Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Z Colombo do Istambułu lądem - wyprawa transAzja 20054kwi
2005

Z Darjeelingu do Varanasi przez Sikkim

1 10 0  
  Waranasi, Indie, prowincja Uttar Pradesh

Sadhu's - święci mężowie Dotarliśmy w końcu do Varanasi, świętego miasta hinduizmu, miejsca, gdzie śmierć jest niemal namacalna... Ostatni raz odzywaliśmy się z Darjeelingu i było to tydzień temu. Przez ten okres dosyć dużo się wydarzyło i chcemy krótko o tym opowiedzieć.

Darjeeling

20 rupii fot.Krzysztof Stępień - Ghoom - klasztor buddyjskidatku w buddyjskiej świątyni chyba pomogło. Ostatni dzień w Darjeelingu był już cieplejszy, a przez chmury wyglądało słońce i błękitne niebo. Udało się nam nawet bez problemów załatwić permit do Sikkimu i zrobić drobne zakupy. W paszportach pojawiło się nam kilka nowych stempli i podjęliśmy decyzję, że we wtorek rano ruszamy do Gangtoku.

Wtorek przywitał nas niespodzianka: z naszego okna w pokoju ponownie zobaczyliśmy masyw Khanchendzongi w całej okazałości. To była nasza nagroda za wszystkie dni czekania.

Czteroipółgodzinna podróż do Gangtoku była jedną z najprzyjemniejszych, jakie odbyliśmy w Indiach. Generalnie przemieszczanie się w tej części Indii jest niezwykle proste i przyjemne. Transport publiczny oparty jest głównie o wytrzymałe samochody terenowe, pokonujące dziennie setki kilometrów po górskich drogach. Co pół godziny odjeżdżają do ważniejszych miast regionu. Świetnie jest siedzieć obok kierowcy i mieć możliwość podziwiania górskich plenerów.

Sikkim

W Rangpo, po sprawdzeniu permitów fot.Krzysztof Stępień - Gangtok - klasztor buddyjskii wbiciu kolejnej pieczątki do paszportu, wjechaliśmy do Sikkimu. pielgrzym na ghatach w Benares Mieliśmy tylko dwa dni, więc nie bardzo wiedzieliśmy, co nam się uda tam zwiedzić. Wbrew pozorom, dzięki świetnej organizacji i życzliwości mieszkańców zobaczyliśmy więcej, niż początkowo planowaliśmy.

Gangtok - stolica Sikkimu, to stosunkowo duże i nowoczesne miasto położone na górskim zboczu przez co - tak jak w Darjeeling - wszędzie jest daleko i pod górę. Pierwszy dzień spędziliśmy na pieszym poznawaniu miasta, dlaczego? To niewiarygodne, ale tym razem trafiliśmy na strajk prywatnych przewoźników, co skutecznie utrudniało poruszanie się po mieście. Tak czy owak, poruszając się pieszo, zobaczyliśmy większość z tego, co chcieliśmy.

Gangtok jest doskonałym miejscem wypadowym do kilkudniowych trekingów w północnej i zachodniej części stanu. Niestety, z powodu rygorystycznej polityki wjazdowej na wszystkie tego typu imprezy wymagane są kolejne permity i muszą być one organizowane przez licencjonowane biura podróży. Jedyna jednodniowa impreza tego typu pozwala zobaczyć jezioro Tsongo we wschodnim Sikkimie, pare kilometrów od chińskiej granicy. Udało się nam dołączyć do grupy turystów i następnego dnia jechaliśmy już jeepem w stronę jeziora. Sama podróż była już dużą atrakcją. Samochód wspinając się na wysokość 3812 m n.p.m, pokonywał malownicze serpentyny i przełęcze.

fot.Krzysztof Stępień - Tsongo Lake - SikkimJezioro Tsongo to mocno skomercjalizowane, ale przyjemne miejsce. Ghaty - poranna modlitwa W ośnieżonej kotlinie, częściowo zamarznięty zbiornik zrobił na nas duże wrażenie. Dodatkowo znowu widzieliśmy jaki, można się było na nich przejechać, ale cena była mocno wygórowana. Był to także pierwszy śnieg, który widzieliśmy w tym roku. Wszędzie znajdują się kramy z pamiątkami tybetańskimi i buddyjskimi, które oblegają liczni, hinduscy turyści.

Stosunkowo wcześnie wróciliśmy do Gangtoku, więc zdecydowaliśmy się jeszcze pojechać do największego w Sikkimie klasztoru buddyjskiego w Rumtek. Wprawdzie oddalony jest on zaledwie o 24 km od Gangtoku, ale położony jest na przeciwległym zboczu doliny i wyjazd tam to prawdziwa wyprawa. Dotarliśmy tam tuż przez zamknięciem (przed 17), w ostatniej chwili udało się nam zobaczyć to, co chcieliśmy i próbowaliśmy wrócić jakoś spowrotem. Na postoju jeepów (słońce było już nisko) dowiedzieliśmy się, że żaden do Gangtoku już dzisiaj nie jedzie. Do tego zaczynało jeszcze padać. Sprawa była poważna, bo następnego dnia mieliśmy wyjechać rano z Gangtoku do Siliguri. fot.Krzysztof Stępień - Rumtek - klasztor buddyjskiKiedy wydawało się, że będziemy musieli zanocować w Rumtek, miejscowi wepchnęli nas do odjeżdżającego gdzieś jeepa. Jak się póżniej okazało, była to absolunie ostatnia możliwość wyrwania się tego dnia z Rumtek. Jednak samochód nie jechał bezpośrednio do Gangtoku tylko jakąś okrężną drogą do wioski w jego pobliżu. kobieta susząca sari To była nasza jedna z najtrudniejszych i zarazem najciekawszych podróży. Dwie godziny w pozbawionym drzwi i szyb samochodzie terenowym, upchani jak sardynki, częściowo zwisając na zewnątrz, w ulewnym deszczu, gnaliśmy po leśnych drogach, rozbryzgując wielkie kałuże i marznąć na kość. Nie było łatwo, ale sympatyczny kierowca, nadkładając drogi, podrzucił nas w miejsce, z którego mieliśmy 5 minut do hotelu.

Następnego ranka siedzieliśmy w jeepie do Siliguri, a przed wyjazdem udało się nam jeszcze zobaczyż nieodległą Khanchendzongę. Podczas przerwy śniadaniowej zjedliśmy najlepsze pieróżki momo, jakie jedliśmy do tej pory.

Jedyny bilet kolejowy, jaki udało się nam kupić w fot.Krzysztof Stępień - GangtokDarjeelingu, to bilet do Patny. W stolicy Biharu znaleźliśmy się przed świtem. Ponieważ obawialiśmy się podróży pociągiem w najtańszej klasie (bez rezerwacji), postanowiliśmy do Varansai (oddalonego o 240 km) udać się autobusem. Niestety, trudności w porozumiewaniu się (słabo znamy Hindi...) i sprzeczność zdań spowodowały, że 2 godziny później jechaliśmy autobusem do Bodhgayi. Wcześniej już zrezygnowaliśmy już z odwiedzenia tego miejca, ale uznaliśmy, że Bodhgaya jako miasto turystyczne, powinna mieć lepsze połączenia z Varansai. Jak się później okazało, była to nieprawda. Do Varanasi odjeżdża dziennie (i to nie bezposrednio) tylko jeden autobus - wyjątkowo lokalny. poranna medytacja Wszyscy sugerowali nam jazdę pociągiem z oddalonej o 14 km na północ Gaya.

Bodhgaya

Czterogodzinna podróż autobusowa fot.Krzysztof Stępień - Bodhgayabyła męcząca za sprawą kiepskiej jakości dróg Biharu. Jednak sama Bodhgaya okazała się wyjątkowo miłym miejscem. Jest to jedno z najświętszych dla buddystów miejsc za sprawą faktu, iż medytujący tu pod jednym z drzew Budda doznał tu oświecenia i sformuował swoją filozofię. Obecnie znajduje się tam świątynia i - jak się uważa - oryginał drzewa Buddy, a także liczne klaszory buddyjskie wybudowane przez liczne kraje, w których wyznaje się tę religię. Jest tam klasztor tajski, birmański, nepalski, japoński, chiński, bhutański, wietnamski, koreański, tybetański, lankijski, tajwański i bangladeski. Wszytskie są w charakterystycznym dla danego kraju stylu. Generalnie miejsce warte odwiedzenia.

Następnego ranka wstaliśmy o 3:30, a już o 5:15 jechaliśmy pociągiem z Gaya do Varanasi. Zaryzykowaliśmy jazdę na najtańszym bilecie w klasie slepper w taki sposób, by nie zająć nikomu pryczy. Konduktor najpierw chciał nam wlepić karę, potem kazał przenieść się do właściwego wagonu, by na koniec machnąć na nas z uśmiechem ręką z przyzwoleniem zostania w slepperze. Po sześciu godzinach (z planowanych 4) dotarliśmy do Varanasi.

O śmierci Papieża dowiedzieliśmy się rano rejestrując się w hotelu. Recepcjonista - Hindus - gdy usłyszał, że jesteśmy Polakami, smutno nam zakomunikował o śmierci Jana Pawła II, dodając: "Wielki człowiek", i że bardzo mu smutno z tego powodu... Bez komentarza.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Bodh Gaja, Indie): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

4kwi
2005

Galeria (10)

 
  Waranasi, Indie, prowincja Uttar Pradesh
 
  • Opublikuj na:
4kwi
2005

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

1
1. Przed wyprawą Pruszków,
poniedziałek, 3 sty 2005
Pruszków, Przed wyprawą, Pruszków,
1 4
2. Witaj Azjo! Kolombo, Sri Lanka
czwartek, 20 sty 2005
Kolombo, Sri Lanka Witaj Azjo!, Kolombo, Sri Lanka
1
3. Naszym zdaniem Kolombo, Sri Lanka
piątek, 21 sty 2005
Kolombo, Sri Lanka Naszym zdaniem, Kolombo, Sri Lanka
1
4. Nad jeziorem Kandy Kandy, Sri Lanka
niedziela, 23 sty 2005
Kandy, Sri Lanka Nad jeziorem Kandy, Kandy, Sri Lanka
3
5. Pinnawala, Sri Lanka poniedziałek, 24 sty 2005 Pinnawala, Sri Lanka Pinnawala, Sri Lanka
1 5
6. Poya Kandy, Sri Lanka
wtorek, 25 sty 2005
Kandy, Sri Lanka Poya, Kandy, Sri Lanka
3
7. Adams Peak Falls, Sri Lanka wtorek, 25 sty 2005 Adams Peak Falls, Sri Lanka Adams Peak Falls, Sri Lanka
1 5
8. Kuchnia lankijska Nuwara Eliya, Sri Lanka
czwartek, 27 sty 2005
Nuwara Eliya, Sri Lanka Kuchnia lankijska, Nuwara Eliya, Sri Lanka
1
9. Sri Pada Nuwara Eliya, Sri Lanka
piątek, 28 sty 2005
Nuwara Eliya, Sri Lanka Sri Pada, Nuwara Eliya, Sri Lanka
3
10. Ella, Sri Lanka sobota, 29 sty 2005 Ella, Sri Lanka Ella, Sri Lanka
1 4
11. Starożytne miasta Polonnaruwa, Sri Lanka
poniedziałek, 31 sty 2005
Polonnaruwa, Sri Lanka Starożytne miasta, Polonnaruwa, Sri Lanka
5
12. Dambulla, Sri Lanka wtorek, 1 lut 2005 Dambulla, Sri Lanka Dambulla, Sri Lanka
3
13. Sigiriya, Sri Lanka środa, 2 lut 2005 Sigiriya, Sri Lanka Sigiriya, Sri Lanka
6
14. Anuradhapura, Sri Lanka środa, 2 lut 2005 Anuradhapura, Sri Lanka Anuradhapura, Sri Lanka
1
15. Starożytne miasta Sri Lanki Negombo, Sri Lanka
niedziela, 6 lut 2005
Negombo, Sri Lanka Starożytne miasta Sri Lanki, Negombo, Sri Lanka
1 4
16. W kraju herbaty Negombo, Sri Lanka
poniedziałek, 7 lut 2005
Negombo, Sri Lanka W kraju herbaty, Negombo, Sri Lanka
1 4
17. Znowu w Indiach Madras, Indie
wtorek, 8 lut 2005
Madras, Indie Znowu w Indiach, Madras, Indie
2
18. Kańćipuram, Indie czwartek, 10 lut 2005 Kańćipuram, Indie Kańćipuram, Indie
3
19. Mahabalipuram, Indie czwartek, 10 lut 2005 Mahabalipuram, Indie Mahabalipuram, Indie
1 3
20. Podsumowanie pobytu na Sri Lance Tiruchchirāppalli, Indie
sobota, 12 lut 2005
Tiruchchirāppalli, Indie Podsumowanie pobytu na Sri Lance, Tiruchchirāppalli, Indie
2
21. Thanjāvūr, Indie niedziela, 13 lut 2005 Thanjāvūr, Indie Thanjāvūr, Indie
1 3
22. Na początku był chaos Maduraj, Indie
poniedziałek, 14 lut 2005
Maduraj, Indie Na początku był chaos, Maduraj, Indie
2
23. Kanniyākumāri, Indie wtorek, 15 lut 2005 Kanniyākumāri, Indie Kanniyākumāri, Indie
1 4
24. Znowu na plaży Kovalam, Indie
wtorek, 15 lut 2005
Kovalam, Indie Znowu na plaży, Kovalam, Indie
1 6
25. Dzień z życia turysty - plecakowca Varkkallai, Indie
piątek, 18 lut 2005
Varkkallai, Indie Dzień z życia turysty - plecakowca, Varkkallai, Indie
1
26. Kollam, Indie poniedziałek, 21 lut 2005 Kollam, Indie Kollam, Indie
4
27. Alleppey, Indie wtorek, 22 lut 2005 Alleppey, Indie Alleppey, Indie
1 5
28. W Kerali... Koczin, Indie
środa, 23 lut 2005
Koczin, Indie W Kerali..., Koczin, Indie
2
29. Mettuppālaiyam, Indie piątek, 25 lut 2005 Mettuppālaiyam, Indie Mettuppālaiyam, Indie
3
30. Utakamand, Indie sobota, 26 lut 2005 Utakamand, Indie Utakamand, Indie
1 4
31. Wyrwać się z upału Mysore, Indie
wtorek, 1 mar 2005
Mysore, Indie Wyrwać się z upału, Mysore, Indie
3
32. Gokarna, Indie środa, 2 mar 2005 Gokarna, Indie Gokarna, Indie
4
33. Hampi, Indie piątek, 4 mar 2005 Hampi, Indie Hampi, Indie
1
34. Odludne plaże Gokarny Pololem, Indie
wtorek, 8 mar 2005
Pololem, Indie Odludne plaże Gokarny, Pololem, Indie
2
35. Anjuna, Indie środa, 9 mar 2005 Anjuna, Indie Anjuna, Indie
1 5
36. Stolica państwa Vijayanagar Pololem, Indie
środa, 9 mar 2005
Pololem, Indie Stolica państwa Vijayanagar, Pololem, Indie
2
37. Panaji, Indie sobota, 12 mar 2005 Panaji, Indie Panaji, Indie
3
38. Old Goa, Indie niedziela, 13 mar 2005 Old Goa, Indie Old Goa, Indie
1
39. Indyjski raj Panaji, Indie
niedziela, 13 mar 2005
Panaji, Indie Indyjski raj, Panaji, Indie
1 4
40. Najdroższe miasto Indii Mumbaj, Indie
środa, 16 mar 2005
Mumbaj, Indie Najdroższe miasto Indii, Mumbaj, Indie
1
41. Wsiąść do pociągu... Bhubaneswar, Indie
piątek, 18 mar 2005
Bhubaneswar, Indie Wsiąść do pociągu..., Bhubaneswar, Indie
1
42. Puri, Indie piątek, 18 mar 2005 Puri, Indie Puri, Indie
1 2
43. Orissa ach Orissa Bhubaneswar, Indie
niedziela, 20 mar 2005
Bhubaneswar, Indie Orissa ach Orissa, Bhubaneswar, Indie
1 5
44. Owady Kolkaty Kalkuta, Indie
środa, 23 mar 2005
Kalkuta, Indie Owady Kolkaty, Kalkuta, Indie
1 4
45. Znowu w Himalajach Dārjiling, Indie
sobota, 26 mar 2005
Dārjiling, Indie Znowu w Himalajach, Dārjiling, Indie
1 4
46. Indyjskie problemy Dārjiling, Indie
poniedziałek, 28 mar 2005
Dārjiling, Indie Indyjskie problemy, Dārjiling, Indie
2
47. Tsomgo, Indie czwartek, 31 mar 2005 Tsomgo, Indie Tsomgo, Indie
4
48. Gangtok, Indie czwartek, 31 mar 2005 Gangtok, Indie Gangtok, Indie
4
49. Bodh Gaja, Indie sobota, 2 kwi 2005 Bodh Gaja, Indie Bodh Gaja, Indie
1 10
50. Z Darjeelingu do Varanasi przez Sikkim Waranasi, Indie
poniedziałek, 4 kwi 2005
Waranasi, Indie Z Darjeelingu do Varanasi przez Sikkim, Waranasi, Indie
1 4
51. Jak zdobyć wizę do Pakistanu New Delhi, Indie
piątek, 8 kwi 2005
New Delhi, Indie Jak zdobyć wizę do Pakistanu, New Delhi, Indie
1 4
52. Uroki Delhi New Delhi, Indie
niedziela, 10 kwi 2005
New Delhi, Indie Uroki Delhi, New Delhi, Indie
5
53. Udaipur, Indie poniedziałek, 11 kwi 2005 Udaipur, Indie Udaipur, Indie
4
54. Ranakpur, Indie wtorek, 12 kwi 2005 Ranakpur, Indie Ranakpur, Indie
4
55. Dżodhpur, Indie wtorek, 12 kwi 2005 Dżodhpur, Indie Dżodhpur, Indie
4
56. Jaisalmer, Indie czwartek, 14 kwi 2005 Jaisalmer, Indie Jaisalmer, Indie
1
57. Radżastan - pustynia i pałace New Delhi, Indie
niedziela, 17 kwi 2005
New Delhi, Indie Radżastan - pustynia i pałace, New Delhi, Indie
2
58. Atāri, Indie środa, 20 kwi 2005 Atāri, Indie Atāri, Indie
1 5
59. Opuszczenie flagi czyli granica Amritsar, Indie
środa, 20 kwi 2005
Amritsar, Indie Opuszczenie flagi czyli granica, Amritsar, Indie
1 5
60. Problemy zdrowotne... Lahaur, Pakistan
niedziela, 24 kwi 2005
Lahaur, Pakistan Problemy zdrowotne..., Lahaur, Pakistan
1 3
61. Dziki Pakistan Gilgit, Pakistan
sobota, 7 maj 2005
Gilgit, Pakistan Dziki Pakistan, Gilgit, Pakistan
4
62. Baltit, Pakistan niedziela, 8 maj 2005 Baltit, Pakistan Baltit, Pakistan
3
63. Shimshāl, Pakistan wtorek, 10 maj 2005 Shimshāl, Pakistan Shimshāl, Pakistan
4
64. Pasu, Pakistan środa, 11 maj 2005 Pasu, Pakistan Pasu, Pakistan
1
65. Minapin, Pakistan czwartek, 12 maj 2005 Minapin, Pakistan Minapin, Pakistan
1 3
66. Gilgit, Pakistan piątek, 13 maj 2005 Gilgit, Pakistan Gilgit, Pakistan
4
67. Skārdu, Pakistan sobota, 14 maj 2005 Skārdu, Pakistan Skārdu, Pakistan
2
68. Islāmābād, Pakistan poniedziałek, 16 maj 2005 Islāmābād, Pakistan Islāmābād, Pakistan
4
69. Peszawar, Pakistan środa, 18 maj 2005 Peszawar, Pakistan Peszawar, Pakistan
1 1
70. Mieszkańcy Dzikiego Kraju Kweta, Pakistan
niedziela, 22 maj 2005
Kweta, Pakistan Mieszkańcy Dzikiego Kraju, Kweta, Pakistan
1 6
71. Złoty skarb pustyni Jezd, Iran
środa, 25 maj 2005
Jezd, Iran Złoty skarb pustyni, Jezd, Iran
7
72. Eşfahān, Iran czwartek, 26 maj 2005 Eşfahān, Iran Eşfahān, Iran
1 4
73. Wyższy poziom orientu Teheran, Iran
niedziela, 29 maj 2005
Teheran, Iran Wyższy poziom orientu, Teheran, Iran
4
74. Stambuł, Turcja wtorek, 31 maj 2005 Stambuł, Turcja Stambuł, Turcja

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis: 5 cze 2005  (19 lat temu)
pierwszy wpis: 3 sty 2005  (19 lat temu)
  
liczba tekstów:37
liczba zdjęć:240
liczba komentarzy:1
odwiedzone kraje:10
odwiedzone miejscowości:63

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone