http://swierszcz.geoblog.pl
czytasz blog:

$wierszcza 60 dni dookoła Indii20sty
2008

Stara stolica - Velha Goa

1 1 0  
  Goa, Indie, prowincja Goa

Stara Goa. Kościół oo. Franciszkanów i dominikańska Sé Cathedral Ledwo tylko przyjechaliśmy tutaj malowniczą szosą ciągnącą się grobla wśród rozlewisk mangrowych delty rzeki Mandovi zobaczyliśmy szczelnie zapchany parking przed bazyliką Bom Jesus czyli Dobry Jezu i ludzi tłumnie wychodzących z kościoła. Szybka orientacja - następna Msza o 10, czyli za chwilę. Na szczęście była po angielsku. Małe starcie z porządkowymi nie wpuszczającymi turystów w czasie nabożeństw - przecież my jako wierni, a turyści dopiero potem. Zresztą całkiem słusznie, że istnieją takie regulacje, bo tłumy turystów, zwłaszcza pogańskich z innych stron Indii nie pozwoliły by na odprawienie jakiegokolwiek nabożeństwa. Dla Hinduistów normalne jest zwiedzanie, gdy inni się modlą, bo nie znają czegoś takiego jak "nabożeństwo". W ich świątyniach, modły i ofiary składane są cały czas, także przy zwiedzających i trudno rozgraniczyć devotes od gapiów.
Jezuicka bazylika Bom Jesus jest popularniejsza wśród turystów nawet od Se Cathedral (dominikańskiej), a to z powodu na mieszczący się tu grobowiec z ciałem św. Franciszka Ksawerego  patrona Indii i połowy Azji.
Stare Goa nie zrobiło na mnie już takiego wrażenia jak przed kilkunastu laty. Przyczynę tego upatrywałem w "zagospodarowaniu" terenu: Wytyczono alejki, pobudowano płoty i mury, a posadzone drzewa zdążyły już sporo urosnąć. Do tego z uwagi na niedzielę było bardzo, bardzo tłoczno. Brakło teraz "perspektywy". Nie łatwo było zauważyć, że to "kościołów siedem i gdzie nie gdzie domki". Za to kościoły były w lepszej kondycji, zwłaszcza wewnątrz, niemniej prace konserwatorskie dalej trwały.
Powłóczyliśmy się ze $wierszczykiem do paru z nich, ale nie chciało się leniowi za bardzo zwiedzać. Mnie też nie, ale ja to już widziałem. Bardziej odległe odwiedziliśmy skuterem, "z zewnątrz", nawet bez zsiadania. 

Jak ktoś chce poczytać coś więcej, to już gdzieś kiedyś to miejsce opisywałem:
"Stare Goa.
<em>Wcześnie rano złapałem trójkołową rikszę motorową marki Bajaj i po krótkich targach, za 60 Rs pojechałem w górę rzeki do odległej o 11 km starej stolicy. Szosa prowadziła na wschód przez bagna namorzynowe. Po lewej stronie widać było przez kępy mangrowców szeroką rzekę Mandovi, a na jej przeciwległym brzegu okazały biały kościół. Wkrótce bagna ustąpiły miejsca gajom palmy kokosowej. w cieniu palm stały zabudowania luźnych wioseczek. Domki, w przeciwieństwie do słomianych lepianek z centrum Indii, były murowane, z gankami lub krużgankami. Bardzo dużo budowano, z tym, że już piętrowych domów. Wkrótce częstotliwość mijanych kościołów i kapliczek zaczęła rosnąć wykładniczo. Palmy skończyły się nagle i moim oczom ukazał się imponujący widok. Po obu stronach szosy stało w promieniu ok. 500 m kilka naprawdę dużych budowli - same kościoły. Rikszarz stanął i pokazał nosem na prawo (hindusi nie pokazują palcami - to niegrzecznie): Bom Dżizys Bazilika, Sir!&nbsp;
Skierowałem się we wskazanym kierunku. Był to jedyny kościół nieotynkowany, koloru brunatnego (jak stara cegła). Wszystkie budynki są tam wzniesione z laterytu - ceglastej niewypalonej glinki. Bloczki laterytowe wycina się po prostu piłami ze spalonej przez słońce ziemi. Są bardzo porowate. w naszym klimacie nie przetrwałyby zimy, ale tam trwają już 500 lat.
Bazylika Bom Jesus (port. Dobry Jezu) jest kościołem halowym (z jedną nawą) i tępą wieżą nie wystającą poza dach, przypominającą z daleka stodołę. Wrażenie to pogłębia fakt, że przylega jednym bokiem do białego budynku dawnego klasztoru jezuickiego. w środku mimo zaniedbania poraża ogromem i bogactwem ołtarzy. Ołtarz główny wznosi się od posadzki do sklepienia na całą szerokość tylnej ściany w formie trzypiętrowej fasady z trzema rzędami kolumn. Wszystkie ołtarze są misternie (pajęczo) ryte w drewnie i złocone.&nbsp;
Po prawej w ostatniej (od wejścia) kaplicy znajduje się grobowiec Św. Franciszka Ksawerego, patrona Indii, Nepalu, Chin, Indochin, Malezji, Indonezji, Japonii i Bóg wie jeszcze ilu krajów azjatyckich. To jemu Kościół Św. zawdzięcza swoją silną tam obecność.

Św. Franciszek urodził się w Hiszpanii 7 IV 1506 r. w zamku Xavier. Po burzliwej młodości nawrócił się pod wpływem Św. Ignacego Loyoli i wstąpił do Jezuitów. Na Goa przybył w 1542 r. Nauczał na całym zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego (tzw. Wybrzeże Malabarskie). Na wschodnim wybrzeżu spędził ok. dwóch lat, mieszkając przy grobie swego poprzednika - Św. Tomasza Apostoła w Mylapore (Madras). Potem udał się na Półwysep Malajski, do Malaki. Następnie popłynął do Chin (zamkniętych pod karą śmierci dla cudzoziemców). Dwa lata wędrował po Japonii. Wracając do Chin umarł 2 XII 1552 r. na wyspie Sancian. Pochowano go w trumnie wypełnionej ćwiartkami cytryn dla szybszego rozkładu (żeglarze praktykowali to dla szybszego przewiezienia kości zmarłych do domu). Po dwóch miesiącach ekshumowano go i przewieziono do Malaki, gdzie przybycie jego ciała uśmierzyło cudownie zarazę. Po roku otwarto jego nowy grób. Ciało było świeże, jakby dopiero pochowane. Przetransportowano je wtedy, zgodnie z wolą zmarłego, na Goa.
Dziś, już podsuszone, spoczywa wysoko na bocznym ołtarzu w oszklonym srebrnym sarkofagu. Co dziesięć lat (ostatnio w 1994) w grudniu jest wystawiane na widok publiczny. Relikwie są trochę niekompletne: Ramię wysłano: Jezuitom, do Japonii i papieżowi; ucho się obłamało, a dwa palce stóp odgryzły dwie zaciekłe dewotki. Źródła nie wspominają, czy je połknęły.

Po przeciwnej stronie szosy wznosi się kompleks otynkowanych i pomalowanych na jasno-beżowo świątyń. Największa to podominikańska Se Cathedral, trójnawowa z dwoma ambonami obok siebie (wiadomo - Zakon Kaznodziejski). Budynki klasztorne i tylna ściana kościoła nie są już pomalowane (najważniejszy jest front, na tyły mało kto zagląda). Styl, w którym katedra jest zbudowana, to "portugalski gotyk", chociaż mnie przypominał raczej barok.
Zaraz z tyłu do katedry przylega kościół franciszkański - obecnie nieużywany, ze wspaniałymi freskami. w klasztorze urządzono muzeum.
Zwiedziłem jeszcze kaplicę Św. Katarzyny (najstarszą), kościół Karmelitów (na planie greckiego krzyża z kopułą i niezłoconymi ołtarzami, konwent Św. Moniki i inne. Z domów i pałaców pozostały tylko fundamenty i resztki murów wyznaczających dawne ulice miasta. Całość jak u bpa. Krasickiego: Kościołów siedem i gdzieniegdzie domki.
W ruinach kościoła Św. Augustyna kobiety sprzątały gruz W soc-hinduizmie w ramach równouprawnienia tylko kobiety harują. ...
- 1997</em>"

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Betim, Indie): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

20sty
2008

Galeria (1)

 
  Goa, Indie, prowincja Goa
 
  • Opublikuj na:
20sty
2008

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

1. Mumbaj, Indie czwartek, 17 sty 2008 Mumbaj, Indie Mumbaj, Indie
2. Madgaon, Indie sobota, 19 sty 2008 Madgaon, Indie Madgaon, Indie
2
3. Benaulim, Indie sobota, 19 sty 2008 Benaulim, Indie Benaulim, Indie
1
4. Porvorim, czyli szukając igły w stogu siana Betim, Indie
niedziela, 20 sty 2008
Betim, Indie Porvorim, czyli szukając igły w stogu siana, Betim, Indie
1 1
5. Stara stolica - Velha Goa Goa, Indie
niedziela, 20 sty 2008
Goa, Indie Stara stolica - Velha Goa, Goa, Indie
1
6. Panaji, Indie niedziela, 20 sty 2008 Panaji, Indie Panaji, Indie
2
7. Chandor, Indie poniedziałek, 21 sty 2008 Chandor, Indie Chandor, Indie
8. Cuncolim, Indie poniedziałek, 21 sty 2008 Cuncolim, Indie Cuncolim, Indie
9. Pololem, Indie poniedziałek, 21 sty 2008 Pololem, Indie Pololem, Indie
10. Cape Ramas, Indie poniedziałek, 21 sty 2008 Cape Ramas, Indie Cape Ramas, Indie
11. Benaulim, Indie wtorek, 22 sty 2008 Benaulim, Indie Benaulim, Indie
1 1
12. Kłopotów z Vodafone ciąg dalszy Mumbaj, Indie
środa, 23 sty 2008
Mumbaj, Indie Kłopotów z Vodafone ciąg dalszy, Mumbaj, Indie
1
13. Nāsik, Indie środa, 23 sty 2008 Nāsik, Indie Nāsik, Indie
14. Aurangābād, Indie czwartek, 24 sty 2008 Aurangābād, Indie Aurangābād, Indie
1
15. Ellora, Indie czwartek, 24 sty 2008 Ellora, Indie Ellora, Indie
16. Daulatābād, Indie czwartek, 24 sty 2008 Daulatābād, Indie Daulatābād, Indie
17. Aurangābād, Indie czwartek, 24 sty 2008 Aurangābād, Indie Aurangābād, Indie
1
18. Ajanta, Indie piątek, 25 sty 2008 Ajanta, Indie Ajanta, Indie
19. Jālgaon, Indie piątek, 25 sty 2008 Jālgaon, Indie Jālgaon, Indie
20. Indore, Indie niedziela, 27 sty 2008 Indore, Indie Indore, Indie
21. Māndu, Indie niedziela, 27 sty 2008 Māndu, Indie Māndu, Indie
1
22. Udaipur, Indie wtorek, 29 sty 2008 Udaipur, Indie Udaipur, Indie
1
23. Dżodhpur, Indie środa, 30 sty 2008 Dżodhpur, Indie Dżodhpur, Indie
1
24. Jaisalmer, Indie piątek, 1 lut 2008 Jaisalmer, Indie Jaisalmer, Indie
2
25. Dźajpur, Indie sobota, 2 lut 2008 Dźajpur, Indie Dźajpur, Indie
1
26. Agra, Indie poniedziałek, 4 lut 2008 Agra, Indie Agra, Indie
27. Gwalior, Indie poniedziałek, 4 lut 2008 Gwalior, Indie Gwalior, Indie
28. Jhānsi, Indie środa, 6 lut 2008 Jhānsi, Indie Jhānsi, Indie
3
29. Orchha, Indie środa, 6 lut 2008 Orchha, Indie Orchha, Indie
1
30. Jhānsi, Indie czwartek, 7 lut 2008 Jhānsi, Indie Jhānsi, Indie
31. Waranasi, Indie niedziela, 10 lut 2008 Waranasi, Indie Waranasi, Indie
5
32. Dehra Dūn, Indie wtorek, 12 lut 2008 Dehra Dūn, Indie Dehra Dūn, Indie
1 5
33. Zobaczyć Himalaje Mussoorie, Indie
środa, 13 lut 2008
Mussoorie, Indie Zobaczyć Himalaje, Mussoorie, Indie
3
34. Dehra Dūn, Indie środa, 13 lut 2008 Dehra Dūn, Indie Dehra Dūn, Indie
35. Kamakhya, Indie poniedziałek, 18 lut 2008 Kamakhya, Indie Kamakhya, Indie
1
36. Kłamstwo ma krótkie nogi Kāziranga, Indie
środa, 20 lut 2008
Kāziranga, Indie Kłamstwo ma krótkie nogi, Kāziranga, Indie
1
37. Dalej na północ się nie da Singhik, Indie
niedziela, 24 lut 2008
Singhik, Indie Dalej na północ się nie da, Singhik, Indie
1 10
38. Zobaczyć Kanczendżongę Pelling, Indie
wtorek, 26 lut 2008
Pelling, Indie Zobaczyć Kanczendżongę, Pelling, Indie
1
39. Stara dobra Kalkuta Kalkuta, Indie
czwartek, 28 lut 2008
Kalkuta, Indie Stara dobra Kalkuta, Kalkuta, Indie
1
40. Do bani z tym serwisem Bhubaneswar, Indie
piątek, 29 lut 2008
Bhubaneswar, Indie Do bani z tym serwisem, Bhubaneswar, Indie
1 2
41. Konark (Konarak) Konarak, Indie
sobota, 1 mar 2008
Konarak, Indie Konark (Konarak), Konarak, Indie
1 2
42. Puri - hinduistyczna Częstochowa Puri, Indie
sobota, 1 mar 2008
Puri, Indie Puri - hinduistyczna Częstochowa, Puri, Indie
1 2
43. Andhra Pradesh - Vijayawada Widźajawada, Indie
poniedziałek, 3 mar 2008
Widźajawada, Indie Andhra Pradesh - Vijayawada, Widźajawada, Indie
1
44. przejazdem przez Madras Madras, Indie
wtorek, 4 mar 2008
Madras, Indie przejazdem przez Madras, Madras, Indie
1 2
45. Pondich?rry Pondicherry, Indie
wtorek, 4 mar 2008
Pondicherry, Indie Pondich?rry, Pondicherry, Indie
1 1
46. Tranquebar Tarangambādi, Indie
środa, 5 mar 2008
Tarangambādi, Indie Tranquebar, Tarangambādi, Indie
1 1
47. Karaikal, czyli francuzki ciag dalszy kāraikāl, Indie
środa, 5 mar 2008
kāraikāl, Indie Karaikal, czyli francuzki ciag dalszy, kāraikāl, Indie
1 1
48. Czestochowa ? Velānganni, Indie
czwartek, 6 mar 2008
Velānganni, Indie Czestochowa ?, Velānganni, Indie
1 2
49. Tanjore Thanjāvūr, Indie
piątek, 7 mar 2008
Thanjāvūr, Indie Tanjore, Thanjāvūr, Indie
1 2
50. Trichy Tiruchchirāppalli, Indie
piątek, 7 mar 2008
Tiruchchirāppalli, Indie Trichy, Tiruchchirāppalli, Indie
1
51. Madurai Maduraj, Indie
sobota, 8 mar 2008
Maduraj, Indie Madurai, Maduraj, Indie
1 1
52. PallayamKottai Pālayankottai, Indie
niedziela, 9 mar 2008
Pālayankottai, Indie PallayamKottai, Pālayankottai, Indie
1 5
53. Cape Comorin Kanniyākumāri, Indie
niedziela, 9 mar 2008
Kanniyākumāri, Indie Cape Comorin, Kanniyākumāri, Indie
1 1
54. Trivandrum Thiruvananthapuram, Indie
poniedziałek, 10 mar 2008
Thiruvananthapuram, Indie Trivandrum, Thiruvananthapuram, Indie
1
55. Kollam, Indie poniedziałek, 10 mar 2008 Kollam, Indie Kollam, Indie
5
56. Alleppey, Indie wtorek, 11 mar 2008 Alleppey, Indie Alleppey, Indie
5
57. Kottayam, Indie wtorek, 11 mar 2008 Kottayam, Indie Kottayam, Indie
1
58. Jak milo znow widziec Tamilow, czyli na razie przerwa w tropiku Coimbatore, Indie
środa, 12 mar 2008
Coimbatore, Indie Jak milo znow widziec Tamilow, czyli na razie przerwa w tropiku, Coimbatore, Indie
59. Utakamand, Indie środa, 12 mar 2008 Utakamand, Indie Utakamand, Indie
1
60. Mysore Mysore, Indie
czwartek, 13 mar 2008
Mysore, Indie Mysore, Mysore, Indie
61. Hospet, Indie piątek, 14 mar 2008 Hospet, Indie Hospet, Indie
5
62. Hampi, Indie piątek, 14 mar 2008 Hampi, Indie Hampi, Indie
1
63. Wyjazd z Hampi Hospet, Indie
sobota, 15 mar 2008
Hospet, Indie Wyjazd z Hampi, Hospet, Indie
3
64. Hubli, Indie sobota, 15 mar 2008 Hubli, Indie Hubli, Indie
1
65. Bombaj Mumbaj, Indie
niedziela, 16 mar 2008
Mumbaj, Indie Bombaj, Mumbaj, Indie
66. Ad-Dauha, Katar wtorek, 18 mar 2008 Ad-Dauha, Katar Ad-Dauha, Katar

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:18 mar 2008  (16 lat temu)
pierwszy wpis:17 sty 2008  (16 lat temu)
  
liczba tekstów:27
liczba zdjęć:89
liczba komentarzy:0
odwiedzone kraje:4
odwiedzone miejscowości:59

Uczestnicy

strona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone