Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Samochodem po Półwyspie Arabskim 201413gru
2014

Abu Dhabi

1 0 0  
  Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie, prowincja Abū Z̧aby

Abu Dhabi położone jest na lagunie, dość głęboko wciętej w morze, składającej się z kilku połączonych ze sobą wysp, przez co wjazd do samego miasta zajmuje całkiem sporo czasu.

Na chwilę zatrzymaliśmy się w hotelu, by następnie pojechać do centrum miasta, na Central Market Souq. To centrum handlowe nawiązujące do idei arabskiego bazaru, w ciekawym architektonicznym połączeniu przeszłości z teraźniejszością?. Dość niecodzienne miejsce, bo z całą pewnością nie jest to arabski souq, ale też nie jest to typowe centrum handlowe jakich setki identycznych powstają na całym świecie. Od razu zaskoczyła nas duża liczba oferowanych pamiątek dla turystów. Naprawdę było z czego wybierać.

Dzień zakończyliśmy pyszną i obfitą kolacją w jednej z restauracji na "suku".

Po prawie 3 tygodniach spędzonych na pustyni, wielkomiejskość Abu Dhabi nieco przytłaczała. Szerokie ulice, ruch drogowy, wysoka zabudowa, to było wszystko z czym nie obcowaliśmy od dość dawna.

Dzień rozpoczęliśmy od najważniejszej i niemal jedynej atrakcji miasta - wielkiego meczetu Szejka Zayda. To architektoniczne dzieło sztuki jest jednym z największych meczetów na świecie, o pojemności 40.000 wiernych. Składa się? on z 82 kopuł, ponad 1000 kolumn, posiada pozłacane 24 karatowym złotem żyrandole i największy na świecie, ręcznie tkany dywan. Głowna sala modlitewna jest zdominowana przez jeden z największych na świecie żyrandoli o średnicy mierzącej 10 metrów, wysokości 15 metrów i wadze dwunastu ton. Na terenie Emiratów jest dosłownie klika meczetów, do których turyści mogą zaglądać, a i tak zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, w zorganizowanych grupach. W przypadku wielkiego meczetu w Abu Dhabi jest nieco inaczej. Można go zwiedzać indywidualnie, jednak 3 razy dziennie istnieje możliwość bezpłatnego przyłączenia się do przewodnika oprowadzającego po obiekcie. Naszym przewodnikiem w tym dniu była Lamia, młoda, atrakcyjna Arabka, która w jasny, klarowny, czasem zabawny sposób opowiadała o miejscu, detalach architektury oraz samej kulturze i religii regionu. Co ważne, z przewodnikiem mogliśmy wejść do tych części meczetu, które są niedostępne dla innych zwiedzających. Meczet jednym się podobał, dla innych był przekolorowaną wersją bajek z tysiąca i jednej nocy, jednak z całą pewnością nie można przy nim przejść obojętnym.

Abu Dhabi - może trochę w przeciwieństwie do Dubaju - swój rozwój i przyszłość wiąże z szeroko rozumianą sztuką i kulturą. Na północnych obrzeżasz stolicy znajduje się Wyspa Saadiyat. Na razie to jeden, wielki plac budowy, jednak już za parę lat - przynajmniej w zamyśle szejków - ma to być jeden z kulturalnych biegunów świata. Jak chcą tego dokonać? Otóż postanowiono zlokalizować na wspomnianej wyspie filie takich światowych gigantów kultury jak Muzeum Louvre czy Muzeum Guggenheima. Do tego budowane jest Muzeum Narodowo oraz Narodowe Centrum Sztuki. Wszystkie te obiekty mają niezwykłe, futurystyczne bryły i są już na etapie wczesnej budowy. Za parę lat zamiast do Louvru w Paryżu będzie można polecieć do Abu Dhabi. Aby przedstawić zwiedzającym wizję Wyspy Saadiyat miasto przygotowało specjalny pawilon wystawowy - Manarat Al Saadiyat, gdzie w formie makiet oraz video-prezentacji Abu Dhabi przedstawia świetlaną wizję okolicy.

O ile Abu Dhabi Guggengeim Museum jest cały czas we wczesnej fazie budowy, o tyle w pawilonie Manarat Al Saadiyat można oglądać już tematyczne wystawy prac. Trafiliśmy na dość niezwykłą wystawę prac artystów, których głównym przedmiotem jest światło oraz to co się dzieje z odbiciami, blaskiem i cieniami rzucanymi przez główny podmiot dzieła. Wystawa na pierwszy rzut oka wydawała się banalna czy wręcz naiwna i głupia - bo jak inaczej określić "wielkie dzieło" na które władają się dwa przezroczyste dyski oraz 3 kolorowe świetlówki. Jednak po głębszym "wgryzieniu się" w temat i wsłuchaniu w opis serwowany przez słuchawkowy system audio-guide, parę prac zaczęło nabierać sensu. Najbardziej przypadło nam do gustu dzieło na które składało się ciemne pomieszczenie oraz cała masa zmieniających kolory diod. Po wejściu do tego pomieszczenia całkowitemu zatarciu ulegała ocena dystansu, kierunku i wielości pomieszczenia. Miłe dla oka i ponoć słynne. Zatem w dużym uproszczeniu otarliśmy się w Abu Dhabi o wielką sztukę.

Czy Wy też macie czasem ogromną, niezaspokojoną potrzebę posiadania przy sobie złota? Ja tak nie mam, ale widać problem jest poważny, bo szejkowie z Abu Dhabi postanowili zaspokoić także i tę - jakże ważną - potrzebą społeczną stawiając sieć złotomatów. Złotomat to nic innego jak bankomat, z tą różnicą, że zamiast gotówki wypłacane jest złoto. Może ono być w formie niewielkich sztabek lub okolicznościowych wyrobów, kojarzonych bezpośrednio z lokalizacją danego złotomatu. Z takim właśnie urządzeniem spotkaliśmy się po raz pierwszy w jednym z najbardziej luksusowych hoteli w tej części świata - hotelu Emirates Palace. Stał sobie przy ścianie w głównym atrium, budząc niemałe zainteresowanie, głównie pośród chińskich turystów. Czy do tak luksusowego hotelu może wejść każdy "z ulicy"? W zasadzie tak, ale musi mieć na sobie długie spodnie i koszulkę. Wychodząc z samochodu jedno z nas powiedziało: "gdybym był właścicielem takiego hotelu to bym nie wpuszczał o tak ludzi z ulicy"... my weszliśmy do środka, ale autor tych słów już nie - miał na sobie krótkie spodnie?

Czas do zachodu słońca spędziliśmy kręcąc się po okolicach Abu Dhabi Marina, tym bardziej, że w okolicy rozstawiło się miasteczko Volvo Ocean Racing - łodzi wyścigowych startujących w regatach dookoła świata.

Na koniec dnia, już po zmierzchu wróciliśmy ponownie do Wielkiego Meczetu Szejka Zayda. Warto to miejsce odwiedzić dwukrotnie, bo po zmierzchu nabiera zupełnie innego wyglądu. Cała elewacja rozświetlona jest reflektorami, których animowany cień rzucany jest na bryłę meczetu. Dodatkowo wiele elementów konstrukcji jest uwypuklona błękitnym lub żółtym światłem, co dość mocno zmienia sposób postrzegania tego miejsca.

Abu Dhabi na razie nie zachwyca, ale generalnie podoba się nam.

Przez całodniowe zwiedzanie Abu Dhabi poprzedniego dnia praktycznie w całości wyczerpaliśmy jego podstawowy, turystyczny potencjał. W mieście nie ma dużo więcej do oglądania - nie licząc oczywiście wysublimowanych atrakcji takich jak skoki ze spadochronem, rejsy luksusowymi jachtami czy plażowanie na zamkniętych plażach ultra-drogich hoteli.

Tego dnia musieliśmy dotrzeć daleko na obrzeża kraju, do pustynnej oazy Liwa. Nie chcieliśmy jednak dotrzeć tam za wcześnie, przez co potrzebowaliśmy znaleźć jeszcze jakąś atrakcję w Abu Dhabi.

Postanowiliśmy odwiedzić Woman Handicraft Centre. To nie jest w zasadzie atrakcja turystyczna, lecz realne miejsce, gdzie arabskie kobiety w dość podeszłym wieku kultywują sztukę wyplatania koszy, tkają materiały w beduińskim stylu itp. Ośrodek mieści się niedaleko królewskich stajni i aby się dostać do środka trzeba pokonać recepcję i recepcjonistę. Nie tyle że było trudno, ale recepcjonista - nieanglojęzyczny Arab - zdecydowanie swoją postawą, zachowaniem i wyglądem przypominał nam eunucha strzegącego wejścia do haremu sułtana niż tradycyjnego recepcjonistę. Po krótkiej, telefonicznej rozmowie dostaliśmy zgodę na wejście.

Woman Handicraft Centre mieści się w 8 betonowych bungalowach. W każdym budynku, grupa kobiet w podeszłym wieku tka, haftuje, wyszywa czy plecie. Przed wejściem do każdego pomieszczenia należało zdjąć buty i w krótkim czasie próbować przełamać niezręczną atmosferę milczenia gdy ktoś niezapowiedziany wchodzi do czyjegoś miejsca pracy i jeszcze do tego próbuje robić zdjęcia. To co było dość niezwykłe, to fakt, że panie - nie wiedząc że nadchodzimy - ubrane były w pełne abaje oraz w zdecydowanej większości nosiły skórzaną maseczkę na twarzy - bardzo charakterystyczną dla Arabii sprzed czasów ropy naftowej. Taka trochę ostoja tradycjonalizmu w ociekającym złotem i ropą mieście.

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

 
  • Opublikuj na:
13gru
2014

Komentarze

 
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Na mapie

 

Spis treści

1
1. Marhaba Kuwejt Kuwejt, Kuwejt
czwartek, 27 lis 2014
Kuwejt, Kuwejt Marhaba Kuwejt, Kuwejt, Kuwejt
1
2. Pierwszy dzień w Omanie Maskat, Oman
piątek, 28 lis 2014
Maskat, Oman Pierwszy dzień w Omanie, Maskat, Oman
3. Nakhl, Oman piątek, 28 lis 2014 Nakhl, Oman Nakhl, Oman
1
4. Poznawanie kraju przez ofertę supermarketów Maskat, Oman
piątek, 28 lis 2014
Maskat, Oman Poznawanie kraju przez ofertę supermarketów, Maskat, Oman
1
5. Wadi Shab Ash Shāb, Oman
niedziela, 30 lis 2014
Ash Shāb, Oman Wadi Shab, Ash Shāb, Oman
1
6. Jalah - grobowce sprzed 4000 lat Jaylah, Oman
poniedziałek, 1 gru 2014
Jaylah, Oman Jalah - grobowce sprzed 4000 lat, Jaylah, Oman
1
7. Wadi Tiwi Taywah, Oman
poniedziałek, 1 gru 2014
Taywah, Oman Wadi Tiwi, Taywah, Oman
1
8. Zła plaża... Al Ḩadd, Oman
poniedziałek, 1 gru 2014
Al Ḩadd, Oman Zła plaża..., Al Ḩadd, Oman
1
9. Zółwie morskie w Ras Al Jinz Ra’s al Junayz, Oman
wtorek, 2 gru 2014
Ra’s al Junayz, Oman Zółwie morskie w Ras Al Jinz, Ra’s al Junayz, Oman
1
10. Sur Şūr, Oman
wtorek, 2 gru 2014
Şūr, Oman Sur, Şūr, Oman
1
11. Sharqiya Sands 1000 Night Camp, Oman
wtorek, 2 gru 2014
1000 Night Camp, Oman Sharqiya Sands, 1000 Night Camp, Oman
1
12. Jalan Bani Bu Hassan Bilād Banī Bū Ḩasan, Oman
środa, 3 gru 2014
Bilād Banī Bū Ḩasan, Oman Jalan Bani Bu Hassan, Bilād Banī Bū Ḩasan, Oman
1
13. Jalan Bani Bu Ali Bilād Banī Bū ‘Alī, Oman
środa, 3 gru 2014
Bilād Banī Bū ‘Alī, Oman Jalan Bani Bu Ali, Bilād Banī Bū ‘Alī, Oman
1
14. Bar Al Hikman Ra’s Zaywarī, Oman
środa, 3 gru 2014
Ra’s Zaywarī, Oman Bar Al Hikman, Ra’s Zaywarī, Oman
1
15. Białe wydmy Ras Bintawt Ra’s Bintūt, Oman
czwartek, 4 gru 2014
Ra’s Bintūt, Oman Białe wydmy Ras Bintawt, Ra’s Bintūt, Oman
1
16. Khawr Ghawi Khawr Ghawi, Oman
czwartek, 4 gru 2014
Khawr Ghawi, Oman Khawr Ghawi, Khawr Ghawi, Oman
1
17. Mirbat Mirbāţ, Oman
piątek, 5 gru 2014
Mirbāţ, Oman Mirbat, Mirbāţ, Oman
1
18. Jabal Samhan Jabel Samhan, Oman
piątek, 5 gru 2014
Jabel Samhan, Oman Jabal Samhan, Jabel Samhan, Oman
1
19. Taqah i Wadi Hinna Ţāqah, Oman
sobota, 6 gru 2014
Ţāqah, Oman Taqah i Wadi Hinna, Ţāqah, Oman
1
20. Wadi Darbat Darbāt, Oman
sobota, 6 gru 2014
Darbāt, Oman Wadi Darbat, Darbāt, Oman
1
21. Plaża Al Fazayah Al Fazayah, Oman
sobota, 6 gru 2014
Al Fazayah, Oman Plaża Al Fazayah, Al Fazayah, Oman
1
22. Salalah - stolica Dhofar Salala, Oman
niedziela, 7 gru 2014
Salala, Oman Salalah - stolica Dhofar, Salala, Oman
1
23. Plaża Mughsayl Mughsayl, Oman
niedziela, 7 gru 2014
Mughsayl, Oman Plaża Mughsayl, Mughsayl, Oman
1
24. Wadi Dawkah Wadi Dawlkah, Oman
poniedziałek, 8 gru 2014
Wadi Dawlkah, Oman Wadi Dawkah, Wadi Dawlkah, Oman
25. Mughshin, Oman poniedziałek, 8 gru 2014 Mughshin, Oman Mughshin, Oman
1
26. Na skraju Empty Quarter Ramlat Zumaym, Oman
poniedziałek, 8 gru 2014
Ramlat Zumaym, Oman Na skraju Empty Quarter, Ramlat Zumaym, Oman
1
27. Manah i ruiny Fiqain Bilād Manaḩ, Oman
wtorek, 9 gru 2014
Bilād Manaḩ, Oman Manah i ruiny Fiqain, Bilād Manaḩ, Oman
1
28. Nizwa Nizwá, Oman
wtorek, 9 gru 2014
Nizwá, Oman Nizwa, Nizwá, Oman
1
29. Fort Bahla Bahlā’, Oman
środa, 10 gru 2014
Bahlā’, Oman Fort Bahla, Bahlā’, Oman
1
30. Al Hamra Al Ḩamrā’, Oman
środa, 10 gru 2014
Al Ḩamrā’, Oman Al Hamra, Al Ḩamrā’, Oman
1
31. Wadi An Nakhur - Wielki Kanion Arabii Sa`ab Banī Khamīs, Oman
środa, 10 gru 2014
Sa`ab Banī Khamīs, Oman Wadi An Nakhur - Wielki Kanion Arabii, Sa`ab Banī Khamīs, Oman
32. Ghūl, Oman środa, 10 gru 2014 Ghūl, Oman Ghūl, Oman
1
33. Jabel Shams Jabel Shams Camp, Oman
środa, 10 gru 2014
Jabel Shams Camp, Oman Jabel Shams, Jabel Shams Camp, Oman
1
34. Grobowce w Al Ayn Al ‘Ayn, Oman
czwartek, 11 gru 2014
Al ‘Ayn, Oman Grobowce w Al Ayn, Al ‘Ayn, Oman
1
35. Fort Jabrin Jabrīn, Oman
czwartek, 11 gru 2014
Jabrīn, Oman Fort Jabrin, Jabrīn, Oman
1
36. Misfah Misfāh, Oman
czwartek, 11 gru 2014
Misfāh, Oman Misfah, Misfāh, Oman
1
37. Ostani nocleg w namiotach Khawr Zammah, Oman
czwartek, 11 gru 2014
Khawr Zammah, Oman Ostani nocleg w namiotach, Khawr Zammah, Oman
1
38. Bilad Sayt Bilād Sayt, Oman
piątek, 12 gru 2014
Bilād Sayt, Oman Bilad Sayt, Bilād Sayt, Oman
1
39. Fort Rustaq Ar Rustāq, Oman
piątek, 12 gru 2014
Ar Rustāq, Oman Fort Rustaq, Ar Rustāq, Oman
1
40. Ostatnie chwile w Omanie Maskat, Oman
piątek, 12 gru 2014
Maskat, Oman Ostatnie chwile w Omanie, Maskat, Oman
1
41. Pierwsze chwile w Emiratach Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
sobota, 13 gru 2014
Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie Pierwsze chwile w Emiratach, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
1
42. Abu Dhabi Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
sobota, 13 gru 2014
Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Dhabi, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
1
43. Oaza Liwa Moreeb Dune, Zjednoczone Emiraty Arabskie
poniedziałek, 15 gru 2014
Moreeb Dune, Zjednoczone Emiraty Arabskie Oaza Liwa, Moreeb Dune, Zjednoczone Emiraty Arabskie
1
44. Ferrari World i Yas Waterworld Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
wtorek, 16 gru 2014
Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie Ferrari World i Yas Waterworld, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
45. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie wtorek, 16 gru 2014 Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
46. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie sobota, 20 gru 2014 Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:20 gru 2014  (7 lat temu)
pierwszy wpis:27 lis 2014  (7 lat temu)
  
liczba tekstów:41
liczba zdjęć:0
liczba komentarzy:37
odwiedzone kraje:3
odwiedzone miejscowości:41

Uczestnicy

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2021 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2021 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone