Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Ponownie Birmą oczarowani2lis
2016

Bagan - kraina tysięcy pagód

1 49 0  
  Pagan, Myanmar, prowincja Mandalay

Bagan Jest godzina 04:30. Nyaung U tylko pozornie pogrążone jest w ciszy nocy. Gdy dobrze się wpatrzeć, można bez problemu dostrzec cienie przemykających chyłkiem postaci. To kobiety obładowane towarami zmierzają na bazar. Ich stragany muszą być gotowe, gdy pierwsze promienie słońca oświetlą miasteczko.

Wsiadam na mój skuter. Przekręcam stacyjkę, włączam światła. Przede mną 30 minut jazdy, po pogrążonych w mroku ulicach. Jest dość ciepło, jednak pęd powietrza sprawia, że mimowolnie zastanawiam się, dlaczego nie zabrałem ze sobą polara. Jadę szybko. Skuter - co prawda elektryczny - ma świeżo naładowaną baterię, przez co udaje mi się z niego wydusić ponad 60 km/h. Jadę skoncentrowany, wypatrując w świetle reflektora dziur w asfalcie - jest ich tu pełno.

Po 20 minutach docieram do celu - pagody Shwe San Daw. Jest piąta rano. Do wschodu słońca jeszcze ponad godzina, ale widzę, że nie jestem tu pierwszy. Wdrapuję się na najwyższy taras, ale zdaję sobie sprawę, że nie ma już tam miejsca. O której godzinie trzeba tu zatem przyjechać? - myślę. Schodzę jeden taras niżej. Nie jest pusty, ale łatwo znajduję dla siebie miejsce. Rozstawiam statyw, siadam na kamiennym schodku i czekam.

Czekam ja, czekają też inni. Po mojej lewej, na podobnym, kamiennym stopniu rozsiadło się małżeństwo Niemców, po mojej prawej, parka z Tajlandii. Bagan Ona ma przybornik z papierem i akwarelami, on profesjonalny aparat fotograficzny, osadzony na statywie. Kilka metrów w prawo, swoje "fotograficzne studio" zainstalował francuski fotograf. Przybył tu ze swoją asystentką, która co rusz zwraca się do niego per "mister". Na kamiennej balustradzie rozłożył miękki ręcznik, a na nim równo poustawiał obiektywy, filtry i całą gamę akcesoriów.

Pagoda jest pełna ludzi. Z góry dobrze widać, jak coraz przyjeżdżają kolejni. Jedni na skuterach, inni taksówkami, jeszcze innych przywożą wielkimi autokarami. Jest nas tak dużo, że ma się wrażenie, że pagoda z trudem nas wszystkich utrzymuje. Jednak ona wytrzyma. Tak jak to robi dwa razy dziennie od kilkunastu czy wręcz od kilkudziesięciu lat. Nie ma wyjścia - z jej stopni rozpościera się najpiękniejsza panorama Baganu.

Przed godziną szóstą, zaczyna się uwertura do przedstawienia. Jest lekko pochmurno. Pierwsze chmury zaczynają powoli, jakby od niechcenia zabarwiać się. Najpierw pojawiają się odcienie głębokiego granatu, przechodzące stopniowo w błękity. One ustępują miejsca głębokiej czerwieni, przechodzącej w róż, by ostatecznie zrobić miejsce wszelkim odcieniom pomarańczowego.

Jest godzina 06:12. Tuż za potężną i nieproporcjonalnie przysadzistą Pagodą Sulamani pojawia się na scenie główny aktor spektaklu - żółta tarcza słońca. Poranek nad Bagan W jednej chwili zdaje się że wszyscy siedzący na pagodzie oszaleli. Z każdej strony słychać dźwięk wyzwalanych migawek aparatów. Jak okiem sięgnąć, widać las niebieskich ekranów telefonów uniesionych ku górze. Ktoś klaszcze, ktoś coś pokazuje palcem. Taras niżej parka przytulona do siebie coś sobie szczepce do ucha. Trrrrr - słuchać dziwnie egzotyczny dźwięk. Wszyscy na chwilę przerywają robienie zdjęć by zidentyfikować źródło dźwięku. To dron właśnie wznosi się ku niebu, migając zielonymi i czerwonymi światełkami pozycyjnymi. Trrrr - z drugiej strony nadlatuje kolejny dron. Wprowadza to lekki zamęt pośród widowni. Tylko słońce wydaje się nie być tym wzruszone. Ono trzyma się swojej roli i cierpliwie, mozolnie, tak jak to czyni codziennie od milionów lat, wznosi się ku górze - ponad równinę usianą tysiącami ceglanych pagód - ponad Bagan.

Bagan jest niezwykłe. To prawdziwy klejnot w koronie dzisiejszej Birmy. Pomiędzy 1044 a 1287 rokiem naszej ery, miasto było stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego - Królestwa Paganu. To w owym czasie, ówcześni władcy wybudowali ponad 2230 obiektów (pagód, klasztorów, świątyń), a wszystkie na chwałę Buddy. Większość przetrwała do naszych czasów, czyniąc Bagan jednym z najrozleglejszych "muzeów" pod gołym niebem na świecie.

Baganu nie da się "zwiedzić". Bagan trzeba eksplorować, przeszukiwać i poznawać snując się od jednej pagody do drugiej. Od jednego klasztoru do kolejnego, od jednego ceglanego muru do następnego. To miejsce, które zawsze opuszcza się z poczuciem, że jeszcze pozostały dziesiątki - jeśli nie setki - miejsc, do których nie udało się dotrzeć. Może właśnie pośród nich była ta idealna, ta najpiękniejsza pagoda? Pozostanie tylko jeden sposób aby się przekonać - będzie trzeba wróć do Bagan.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Kyaukpadaung, Myanmar): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

2lis
2016

Galeria (49)

 
  Pagan, Myanmar, prowincja Mandalay
 
  • Opublikuj na:
2lis
2016

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

2 71
1. Yangon przesycony wilgocią Rangun, Myanmar
sobota, 22 paź 2016
Rangun, Myanmar Yangon przesycony wilgocią, Rangun, Myanmar
1 27
2. Ngapali, plaża doskonała Ngapali Beach, Myanmar
środa, 26 paź 2016
Ngapali Beach, Myanmar Ngapali, plaża doskonała, Ngapali Beach, Myanmar
1 28
3. Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa Myauk U, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Myauk U, Myanmar Mrauk U - dawna stolica niezależnego królestwa, Myauk U, Myanmar
1 26
4. Kobiety z pajęczą siecią na twarzy Chin Villages, Myanmar
niedziela, 30 paź 2016
Chin Villages, Myanmar Kobiety z pajęczą siecią na twarzy, Chin Villages, Myanmar
6
5. Magway, Myanmar wtorek, 1 lis 2016 Magway, Myanmar Magway, Myanmar
1 49
6. Bagan - kraina tysięcy pagód Pagan, Myanmar
środa, 2 lis 2016
Pagan, Myanmar Bagan - kraina tysięcy pagód, Pagan, Myanmar
1 32
7. Przez kolorowe pola... Kalaw, Myanmar
sobota, 5 lis 2016
Kalaw, Myanmar Przez kolorowe pola..., Kalaw, Myanmar
1 33
8. Wszystko na wodzie... Yawnghwe, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Yawnghwe, Myanmar Wszystko na wodzie..., Yawnghwe, Myanmar
1 16
9. Indein - las tajemniczych pagód Indein, Myanmar
poniedziałek, 7 lis 2016
Indein, Myanmar Indein - las tajemniczych pagód, Indein, Myanmar
14
10. Taunggyi, Myanmar poniedziałek, 7 lis 2016 Taunggyi, Myanmar Taunggyi, Myanmar
1 36
11. Migawki z Mandalaj Mandalaj, Myanmar
środa, 9 lis 2016
Mandalaj, Myanmar Migawki z Mandalaj, Mandalaj, Myanmar
4
12. Sagaing, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Sagaing, Myanmar Sagaing, Myanmar
7
13. Mingun, Myanmar czwartek, 10 lis 2016 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1 17
14. Inny punkt widzenia Munywa, Myanmar
piątek, 11 lis 2016
Munywa, Myanmar Inny punkt widzenia, Munywa, Myanmar
11
15. Bago, Myanmar niedziela, 13 lis 2016 Bago, Myanmar Bago, Myanmar
1 17
16. Duchowy lunapark Kyaikto, Myanmar
poniedziałek, 14 lis 2016
Kyaikto, Myanmar Duchowy lunapark, Kyaikto, Myanmar
15
17. Hpa-an, Myanmar poniedziałek, 14 lis 2016 Hpa-an, Myanmar Hpa-an, Myanmar
7
18. Mulmejn, Myanmar środa, 16 lis 2016 Mulmejn, Myanmar Mulmejn, Myanmar

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:25 lis 2016  (7 lat temu)
pierwszy wpis:22 paź 2016  (8 lat temu)
  
liczba tekstów:12
liczba zdjęć:416
liczba komentarzy:1
odwiedzone kraje:1
odwiedzone miejscowości:18

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone