lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Manama  
Bahrain World Trade CenterManama, Bahrajnźródło: Stock.XCHNG
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Inside Thailand's Casablanca: A town of exiles, revolutionaries and fear

Sydney stabbings: Bondi Junction mall to reopen on Friday

The Indian election matters for the world. Here’s why

China's newest ally in the Pacific goes to the polls

Two arrested for firing at Bollywood star's home

Sydney church stabbing was 'terrorist' attack, police say

Chinese internet amused by building that looks like sanitary pad

Hero who confronted stabber promised Australia visa

Lightning and rain kill dozens in Pakistan

Confronting pro-Kremlin troll on false claims about Sydney mall attack

Dubai airport chaos as Gulf reels from deadly storms

'I’m in pieces' - Israeli hostage's agony over husband held by Hamas

Israel makes own decisions, Netanyahu tells Cameron

Iranians on edge as leaders say 'Tel Aviv is our battleground'

US and EU eye new sanctions on Iran after attack

Biden treads diplomatic tightrope on Israel-Iran

Deadly settler attacks on Palestinians follow Israeli boy's killing

Bowen: Iran's attack on Israel offers Netanyahu a lifeline

Stabbed TV presenter 'feeling much better'

Oil prices dip after Iran attack on Israel

Miasta Azji

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Liban
   kursy walut
   LBP
   PLN
   USD
   EUR
 •  Liban
   wiza i ambasada
  Liban
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizatak
  35 USD - wiza jednokrotnego wjazdu, 50 USD - wiza dwukrotnego wjazdu
  Najmniejsza
  prowizja w Polsce!
  77 PLN ekonomicznie - 5-7 dni roboczych
  117 PLN ekspresowo - 1-4 dni robocze sprawdź szczegóły

As salam alaykum, czyli opowieść o języku arabskim

wtorek, 9 maj 2006

Język arabski, lugah arabijah, - język świętej księgi islamu Koranu (Qur'anu), Sunn oraz idżtihadu (czyli prawniczych opinii muzułmańskich), język opowieści "Tysiąca i jednej noc", język urzędowy w 24 państwach, jeden z sześciu oficjalnych języków ONZ, język, którym posługuje się obecnie ponad 220 milionów ludzi zamieszkujących tereny od zachodnich krańców Afryki po wschodnią Azję, język modlitwy wszystkich muzułmanów na świecie.

Arabizmy

Nie wszyscy wiedza, że w języku polskim, jak i w wielu innych językach europejskich (głównie w tych, którymi posługują się mieszkańcy terenów wokół Morza Śródziemnego - nie zapominając o języku maltańskim, którego gramatyka oparta jest na gramatyce języka arabskiego) funkcjonuje wiele wyrazów, zwrotów i konstrukcji składniowych związanych z językiem arabskim, czyli arabizmów. Wśród arabizmów oprócz zwrotów związanych bezpośrednio z islamem i kulturą arabską - takich jak dżihad, dżin, emir, fatwa, hadisy, hadżdż, imam, islam, kalif, meczet, medresa, mihrab, minaret, muezin, mułła, muzułmanin, ramadan, sahib, sufizm, sułtan, sunizm, sura, szahada, szarjat, szejk, szyizm, zakat - jest wiele terminów naukowych (głównie związanych z chemią i matematyką) zapożyczonych w średniowieczu z języka arabskiego, gdy nauka w krajach arabskich była na o wiele wyższym poziomie niż w krajach europejskich. Do takich terminów należą z reguły te zaczynające się od rodzajnika "al", np. alchemia, algebra, algorytm, arytmetyka, ale również inne, np. cyfra, szyfr, zenit, zero. Arabizmy odnaleźć możemy także wśród słów używanych w życiu codziennym. Są to np. alkohol, henna, kawa, kuskus, sałata czy takie jak admirał, arsenał, lutnia. Niewiele osób wie, że to właśnie język arabski zapewnił Europie ciągłość kulturową i np. teksty Arystotelesa tłumaczone były na język łaciński z języka arabskiego.

Trochę historii

Najstarsze dowody na istnienie języka arabskiego pochodzą z IX w. p.n.e. Są to neoasyryjskie inskrypcje, które zawierają imiona wodzów arabskich plemion. Wprawdzie wiele spośród imion zapisanych na tych inskrypcjach ma aramejskie brzmienie, to jednak wiele z nich należy do grupy dialektów zwanych językiem protoarabskim lub starożytnym północnoarabskim. Najstarszymi zapisami języka arabskiego są zapisy literami nabatejskimi na królewskiej nagrobnej inskrypcji pochodzącej z 328 r. p.n.e., znalezionej w An-Namara. Natomiast na terenach obecnej Arabii Saudyjskiej, w oazach w regionie północnego Hidżazu - Tajma, al-Hidżr, al-Ula, Dedan - odnaleziono inskrypcje pochodzące z okresu od II w. p.n.e. do VI w. n.e., wspominające króla Lihjan (stąd ich nazwa inskrypcje lihjanickie).

Genealogia

Język arabski należy do rodziny języków chamito-semickich, zwanej również rodziną afroazjanicką lub erytrejską. Rodzina ta dzieli się na pięć podrodzin - semicką, berbero-libijską, egipską (języki wywodzące się ze starożytnego Egiptu a nie współczesny dialekt egipski), koszycką, czadyjską. 

Podrodzina semicka dzieli się na dwie grupy - północnosemicką i południowosemicką, które pod względem geograficznym dzielone są na podgrupy centralne i peryferyjne. 

Język arabski, razem ze wszystkimi swoimi dialektami zaliczany jest do centralnej grupy południowosemickiej (do tej grupy należy również język maltański). Grupa ta dzieli się na dwie podgrupy języków - północnoarabską i południowoarabską. 

Do podgrupy języków południowoarabskich zaliczamy przede wszystkim starożytne języki Arabii Południowej, czyli języki - sabejski, minejski, katabański, hadramaucki, himjarycki, a także dawne i współczesne semickie języki Etiopii - m.in. gy’yz, tigre, tigrinia, amharski oraz języki, które funkcjonują na Półwyspie Arabskim w formie reliktowej i silnie zarabizowanej - mehri, szahri, botahari, harsusi, soqotri. 

Natomiast do podgrupy języków północnoarabskich należą m.in. starsze formy języka arabskiego takie jak język arabski paleograficzny i język poezji tzw. okresu dżahilijja (czyli język z okresu niewiedzy, tj. z czasów przed pojawieniem się islamu) oraz język średnioarabski, którego nazwa odnosi się do języka arabskiego średniowiecznego. Językiem należącym do podgrupy języków północnoarabskich jest również najważniejsza forma języka arabskiego, czyli język Koranu. Również współczesny język arabski zaliczany jest do podgrupy języków północnoarabskich i najczęściej dzielony jest on na współczesny standardowy język arabski (oparty na języku Koranu) oraz współczesne dialekty języka arabskiego.

W życiu codziennym

Współczesny standardowy język arabski nazywany jest często klasycznym językiem arabskim lub arabskim językiem literackim. Jednak nie zawsze oznacza on język literatury i często jest on również językiem różnego rodzaju konferencji, spotkań politycznych a także językiem mediów - prasy, radia, telewizji itp. 

W życiu codziennym Arabowie posługują się współczesnymi - bardzo licznymi - dialektami języka arabskiego. Dialekty te podzielone są na dwie grupy - wschodnią, zwaną orientalną, która obejmuje dialekty Półwyspu Arabskiego a także dialekty: syryjski (Syria, Liban, Jordania), egipski i iracki oraz zachodnią, zwaną maghrebską, która obejmuje dialekty: marokański, mauretański, libijski, tunezyjski i algierski. Bardzo często te dialekty różnią się od siebie w znaczny sposób i Arabowie pochodzący z różnych krajów chcąc porozumieć się rozmawiają w jednym z powszechnie znanych dialektów, np. egipskim (znanym głównie dzięki egipskiej kinematografii) lub syryjskim, który powszechnie uznawany jest za najbardziej elegancki.

Urzędowo

Język arabski jest językiem urzędowym w Algierii, Arabii Saudyjskiej, Autonomii Palestyńskiej, Bahrajnie, Czadzie (razem z językiem francuskim), Dżibuti (razem z językiem francuskim), Egipcie, Erytrei, Iraku (razem z językiem kurdyjskim), Jemenie, Jordanii, Katarze, Komorach (razem z językiem francuskim), Kuwejcie, Libanie, Libii, Maroku, Mauretanii, Omanie, Saharze Zachodniej, Somalii (razem z językiem somalijskim), Sudanie, Syrii, Tunezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Pismo arabskie

Język arabski zapisywany jest arabskim pismem. Jest to alfabetyczne pismo spółgłoskowe, które rozwinęło się z nabatejskiej odmiany pisma aramejskiego. Zapisywane jest ze strony prawej do lewej. Składa się z 18 podstawowych znaków, które po uzupełnieniu kropkami (jedną, dwiema lub trzema) tworzą razem 28 znaków - liter spółgłoskowych. Mają one różne formy, w zależności od swojej pozycji w wyrazie (początkowej, środkowej, końcowej czy izolowanej). Samogłoski wyrażane są za pomocą znaków diaktrycznych, umieszczanych nad lub pod literą. W użyciu powszechnym samogłoski bardzo często w ogóle nie są zapisywane. 

Do najważniejszych odmian pisma arabskiego należy pismo kufickie (kufi) - monumentalne, kwadratowe oraz pismo nashi - kursywne, okrągłe. Obecnie pisma arabskiego używa się również do zapisywania innych języków niż język arabski - stosuje się je w zapisie języków: perskiego, urdu, malajskiego, suahili a do 1929 r. również języka tureckiego.

W Polsce

Coraz więcej Polaków zaczyna uczyć się języka arabskiego. Możliwości jest wiele - od prywatnych lekcji po zorganizowane kursy, również korespondencyjne. Motywacje do nauki bywają różne - od fascynacji kulturą arabską po chęć rozszerzenia swoich kwalifikacji. Język arabski jest również językiem modlitwy muzułmanów, których w Polsce jest wiele. Wśród nich są konwertyci, których jest w Polsce coraz więcej, jak i muzułmanie z tradycjami na ziemiach polskich, czyli Tatarzy, których w Polsce żyje około 5 tysięcy oraz obcokrajowcy, z których największą część stanowią Arabowie, dla których język arabski jest językiem narodowym. Wśród obcokrajowców - muzułmanów znaczącą grupę stanowią również Czeczeni, Turcy i Irańczycy. 
 

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 4 / 5 (2)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 4 / 5 (2)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 26578 od 9.05.2006

Komentarze

Liczba komentarzy: 13
hydroxychloroquine sulfate tablets

where can i get hydroxychloroquine hydroxychloroquine coronavirus what is hydroxychloroquine 200 mg

pharmacepticacom

sildenafil price 50 mg https://www.pharmaceptica.com/

poojasharm

Good and nice

google

pooja sharma

This article is for those who want to do something new in their life like spend their night with a beautiful girl.
Beawar Escorts Service
Bhinay Escort
Escorts in Chandra Vardai Nagar
Kekri Escorts
Kishangarh Escorts Service
Masuda Escort
Escorts in Nasirabad
Panchsheel Nagar Escorts
Peesangan Escorts Service
Sarwar Escort

pooja sharma

This article was really very good, I liked Pernal very much, I wish that you also read this article once, you will also enjoy Jake on this side.
Bangalore Escorts||
Escorts in Bangalore||
Bangalore Escorts Service||
Bangalore Escort||
Bangalore Escorts||
Escorts in Bangalore||
Bangalore Escorts Service||
Bangalore Escort||
Bangalore Escorts||
Escorts in Bangalore||
Bangalore Escorts Service||
Bangalore Escort||
Bangalore Escorts||
Escorts in Bangalore||
Bangalore Escorts Service||
Bangalore Escorts||
Bangalore Escort||

shivani

If you're looking for a fun, adventurous companion to accompany you in your travels around the Dehradun, or one to keep you company during your long days at work or business meetings in town, it can be tough to find the right person for the job. Don't worry - we have that problem covered here.
Escorts in Dehradun ||
Dehradun Escorts Service ||
Escorts Service in Dehradun ||
Dehradun Escorts ||
Escorts in Dehradun
Dehradun Escorts Service ||

Akriti Verma

Russian Escorts Service in Bangalore are now becoming extremely popular among people who want something different and unique in their lives. Escorts can have a lot of fun with you and they will never bore you.

Pmeiku

order cialis 5mg pill order tadalafil 40mg sale medicine for impotence

aengnfsv

accutane medicine price cheap accutane singapore best place to buy accutane

urfwzzkb

cheap generic accutane accutane cost accutane name brand and generics

elawael

شركة ركن الأدهم لتنظيف المنازل هي إحدى الشركات المتخصصة في خدمات التنظيف بالقصيم. تقدم الشركة خدمات شاملة لتنظيف المنازل بمهنية وجودة عالية.تشمل خدمات ركن الأدهم تنظيف جميع أجزاء المنزل بما في ذلك غرف النوم والمطابخ والحمامات والصالات والأرضيات والنوافذ والستائر والمفروشات والمساحات الخارجية. يتم استخدام معدات ومنظفات آمنة وفعالة للحصول على نتائج مرضية.تعتمد شركة ركن الأدهم على فريق عمل مدرب ومحترف يتمتع بالخبرة في مجال التنظيف. يتم التعامل مع كل منزل على حدة وفقًا لمتطلبات العميل وتفضيلاته.بالإضافة إلى تنظيف المنازل العادي، توفر شركة ركن الأدهم خدمات إضافية مثل تنظيف ما بعد البناء وتنظيف السجاد والمفروشات وتلميع الأرضيات وتنظيف الواجهات الزجاجية.باختصار، شركة ركن الأدهم لتنظيف المنازل تقدم خدمات شاملة ومحترفة في تنظيف المنازل بالقصيم. تضمن الشركة نظافة وجودة عالية في العمل، مما يساعد في توفير بيئة نظيفة ومريحة داخل المنزل.

تنظيف شقق بالمدينة
شركة ركن الأدهم لمكافحة الحشرات هي شركة متخصصة وموثوقة في مجال مكافحة الحشرات بالقصيم. تهدف الشركة إلى توفير بيئة نظيفة وصحية للعملاء من خلال التخلص من الحشرات المزعجة والضارة.تقدم شركة ركن الأدهم خدمات شاملة في مكافحة مختلف أنواع الحشرات مثل الصراصير، النمل، البق، الذباب، البعوض، الفئران، والقوارض الأخرى. تستخدم الشركة أساليب فعالة وآمنة لمكافحة الحشرات والقضاء عليها بشكل دائم.تعتمد شركة ركن الأدهم على فريق مهني ومدرب في مجال مكافحة الحشرات. يتم تقديم الخدمات بعناية وحرفية، مع التركيز على متطلبات العميل وضمان رضاه التام.توفر الشركة أيضًا خدمات الوقاية من الحشرات، حيث توفر تقييمًا شاملاً للمنزل أو المكان وتوصي بالإجراءات الوقائية المناسبة للحفاظ على بيئة خالية من الحشرات.باختصار، شركة ركن الأدهم لمكافحة الحشرات توفر خدمات متخصصة وفعالة للتخلص من الحشرات والقوارض بالقصيم. تهتم الشركة بالجودة والاهتمام بتوفير بيئة صحية ونظيفة لعملائها، مما يعزز الراحة والسلامة في المنزل أو المكان.
ابادة حشرات المنزل

Xnsode

skin allergy tablets list types of allergy pills allergy pills prescribed by doctors

maher kamal

شركة تنظيف منازل بجازان تنظيف منازل شقق فلل، تعد شركة ركن الثقة من افضل الشركات بفضل خبراتها ومهارتها في التنظيف. واستطاعت الشركة بفترة قليلة أن تكون من أكفأ وأفضل الشركات، وبشهادة كافة عملائنا شركتنا الأفضل ولها خبرة لسنوات طويلة في التنظيف لكل من المنازل والفلل والشقق والفنادق والقصور والخزانات والمدارس والمستشفيات وغيرها من الأماكن والآن تواصل نكون بانتظاركم بإستمرار، وعند اتصالك يصلك بأسرع وقت فريق العمل ويعمل على مساعدتك في تقديم خدمات التنظيف الشامل للمكان، ويهتم أيضا بتنظيف المفروشات والمجالس والانتريهات والستائر.

شركة مكافحة حشرات بجازان شركة ركن الثقة، بسبب إرتفاع الحرارة في فصل الصيف يزداد إنتشار الحشرات بمدينة جازان ولذلك يعاني أهالي المدينة من الحشرات لأنها تسبب لهم أضرار كثيرة ولذلك يحاولون أن يتخلصون منها ولكنهم لا يتمكنون من أي نتيجة. ولذلك يبحثون عن شركات متخصصة في هذا المجال وعند البحث فتجدون شركة ركن الثقة الأفضل بمجال المكافحة فتعمل على التخلص من الحشرات نهائيا من خلال أحدث الطرق التي من خلالها تحصلون على أفضل النتائج ولذلك ينصح بالاستعانة بشركتنا لأنها الأحسن. لشركة مكافحة حشرات بجازان كفاءة وخبرة بالمجال، حيث تتبع الشركة أحدث الأساليب والطرق في إبادة الحشرات بشكل نهائي.

مشاكل الانسداد من أخطر المشاكل التي تسبب خسائر كثيرة فيعاني العملاء بجازان ويبحثوا عن شركات رائدة وعريقة لمساعدتهم بأعمال التسليك والتخلص النهائي من مشاكل الانسداد ولذلك لا تقلق نهائيا ويمكنك أن تتواصل فورا ب

شركة تسليك مجاري بجازان حيث تتمتع بخبرتها الكبيرة بالتعامل مع المجاري ولديها فريق محترف ومتكامل من الفننين والسباكين والمهندسين التي يمتلكوا خبرة لعدة سنوات بالإضافة للاعتماد على التقنيات والمعدات والأجهزة الحديثة التي تستخدم بأعمال التسليك ولذلك أن كنت من جازان فتواصل بنا ولا تردد. عملية الانسداد تعد من أخطر الأمور التي تسبب مشاكل متعددة للعملاء تجعلهم يعانون منها ويبحثون عن شركات رائدة لتساعدهم بحل المشاكل ولذلك شركة ركن الثقة من الشركات المتميزة والتي تمتلك خبرة لعشرين عام وأكثر ومن استعان بالشركة أكد أنها الأول حيث تمتلك عمالة وفنيين لهم خبرة لعدة سنوات.وكافة الخدمات نقدمها من شركة ركن الثقة بمنتهى الكفاءة،

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone