Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Ponownie Birmą oczarowani5lut
2017

Przez kolorowe pola...

1 32 0  
  Kalaw, Myanmar, prowincja Shan

Birmanki Wydaje nam się, że tempo naszego podróżowania po Birmie znacząco się zwiększyło w ostatnich dniach. W zasadzie trudno w to uwierzyć, ale zdecydowanie mniej czasu spędzamy w hotelach, mniej śpimy i jeszcze więcej się przemieszczamy. Tak... czujemy zmęczenie i to nawet całkiem duże - odpowiadamy wszystkim tym, którzy myślą że coś z nami jest nie tak. Z tego wszystkiego brakuje czasu na pisanie oraz selekcję fotografii.

Jednak abyście byli w miarę na bieżąco, dzisiaj parę zdań na temat mini-trekkingu, jaki mieliśmy przyjemność odbyć dwa dni temu.

W zasadzie każdy, kto wysiada na przystanku autobusowym w niewielkim, górskim miasteczku Kalaw, robi to z zamiarem ruszenia na jedno, dwu lub trzydniowy spacer po okolicznych górach, zamieszkałych przez kolorowe grupy etniczne zasiedlające południową część stanu Shan.

Stan Shan, to jedna z najważniejszych prowincji w kraju. To w zasadzie spichlerz Birmy, zaopatrujący państwo w zdecydowaną większość produktów rolnych. O ile główne zagłębie produkcji ryżu zlokalizowane jest na południu, w delcie rzeki Irawadi, to poza ryżem, większość zbóż, warzyw, owoców oraz roślin przemysłowych uprawianych jest właśnie tu. Żyzne czerwonoziemy oraz doskonały klimat, sprawiają, że ziemia rodzi tu cztery razy w roku.

Już samo Kalaw jest ciekawym miasteczkiem. Kobieta z plemienia Pa-Oh, Shan State Zbudowane przez Brytyjczyków jako górska osada, służyło im jako schronienie przed żarem lejącym się z nieba na nizinach. Do budowy drogi oraz linii kolejowej, Brytyjczycy zatrudnili hindusów, Sikhów oraz nepalskich Ghurków. Po dziś dzień, znaczna ich populacja zamieszkuje Kalaw, czyniąc je bardzo oryginalnym miejscem na mapie Birmy. Takie miejsca jak restauracja Everest Nepali Food Center cieszą się ogromną popularnością pośród turystów.

Kalaw jest nieformalnym miejscem startu lub końca trekkingów. Najpopularniejsze są dwu lub trzydniowe trasy prowadzące z Kalaw nad brzeg Jeziora Inle. Czy taki trekking jest egzotyczny? Nie, zdecydowanie nie. Trasa wiedzie przez kolorowe pola, ścieżkami oddzielającymi poszczególne uprawy. Raz na parę godzin przechodzi się przez wioski, zamieszkałe przez jedną z dwóch lub trzech grup etnicznych mieszkających na trasie. Na pierwszy rzut oka, brak w tym elementu, jaki mógłby nas zaskoczyć. Jednak, gdy ma się dobrego przewodnika, znającego doskonale teren oraz posiadającego wiedzę i umiejętność dzielenia się nią, to nawet - wydawałoby się - "oklepany" trekking może zafascynować i zauroczyć. Tak było w naszym przypadku.

9 lat temu, wybraliśmy się na dwudniowy spacer po wioskach okalających Kalaw. Nie było wtedy w zasadzie innych turystów, a my mieliśmy przyjemność podróżować z nieformalnym lekarzem, roznoszącym lekarstwa i udzielającym podstawowej pomocy mieszkańcom. Kobieta z plemienia Pa-Oh, Shan State Poziom biedy jaki wtedy obserwowaliśmy był szokującym doświadczeniem. Skraje ubóstwo, brak dostępu nie tylko do elektryczności, ale także do wody pitnej, sprawiał, że średnia długość życia w skrajnych przypadkach nie przekraczał 55 lat.

Teraz jest inaczej. Wioski tętnią życiem i optymizmem. Widać rozwój i inwestycje. Ziemia rodzi plony, a te są dobrze zagospodarowywane.

Teraz podróżowaliśmy w towarzystwie dwóch uroczych Birmańczyków: Twina - przewodnika oraz Modżjego - kucharza. Twin, nie tylko znał doskonale wszystkie ścieżki i zabłocone koryta potoków, ale przede wszystkim miał wiedzę i chęć dzielenia się nią z nami. Do tego posługiwał się nienaganną angielszczyzną, co znacząco ułatwiało konwersację. Przez dwa dni poruszyliśmy dziesiątki tematów. Od upraw, przez zwyczaje plemion na polityce skończywszy.

Modżiego z kolei zapamiętamy jako utalentowanego kucharza oraz zawsze szeroko uśmiechniętego faceta. Ma obecnie 40 lat i przez 18 lat chodził na trekkingi z ojcem Twina. Nie mówił w zasadzie po angielsku, ale jego uśmiech oraz życzliwe usposobienie zastępowało w całości mowę.

W sumie, w ciągu dwóch dni pokonaliśmy pieszo 36 km (pierwszego 16,6 km, drugiego 19,4 km). Trasa wiodła po lekko pofalowanym terenie, czasem tylko zmuszając nas do nieco bardziej forsownego marszu w górę lub dół.

Nocleg spędziliśmy w dużej wiosce Part Tu, zamieszkałej przez wszystkie plemiona z okolicy. Byli tam ubierający się na czarno i wybierający wysoko położone tereny Pa-Oh, kolorowi Birmańczycy z nizin oraz Taung-Yoe - zamieszkający wioski pomiędzy Pa-Oh i Birmańczykami.

W wiosce, w samym jej środku, od przynajmniej 80 lat stoi dość potężny klasztor. Gdy dotarliśmy tam na noc, okazało się, że kobiety z wioski odprawiają pewnego rodzaju rytuał, związany ze zbieraniem darów dla mnichów. Ciekawe i niezwykle kolorowe doświadczenie.

Trekking zakończyliśmy schodząc bezpośrednio do słynnego Jeziora Inle, jednak o nim samym postaram się napisać następnym razem.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Miktila, Myanmar): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

5lis
2016

Galeria (32)

 
  Kalaw, Myanmar, prowincja Shan
 
  • Opublikuj na:
5lis
2016

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

2 71
1. Yangon przesycony wilgocią Rangun, Myanmar
sobota, 22 paź 2016
Rangun, Myanmar Yangon przesycony wilgocią, Rangun, Myanmar
1 27
2. Ngapali, plaża doskonała Ngapali Beach, Myanmar
środa, 26 paź 2016
Ngapali Beach, Myanmar Ngapali, plaża doskonała, Ngapali Beach, Myanmar
1 28
3. Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa Myauk U, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Myauk U, Myanmar Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa, Myauk U, Myanmar
1 26
4. Kobiety z pajęczą siecią na twarzy Chin Villages, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Chin Villages, Myanmar Kobiety z pajęczą siecią na twarzy, Chin Villages, Myanmar
6
5. Magway, Myanmar wtorek, 1 lis 2016 Magway, Myanmar Magway, Myanmar
1 49
6. Bagan - kraina tysięcy pagód Pagan, Myanmar
środa, 2 lis 2016
Pagan, Myanmar Bagan - kraina tysięcy pagód, Pagan, Myanmar
1 32
7. Przez kolorowe pola... Kalaw, Myanmar
sobota, 5 lis 2016
Kalaw, Myanmar Przez kolorowe pola..., Kalaw, Myanmar
1 33
8. Wszystko na wodzie... Yawnghwe, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Yawnghwe, Myanmar Wszystko na wodzie..., Yawnghwe, Myanmar
1 16
9. Indein - las tajemniczych pagód Indein, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Indein, Myanmar Indein - las tajemniczych pagód, Indein, Myanmar
14
10. Taunggyi, Myanmar poniedziałek, 7 lis 2016 Taunggyi, Myanmar Taunggyi, Myanmar
1 36
11. Migawki z Mandalaj Mandalaj, Myanmar
środa, 9 lis 2016
Mandalaj, Myanmar Migawki z Mandalaj, Mandalaj, Myanmar
4
12. Sagaing, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Sagaing, Myanmar Sagaing, Myanmar
7
13. Mingun, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1 17
14. Inny punkt widzenia Munywa, Myanmar
piątek, 11 lis 2016
Munywa, Myanmar Inny punkt widzenia, Munywa, Myanmar
11
15. Bago, Myanmar niedziela, 13 lis 2016 Bago, Myanmar Bago, Myanmar
1 17
16. Duchowy lunapark Kyaikto, Myanmar
poniedziałek, 14 lis 2016
Kyaikto, Myanmar Duchowy lunapark, Kyaikto, Myanmar
15
17. Hpa-an, Myanmar poniedziałek, 14 lis 2016 Hpa-an, Myanmar Hpa-an, Myanmar
7
18. Mulmejn, Myanmar środa, 16 lis 2016 Mulmejn, Myanmar Mulmejn, Myanmar

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:25 lis 2016  (7 lat temu)
pierwszy wpis:22 paź 2016  (8 lat temu)
  
liczba tekstów:12
liczba zdjęć:416
liczba komentarzy:1
odwiedzone kraje:1
odwiedzone miejscowości:18

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone