorts in delhi
housewife escorts in delhi
how to find escorts in delhi
independant escorts delhi
independent delhi escorts
independent escorts delhi
independent escorts in delhi
independent escorts new delhi
independent female escorts delhi
indian delhi escorts
indian escorts delhi
indian escorts in delhi
indian escorts new delhi
model escorts in delhi
new delhi escorts
new delhi independent escorts
russian escorts delhi
russian escorts in delhi
sexy escorts in delhi

Swarna Yadav

Exactly when the new females are come here to join the escorts to get the bliss and current threats then we are given the direction them that they never make any of the issues while offer Delhi Escorts Organization and this will make more trust of the folks on the safeguarded walk around taking the great times.
Bakkarwala Escorts Service
Balbir Nagar Call Girls
Call Girls in Bali Nagar
Bapa Nagar Escorts
Escorts in Batla House

anika sharma

If you love real beauty then escort girls are made for you. If you love to be in the arms of beautiful girls then you are at the

All Delhi Escorts
Bbw Escorts Delhi
Best Escorts In Delhi
Celebrity Escorts In Delhi
Cheap Delhi Escorts
College Escorts In Delhi
College Girls Escorts In Delhi
Delhi Bhabhi Escorts
Delhi Black Escorts
Delhi Cheap Escorts
Delhi College Escorts
Delhi Escorts
Delhi Escorts Agency
Delhi Escorts Near Me
Delhi Escorts Russian
Delhi Escorts Service
Delhi Escorts Services
Delhi Hotel Escorts
Delhi Independent Escorts
Delhi Vip Escorts
Elite Escorts In Delhi
Escorts Agency In Delhi
Escorts Delhi
Escorts Girls Delhi
Escorts In Delhi
Escorts In New Delhi
Escorts New Delhi
Escorts Service Delhi
Escorts Service In Delhi
Escorts Services Delhi
Female Escorts Delhi
Female Escorts In Delhi
Girl Escorts In Delhi
High Level Escorts In Delhi
High Profile Delhi Escorts
High Profile Escorts In Delhi
High Profile Model Escorts Delhi
Hot Delhi Escorts
Hot Escorts Delhi
Hot Escorts In Delhi
Housewife Escorts In Delhi
How To Find Escorts In Delhi
Independant Escorts Delhi
Independent Delhi Escorts
Independent Escorts Delhi
Independent Escorts In Delhi
Independent Escorts New Delhi
Independent Female Escorts Delhi
Indian Delhi Escorts
Indian Escorts Delhi
Indian Escorts In Delhi
Indian Escorts New Delhi
Model Escorts In Delhi
New Delhi Escorts
New Delhi Independent Escorts
Russian Escorts Delhi
Russian Escorts In Delhi
Sexy Escorts In Delhi
Verified Escorts In Delhi
Vip Escorts In Delhi
delhi escort service number

anika sharma

right place. You can meet very beautiful and hot girls here. When your mood is on, you can book a fine escort in anywhere from us.

Delhi Escort Service Number
Independent Escort Services In Delhi
Escort Girls Delhi
Sexy Delhi Escort
Escort Service In Delhi
Aunty Escort In Delhi
High Profile Model Escort Delhi
Russian Delhi Escort
Book Delhi Escort
Russian Escort Delhi
Delhi Escort Services
How To Book Delhi Escort
Escort Delhi Booking
Best Delhi Escort
Delhi Escort Agency
Delhi Escort Girl
Model Escort Delhi
Delhi Call Girls Escort
Escort Service In New Delhi
Delhi Escort Service
Escort In Delhi
Escort Services In Delhi
Girl Escort Delhi
Female Delhi Escort Service
Delhi Escort Girls
Delhi Female Escort Service
Russian Escort Service Delhi
Best Escort Service In Delhi
Full Night Escort Service In Delhi
Escort Girl Delhi
Delhi Escort
Delhi Escorts
Escorts in Delhi
Escorts Service Delhi
Delhi Escorts Service
Escorts Service in Delhi
Escorts Delhi
Russian Escorts in Delhi
Escorts Service in Delhi
Delhi Independent Escorts
Russian Escorts Delhi
Escort Service in Delhi
Escort in Delhi
Delhi Escort
Escort Services in Delhi
Delhi Escort Service
Escort Service Delhi
Russian Escort in Delhi
Delhi Escort Services
Delhi Escort Girl
Independent Escort in Delhi
Call Girls in Delhi
Delhi Call Girls
Delhi Call Girls Agency
Escorts Girls in Delhi
Hot Delhi Escorts
Escorts Services in Delhi
VIP Delhi Escorts
Russian Escorts Delhi
Delhi Escorts
Delhi Call Girls Agency

Sana Khan

They understand what Gurgaon Call Girl are doing, continuously remembering what the client needs. It is to their greatest advantage to understand what their client needs and will take care of your necessities.

Arpita

If you have any desire to invest quality energy with them, you can continuously do as such simply by reaching their representatives or you can reach Gurgaon Call Girl yourself in the event that they work freely.

Siya

We reject that young lady. So stress no sort of cleanliness, Escorts in Delhi has so many celebrity clients who become standard clients also. Our clients like to book Call Young adies from our oorganization since they trust in us.

Amrita

It relies upon the circumstance of employing our Delhi Youthful Escorts in Delhi . If you are recruiting our outcall escort office then you need to pay the cash ahead of time. Since our model will move with you to your ideal spot.

Deepti

Our passionate and lustful beauties are willingly gratifying unsatisfied libidos continually for a long time. Now that Delhi Escorts Service have been unconquerable, we can say it arrogantly that none of our customers ever returned with empty hands.

Dxukjh

order generic cialis 5mg prices of cialis cheapest ed pills online

Vibha

They will deal with your inclinations and offer the best support that you can request. If you are pondering the charges, they are truly reasonable. Delhi Escorts Service are dependable and you can have an excellent time with them.

Ankita Oberoi

That is sizzling and hot young women wanting to shower their authentic warmth. You ought to know where you can find them. Goa Escort office is your last area. There are amounts of magnificent heavenly messengers who are ready to bring you some place down in water.

Goa Call Girls
Call Girls in Goa
Call Girls Goa
Goa Call Girls Number
Independent Call Girls in Goa
Russian Call Girls in Goa
Call Girls in North Goa
Goa Call Girl
Call Girl in Goa
Call Girl Goa
Goa Call Girl Cash Payment
Goa Call Girl Service
Goa Call Girl Pics
Goa Call Girl Number
Call Girl Service Goa
Goa Escort
Goa Escort Service
Escort Service in Goa
Escort in Goa
Escort Service Goa
Russian Escort in Goa
Escort Goa
Escort Services in Goa
Goa Escort Services
Russian Escort Goa
Goa Escort Girls
Goa Escort Agency
North Goa Escort
Escort Agency Goa
Goa Escorts
Escorts in Goa
Escorts Goa
Goa Escorts Service
Russian Escorts in Goa
Goa Escorts Agency
North Goa Escorts
South Goa Escorts
Independent Goa Escorts
Goa Escorts Services
Russian Escorts Goa
Escorts Service in Goa
Goa Russian Escorts
Goa Female Escorts
Goa Call Girls
Call Girls in Goa
Call Girls Goa
Goa Call Girls Number
Independent Call Girls in Goa
Russian Call Girls in Goa
Call Girls in North Goa
Goa Call Girl
Call Girl in Goa
Call Girl Goa
Goa Call Girl Cash Payment
Goa Call Girl Service
Goa Call Girl Pics
Goa Call Girl Number
Call Girl Service Goa
Goa Escort
Goa Escort Service
Escort Service in Goa
Escort in Goa
Escort Service Goa
Russian Escort in Goa
Escort Goa
Escort Services in Goa
Goa Escort Services
Russian Escort Goa
Goa Escort Girls

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2023 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone