lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Astana  
Kazachska jurtaKazachstanfoto: Małgorzata Maniecka
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
czytasz blog:

Nanda Devi East Expedition 2009

   
1 2 23
Baza pod Nanda Devi, Indie

Dzisiaj około godziny 10 czasu miejscowego, uczestnicy wyprawy odsłonili w okolicach bazy tablicę pamiątkową. Polska historia upamiętniona w Himalajach 70 lat polskiego himalaizmu oraz pierwsza polska wyprawa w Himalaje stały się powodem dla zorganizowania jubileuszowej wyprawy na Nanda Devi East - jeden z najbardziej polskich szczytów w Himalajach Garhwalu.

26maj
2009

Odwrót

   
1 3 1
Baza pod Nanda Devi, Indie

Niestety z powodu fatalnych warunków atmosferycznych ekipie szczytowej nie udało się zdobyć wierzchołka Nanda Devi East. Jarek Woćko, Daniel Cieszyński i Janek Lenczowski wracają właśnie do bazy głównej. Tomek Walkiewicz - RELACJA Na poniższym zdjęciu zaznaczono prawdopodobną najwyższą pozycję (6900 m) jaką udało się osiągnąć Jarkowi Woćko i Danielowi Cieszyńskiemu.

   
1 0 2
Baza pod Nanda Devi, Indie

Miniony weekend przyniósł przełom w akcji górskiej. Sobota: Obóz II (6500 m n.p.m.) został założony ponad skalną częścią grani, daleko za zaporęczowanym odcinkiem. Wykopanie platformy pod namiot zajęło 1,5 godziny. Widoczność 10m, bardzo silny wiatr. Relacja: MP3 Video (ujęcia z przełęczy) w Teleexpresie (TVP1) - NAGRANIE (00:40 i 06:42) Niedziela: W niedzielę nastąpiło silne załamanie pogody.

   
1 0 3
Baza pod Nanda Devi, Indie

We wtorek, 26 maja, Jarek Woćko i Daniel Cieszyński podejmą jedyną próbę ataku szczytowego. Z obozu II wyruszą ok. godz. 3. W obozie I na przełęczy Longstaffa znajduje się Janek Lenczowski. Pozostali uczestnicy oczekują w bazie. Jeśli łączność pozwoli przebieg ataku szczytowego będziemy relacjonować na stronie www.nandadevi.pl.

   
1 9 1
Baza pod Nanda Devi, Indie

Dzisiaj został założony przełomowy obóz II, prawdopodobnie na 6500 m n.p.m. Wkrótce szczegóły. Atak szczytowy rozpocznie się w ciągu najbliższych dwóch dni. Jarosław Woćko - RELACJA (wczorajsza) więcej na temat wyprawy na stronie http://www.nandadevi.pl/ orientacyjna mapa wyprawy: ht

   
1 0 1
Baza pod Nanda Devi, Indie

Prawdopodobnie jutro zostanie założony obóz II. Zdaniem Tomka Walkiewicza atak szczytowy rozpocznie się w sobotę. Tomasz Walkiewicz - RELACJA więcej na temat wyprawy na stronie http://www.nandadevi.pl/ orientacyjna mapa wyprawy: http://www.skocz.pl/nanda

   
1 11 2
Baza pod Nanda Devi, Indie

Wczoraj Jarek Woćko i Daniel Cieszyński zeszli po 5 dniach spędzonych na 6500 m n.p.m. Zaporęczowali wszystkie turnie skalne i kopę śnieżną, zużywając do tego 650 m liny. Zdaniem Jarka największe trudności południowej grani zostały ubezpieczone, co umożliwia poruszanie się z ciężkim ładunkiem. Dzisiaj rano Marcin Miotk, Grzegorz Mróz i Jan Lenczowski wyruszyli na grań z zamiarem pozostawienia depozytu przed założeniem obozu II na 6500 m n.p.m.

   
1 8 3
Baza pod Nanda Devi, Indie

Wczoraj do bazy dotarli Marcin Miotk i Grzegorz Mróz. Grzegorz Mróz - RELACJA Dzisiaj do godz. 14:30 czasu polskiego nie udało się nawiązać łączności z uczestnikami. Na stronie www.nandadevi.pl zamieściliśmy pierwsze zdjęcia z bazy oraz zdjęcie Nanda Devi East z naniesionymi pozycjami poszczególnych obozowisk.

   
1 7 1
Baza pod Nanda Devi, Indie

"Wczoraj ku zdziwieniu wszystkich członków wyprawy dotarła grupa portersów i donieśli nam brakującą część ekwipunku" powiedział Daniel Cieszyński w dzisiejszej relacji z godziny 12:30. Do bazy dotarło między innymi paliwo, dzięki czemu agregat został uruchomiony. Jutro rano rusza akcja górska, której podstawą będzie poręczowanie turni broniących dostępu do grani.

   
1 0 2
Baza pod Nanda Devi, Indie

Rozpoczyna się drugi tydzień akcji górskiej pod szczytem Nanda Devi Wschodniej (7434 m n.p.m.). Wczoraj w bazie spadło pół metra śniegu. Zespół, który zdobył przełęcz Longstaffa, wraca dzisiaj do bazy po nocy spędzonej w obozie pierwszym na wysokości 5910 m n.p.m. Obecnie namioty są rozstawione na trzech wysokościach: ok.

   
1 0 1
Baza pod Nanda Devi, Indie

Dzisiaj (sobota) o godz. 6:30 czasu polskiego Jarek Woćko, Daniel Cieszyński i Narcyz Sadłoń zdobyli przełęcz Longstaffa (5910 m n.p.m.). Jan Lenczowski - RELACJA Wczoraj po godzinie 13 z Polski wylecieli Marcin Miotk i Grzegorz Mróz, do bazy dotrą prawdopodobnie w środę. Marcin Miotk - RELACJA UWAGA: W dzisiejszym głównym wydaniu Wiadomości (TVP1, sobota, godz.: 19:30) znajdzie się materiał poświęcony ekspedycji.

   
1 0 1
Baza pod Nanda Devi, Indie

Udało się odzyskać łączność - na 5500 m n.p.m. została wyniesiona część sprzętu, jutro jeden z zespołów podejmie próbę zdobycia przełęczy Longstaffa. Paweł Szlachta - RELACJA więcej na temat wyprawy na stronie http://www.nandadevi.pl/ orientacyjna mapa wyprawy: http://www.skocz.

   
1 0 2
Baza pod Nanda Devi, Indie

Od dwóch dni uczestnicy Nanda Devi East Expedition podróżują górskimi dolinami do podnóża Nanda Devi Wschodniej. Wczorajszy etap, pierwszy z czterech, zakończył się w miejscowości Lilam. Kawalkada składająca się z ponad pięćdziesięciu osób pokonuje ok. 15 km dziennie. Do miejsca, w którym powstanie baza, dotrze prawdopodobnie 3 maja.

   
1 0 8
Lilam, Indie

Od dwóch dni uczestnicy Nanda Devi East Expedition podróżują górskimi dolinami do podnóża Nanda Devi Wschodniej. Wczorajszy etap, pierwszy z czterech, zakończył się w miejscowości Lilam. Kawalkada składająca się z ponad pięćdziesięciu osób pokonuje ok. 15 km dziennie. Do miejsca, w którym powstanie baza, dotrze prawdopodobnie 3 maja.

   
1 0 3
Munsiyari, Indie

Jutro rano czasu miejscowego wyprawa rusza w dalszą drogę. Janek Lenczowski (poniedziałkowe nagranie) - RELACJA (Relacja zawiera bardzo ciekawe informacje - polecamy!) Dzisiejsza relacja Narcyza Sadłonia: Witam! Obok oficjalnych informacji od naszego oficera prasowego, kilka słów relacji osobistej. Jesteśmy w Indiach już ponad tydzień.

   
1 0 2
Munsyiari, Indie

Postój w Munsyiari przedłuży się w związku z kolejnymi niezbędnymi do wkroczenia w góry pozwoleniami, których zdobycie wymaga czasu. Członkowie ekipy wynajęli 50 tragarzy, w dalszą drogę wyruszą prawdopodobnie jutro. Dzięki jednemu z miejscowych dziennikarzy okazało się, że żyje córka kierownika tragarzy historycznej wyprawy z 1939 roku.

   
1 0 1
Mansiari, Indie

Dzisiaj tylko sms - zaczynają się kłopoty z łącznością - ale za to wiadomość bardzo dobra: Sms, Narcyz Sadłoń, lekarz wyprawy, niedziela 15:30 czasu polskiego, 19:00 miejscowego: "Jesteśmy w Mansiari (Munsyiari). Organizujemy porterów. Być może jutro ruszymy z karawaną. Sprzęt zapakowany czeka.

   
1 0 9
Almora, Indie

Trwa podróż do Munsyiari. Relacja Tomka Walkiewicza - korespondenta wyprawy: RELACJA Sms, Tomek Walkiewicz: "Droga do Munsyari prowadzi przez niezliczoną ilość serpentyn. Samochody wymijają się na milimetry, często na granicy ryzyka. Humory dopisują, czujemy się bardzo dobrze." Sms, Narcyz Sadłoń, lekarz wyprawy: "15.00 czasu Polskiego.

   
1 2 1
New Delhi, Indie

Dzień dobry, Za pół godziny (18.00 miejscowego czasu, różnica wynosi 3,5 h) uczestnicy wyprawy opuszczą Delhi. "Dobiliśmy targu: okazało się, że wynajęcie dużego busa w Indiach nie jest łatwym zadaniem. Dopiero po 4 godzinach negocjacji doszliśmy do porozumienia i wieczorem wyjedziemy z Delhi w stronę Mansiari." Relacja Tomasza Walkiewicza, korespondenta wyprawy - RELACJA W Rzeczpospolitej ukazał się poświęcony wyprawie artykuł autorstwa Moniki Rogozińskiej pod tytułem "Skazani na zapomnienie".

   
1 3 1
New Delhi, Indie

W środę wieczorem po dwóch dniach mozolnej pracy w urzędach odebraliśmy cargo, które do Indii dotarło w całości, bez żadnych uszkodzeń. Biurokracja w Indiach jest przerażająca. Przez dwa dni byliśmy odsyłani od okienka do okienka, powoli uzyskując pieczątkę lub informację gdzie możemy zdobyć jeden z podpisów.

   
1 3 2
New Delhi, Indie

Jubileuszowa wyprawa na Nanda Devi East w 70-tą rocznicę pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje zadomowiła się w stolicy Indii. Członkowie wyprawy realizują zadania logistyczne, z których najważniejsze to odzyskanie cargo z portu lotniczego oraz załatwienie formalności w Indian Mountaineering Foundation.

21kwi
2009

3 dni w Delhi

   
1 5 7
New Delhi, Indie

O godz. 4 nad ranem miejscowego czasu uczestnicy wylądowali w Delhi. Relacja MP3 z Delhi - Narcyz Sadłoń, lekarz wyprawy: RELACJA Najbliższe 3,4 dni uczestnicy spędzą w Delhi. Zajmą się formalnościami w IMF (Indian Mountaineering Fundation), odbiorem cargo oraz wynajęciem samochodów. Zgodnie z planem mają to być samochody terenowe lub mikrobus. Kolejnym etapem podróży jest Mansiari, podróż z Delhi do tej miejscowości trwa 1 dzień.

   
1 0 1
Helsinki

Tuż przed południem uczestnicy wyprawy wylądowali w Helsinkach, wieczorem odlatują do Delhi. Relacja MP3 z Helsinek - Paweł Szlachta, alpinista: mp3 więcej na temat wyprawy na stronie http://www.nandadevi.pl/ orientacyjna mapa wyprawy: http://www.skocz.pl/nanda

   
1 0 3
Warszawa, Polska

Dzisiaj o godz.: 9:30 wyruszyła z Warszawy Nanda Devi East Expedition 2009 - jubileuszowa wyprawa zorganizowana z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu. Kierownikiem wyprawy jest Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka, pierwszego zdobywcy Nanda Devi East. Żadnemu Polakowi nie udało się dotąd powtórzyć wyczynu pierwszych zdobywców, a od kilku lat na szczycie Nanda Devi East nie stanęła ludzka stopa. Celem tegorocznej wyprawy jest przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku.

 

Podsumowanie

ostatni wpis:27 maj 2009  (15 lat temu)
pierwszy wpis:20 kwi 2009  (15 lat temu)
  
liczba tekstów:24
liczba zdjęć:53
liczba komentarzy:81
odwiedzone kraje:4
odwiedzone miejscowości:9

Na skróty

Uczestnicy

strona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone