Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Ponownie Birmą oczarowani30paź
2016

Kobiety z pajęczą siecią na twarzy

1 26 0  
  Chin Villages, Myanmar

Kobieta z plemienia Chin Pstryk - słychać dźwięk migawki aparatu fotograficznego. Pstryk, Pstryk i jeszcze jeden. W wizjerze widzę twarz staruszki. Nie pozuje do zdjęcia, choć ma świadomość, że stoję tuż obok, a chwilę wcześniej, prostym skinieniem głowy wyraziła zgodę na zdjęcie. Ponoć ma 66 lat i całe życie mieszka w tej wiosce, nad brzegiem rzeki. Należy do plemienia Chin - jednego z wielu wchodzących w skład barwnej i zróżnicowanej mieszaniny grup etnicznych tworzących współczesną Birmę. Nie próbuje się uśmiechać, bo zęby ma niemal doszczętnie zniszczone przez wieloletnie żucie betelu. W ich miejscu pozostały już tylko zabarwione na czerwono dziąsła. Oczy, lekko zadymione, zdradzają zmęczenie. Jednak w twarzy staruszki jest coś wyjątkowego, co wyróżnia ją spośród osób w jej wieku. To wyraźny tatuaż, przed wieloma laty umieszczony na całej jej twarzy. Jest doskonale widoczny, pomimo upływu ponad 50 lat od jego wykonania. Tatuaż przypomina pajęczą sieć i oplata całą twarz, nie omijając nawet najbardziej wrażliwych i delikatnych jej fragmentów.

Pstryk, pstryk... odkładam aparat od oczu. Sprawdzam zdjęcie i obracam aparat, aby w wizjerze pokazać efekt. Staruszka wyraźnym ruchem ręki odmawia - nie chce patrzeć na swoją fotografię. Daje do zrozumienia że czuje się  brzydka. Nawet przez towarzyszącego nam tłumacza nie udało mi się zrozumieć, czy w jej mniemaniu wiek sprawił, że czuje się brzydka, czy też może tak się ocenia za sprawą posiadanego tatuażu. Kobieta z plemienia Chin Czy tak oceniała się przez całe życie? Sądząc z wieku, musiała być jedną z ostatnich poddanych temu bolesnemu procederowi kobiet.

Nie jest to jedyna osoba we wsi z takim tatuażem. Przeciwnie - jest ich dużo. W zasadzie większość kobiet w jej wieku, zamieszkujących wioski plemienia Chin, rozrzuconych wzdłuż rzeki, na północ od Mrauk U, posiada umieszczony na twarzy pajęczy tatuaż.

Przekazy mówią, że tradycja tatuowania twarzy kobiet pojawiła się dawno temu, w czasach, kiedy to regionem władali królowie i przeróżni książęta. Prawo wtedy stanowiło, że każdy z nich, mógł wejść do wioski, wybrać sobie dowolną dziewczynę, pojąć ją za kolejną żonę (tudzież niewolnicę) i bez niczyjej zgody wywieźć na zawsze z rodzinnej wioski. Aby przeciwdziałać temu, pośród górskich plemion Chin, Magan i Muun, wykształcił się zwyczaj "oszpecania" młodych dziewcząt, przez tatuowanie ich twarzy. Nie ma do końca sprawdzonych informacji, na ile zabieg ten skutecznie odstraszał amatorów damskich wdzięków. Ważniejszy jest jednak fakt, że szybko, zwyczaj ten stał się istotnym elementem tożsamości etnicznej. Przez kolejne dziesięciolecia, tatuowanie twarzy stało się nieodzownym rytuałem, towarzyszącym życiu praktycznie każdej dziewczynki. Bogato wytatuowana twarz stała się kanonem piękna, wysoko cenionym pośród mężczyzn.

Rytuałowi poddawane były dziewczęta w wieku przynajmniej 10 lat. Kobieta z plemienia Chin Teoretycznie, same musiały wyrazić zgodę na bolesny tatuaż, jednak najczęściej presja społeczna była na tyle duża, że odmienne zdanie w tym temacie nie było dobrze widziane. Ponoć zdarzało się, że sprzeciwiające się tatuowaniu dziewczęta, zamykane były w chlewiku wraz ze świniami i trzymane tak długo, aż zmieniły zdanie.

Tatuowaniem zajmowały się głównie starsze kobiety z rodziny. Najczęściej wnuczkę tatuowała babcia. Do nakłuwania skóry służyły kolce roślin, a tusz wyrabiany był z połączenia bawolej żółci, świńskiego sadła, sadzy oraz wyciągu z kilku roślin. Zabieg trwał od jednego do dwóch dni, zależnie od stopnia skomplikowania wzoru. Nie trzeba dodawać, że był bardzo bolesny. Wzory niemal zawsze przypominały pajęczą sieć, jednak każde plemię, a  nawet poszczególne wioski, posiadały unikalne, dodatkowe motywy, umożliwiające identyfikację pochodzenia.

Zwyczajowi temu kres położyła junta wojskowa jakieś 60 lat temu. Ustanowili oni - obowiązujący po dziś dzień - prawny zakaz nanoszenia tatuaży na twarz kobiet, za złamanie którego przewidziane są bardzo surowe sankcje finansowe. W zasadzie, proceder ten nie jest już praktykowany, nie licząc może kilku naprawdę odległych, żyjących niemal poza cywilizacją górskich plemion, rozsianych daleko, na północy kraju.

Kobiety z plemienia Chin, żyjące w wioskach na granicy stanów Chin i Arkan, dosłownie 90 minut rejsu łodzią w górę rzeki z Mrauk U, są ostatnim, żyjącym świadectwem przemijającego zwyczaju. Gdy odejdą, historia ta zostanie już tylko na kartach książek oraz na fotografiach. Zamyka się w ten sposób pewien rozdział.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Myauk U, Myanmar): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

30paź
2016

Galeria (26)

 
  Chin Villages, Myanmar
 
  • Opublikuj na:
30paź
2016

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

2 71
1. Yangon przesycony wilgocią Rangun, Myanmar
sobota, 22 paź 2016
Rangun, Myanmar Yangon przesycony wilgocią, Rangun, Myanmar
1 27
2. Ngapali, plaża doskonała Ngapali Beach, Myanmar
środa, 26 paź 2016
Ngapali Beach, Myanmar Ngapali, plaża doskonała, Ngapali Beach, Myanmar
1 28
3. Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa Myauk U, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Myauk U, Myanmar Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa, Myauk U, Myanmar
1 26
4. Kobiety z pajęczą siecią na twarzy Chin Villages, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Chin Villages, Myanmar Kobiety z pajęczą siecią na twarzy, Chin Villages, Myanmar
6
5. Magway, Myanmar wtorek, 1 lis 2016 Magway, Myanmar Magway, Myanmar
1 49
6. Bagan - kraina tysięcy pagód Pagan, Myanmar
środa, 2 lis 2016
Pagan, Myanmar Bagan - kraina tysięcy pagód, Pagan, Myanmar
1 32
7. Przez kolorowe pola... Kalaw, Myanmar
sobota, 5 lis 2016
Kalaw, Myanmar Przez kolorowe pola..., Kalaw, Myanmar
1 33
8. Wszystko na wodzie... Yawnghwe, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Yawnghwe, Myanmar Wszystko na wodzie..., Yawnghwe, Myanmar
1 16
9. Indein - las tajemniczych pagód Indein, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Indein, Myanmar Indein - las tajemniczych pagód, Indein, Myanmar
14
10. Taunggyi, Myanmar poniedziałek, 7 lis 2016 Taunggyi, Myanmar Taunggyi, Myanmar
1 36
11. Migawki z Mandalaj Mandalaj, Myanmar
środa, 9 lis 2016
Mandalaj, Myanmar Migawki z Mandalaj, Mandalaj, Myanmar
4
12. Sagaing, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Sagaing, Myanmar Sagaing, Myanmar
7
13. Mingun, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1 17
14. Inny punkt widzenia Munywa, Myanmar
piątek, 11 lis 2016
Munywa, Myanmar Inny punkt widzenia, Munywa, Myanmar
11
15. Bago, Myanmar niedziela, 13 lis 2016 Bago, Myanmar Bago, Myanmar
1 17
16. Duchowy lunapark Kyaikto, Myanmar
poniedziałek, 14 lis 2016
Kyaikto, Myanmar Duchowy lunapark, Kyaikto, Myanmar
15
17. Hpa-an, Myanmar poniedziałek, 14 lis 2016 Hpa-an, Myanmar Hpa-an, Myanmar
7
18. Mulmejn, Myanmar środa, 16 lis 2016 Mulmejn, Myanmar Mulmejn, Myanmar

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:25 lis 2016  (7 lat temu)
pierwszy wpis:22 paź 2016  (8 lat temu)
  
liczba tekstów:12
liczba zdjęć:416
liczba komentarzy:1
odwiedzone kraje:1
odwiedzone miejscowości:18

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone