lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Moskwa  
Sobór Chrystusa ZbawicielaMoskwa, Rosjafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Mount Marapi: Indonesia volcano death toll rises to 22

Mount Marapi eruption: Survivor tells BBC of ordeal from hospital

New Zealand: Thousands march against new government's reversal of Indigenous policies

Forest City: Inside Malaysia's Chinese-built 'ghost city'

Turkmenistan: Former leader's football team sweeps league

Thailand: Bus crash kills 14 and splits vehicle in half

Cyclone Michaung: Heavy rains in southern India as storm makes landfall

Pakistan economy: Price spikes, political woes hit millions

Six bodies found in wreck of US Osprey aircraft crash near Japan

Hong Kong: Protest leader Agnes Chow jumps bail

Israel Gaza: Hamas raped and mutilated women on 7 October, BBC hears

Israel's new Gaza evacuation zones leave Palestinians few places to go

Israel probes claims share traders knew of Hamas attack in advance

Israel orders evacuations from city in south Gaza as offensive widens

Hamas planned sexual violence as weapon of war - Israeli campaigner

US warship shoots down drones fired from Houthi-held Yemen in Red Sea

Bowen: US sets clearer red lines for Israel as ceasefire ends

Why has the Gaza ceasefire come to an end?

Released Palestinians allege abuse in Israeli jails

Blinken steps up call for Israel to spare civilians in strongest remarks yet

Miasta Azji

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Luoyang

warto zobaczyć: 4
transport z Luoyang: 5
dobre rady: 13

wybierz
[opinieCount] => 0

 Kaifeng

warto zobaczyć: 6
transport z Kaifeng: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Shaolinsi

warto zobaczyć: 5
transport z Shaolinsi: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

 Lanzhou

warto zobaczyć: 4
transport z Lanzhou: 3
dobre rady: 8

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Labrang

warto zobaczyć: 5
transport z Labrang: 2
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

 Qufu

warto zobaczyć: 7
transport z Qufu: 1
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Rosja
   kursy walut
   RUB
   PLN
   USD
   EUR
 •  Rosja
   wiza i ambasada
  Rosja
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizatak
  wiza turystyczna do 30 dni - 35 euro, czas oczekiwania: 4 do 10 dni
  Najmniejsza
  prowizja w Polsce!
  77 PLN normalnie - 7 dni roboczych
  117 PLN ekspresowo - 3 dni robocze sprawdź szczegóły

Szamanizm, lamaizm i prawosławie - religie okolic Bajkału

czwartek, 23 mar 2006
 • źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
 • copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
 • dotyczy:  

Szamanizm królował pośród Buriatów aż do pojawienia się lamaizmu (XVIII w.). Religie te istniały obok siebie do czasów komunizmu. Wtedy zwalczający się wcześniej lamowie i szamani wspólnie powędrowali na zsyłkę, zburzono większość świątyń, zakazano kultu. Religie popadały w zapomnienie. Dziś ze szczątków, które się zachowały, Buriaci starają się zrekonstruować dawne wierzenia. Religie jednak przez wieki współistnienia wywarły na siebie znaczny wpływ. Buddyści przejęli szamańskie miejsca święte i bóstwa, szamani wykorzystywali elementy medycyny tybetańskiej. W okresie przedrewolucyjnym wykształciła się nawet religia zwana burchanizmem, będąca synkretyzmem obu tych wyznań. W wielkim skrócie można powiedzieć, że Buriaci mieszkający na zachodnim brzegu Bajkału są w przeważającej części szamanistami, a ci ze wschodu i południa buddystami.

Szamanizm to archaiczny zespół wierzeń wykształcony wśród ludów Syberii. Także w Buriacji dominował od wieków. Według szamanizmu wszechświat dzieli się na trzy światy: Niebo, Ziemię i świat podziemny. Światy te połączone są osią kosmiczną nazywaną przez Buriatów "Złotym Filarem" i uznawaną zarazem za centrum wszechświata i miejsce przenikania się poszczególnych światów. Umożliwia też przechodzenie z jednego w drugi. Niebo zamieszkują bogowie, podziemia demony. Świat środkowy to świat ludzi. Osobą, która może kontaktować się z duchami i przenikać inne światy jest szaman. Pełni on funkcję wróżbiarza, kapłana, a przede wszystkim uzdrowiciela. W dzisiejszych czasach jest również tym, który posiada wiedzę na temat duchów i obrzędów i który może "przypomnieć" ją swoim współplemieńcom.

Ważnym elementem szamanizmu jest kult przodków. Wśród zachodnich Buriatów dużą czcią cieszył się ich mityczny przodek Bucha Nojon Babaj. Duchy i ich wyobrażenia zwane były ongonami. Miały one kształt ludzkich lub zwierzęcych figurek, a mieszkające w nich duchy opiekowały się rodziną i pomagały domownikom. Każda rodzina posiadała kilka ongonów.

Mitologia szamańska uczyniła świętymi pewne miejsca w Buriacji. Najważniejsza jest wyspa Olchon na Bajkale. Buriaci wierzyli, że jest siedzibą władcy dusz grzesznych i złych, Bedgazi. Ważny był też półwysep Święty Nos. Samo jezioro Bajkał miało również swojego ducha- gospodarza, który zsyłał sztormy lub dawał powodzenie w połowach. Góry Sajany to odpowiednik raju. Stamtąd dzięki hojności bogów schodziła do myśliwych zwierzyna. Wiele z tych miejsc do dziś otaczanych jest czcią. Wciąż składa się tam ofiary - monety, zboże, słodycze lub chociaż papierosa. Duchy domagają się też, aby pobryzgać, czyli strząsnąć na ziemię parę kropel wódki albo mleka.

Niestety oryginalne stroje i akcesoria szamańskie zobaczyć można już tylko w muzeum. Ciekawą kolekcję posiada skansen w Talcy koło Listwianki i Muzeum Krajoznawcze w Irkucku. Nie znaczy to jednak, że brak dzisiaj szamanów. Przeciwnie, wyraźnie widać powrót do tradycji. W 1990 r. na wyspie Olchon miały miejsce pierwsze od wielu lat obrzędy. W 1996 r. w Ułan Ude odbyło się sympozjum na temat szamanizmu w centralnej Azji, a rok później odprawiono obrzęd przyzywania ducha Bajkału Abaj-hatana. Specjalnie na tę okazję z irkuckiego Muzeum Krajoznawczego wypożyczono szamański strój i bęben. Rok później szamanizm zarejestrowano jako oficjalną konfesję w tym regionie. Działa kilka stowarzyszeń szamanów, które łącznie zrzeszają około 50 członków. Społeczne zapotrzebowanie na "usługi" szamanów jest coraz większe, a religia ta przeżywa wielkie odrodzenie. Równolegle powstaje tzw. szamanizm miejski, który ma więcej wspólnego z ruchem New Age niż z tradycją Buriatów.

Lamaizm, czyli buddyzm tybetański lub wadżrajana ("diamentowy wóz"), jest wyznaniem większości Buriatów. Buddyzm dotarł do Tybetu w VII wieku wypierając religię bon. Stamtąd rozprzestrzenił się na tereny Mongolii, gdzie od XVI stulecia lamaizm stał się religią państwową. Przez Mongolię lamaizm dotarł do Buriatów w XVIII wieku. Nie wszyscy przyjęli go od razu. Źródła wspominają, iż na początku poprzedniego stulecia część mieszkańców irkuckiej guberni była jeszcze szamanistami. Mimo to liczba mnichów była ogromna. Polski badacz- -zesłaniec J. Talko-Hryncewicz pisał, że na pięciu Buriatów przypada jeden lama, a każda rodzina stara się oddać przynajmniej jednego syna do zakonu. Tuż przed wybuchem rewolucji październikowej w okolicach Bajkału było prawie 50 dacanów (świątyń) i duganów (szkół przyklasztornych) i przeszło 16 tys. lamów. Kilka lat później nie było już ani jednej świątyni.

Na drodze wędrówki przez Tybet, Mongolię i Buriację buddyzm uległ znacznym zmianom. Przejął wiele elementów miejscowych wierzeń i praktyk, zaadoptował niektóre bóstwa i przywłaszczył sobie szamańskie miejsca święte. Lamaizm ma w zasadzie te same założenia dogmatyczne, co pierwotny buddyzm. Celem człowieka jest uwolnienie się z kręgu wcieleń, sansary. Udaje się to tylko nielicznym, ale nikt nie jest pozbawiony szansy. Nawet najwięksi grzesznicy mogą osiągnąć stan oświecenia, choć wcześniej muszą przejść przez cały szereg inkarnacji. W przeciwieństwie do pierwotnych założeń buddyzmu, lamaizm nie zna zakazów dotyczących pożywienia. Różnice dotyczą także niezwykle rozbudowanego panteonu i obrzędów. W okresie komunizmu większość świątyń lamajskich (dacanów) i domów modlitw (duganów) zburzono. Zniknęli mnisi, a część tradycji poszła w zapomnienie.

Dziś religia odradza się. Pojęcie "świadomość narodowa" i "buddyzm" zespoliły się bardzo mocno. Wielu Buriatów podkreśla swoją przynależność etniczną przez częste odwiedzanie dacanów, skrupulatne obchodzenie świąt i obrządków, noszenie buddyjskich symboli. Powstają nowe dacany, przyciągając bajeczną kolorystyką i oryginalnym wschodnim kształtem. Obecnie jest ich już kilkadziesiąt. Planuje się budowę kompleksu świątynnego w stolicy Buriacji, Ułan Ude. Lamowie starają się pozyskać dla swojej religii również rosyjską młodzież. Ich propozycje nie trafiają w próżnię. W Instytucie Buddyjskim w Iwołdze studiuje już kilkunastu Rosjan. Największy i najważniejszy klasztor, którego pełna nazwa brzmi: "Koło Poznania Przynoszące Szczęście i Pełną Radość", znajduje się w Iwołgińsku, kilkadziesiąt kilometrów od Ułan Ude.

Tutaj ma swoja siedzibę Chambu-lama, zwierzchnik wszystkich buddystów w Rosji. Wokół kompleksu świątynnego stoją różnej wielkości młynki modlitewne (barabany), które wprawione w ruch "odmawiają" za wiernego wypisaną w środku lub na zewnątrz modlitwę. W ostatnich latach klasztor trzy razy odwiedził Jego Świętobliwość Dalajlama XIV. Wnętrze tej świątyni, podobnie jak i innych świątyń lamajskich, zdobią bajecznie kolorowe wyobrażenia smoków i demonów, tworząc złudzenie innego, niebiańskiego świata.

Naprzeciw wejścia znajduje się część ołtarzowa wypełniona licznymi rzeźbami inkarnacji Buddy. Największa z nich to zwykle przedstawienie Buddy Awalokiteśwary. Tuż pod nią zobaczyć można zdjęcie ostatniego wcielenia tegoż Buddy - Jego Świętobliwości Dalajlamy XIV. W świątyniach mnisi zasiadają naprzeciwko siebie w dwóch długich rzędach ciągnących się od wejścia aż po ołtarz. Przed nimi na przykrytych kolorową tkaniną stolikach leżą księgi, instrumenty i wszystkie akcesoria potrzebne do odprawiania religijnych obrzędów.

Prawosławie jest religią dominującą wśród rosyjskiej części ludności, a tym samym gromadzi największą liczbę wiernych w tym regionie. Zaczęło przenikać na te tereny po przyłączeniu Syberii do Rosji (XVI – XVII w.). Przybyło wraz z wojskiem, osiedleńcami i zesłańcami. Centrum prawosławia znajdowało się wtedy w największym mieście regionu - Irkucku. Tamtejszy klasztor Zakamieński był największym i najważniejszym klasztorem żeńskim. Od 1994 roku wznowił działalność. W XVIII i XIX w. prowadzono szczególnie intensywną, choć mało skuteczną działalność misyjną wśród ludności tubylczej. Spora liczba Buriatów i Ewenków przyjmowała chrzest ze względu na podarunki, jakie Cerkiew rozdawała nowo ochrzczonym, lecz nie miało to wielkiego wpływu na życie codzienne ludzi. Dziś, w dobie odrodzenia Cerkwi, zamienione na magazyny, zrujnowane świątynie na powrót stają się domami modlitwy. Wiernych przybywa, choć w porównaniu z polską rzeczywistością jest ich wciąż bardzo mało. Są to przede wszystkim Rosjanie, ale także Ukraińcy i Białorusini.

Rząd rosyjski promuje prawosławie, które może wypełnić duchową pustkę narodu. Można zaobserwować odrodzenie Cerkwi Prawosławnej, chociaż tutaj, na Syberii, nie jest to tak widoczne jak w stolicy. Najwięcej cerkwi, wizytówek proreligijnej polityki rządu, widać w dużych miastach. W Irkucku warto zwiedzić pięć niedawno odnowionych świątyń. Wszystkie pochodzą z XVIII w.

Staroobrzędowcy

W okolicach jeziora Bajkał odnaleźć można skupiska staroobrzędowców (starowierców). Jest to odłam prawosławia, który oderwał się od Cerkwi w XVII w., nie uznając reform liturgicznych ówczesnego patriarchy Nikona. Część z nich dokonała samospalenia, inni prześladowani przez władzę uciekali do syberyjskiej tajgi. W 1735 i 1764 r. car zesłał staroobrzędowców za Bajkał. Tu miejscowi ludzie nazwali ich siemiejskimi (rodzinnymi), gdyż w przeciwieństwie do innych zesłańców przybywali całymi rodzinami. Religia ta dzieli się na kilka nurtów, z których najważniejsze to nurt popowców i bezpopowców. Popowcy posiadają hierarchię kościelną, podczas gdy drudzy nie mają jej wcale. W Przybajkalu najwięcej jest bezpopowców.

Wsie staroobrzędowców były bardzo kolorowe. Domy i wrota przyozdabiali niezwykle intensywnymi barwami. Stanowiło to po części kontynuację ukraińskich, białoruskich i polskich tradycji, ponieważ także stamtąd się wywodzili. Takie budownictwo zobaczyć można w skansenie w Ułan Ude. Bardzo interesujący jest folklor, zwłaszcza śpiewy, ponieważ z natury niechętni do wszelkich zmian i przez lata odcięci od świata staroobrzędowcy, ocalili od zapomnienia oryginalne pieśni staroruskie, pochodzące nieraz z XVII w. Wielogłosowemu śpiewowi towarzyszą tradycyjne instrumenty. W pobliżu Ułan Ude odnaleźć można wioski starowierców (Desjatnikowo, Bolszoj Kunaliej, Muchor- Tała, okolice Muchoszibir). Jest też poświęcone im muzeum.

Mniejszości religijne

W okolicach Bajkału istnieje wiele mniejszości religijnych. Ich geneza na tych ziemiach zwykle łączy się z przybywającymi grupami zesłańców. Wraz z Polskimi osiedleńcami pojawił się katolicyzm. Dziś centra katolicyzmu znajdują się w polskich wsiach lub dużych miastach. W Irkucku są już dwa kościoły. Trwa też budowa kościoła w Ułan Ude. Napotkać można też zbory protestanckie. Skupieni wokół nich ludzie to przeważnie potomkowie zesłańców niemieckich. Zbór ewangelicki znajduje się w Siewierobajkalsku. Inne zabory mieszczą się w większych miastach. W Irkucku działa synagoga i meczet.

Mniejszości religijne tworzą zwykle zwarte, dobrze zorganizowane, aczkolwiek niezbyt liczne grupy. Prowadzą też dosyć intensywną działalność misyjną. Szansę na pozyskanie tutaj wiernych widzą także rozmaite nowe ruchy religijne. Spotykają się one z dosyć przychylnym przyjęciem ze strony miejscowej ludności, która po upadku komunizmu odczuwa pewną próżnię duchową i ideologiczną. Tę pustkę starają się wypełnić grupy wywodzące się przeważnie z protestantyzmu (np. Adwentyści Dnia Siódmego) lub buddyzmu. Przykładem wspólnoty spoza tych kręgów może być prężnie działająca grupa Wiara Bahaji, która latem 1999 roku zorganizowała na południowym krańcu Bajkału zjazd swoich członków. Spotkać można też krysznaitów.

Sytuacja mniejszości i nowych ruchów religijnych w Rosji nie jest jednak łatwa. W październiku 1997 roku weszła w życie nowa ustawa dotycząca wolności wyznania i organizacji religijnych, która na tych terenach uznaje rosyjski kościół prawosławny, buddyzm i judaizm. Żadne inne grupy nie mogą zapraszać zagranicznych nauczycieli, wydawać ani rozprowadzać literatury religijnej oraz kaset audio i wideo. Nie wolno im również zakładać wydawnictw, instytucji kulturalnych i edukacyjnych.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 5 / 5 (2)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 5 / 5 (2)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 15898 od 23.03.2006

Komentarze

Liczba komentarzy: 26
half life of plaquenil

Achat Propecia En Ligne

order cialis

Buy Strattera Atomoxetine Mexico Online

alinlyTal

deenueTuch http://www.alevitrasp.com Tibia larger of the two bones of the lower leg the tibia runs under the skin in the front part of the leg. Aledmess

acuctilla

Xljste Teaching curricula are moving to learning curricula. can plaquenil cause weight gain By Prednisone W Not Prescription

Ruivicy

Kamagra Regime buy ivermectin 3mg tablets Generico De Propecia Comprar Cialis

Neerato

We deliver high-quality generic products and medicines in nearly every therapeutic area to address unmet patient needs where to buy cialis cheap Open Access and Citations

wonlimi

95 instead of 59 how to buy priligy in usa reviews 1 Status to Cialis

Baselooli

The ethics committees of all participating institutions approved the final protocols buy cialis viagra Some people with ED may even notice a loss of morning erections

VowadlY

Some medications, including those prescribed to treat heart disease or hypertension, can cause dangerous and potentially life threatening side effects when used with Cialis or generic tadalafil cialis

staidgise

i mean, you will gain weight if you get pregnant, so don t worry about it too much. clomid in males side effects I m taking it CD3-8.

Easestilt

It s important to know that most users avoid it because it has serious side effects. buy nolvadex

limaply

That s not the whole story though best time to take lasix Pickartz j Medical Service, Schaper BrГјmmer GmbH Co

SuinnaCar

A triple assessment clinic is an excellent example of a multidisciplinary clinic, as physicians or specialist nurses, clinical pathologists and radiographers, sonographers, and radiologists are involved in the process discreet cialis meds Hollis, USA 2022 06 19 23 48 06

antastesk

Taken together, our data do not indicate a switch of Srf iMCKO SMCs towards a mesenchymal or fibroblast like phenotype priligy buy online usa

soonsotly

hcg clomid and nolvadex pct I m 4 weeks out from my last AC and any positive encouragement and you re almost there posts would really make this week wonderful

Evorbes

Okay Xiao Nanfeng responded doxycycline ruined my life Alfalfa users were less likely than non supplement users to have interrupted sleep OR 0

Fruinna

One is to use antiestrogens, estrogen blockers, like the soy phytoestrogens, or the anti estrogen drug tamoxifen However, another way to block estradiol is by using anti enzymes to prevent the breast cancer from making all the estrogen in the first place the pharmacy to buy clomid online from datasets to estimate the number of patients living over time post endocrine treatment Tamoxifen with indicated levels of EGR1 expression in their breast tumors; rfs_t recurrence free survival time C Pre treatment vs

datadacof

Cristopher BJtpivLoyEkpOZQNw 6 27 2022 levitra online Most GEM mammary tumor models, even the models in which mammary tumors express ER, do not respond to endocrine therapy and so have limited utility as models of functionally ER breast cancers

odolley

Patient beliefs and tamoxifen discontinuance in older women with estrogen receptor positive breast cancer tamoxifen without prescription

Mayclopay

priligy tablet It s very important to understand that Vitamin D acts as a steroid hormone inside the body

Vialayvam

Evaluation of a digitally integrated accelerometer based activity monitor for the measurement of activity in cats stromectol kaufen

loogefe

The protein level of Оі H2AX increased also in Ad293 cells transfected with mCreER plasmid, but only in the presence of induction, and the level was significantly lower than that transfected with CreER plasmid buy generic cialis

spoolobby

cheap cialis too boring, let is play with you

Ppvdvn

cheap tadalafil cialis 40mg pill buy erection pills

Tarpesy

rogaine vs propecia A proof of concept study based on a panel of LCLs showed high goodness of fit values for linear regression plots comparing growth inhibition profiles of paired drugs acting via a shared pathway 25

tarkibathath

تفصيل الكنب في الرياض هو خيار رائع للأشخاص الذين يبحثون عن قطع أثاث مخصصة وفريدة من نوعها تناسب أسلوبهم واحتياجاتهم. يوفر هذا الخيار للعملاء القدرة على اختيار الألوان والأقمشة والتصميمات التي تناسب تصورهم للكنب المثالي. شركات تفصيل الكنب في الرياض تتميز بالمهنية والجودة في الصناعة، حيث يتم استخدام مواد عالية الجودة والحرفية المهنية لإنتاج قطع الكنب. إن تفصيل الكنب يسمح للعملاء بتصميم قطع فريدة تعكس ذوقهم الشخصي وتلبي احتياجات منزلهم بشكل مثالي.
تفصيل كنب رخيص بالرياض

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2023 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone