Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Ponownie Birmą oczarowani14lis
2016

Duchowy lunapark

1 17 0  
  Kyaikto, Myanmar

Złota Pagoda w Kyaiktiyo Wczesny poranek, ale wszędzie otacza nas nieprzebrane mrowie ludzi. Młodzi, starzy, rodziny z dziećmi, młodzież, studenci, ludzie zamożni oraz prości rolnicy. Barwny korowód, niczym w gigantycznym mrowisku wypełnia każdą drogę i ścieżkę. Nie idą do konkretnego celu. Oni zwyczajnie są. Kręcą się, biegną, spacerują, maszerują, jedzą, siedzą, patrzą, krzyczą, rozmawiają, kupują. Po prostu tu są. Setki, tysiące, dziesiątki tysięcy osób, zgromadzonych w jednym miejscu.

Betonowy podjazd, zadaszony blachą falistą. Na tyłach wiecznie oblegana publiczna toaleta, jakieś biuro, kilka ławek. Przez ten niewielki teren, przez ostatnie dni przewinęło się pewnie z ćwierć miliona ludzi. Słychać klakson. Z dużą prędkością wjeżdża tu pojazd. Ludzie na jego drodze, instynktownie odskakują na bok. Wydaje się, że kierowca wcale nie przejmuje się ich obecnością. Z werwą podjeżdża, zatrzymuje się, wrzuca bieg wsteczny i z nonszalancją manewruje do stanowiska. Robi tak pewnie od lat. Z prawej strony nadjeżdża kolejny, ciężki pojazd. Parę sekund później kolejny i kolejny. To istny taniec maszyn, lawirujących między morzem ludzi. Nikt tu nie krzyczy, nikt nie przeklina. Tak działa to miejsce od wielu, wielu lat. To dolna stacja samochodów w Kinpun.

Pielgrzymi, doskonale wiedzą co tu robić. Zupełnie jak podążające instynktownie zwierzęta, wdrapują się gęsiego, po stopniach, na metalowe podwyższenia. Kinpun, dolna stacja ciężarówek To przy nich, raz po raz zatrzymują się manewrujące pojazdy. Nie są to zwykłe pojazdy. To potężne, chińskie ciężarówki, odpowiednio przystosowane do szybkiego pokonywania tej konkretnie, górskiej trasy. Zamiast typowej przestrzeni ładunkowej, mają w jej miejscu zamontowanych 7 rzędów, poprzecznie poustawianych belek, z przymocowanymi do nich prowizorycznymi miejscami do siedzenia. W każdym rzędzie, ma zmieścić się nie mniej i nie więcej niż 6 pielgrzymów. Razem z tymi siedzącymi w zamykanej kabinie, daje to liczbę około 50 osób w jednym pojeździe.

Gdy tylko ciężarówka zatrzyma się przy stanowisku załadunkowym, morze lodzi, dosłownie przelewa się przez burtę samochodu. Nie ma znaczenia kto, gdzie będzie siedział. Głowy pielgrzymów są zajęte innymi rzeczami.

Ciężarówka rusza. Siedzimy w zasadzie w jej przestrzeni ładunkowej i tak też się czujemy. Nie jesteśmy pasażerami - jesteśmy ładunkiem transportowanym do górnej stacji. Kierowcy pokonują tę trasę kilka razy dziennie. Znają jej każdy zakręt, każdy podjazd i dziurę w jezdni. Jadą szybko, bardzo szybko. Pielgrzymi stłoczeni trzymają się kurczowo metalowych belek przy siedzeniach. Trasa wiedzie wybitnie pod górę, serpentynami. Ktoś z boku wymiotuje, ktoś inny śmieje się, jeszcze inny, z zamkniętymi oczami próbuje przetrwać. Plusk... Kinpun, dolna stacja ciężarówek na poboczu ląduje plastikowa torebka z wymiocinami. To istny pielgrzymi rollercoaster.

Po niecałej godzinie jest po wszystkim. Dotarliśmy do górnej stacji - w Kyaiktiyo. Jesteśmy u wrót Złotej Skały. Jednego z trzech - obok Shwedagonu w Yangonie oraz Buddy Mahamuni w Mandalay - najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Birmie.

Sam rozładunek ciężarówek jest bardzo chaotyczny. Samochody w zasadzie ustawiają się w dowolnych miejscach. Pielgrzymi zeskakują na ziemię, opuszczają się po relingach, po kołach. Jak okiem sięgnąć wszędzie ludzie i manewrujące pojazdy. Zgiełk, harmider, zamieszanie.

Opuszczamy górną stację i razem z innymi kierujemy się ku sanktuarium. Wiedzie do niego betonowa droga. Po obydwu jej stronach, gęsto poustawiane są kramy i prowizoryczne restauracje. Nie ma mowy tu o jakiejś podniosłej, religijnej atmosferze. To zwykły bazar, targowisko.

Celem tysięcy pielgrzymów jest wielki, złoty głaz, balansujący niemal w magiczny sposób na krawędzi skały. Na jego szczycie przed setkami lat umieszczono pagodę, która przykrywa otwór wywiercony w głazie. Ponoć w jego środku znajdują się włosy samego Buddy. Głaz jest faktycznie złoty. W Birmie, panuje zwyczaj, że pielgrzymi płci męskiej, ozłacają święte miejsca płatkami prawdziwego złota. Tu nie jest inaczej. Przez setki lat, warstwa złota w miejscach najbardziej dostępnych urosła do imponujących rozmiarów.

Pielgrzymi tłoczą się w bezpośredniej bliskości skały. Obchodzą ją, modlą się, medytują. Jednak zupełnie brakuje tu jakiejś duchowości. Brakuje podniosłej atmosfery. Jaką obserwuje się w podobnych do tego miejscach w Birmie. To raczej cel do zrealizowania niż duchowa pielgrzymka do sacrum.

Pozostaje jeszcze zjechać w dół - pielgrzymim rollercoasterem.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Bago, Myanmar): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

14lis
2016

Galeria (17)

 
  Kyaikto, Myanmar
 
  • Opublikuj na:
14lis
2016

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

2 71
1. Yangon przesycony wilgocią Rangun, Myanmar
sobota, 22 paź 2016
Rangun, Myanmar Yangon przesycony wilgocią, Rangun, Myanmar
1 27
2. Ngapali, plaża doskonała Ngapali Beach, Myanmar
środa, 26 paź 2016
Ngapali Beach, Myanmar Ngapali, plaża doskonała, Ngapali Beach, Myanmar
1 28
3. Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa Myauk U, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Myauk U, Myanmar Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa, Myauk U, Myanmar
1 26
4. Kobiety z pajęczą siecią na twarzy Chin Villages, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Chin Villages, Myanmar Kobiety z pajęczą siecią na twarzy, Chin Villages, Myanmar
6
5. Magway, Myanmar wtorek, 1 lis 2016 Magway, Myanmar Magway, Myanmar
1 49
6. Bagan - kraina tysięcy pagód Pagan, Myanmar
środa, 2 lis 2016
Pagan, Myanmar Bagan - kraina tysięcy pagód, Pagan, Myanmar
1 32
7. Przez kolorowe pola... Kalaw, Myanmar
sobota, 5 lis 2016
Kalaw, Myanmar Przez kolorowe pola..., Kalaw, Myanmar
1 33
8. Wszystko na wodzie... Yawnghwe, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Yawnghwe, Myanmar Wszystko na wodzie..., Yawnghwe, Myanmar
1 16
9. Indein - las tajemniczych pagód Indein, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Indein, Myanmar Indein - las tajemniczych pagód, Indein, Myanmar
14
10. Taunggyi, Myanmar poniedziałek, 7 lis 2016 Taunggyi, Myanmar Taunggyi, Myanmar
1 36
11. Migawki z Mandalaj Mandalaj, Myanmar
środa, 9 lis 2016
Mandalaj, Myanmar Migawki z Mandalaj, Mandalaj, Myanmar
4
12. Sagaing, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Sagaing, Myanmar Sagaing, Myanmar
7
13. Mingun, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1 17
14. Inny punkt widzenia Munywa, Myanmar
piątek, 11 lis 2016
Munywa, Myanmar Inny punkt widzenia, Munywa, Myanmar
11
15. Bago, Myanmar niedziela, 13 lis 2016 Bago, Myanmar Bago, Myanmar
1 17
16. Duchowy lunapark Kyaikto, Myanmar
poniedziałek, 14 lis 2016
Kyaikto, Myanmar Duchowy lunapark, Kyaikto, Myanmar
15
17. Hpa-an, Myanmar poniedziałek, 14 lis 2016 Hpa-an, Myanmar Hpa-an, Myanmar
7
18. Mulmejn, Myanmar środa, 16 lis 2016 Mulmejn, Myanmar Mulmejn, Myanmar

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:25 lis 2016  (7 lat temu)
pierwszy wpis:22 paź 2016  (8 lat temu)
  
liczba tekstów:12
liczba zdjęć:416
liczba komentarzy:1
odwiedzone kraje:1
odwiedzone miejscowości:18

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone