lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Moskwa  
Sobór Chrystusa ZbawicielaMoskwa, Rosjafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Blinken says China helping fuel Russian threat to Ukraine

China warns US not to step on its 'red lines'

TikTok will not be sold, Chinese parent tells US

Home and Away star arrested after Australian manhunt

Scout jamboree disaster blamed on S Korea government

The ex-flight attendant who now leads the airline

What's behind a dramatic fall in Indian families' savings

Free beer and taxi rides to woo voters in Indian city

US jails Chinese man who threatened student activist

Searing heat shuts schools for 33 million children

Far-right Israeli minister Ben-Gvir in car crash

Baby saved from dead mother's womb in Gaza dies

US military begins building Gaza aid pier

'Stay strong,' parents tell Gaza hostage after video

House speaker heckled by Gaza protesters at Columbia

Searching for missing loved ones in Gaza’s mass graves

Tents appear in Gaza as Israel prepares Rafah offensive

Iranian rapper sentenced to death, says lawyer

UN 'horrified' by Gaza hospital mass grave reports

Argentina seeks arrest of Iranian minister over bombing

Miasta Azji

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
  •  Rosja
     kursy walut
     RUB
     PLN
     USD
     EUR
  •  Rosja
     wiza i ambasada
    Rosja
    ambasada w Polscetak
    wymagana wizatak
    wiza turystyczna do 30 dni - 35 euro, czas oczekiwania: 4 do 10 dni
    Najmniejsza
    prowizja w Polsce!
    77 PLN normalnie - 7 dni roboczych
    117 PLN ekspresowo - 3 dni robocze sprawdź szczegóły

Ludność, grupy etniczne, język okolic Bajkału

piątek, 3 mar 2006
  • źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
  • copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
  • dotyczy:  

Społeczeństwo

Trudno jest dokładnie oszacować liczbę ludności zamieszkałej na obszarze wokół Bajkału, bowiem dysponujemy danymi dotyczącymi całego obwodu irkuckiego i Republiki Buriacji - terenu znacznie wykraczającego poza granice naszego zainteresowania. Łączna liczba ludności w obwodzie irkuckim i Buriacji to prawie 4 mln osób. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 3,5 os./km2. Największe skupiska ludności występują na południu, w ośrodkach przemysłowych rozmieszczonych wzdłuż trasy Kolei Transsyberyjskiej. Stosunkowo gęsto zaludnione są ponadto doliny większych rzek i niektóre kotliny śródgórskie, gdzie istnieją dobre warunki dla rozwoju rolnictwa i hodowli. Pozostałe obszary obejmujące północne wybrzeża Bajkału i pasma górskie są praktycznie bezludne. W tajdze, jedynie nad większymi rzekami można spotkać niewielkie osady myśliwych lub rybaków.

Średnia długość życia na tym terenie wynosi 68 lat i jest zbliżona do wskaźników długowieczności w innych rejonach Rosji. Nie dotyczy to jednak całej ludności, bowiem mieszkający w tajdze Ewenkowie żyją przeciętnie tylko 35 lat! Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem opieki medycznej oraz wyjątkowo trudnymi warunkami życia. Większość mieszkańców miast znajduje zatrudnienie w przemyśle, natomiast ludność wiejska zajmuje się hodowlą, rolnictwem i myślistwem, a także - nad Bajkałem większymi rzekami - rybołówstwem.

Grupy etniczne

Zanim na Przybajkalu pojawili się Rosjanie, panami tych ziem byli Buriaci i Ewenkowie. Buriaci są narodem, który wykształcił się na drodze stopniowego jednoczenia różnych plemion mongolskich, stale napływających nad Bajkał od pocz. X w. n.e. Najważniejsze z nich to: Bałagaci, Chorińcy, Echiryci i Chondogorcy. Wśród Buriatów wyróżnia się dwie grupy, mówiące różnymi dialektami Buriatów Zachodnich (Przedbajkalskich) i Buriatów Wschodnich Zabajkalskich).

Większość Buriatów prowadziła półosiadły tryb życia. Ich tradycyjna gospodarka opierała się na hodowli bydła, owiec i koni (na wschodzie także wielbłądów). Stada wyjątkowo bogatych rodów mogły liczyć nawet 10 tys. sztuk zwierząt. Ważną rolę odgrywało myślistwo. Polowali na zwierzęta futerkowe, zwierzynę grubą oraz ptaki. Przez długi czas ich jedyną bronią myśliwską był łuk. Wykorzystywali ponadto liczne rodzaje samołówek, takie jak sidła czy pętle. Część Buriatów - szczególnie na zachodzie - prowadząc osiadły tryb, życia zajmowała się rolnictwem. Współcześni Buriaci tak jak ich przodkowie zajmują się pasterstwem i myślistwem, nie ma jednak wśród nich koczowników.

W rodzinach buriackich panował ustrój patriarchalny. Oznaczało to dominującą pozycję ojca oraz ogólne uprzywilejowanie mężczyzn. Większością obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa obciążone były kobiety. Domeną mężczyzn było pasterstwo i myślistwo. We własnej republice Buriaci stanowią jedynie 24% ogólnej liczby mieszkańców (249,5 tys.). Stosunkowo duże skupiska Buriatów istnieją na obszarze obwodu irkuckiego, w Ust’-Ordyńsko-Buriackim Okręgu Autonomicznym (ponad 77 tys.) oraz w obwodzie czytyjskim - w Agińsko- Buriackim Okręgu Autonomicznym (ponad 66 tys.). Ponadto Buriaci żyją w północnej Mongolii i Chinach.

Język Buriatów należy do wschodniej grupy języków mongolskich, do rodziny ałtajskiej. Wyróżnia się w nim wiele dialektów tworzących trzy grupy: wschodnią, zachodnią i selengińską. Do XX w. Buriaci używali pisma staromongolskiego, które było wzorowane na piśmie ujgurskim. Cechowało się ono pionowym układem wierszy, biegnących od lewej do prawej. W 1931 r. wprowadzono do użytku alfabet łaciński, który 1937 r. zastąpiono do dziś obowiązującą rosyjską grażdanką. Współczesny literacki język buriacki powstał na podstawie dialektu chorińskiego. Jest on oficjalnym językiem Republiki Buriacji. Wśród Buriatów powszechna jest znajomość języka rosyjskiego.

Ewenkowie pochodzą z Mandżurii. Dawniej nazywano ich Tunguzami. W I tys. p.n.e. rozprzestrzenili się na ziemiach całej Syberii Wschodniej, od Jeniseju do Morza Ochockiego. Początkowo podstawą ich bytu było myślistwo. W tej dziedzinie byli mistrzami. Polowali za pomocą łuku i różnych pułapek na łosie, jelenie, niedźwiedzie, piżmowce i zwierzęta futerkowe. Polowali także z psami. Ich drugorzędnym zajęciem była hodowla reniferów. Zwierzęta te wykorzystywali głównie jako środek transportu - sami nazywali się Oroczon, co znaczy "koczujący na reniferach". Pomocniczą funkcję w ich gospodarce pełniło rybołówstwo.

Wśród Ewenków panował ustrój patriarchalno-rodowy. Plemiona dzieliły się na grupy złożone ze spokrewnionych rodów. Ich członkowie nie mogli zakładać rodzin w obrębie tej samej grupy. Na czele rodu stał najlepszy myśliwy. Wtedy gdy na Syberii pojawili się Rosjanie, Ewenkowie nie reprezentowali tak wysokiego poziomu rozwoju jak Buriaci.

Największe zmiany w życiu ludów syberyjskich przyniósł wiek XX. Władza radziecka zmuszała Ewenków i innych koczowników do osiadłego trybu życia - zakładano spółdzielnie hodowli reniferów, artele myśliwskie. Wskutek tego duża część ich narodowej tradycji uległa zapomnieniu. Mimo to wielu Ewenków do dziś wędruje po bezkresnych obszarach tajgi, zajmując się polowaniem i hodowlą reniferów. Wyróżnia się wśród nich trzy grupy: oroczuny (hodowcy reniferów), murczeny (hodowcy koni) i lamuczery (rybacy). Obecnie na Syberii (w Ewenkijskim Okręgu Autonomicznym, Jakucji, Kraju Chabarowskim, obwodach irkuckim i czytyjskim oraz Buriacji) żyje ok. 25 tys. Ewenków. Nad Bajkałem są nieliczni, można ich spotkać jedynie w północno-wschodniej części wybrzeża.

Język ewenkijski należy do grupy tungusko-mandżurskiej, ałtajskiej rodziny językowej. Ewenkowie nie znali pisma, obecnie posługują się alfabetem rosyjskim. W 1992 r. założono centrum kultury ewenkijskiej "Arun", mające na celu odrodzenie narodu, kultury, języka, obyczajów i tradycji. Dominującym narodem, zarówno w obwodzie irkuckim, jak i w Buriacji są oczywiście Rosjanie (prawie 70% ludności). Z mniej licznie reprezentowanych grup narodowościowych najczęściej spotyka się w tych stronach Ukraińców, Tatarów i Białorusinów (razem ok. 3%). Ewenków jest niewiele, jedynie ok. 1,6 tys. Ciekawą, wymierającą grupą są Sojoci, nazywani także Caatanami – żyjący w Sajanach pasterze reniferów. W Buriacji żyje tylko 200 przedstawicieli tej grupy.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!






  • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 3 / 5 (1)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 3 / 5 (1)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 18924 od 3.03.2006

Komentarze

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone