Odpowiedziałem sobie na bardzo ważne pytanie: "co lubię w życiu robić" i... podróżuję po Azji.
czytasz blog:

Tak dużo jak to możliwe - cz. II - Azja Pd-Wsch.11gru
2006

Bombowe miasteczko

1 15 360  
  Muang Phônsavan, Laos, prowincja Xiangkhoang

Jeden z lejów po bombie Jakkolwiek Luang Prabang okazało się być cudownym miejscem my chcieliśmy w Laosie zobaczyć też miejsca mniej turystyczne i bardziej prawdziwe. Dlatego z Luang Prabang udaliśmy się do oddalonego o 8 godzin jazdy na wschód miasteczka Phonsavan w prowincji Xieng Khuang. W samym mieście nie ma absolutnie nic ciekawego do zobaczenia ale jego okolica kryje w sobie wiele pięknych, ale i czasem smutnych miejsc.

Wojna, wojna, wojna

Najnowsza historia Laosu ściśle związana jest z wojnami. Od początku XX tereny Laosu były świadkami przemocy i walki. Najpierw wojna z Tajlandią, później japońska okupacja w czasie II wojny światowej, po jej zakończeniu wojna partyzancka o niepodległość z Francuzami i w końcu - najtragiczniejsza - sekretna wojna Stanów Zjednoczonych trwająca równolegle z wewnętrzną wojną domową. W latach 1965 - 1973 lotnictwo USA przeprowadziło największą w historii kampanię bombardowań. Podczas 580 344 nalotów zrzucono ponad 2 mln ton bomb co kosztowało Amerykanów 2,2 mln dolarów dziennie. Aby liczby stały się bardziej obrazowe można powiedzieć że przez 8 lat, średnio co 9 minut we wschodnim Laosie miał miejsce amerykański atak bombowy, czyniąc Laos najbardziej zbombardowanym terytorium w historii świata. Na jego ziemie spadło więcej bomb niż zostało zrzuconych w czasie trwania całej II wojny światowej. Wodospad po środku dżungli Celami były głównie szlak Ho Shi Minha w południowym Laosie przy granicy z Wietnamem oraz oddziały wojsk wietnamskich i laotańskiego Phatet Lao w północno-wschodniej części kraju. Często piloci latający nad cele w Wietnamie, nie mogąc zrzucić tam bomb z powodu złej pogody lub zbyt silnej obrony przeciwlotniczej zrzucali swój śmiercionośny ładunek na wyznaczone cele zapasowe właśnie w Laosie. Szacuje się, że około 30% spośród zrzuconych bomb nie wybuchło pokrywając cały teren niebezpiecznymi niewybuchami. Poza tradycyjnymi bombami, Amerykanie zrzucali nowy ich typ - bomby kasetowe. Różnią się one od tradycyjnych tym, że w każdej bombie "matce" mieszczą się setki mniejszych ładunków. Zrzucona bomba otwiera się nad celem uwalniając śmiercionośne "dzieci" które spadając na ziemię powodują ogromne zniszczenia. Niestety wiele z tych "dzieci" zwanych także "bombies" nie wybuchało przy kontakcie z ziemią i to one właśnie stanowią dzisiaj największe zagrożenie dla ludzi.

Dla mieszkańców wschodniego Laosu, a zwłaszcza prowincji Xieng Khuang, Salavan i Sawannakhet życie wśród niewybuchów stało się codziennością. W latach 1973 - 1996 spowodowały one 11 tys. wypadków. Ze względu na niebezpieczeństwo rolnicy nie mogli uprawiać swojej ziemi. Wojenne pamiątki znalazły jednak szerokie zastosowanie. Korpusy bomb, rakiety, moździerze, zbiorniki na paliwo zostały przerobione na noże, łyżki (można je często spotkać w knajpach w Phonsovan), łodzie, lampy, słupki, krzesła i elementy konstrukcyjne budynków. bomba - mały zabójca

W 1994 roku British Mines Advisory Group (MAG) rozpoczęła rozminowywanie terenu. Do tej pory zdołano usunąć tylko niewielką część ładunków, choć w samym tylko Xieng Khuangu zebrano ich ok. 250 000. Jeżeli prace będą się posuwać w takim tempie, rozminowywanie będzie jeszcze trwało ponad 100 lat.

Bardzo chcieliśmy zobaczyć te tereny. Były one tak realne i tak inne od imprezowych miejsc pełnych zachodnich urlopowiczów że nie mogliśmy się powstrzymać, tym bardziej że azjatycka edukacja Krzyśka zaczęła się właśnie od historii konfliktów w Indochinach.

Bombowe miasteczko

W Phonsavan zatrzymaliśmy się w niewielkim hoteliku zbudowanym na końcu dawnego pasa startowego lotniska wybudowanego przez amerykański CIA na potrzeby prowadzenia tajnej wojny. Lotnisko to chyba za dużo powiedziane. Był to jedynie kawałek asfaltowego pasa wyciętego w okolicznych krzakach i otaczająca go pylasta, brudząca czerwona ziemia. Zupełnie jak obrazek z filmu "Air America" z Melem Gibsonem. Już wygląd samego hoteliku dawał do myślenia. W ogrodzie wiele "pamiątek wojennych" przerobiono na funkcjonalne sprzęty. Były tam lampy, grill, doniczki - wszystko wykonane ze skorup po bombach. Wyświetlono nam też dokumentalny film o bombardowaniu i rozminowywaniu Laosu abyśmy lepiej mogli zrozumieć to co mieliśmy zobaczyć następnego dnia. Targ w Phonsavan Trudno jest dotrzeć do wszystkich interesujących miejsc w okolicy zatem wynajęliśmy samochód z kierowcą i przewodnikiem i ruszyliśmy w objazd okolicy.

Obóz

Jakieś 35 km na północ od Phonsavan, na polanie pod lasem, nieopodal wioski mieścił się obóz wojsk wietnamskich. Obecnie, miejsce po nim oznaczają wielkie, głębokie, niczym nie porośnięte leje po amerykańskich bombach. Największy, wielkością przypominający niewielki staw zrobiła tylko jedna bomba, 2 tonowa. Niegdyś cały teren gęsto pokryty był niewybuchami i pozostałościami bomb ale po zakończeniu wojny, kiedy to Wietnam ogłosił, że kupi każdą ilość aluminium i stali, mieszkańcy okolicznych wiosek sami zabrali się za "rozminowywanie" poprzez ostrożne wykopywanie niewybuchów i szrapneli z przeznaczeniem na sprzedaż do Wietnamu. Czyż to nie paradoks historii? Na samym środku pola, celowo została pozostawiona jedna z rozbrojonych już "bombies" tak by każdy odwiedzający mógł na własne oczy zobaczyć co stanowi największe zagrożenie dla miejscowych.

Wojenne pamiątki

Następnie udaliśmy się do jednej z wielu wiosek w okolicy która od lat zmaga się z problemem pozostałości wojennych. Ich mieszkańcy nauczyli się żyć ze świadomością, że w każdej chwili oni lub ktoś z ich rodziny może stać się przypadkową ofiarą eksplozji. Wspinaczka w wodospadzie Co więcej wojenne pamiątki stały się ważnym elementem ich codziennego życia. Nauczyli się wykorzystywać zrzucone z nieba żelastwo. Tak więc w całej wsi wiele domów zamiast na drewnianych palach stoi na czterech skorupach po bombach, świnki żywią się z rynienek wykonanych z przepołowionej skorupy po bombie tak samo jak zioła rosną w "bombowej" doniczce. Ale największe wrażenie robił płot wyznaczający granice zagrody wykonany z postawionych obok siebie skorup po dużych bombach. Mieszkańcy nie wyglądali na szczęśliwych. Brakowało serdecznego Sabai Dii i uśmiechu na ich twarzach. Przyczynę poznaliśmy kiedy wracaliśmy w stronę samochodu. Gdy byliśmy w samym centrum wsi rozległa się potężna eksplozja na skraju wioski, jakieś 200 metrów od nas. To była jedna z setek codziennych, kontrolowanych eksplozji wykonywanych przez saperów MAG. Trudno było nam w to uwierzyć. Wiedzieliśmy, że problem bomb w Laosie jest ogromny, ale dopiero ta nieodległa eksplozja uświadomiła nam jak wielki jest ten problem i jak bardzo wpływa na życie lokalnych mieszkańców. W wyświetlonym nam w przeddzień filmie była mowa o wiosce którą rozminowywano 17 razy poczym dzieci odnalazły kolejne niewybuchy i saperzy MAG będą musieli tam wrócić 18 raz. To pewnie była taka sama wioska jak ta w której akurat byliśmy...

Równina dzbanów

Pod koniec dnia odwiedziliśmy miejsce gdzie najnowsza historia Laosu w niezmiernie widoczny sposób spotyka najstarszą historię kraju sięgającą pierwszej połowy I wieku - odwiedziliśmy Równinę Dzbanów. prosiaczki na sprzedaż Jest to miejsce gdzie na rozległym płaskowyżu, można podziwiać setki wykonanych z granitu lub piaskowca kamiennych amfor. Różnią się one kształtem i wielkością. Niektóre są wysokie na 140 cm a ich średnica to nieraz 2,5 m. Są one uważane za najstarszy zabytek Losu. Nie jest do końca znana ich historia i przeznaczenie. Naukowcy skłaniają się do twierdzenia, że były to obiekty związane z ceremonią pochówku. W miejscu, które odwiedziliśmy znajduje się około 250 amfor, z których największa waży 6 ton. Ale jak już wspomnieliśmy na początku, miejsce to związane jest także z najnowszą historią kraju. Otóż w okolicach płaskowyżu, w czasie wojny znajdowało się szereg wiosek. Gdy one stały się celem ataków samolotów, ich mieszkańcy przenieśli się na długie lata do niewielkiej jaskini usytuowanej nieopodal kamiennych amfor. Niestety także i jaskinia stała się miejscem ataków. Amerykańskie samoloty wielokrotnie próbowały zniszczyć jaskinię kierując do niej rakiety. W przypadku tej jaskini to im się nie udało (100 km na wschód znajduje się podobna jaskinia w której w wyniku ataku rakietowego zginęło na raz 473 Laotańczyków). O zaciekłości amerykańskich ataków świadczą obecnie liczne i głębokie leje po bombach przed wejściem do jaskini oraz porozbijane siłą eksplozji amfory. Miejsce to robi ogromne wrażenie. duża, metalowa doniczka - pozostałość po bombie Co więcej, w czasie gdy tam byliśmy, jakieś 500 metrów od nas miały miejsce kolejne kontrolowane przez saperów MAG eksplozje. Z dymem poszło co najmniej kilkanaście bombies. I jeszcze jedna rzecz dająca do myślenia. Przed wejściem na teren kamiennych amfor widnieje wielka, czytelna tablica z napisem:
Mines Advisory Group (MAG) oświadcza, że zakończyło częściowe oczyszczanie terenu z niewybuchów. Umieszczone na ścieżkach betonowe, dwukolorowe znaczniki określają teren który został rozminowany. Należy poruszać się wyłącznie po ścieżkach oznaczonych przez białe znaczniki. Tereny w ten sposób oznaczone zostały oczyszczone także i pod ziemią i są całkowicie bezpieczne. Tereny oznaczone przez czerwone znaczniki zostały sprawdzone jedynie wizualnie i mogą stanowić realne zagrożenie. Cóż, laotańska rzeczywistość...

Wodospad

W międzyczasie zeszliśmy z "wojennego szlaku" i na parę godzin udaliśmy się do dżungli by odpocząć przy lub nawet w wodospadzie. Wodospad znajdował się w głębokiej, zalesionej tropikalną dżunglą dolinie. Bardzo stromą ścieżką musieliśmy się do niego dostać. Był to bardzo męczący spacer bo liczne pnącza zaczepiały się o nogi a szlak był wyjątkowo stromy. Po 30 minutach marszu dotarliśmy do przepięknego wodospadu. Był mniejszy niż ten w Luang Prabang ale za to był całkowicie dziki. Bawiące się dzieci Nie było wokoło całej masy turystów, nie było budki sprzedającej bilety i Beer Lao za to czysta, niemal dziewicza przyroda i szum mas wody opadających w dół. Zjedliśmy przy wodospadzie posiłek, wykąpaliśmy się i ruszyliśmy z powrotem. Ale bynajmniej nie tą samą drogą. Droga powrotna wiodła... środkiem wodospadu, po kolejnych jego progach. Brodząc po wodzie, skacząc z kamienia na kamień wolno posuwaliśmy się do góry. To było cudowne móc wędrować po wodospadzie podczas gdy dookoła rosła dżungla jaką się zwykło oglądać jedynie na filmach.

Wyjazd do Phonsavan okazał się doskonałym pomysłem. Było to miejsce gdzie w ciągu jednego dnia zobaczyliśmy chyba większość rzeczy jakie chcieliśmy zobaczyć w Laosie: starą historię kraju, jego najnowszą historię i dziewiczą przyrodę. Wszystko za jedyne 10 USD od osoby.

Informacje praktyczne:

- autobusy do Phonsavan odjeżdżają z Vientiane przez Vang Vieng, Luang Prabang (85 000 Kip, 1 dziennie o 08:30, 8 godzin) i Xam Neua (70 000 Kip, 08:00, 10 godzin).
- noclegi są zróżnicowane. Polecamy Kong Keo GH na końcu starego pasa startowego. 2 - 3 USD za dwójki bez łazienki, 5 USD za dwójkę z łazienką, 7 - 8 USD za bungalowy z łazienką. GH ma ładny ogród i organizuje ponoć najlepsze, najciekawsze i chyba najtańsze wycieczki po okolicy.
- całodniowa wycieczka po okolicy według opisanego powyżej programu zakończona dużą kolacją. Cena: do 7 uczestników - 12USD/os, 7-10 uczestników - 10 USD/os, powyżej 12 osób - 8USD/os
- są trzy stanowiska gdzie można oglądać kamienne amfory. Wstęp do każdego z nich kosztuje 7000 Kip
- internet wolny i drogi - 500 Kip / min
- warto odwiedzić biuro MAG w Phonsovan. Życzliwy przewodnik odpowie na wszelkie pytania i pokaże kupę wojennego złomu. Ofiarując na ich rzecz dotację w wysokości co najmniej 10USD w zamian otrzyma się piękną, czarną koszulkę z logo MAG i kilkoma mądrymi sentencjami. Szczytny cel...

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (Ban Phoukhoun, Laos): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

11gru
2006

Galeria (15)

 
  Muang Phônsavan, Laos, prowincja Xiangkhoang
 
  • Opublikuj na:
11gru
2006

Komentarze (360)

 
Liczba komentarzy: 360
houfmanaiden

This post is very simple to read and appreciate without leaving any details out. Great work! ole777 app

McauleyHanna

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon! www.dancegamesolutions.com

houfmanaiden

I’m hoping you would share your thoughts on how important it is to reply to comments on your blog.
https://www.poker-dewa88.net

houfmanaiden

I’m hoping you would share your thoughts on how important it is to reply to comments on your blog.
https://www.hunter-game.org

Mark

if you want to register in sports betting check this okbet dragonpay

Tafnln

buy anastrozole 1mg without prescription arimidex 1 mg generic anastrozole 1 mg for sale

own the win

A unique sport, American football has all the potential to provide quality entertainment and big winnings for gamblers!!! Want to know more about the site? visit here --->> american football positions list

Qxtvrn

cialis 40mg generic buy cialis 5mg sale medicine for erectile

Yhcxgr

cialis next day cheap tadalafil generic buy ed pills fda

Baybyg

levitra or cialis cheap tadalafil 20mg best ed pill for diabetics

okbet

It’s in point of fact a great and helpful piece of info. I am happy that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

My Website: OKBet registration

Damon

WhatsApp status video for motivation and songs leads you new way for better life...

Damon

https://statusraja.in/motivational-whatsapp-status-video-download/ contact at this webpage

great

i like this post.
صب واي سيرفرس
من سيربح المليون
لعبة جاتا
العاب كلاش

great

nice,
صب واي سيرفرس
من سيربح المليون
لعبة جاتا
العاب كلاش

great

good.
subway surfers
win million game
gta game
clash games

great

good.
subway surfers

great

great post.
صب واي سيرفرس
من سيربح المليون
لعبة جاتا
العاب كلاش

siya koli

We know you adore actresses, supermodels, TV actresses, air hostesses etc and Sexy Call Girls Number this is why we have maintained the girls from these high profile professions only.

pool betting games

Excellent to the point article and news.. Well appreciated, My sites: cue sports

OKBet

There's no doubt i would fully rate it after i read what is the idea about this article. You did a nice job.
OKBet

merrty

The contexto is a free, online word game where players may take as many attempts as they want to determine the day's "unique word."

great

i like this post.
لعبة بادل

great

فيتامينات الشعر
سعر الذهب اليوم في الامارات
سعر الذهب اليوم في السعودية

great

such a wonderfful post.
فيتامينات الشعر
سعر الذهب اليوم في الامارات
سعر الذهب اليوم في السعودية

Á Đông

Á Đông
Nội thất Á Đông
Xây dựng Á Đông
Nội thất Hải Phòng
Xây dựng Hải Phòng

Nội thất Á Đông

Á Đông
Nội thất Á Đông
Xây dựng Á Đông
Nội thất Hải Phòng
Xây dựng Hải Phòng

Hai Vu Nguyen

Khách sạn tân cổ điển đẳng cấp
Biệt thự tại Hải Phòng
Biệt thự Nam Định
Biệt thự Indochine
Đá Phú Sơn
Biệt thự đẳng cấp châu Âu
Biệt thự Đồi Rồng
Phản hồi năm 2023
Biệt thự Vinhomes Imperia
Nội thất khách sạn
Nội thất thông minh
Sản xuất nội thất
Thi công trọn gói
Nội thất văn phòng
Nội thất tiệc cưới
Kiến trúc và xây dựng
Nội thất lâu đài
Nội thất dinh thự
Nội thất biệt thự
Nội thất nhà phố
Nội thất căn hộ chung cư
Chung cư Hà Nội
Biệt thự chị Liên
Nhà liền kề Vinhomes Marina
Biệt thự hiện đại 2023
Biệt thự đơn lập Vinhomes Imperia
Nhà liền kề Vinhomes Imperia
Biệt thự Vinhomes Imperia P7.9
Biệt thự Quảng Ninh
Khách sạn Kim Bảo
Biệt thự Vinhomes Smart City
Biệt thự Vinhomes Riverside
Lâu đài Quảng Ninh
Biệt thự vườn 1 tầng
Khách sạn Bảo Trang
Tiệc cưới Thiên Trang
Tiệc cưới Duy Tiên
Biệt thự Phoenix Garden
Biệt thự 3 tầng Hà Nam

Dinh thự 3 tầng
Penthouse Hà Nội
Biệt thự 3 tầng Đà Nẵng
Biệt thự 2 tầng Hà Nam
Biệt thự Hòa Bình
Biệt thự Vinhomes Ocean Park 2
Biệt thự Vinhomes Ocean Park 3
Biệt thự Hưng Yên
Biệt thự cao cấp tại Quảng Ninh
Căn hộ 2 ngủ chung cư BRG
VINCOM Hà Nội
Khách sạn Vĩnh Phúc
Tập đoàn Sao Đỏ
Biệt thự Sài Gòn
Penthouse Hải Phòng
Penthouse Metropolis
Biệt thự tân cổ điển 2023
Biệt thự tân cổ điển đẳng cấp
Dự án nổi bật
Dự án nổi bật #2
Dự án nổi bật #3
Dự án nổi bật #4
Nội thất tại Hải Phòng
Nội thất tại Hưng Yên
Nội thất tại Hà Nội
Nội thất tại Quảng Ninh
Nội thất tại TP. Hồ Chí Minh
Nội thất tại Đà Nẵng
Nội thất tại Vĩnh Phúc
Nội thất tại Hà Nam

Nội thất tại Hải Dương
Nội thất tại Hòa Bình
Nội thất tại Nam Định
Nội thất căn hộ chung cư
Nội thất nhà phố
Nội thất biệt thự, Penthouse, Duplex
Nội thất biệt thự, Penthouse, Duplex #2
Nội thất lâu đài, dinh thự
Nội thất khách sạn
Nội thất tiệc cưới, văn phòng, nhà hàng
Nội thất cổ điển
Nội thất cổ điển #2
Nội thất hiện đại
Nội thất tân cổ điển
Nội thất Indochine
Giới thiệu
Cam kết chất lượng
Lien he bang tin nhan
Lien he dich vu
Cookies
Phan hoi cua khach hang
Phan hoi 2022
Phan hoi Mr Hai
Phan hoi Mr Duc
Phan hoi Mr Thang
Khai truong web moi
Nội thất Indochine
Tat ca tin tuc
Tin cong ty
Tin thi truong
Kien thuc
Xu huong
Dịch vụ
Terms and Privacy

Blog A Dong 2
Gioi thieu A Dong
Blog A Dong 3
Nội thất khach san

Antoniojossy

http://ciprofloxacin.life/# cipro

Antoniojossy

http://ciprofloxacin.life/# cipro for sale

Andrewmix

http://clomid.site/# can i order clomid

Zphqpu

exact allergy pills alternative to antihistamine for allergy zyrtec canada over the counter

Roqgmj

prescription vs over the counter claritin allergy sinus 12hr costco alphabetical list of allergy medications

Btwfve

generic allergy medication list is claritin stronger than benadryl list of otc allergy medications

Aqsbhm

allergy pills without antihistamine exact allergy pills strongest prescription allergy medication

JamesBeema

http://doxycyclinebestprice.pro/# cheap doxycycline online

DavidDycle

lisinopril 200 mg: lisinopril 5 mg india price - lisinopril 5 mg tablet

BobbyPhony

http://cytotec.icu/# cytotec online

DavidDycle

doxycycline generic: doxycycline 100mg capsules - doxycycline without prescription

DavidDycle

order cytotec online: buy cytotec pills - п»їcytotec pills online

JamesBeema

http://zithromaxbestprice.icu/# where can i get zithromax over the counter

DavidDycle

lisinopril 20mg pill: buy lisinopril online india - lisinopril 18 mg

DavidDycle

tamoxifen citrate: tamoxifenworld - nolvadex generic

BobbyPhony

http://doxycyclinebestprice.pro/# how to buy doxycycline online

DavidDycle

zithromax for sale us: generic zithromax medicine - zithromax online no prescription

JamesBeema

http://zithromaxbestprice.icu/# zithromax z-pak price without insurance

ErickLEn

https://indiapharm.llc/# best online pharmacy india indiapharm.llc

Andrewadval

canadian pharmacy price checker: Canada pharmacy online - canadian pharmacy king reviews canadapharm.life

MarcoScups

mexican rx online: mexican pharmacy - п»їbest mexican online pharmacies mexicopharm.com

Andrewadval

mexican pharmaceuticals online: Purple Pharmacy online ordering - п»їbest mexican online pharmacies mexicopharm.com

MarcoScups

pharmacies in mexico that ship to usa: Medicines Mexico - purple pharmacy mexico price list mexicopharm.com

ErickLEn

https://indiapharm.llc/# indianpharmacy com indiapharm.llc

MarcoScups

india pharmacy mail order: indian pharmacy to usa - Online medicine order indiapharm.llc

MarcoScups

reputable mexican pharmacies online: Mexico pharmacy online - mexican mail order pharmacies mexicopharm.com

Andrewadval

indian pharmacy paypal: India Post sending medicines to USA - reputable indian pharmacies indiapharm.llc

ErickLEn

http://mexicopharm.com/# mexican online pharmacies prescription drugs mexicopharm.com

MarcoScups

trusted canadian pharmacy: Canadian online pharmacy - reputable canadian online pharmacies canadapharm.life

MarcoScups

india online pharmacy: Medicines from India to USA online - indian pharmacies safe indiapharm.llc

ErickLEn

https://canadapharm.life/# buying from canadian pharmacies canadapharm.life

Matthewanesk

cheap erectile dysfunction pill: male erection pills - best ed treatment pills

Josephnex

http://sildenafildelivery.pro/# sildenafil for sale australia
super kamagra buy kamagra Kamagra 100mg price

Matthewanesk

tadalafil generic in usa: tadalafil without a doctor prescription - tadalafil tablets price in india

Matthewanesk

buy kamagra online usa: buy Kamagra - п»їkamagra

Josephnex

https://edpillsdelivery.pro/# mens erection pills
Kamagra tablets buy kamagra buy kamagra online usa

Matthewanesk

Kamagra 100mg price: cheap kamagra - sildenafil oral jelly 100mg kamagra

Matthewanesk

Kamagra 100mg: cheap kamagra - Kamagra 100mg price

Charlessouri

http://sildenafildelivery.pro/# 100mg sildenafil price

Josephnex

http://levitradelivery.pro/# Levitra 20 mg for sale
best medication for ed ed pills online best ed pills non prescription

Matthewanesk

natural remedies for ed: cheapest ed pills - new ed pills

Charlessouri

http://edpillsdelivery.pro/# erectile dysfunction medications

Matthewanesk

buy sildenafil pills online: Buy generic 100mg Sildenafil online - 75 mg sildenafil

StephenDig

prednisone 12 tablets price: best prednisone - canada buy prednisone online
https://amoxil.guru/# amoxicillin buy canada

Greggcak

where can i buy clomid for sale: cheapest clomid - can i buy generic clomid without a prescription

Enriquebum

https://amoxil.guru/# amoxicillin 500mg capsule cost

StephenDig

paxlovid generic: Paxlovid buy online - paxlovid price
https://amoxil.guru/# amoxicillin 500mg no prescription

StephenDig

amoxicillin over counter: amoxicillin without rx - can you purchase amoxicillin online
https://clomid.auction/# where to buy cheap clomid online

Greggcak

how can i get generic clomid without dr prescription: where to buy clomid without insurance - clomid sale

StephenDig

buy ivermectin cream for humans: buy ivermectin online - ivermectin 3mg tablets
http://amoxil.guru/# amoxicillin 250 mg price in india

StephenDig

medicine amoxicillin 500mg: buy amoxil online - generic amoxicillin 500mg
http://clomid.auction/# cost of clomid pills

Enriquebum

https://stromectol.guru/# stromectol in canada

Greggcak

paxlovid pill: paxlovid best price - paxlovid for sale

Enriquebum

http://amoxil.guru/# amoxicillin no prescipion

StephenDig

stromectol 3 mg dosage: stromectol guru - stromectol covid
https://stromectol.guru/# ivermectin 3 mg dose

StephenDig

stromectol xr: stromectol online - ivermectin 9 mg tablet
http://prednisone.auction/# prednisone pill 20 mg

Michaelvot

purchase zithromax online: zithromax best price - cost of generic zithromax

RobertNer

prescription drug prices lisinopril how to buy lisinopril online lisinopril 40 mg brand name

Michaelvot

Misoprostol 200 mg buy online: buy cytotec online - buy cytotec pills online cheap

Michaelvot

Cytotec 200mcg price: buy cytotec online - buy cytotec

RobertNer

generic lasix Buy Lasix No Prescription furosemide 40mg

Michaelvot

60 lisinopril cost: over the counter lisinopril - order cheap lisinopril

Michaelvot

lasix: Buy Furosemide - lasix 100 mg tablet

RobertNer

buy lisinopril 20 mg online buy lisinopril online lisinopril pharmacy online

Michaelvot

zestril cost: buy lisinopril canada - lisinopril 10mg tabs

Michaelvot

zithromax 250 mg tablet price: cheapest azithromycin - can i buy zithromax over the counter

Charliehoibe

http://misoprostol.shop/# buy cytotec online fast delivery

Charliehoibe

http://misoprostol.shop/# buy cytotec over the counter

Michaelvot

zithromax order online uk: buy zithromax z-pak online - zithromax 250 mg

Michaelvot

buy generic propecia without prescription: Buy Finasteride 5mg - propecia without prescription

RobertNer

zithromax capsules 250mg cheapest azithromycin zithromax online australia

Michaelvot

lisinopril online uk: cheapest lisinopril - 16 lisinopril

Charliehoibe

http://azithromycin.store/# zithromax 500 mg lowest price drugstore online

Michaelvot

lisinopril 20 mg canadian pharmacy: cheapest lisinopril - lisinopril 20 mg price in india

ForrestFuppy

migliori farmacie online 2023 avanafil prezzo farmaci senza ricetta elenco

Wendellheept

http://avanafilitalia.online/# farmacia online migliore

Wendellheept

https://tadalafilitalia.pro/# farmacia online

MichaelCEM

farmacie online affidabili: kamagra - farmacie online sicure

ForrestFuppy

cialis farmacia senza ricetta viagra generico miglior sito dove acquistare viagra

Wendellheept

https://kamagraitalia.shop/# comprare farmaci online all'estero

MichaelCEM

farmaci senza ricetta elenco: kamagra oral jelly consegna 24 ore - farmacie online affidabili

Wendellheept

https://avanafilitalia.online/# farmaci senza ricetta elenco

ForrestFuppy

viagra ordine telefonico viagra prezzo viagra generico recensioni

MichaelCEM

farmacia online: farmacia online - farmacie online affidabili

Wendellheept

https://kamagraitalia.shop/# farmacie online autorizzate elenco

Wendellheept

http://kamagraitalia.shop/# farmacie online sicure

MichaelCEM

farmacia online: avanafil generico prezzo - top farmacia online

Jamesacaks

https://canadapharm.shop/# canada cloud pharmacy

JaimeRen

mexican border pharmacies shipping to usa: mexico pharmacy - mexico pharmacy

Jamesacaks

http://canadapharm.shop/# canadian pharmacy mall

JaimeRen

northern pharmacy canada: adderall canadian pharmacy - canadian drugstore online

JaimeRen

canada pharmacy online: pharmacy in canada - canadian pharmacy ltd

Jamesacaks

https://indiapharm.life/# indian pharmacy

JaimeRen

buying prescription drugs in mexico online: reputable mexican pharmacies online - purple pharmacy mexico price list

JaimeRen

mexican pharmacy: mexico pharmacies prescription drugs - mexico drug stores pharmacies

JaimeRen

trustworthy canadian pharmacy: canadian compounding pharmacy - canadian pharmacy 1 internet online drugstore

StevenMam

buying prescription drugs in mexico online: mexico pharmacies prescription drugs - buying prescription drugs in mexico online

JaimeRen

mexican online pharmacies prescription drugs: pharmacies in mexico that ship to usa - purple pharmacy mexico price list

JaimeRen

canada discount pharmacy: canadianpharmacymeds com - legit canadian online pharmacy

JaimeRen

legit canadian online pharmacy: canadian pharmacy phone number - reputable canadian pharmacy

Babita Reddy

The ultimate session you spend with her will make you go crazy. These Call Girls in Vasant Kunj touch man body with an exotic feel that only a man could imagine. Her kisses will instigate all your senses and make you feel out of this world. You can also enjoy the drink to enjoy every sip with the bite of her juicy lips. These girls are so amazing that they never refused to do anything their client wants them to do. More you enjoy her company, the more you get into her passionately.

JaimeRen

canadian pharmacy world: reliable canadian pharmacy reviews - adderall canadian pharmacy

JaimeRen

purple pharmacy mexico price list: reputable mexican pharmacies online - mexico drug stores pharmacies

NormanseaXy

https://zithromaxpharm.online/# zithromax tablets

NormanseaXy

http://clomidpharm.shop/# cost cheap clomid without dr prescription

NormanseaXy

http://cytotec.directory/# cytotec buy online usa

NormanseaXy

https://cytotec.directory/# Misoprostol 200 mg buy online

Franktrout

prednisone 5 mg tablet without a prescription: prednisone 1mg purchase - can i buy prednisone online without a prescription

NormanseaXy

http://zithromaxpharm.online/# buy azithromycin zithromax

Franktrout

no prescription prednisone canadian pharmacy: prednisone no rx - canada pharmacy prednisone

NormanseaXy

https://prednisonepharm.store/# prednisone over the counter south africa

NormanseaXy

https://nolvadex.pro/# tamoxifen joint pain

Franktrout

zithromax price canada: zithromax online no prescription - where can i buy zithromax medicine

NormanseaXy

https://clomidpharm.shop/# can i buy cheap clomid for sale

Franktrout

buy prednisone tablets online: 20 mg prednisone tablet - can you buy prednisone without a prescription

NormanseaXy

http://prednisonepharm.store/# prednisone 1 tablet

MichaelFlarm

https://edpills.bid/# pills for ed

Robertmuh

prescription drugs without doctor: canadian pharmacies online legitimate - pharmacies online

MichaelFlarm

https://edpills.bid/# erectile dysfunction pills

Robertmuh

new ed drugs: gnc ed pills - cure ed

Robertmuh

non prescription ed drugs: best ed pills non prescription - legal to buy prescription drugs without prescription

MichaelFlarm

https://reputablepharmacies.online/# top 10 online pharmacies

Robertmuh

prescription drugs without prior prescription: buy prescription drugs without doctor - prescription drugs without doctor approval

MichaelFlarm

https://edwithoutdoctorprescription.store/# ed meds online without doctor prescription

MichaelFlarm

http://reputablepharmacies.online/# cheap prescription drugs online

TimothyTeple

legit canadian pharmacy reliable canadian pharmacy canadian drugs online canadianpharmacy.pro

CharlesSwics

my canadian pharmacy rx: Pharmacies in Canada that ship to the US - canadian pharmacy ratings canadianpharmacy.pro

CharlesSwics

mexico drug stores pharmacies: Mexico pharmacy - reputable mexican pharmacies online mexicanpharmacy.win

MichealAcava

https://indianpharmacy.shop/# Online medicine home delivery indianpharmacy.shop

CharlesSwics

canadian pharmacy drugs online: Canada Pharmacy - legal canadian pharmacy online canadianpharmacy.pro

MichealAcava

https://mexicanpharmacy.win/# mexican online pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.win

MichealAcava

https://canadianpharmacy.pro/# canadian world pharmacy canadianpharmacy.pro

Williambew

canadian pharmacy king canadian discount pharmacy or legit canadian pharmacy online
https://www.google.nu/url?q=https://canadianpharmacy.pro legitimate canadian pharmacy online
canadian pharmacy in canada canadian pharmacy meds and canadian drug stores canadian pharmacy prices

Roberttus

https://indianpharmacy.shop/# india online pharmacy indianpharmacy.shop
buy medicines online in india

MichealAcava

https://indianpharmacy.shop/# indianpharmacy com indianpharmacy.shop

Roberttus

https://canadianpharmacy.pro/# legitimate canadian pharmacies canadianpharmacy.pro
top online pharmacy india

Roberttus

http://mexicanpharmacy.win/# reputable mexican pharmacies online mexicanpharmacy.win
india pharmacy

Roberttus

http://canadianpharmacy.pro/# canadian pharmacy canadianpharmacy.pro
indian pharmacy paypal

MichealAcava

https://canadianpharmacy.pro/# medication canadian pharmacy canadianpharmacy.pro

Williambew

northern pharmacy canada canada pharmacy online or legitimate canadian pharmacy
https://cse.google.so/url?sa=t&url=https://canadianpharmacy.pro best online canadian pharmacy
adderall canadian pharmacy canadian family pharmacy and canada pharmacy online onlinepharmaciescanada com

TimothyTeple

mexico drug stores pharmacies Medicines Mexico buying prescription drugs in mexico online mexicanpharmacy.win

Roberttus

https://canadianpharmacy.pro/# trustworthy canadian pharmacy canadianpharmacy.pro
mail order pharmacy india

Victorlab

Pharmacie en ligne fiable: kamagra pas cher - Pharmacie en ligne livraison rapide

JerryJam

https://viagrasansordonnance.pro/# Viagra prix pharmacie paris

Victorlab

acheter mГ©dicaments Г  l'Г©tranger: cialis prix - Pharmacie en ligne livraison rapide

RobertLes

п»їpharmacie en ligne Acheter Cialis 20 mg pas cher Pharmacie en ligne France

Victorlab

Pharmacie en ligne France: PharmaDoc.pro - Pharmacie en ligne sans ordonnance

RobertLes

Pharmacies en ligne certifiГ©es cialis prix Pharmacies en ligne certifiГ©es

Victorlab

Pharmacie en ligne livraison rapide: kamagra en ligne - Pharmacie en ligne fiable

JerryJam

http://levitrasansordonnance.pro/# Pharmacie en ligne livraison rapide

RobertLes

Pharmacies en ligne certifiГ©es kamagra livraison 24h п»їpharmacie en ligne

JerryJam

https://acheterkamagra.pro/# Pharmacie en ligne livraison gratuite

Aaronbum

prednisone 10mg cost: prednisone price south africa - how to get prednisone without a prescription

OliverFat

can you buy amoxicillin uk buy amoxicillin 500mg usa amoxicillin in india

Andrewgah

http://amoxicillin.bid/# amoxicillin 500 mg cost

Aaronbum

buy generic clomid pill: where buy clomid price - can you buy clomid no prescription

OliverFat

prednisone over the counter prednisone 4mg prednisone pill 10 mg

Andrewgah

https://azithromycin.bid/# zithromax 250 mg

Aaronbum

prednisone 20mg: buy prednisone online from canada - prednisone 2.5 mg price

OliverFat

buying prednisone from canada no prescription prednisone canadian pharmacy where to buy prednisone without prescription

Andrewgah

http://prednisonetablets.shop/# prednisone purchase online

Aaronbum

amoxicillin price canada: amoxicillin script - amoxicillin cost australia

OliverFat

generic amoxicillin 500mg amoxicillin 775 mg amoxicillin brand name

DanielKably

stromectol for sale ivermectin where to buy or order stromectol
https://cse.google.je/url?sa=t&url=https://ivermectin.store stromectol tab
ivermectin lice where to buy stromectol and ivermectin price ivermectin 6 mg tablets

Aaronbum

can you buy cheap clomid without insurance: cost of generic clomid pill - can you get clomid no prescription

Andrewgah

https://azithromycin.bid/# zithromax capsules price

Aaronbum

prednisone 10mg tabs: prednisone 60 mg daily - prednisone 20mg buy online

OliverFat

where can i buy amoxicillin online amoxicillin buy no prescription where can i buy amoxicillin online

Andrewgah

https://amoxicillin.bid/# cheap amoxicillin 500mg

Andrewgah

https://clomiphene.icu/# where can i buy cheap clomid pill

OliverFat

how to get prednisone without a prescription buy prednisone 40 mg prednisone cream brand name

Aaronbum

cost of clomid for sale: can i get cheap clomid without rx - where to buy cheap clomid without rx

Andrewgah

http://ivermectin.store/# ivermectin 400 mg brands

OliverFat

ivermectin price uk stromectol cost ivermectin tablet price

Andrewgah

https://azithromycin.bid/# zithromax 500 mg lowest price pharmacy online

JerryMig

http://indianpharm.store/# online shopping pharmacy india indianpharm.store

Charlesrhift

mexican rx online: pharmacies in mexico that ship to usa - mexican mail order pharmacies mexicanpharm.shop

Javiersudge

canadian pharmacy online ship to usa canadian pharmacy online or canadian pharmacy
http://otdix-u-mory.ru/sql.php?=canadianpharm.store canadian pharmacy cheap
best rated canadian pharmacy canada drugs online and best rated canadian pharmacy the canadian pharmacy

Charlesrhift

mexican pharmaceuticals online: mexican mail order pharmacies - buying prescription drugs in mexico mexicanpharm.shop

Charlesrhift

top online pharmacy india: indianpharmacy com - pharmacy website india indianpharm.store

Timothyrow

best canadian pharmacy Licensed Online Pharmacy canadian family pharmacy canadianpharm.store

Charlesrhift

canada pharmacy world: Best Canadian online pharmacy - canadian pharmacy 24 com canadianpharm.store

JerryMig

https://mexicanpharm.shop/# mexican mail order pharmacies mexicanpharm.shop

Timothyrow

medicine in mexico pharmacies Online Pharmacies in Mexico mexico drug stores pharmacies mexicanpharm.shop

Javiersudge

canada pharmacy 24h reliable canadian pharmacy or best rated canadian pharmacy
https://clients1.google.gr/url?q=https://canadianpharm.store vipps canadian pharmacy
canada rx pharmacy canadian pharmacy ltd and canadian online pharmacy canadian pharmacy 1 internet online drugstore

Charlesrhift

canadian pharmacy no scripts: Licensed Online Pharmacy - my canadian pharmacy review canadianpharm.store

EugeneSkero

best online pharmacies in mexico medication from mexico pharmacy buying from online mexican pharmacy

Williamgipum

https://medicinefromindia.store/# online shopping pharmacy india

Robertmop

real viagra without a doctor prescription: generic cialis without a doctor prescription - viagra without a doctor prescription

Williamgipum

http://certifiedpharmacymexico.pro/# medicine in mexico pharmacies

EugeneSkero

buy prescription drugs online ed pills without doctor prescription generic viagra without a doctor prescription

Williamgipum

https://medicinefromindia.store/# top 10 pharmacies in india

Williamgipum

http://edpill.cheap/# ed pill

EugeneSkero

rate canadian pharmacies canadian pharmacy ratings canadian family pharmacy

Williamgipum

https://medicinefromindia.store/# world pharmacy india

Williamgipum

http://canadianinternationalpharmacy.pro/# onlinecanadianpharmacy 24

EugeneSkero

best india pharmacy reputable indian pharmacies top 10 pharmacies in india

EugeneSkero

viagra without a doctor prescription walmart generic cialis without a doctor prescription viagra without a doctor prescription

Williamgipum

http://medicinefromindia.store/# indian pharmacies safe

EugeneSkero

ed meds online without prescription or membership ed pills without doctor prescription prescription without a doctor's prescription

EugeneSkero

mexico drug stores pharmacies buying from online mexican pharmacy п»їbest mexican online pharmacies

Williamgipum

http://certifiedpharmacymexico.pro/# medication from mexico pharmacy

RandallDat

online pharmacy india Online medicine home delivery or mail order pharmacy india
http://www.riseacadets.org/link.html?link=https://medicinefromindia.store buy medicines online in india
reputable indian pharmacies indian pharmacy online and reputable indian pharmacies reputable indian pharmacies

Williamgipum

https://edpill.cheap/# new ed pills

EugeneSkero

top 10 online pharmacy in india indian pharmacy indian pharmacies safe

Williamgipum

http://canadianinternationalpharmacy.pro/# safe canadian pharmacy

EugeneSkero

pharmacy rx world canada canada pharmacy world canadian king pharmacy

Williamgipum

https://certifiedpharmacymexico.pro/# reputable mexican pharmacies online

EugeneSkero

online pharmacy india india pharmacy mail order top 10 pharmacies in india

RandallDat

online pharmacy india cheapest online pharmacy india or cheapest online pharmacy india
https://www.google.mg/url?sa=t&url=https://medicinefromindia.store buy prescription drugs from india
online pharmacy india buy prescription drugs from india and best india pharmacy india pharmacy mail order

Williamgipum

http://edpill.cheap/# ed pills that work

Williamgipum

http://edpill.cheap/# men's ed pills

EugeneSkero

canadian drug pharmacy my canadian pharmacy reviews best canadian online pharmacy

Williamgipum

https://certifiedpharmacymexico.pro/# purple pharmacy mexico price list

EugeneSkero

canadian pharmacy canadian pharmacies comparison online pharmacy canada

Williamgipum

https://canadianinternationalpharmacy.pro/# onlinecanadianpharmacy 24

Williamgipum

https://edwithoutdoctorprescription.pro/# mexican pharmacy without prescription

Williamgipum

https://edwithoutdoctorprescription.pro/# buy prescription drugs from india

Williamgipum

http://edwithoutdoctorprescription.pro/# ed meds online without doctor prescription

RogerBem

medicine in mexico pharmacies mexican border pharmacies shipping to usa purple pharmacy mexico price list

JerryTew

buying prescription drugs in mexico mexican drugstore online reputable mexican pharmacies online

Robertbom

buying prescription drugs in mexico mexican pharmacy best mexican online pharmacies

Jamestig

lisinopril 250 mg: 10 mg lisinopril tablets - zestril tab 10mg

Charlesimpus

https://lisinopril.top/# lisinopril 12.5 tablet

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix medication

Jamestig

amoxicillin where to get: buy amoxicillin 500mg - can i purchase amoxicillin online

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# ivermectin medicine

Jamestig

zestril 10mg: lisinopril 3.5 mg - zestril 10 mg

DavidMem

where can i buy prednisone prednisone 10 mg tablet prednisone 20mg prices

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# order prednisone 10 mg tablet

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# lasix 40 mg

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# ivermectin 90 mg

Jamestig

lasix pills: Buy Lasix No Prescription - lasix 40mg

DavidMem

prednisone cream buy prednisone online australia prednisone 10 mg coupon

Jamestig

stromectol over the counter: ivermectin 24 mg - stromectol over the counter

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix dosage

Charlesimpus

http://stromectol.fun/# п»їwhere to buy stromectol online

Charlesimpus

http://buyprednisone.store/# where to get prednisone

DavidMem

lasix 100 mg tablet Buy Lasix furosemide 40 mg

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# 5 mg prednisone tablets

Jamestig

lisinopril 5 mg tablet: buy prinivil online - how to order lisinopril online

DavidMem

where to buy ivermectin pills stromectol 3 mg ivermectin

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# amoxicillin price canada

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# amoxicillin 500 mg tablet

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# generic for amoxicillin

DavidMem

how much does ivermectin cost ivermectin tablet 1mg ivermectin pills human

DavidMem

lasix medication furosemida 40 mg lasix 100mg

Charlesimpus

http://lisinopril.top/# buy lisinopril in mexico

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# prednisone 20mg tablets where to buy

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# can you purchase amoxicillin online

DavidMem

lisinopril 5 mg tabs lisinopril 80mg buy lisinopril without prescription

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# amoxicillin without prescription

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# ivermectin tablets uk

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# 15 mg prednisone daily

Jamestig

stromectol 12mg online: ivermectin 1%cream - ivermectin buy nz

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# prednisone 50mg cost

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# amoxicillin online canada

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# lasix online

Jamestig

ivermectin buy: ivermectin 8000 mcg - ivermectin oral 0 8

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# where to buy stromectol

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# stromectol cvs

Jamestig

ivermectin 20 mg: ivermectin buy canada - price of ivermectin liquid

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# can i buy amoxicillin over the counter in australia

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# prednisone 1 tablet

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# where to buy amoxicillin 500mg

Jamestig

1 mg prednisone cost: prednisone canada prices - prednisone 7.5 mg

Charlesimpus

http://lisinopril.top/# lisinopril with out prescription

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# lasix tablet

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# amoxicillin where to get

Jamestig

generic amoxicillin: amoxicillin 500mg price - amoxicillin pills 500 mg

Charlesimpus

http://lisinopril.top/# lisinopril 40mg prescription cost

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# amoxicillin order online

Jamestig

lisinopril 20 mg best price: lisinopril 20mg tablets cost - price of lisinopril 30 mg

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# buying amoxicillin in mexico

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# prednisone 50 mg coupon

Charlesimpus

http://buyprednisone.store/# cheap prednisone 20 mg

Jamestig

prednisone 20mg prescription cost: prednisone 5mg capsules - drug prices prednisone

Charlesimpus

http://lisinopril.top/# lisinopril 10 mg best price

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# amoxicillin buy online canada

Charlesimpus

http://stromectol.fun/# stromectol medicine

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# furosemida 40 mg

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix dosage

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# furosemida 40 mg

Charlesimpus

https://lisinopril.top/# lisinopril 10 mg online

Charlesimpus

http://stromectol.fun/# generic stromectol

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# buy furosemide online

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# prednisone 5084

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# lasix 100mg

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# furosemide 40 mg

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# prednisone brand name in usa

Jamestig

cost of prednisone in canada: prednisone 2.5 tablet - canadian online pharmacy prednisone

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# order amoxicillin 500mg

Charlesimpus

http://lisinopril.top/# buy cheap lisinopril 40 mg no prescription

Jamestig

stromectol 3 mg dosage: ivermectin topical - ivermectin 4 tablets price

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# furosemida 40 mg

Charlesimpus

http://stromectol.fun/# ivermectin human

Charlesimpus

https://lisinopril.top/# zestril lisinopril

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# amoxicillin 200 mg tablet

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix tablet

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# ivermectin 4000 mcg

Charlesimpus

http://buyprednisone.store/# prednisone 1 mg for sale

DavidMem

amoxicillin 250 mg capsule price for amoxicillin 875 mg amoxicillin pills 500 mg

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# ivermectin price usa

Charlesimpus

http://stromectol.fun/# stromectol 3 mg tablets price

Charlesimpus

https://lisinopril.top/# lisinopril 2 mg

Jamestig

stromectol price in india: ivermectin 2mg - generic ivermectin for humans

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# how to get amoxicillin

Charlesimpus

http://buyprednisone.store/# prednisone in canada

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# ampicillin amoxicillin

Jamestig

buy stromectol: topical ivermectin cost - stromectol ivermectin

Charlesimpus

https://stromectol.fun/# ivermectin brand name

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# amoxicillin pharmacy price

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# furosemide 100 mg

Charlesimpus

http://buyprednisone.store/# prednisone 5 mg cheapest

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# buy amoxicillin over the counter uk

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# amoxicillin 500

Jamestig

lisinopril 250mg: lisinopril 200 mg - buy 40 mg lisinopril

Jamestig

amoxil pharmacy: amoxicillin cephalexin - buy amoxicillin canada

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# furosemide 100 mg

Charlesimpus

https://buyprednisone.store/# prednisone 10mg price in india

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix generic name

Charlesimpus

https://amoxil.cheap/# amoxicillin 500 tablet

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix 100mg

Charlesimpus

http://lisinopril.top/# lisinopril 2.5 tablet

Charlesimpus

http://furosemide.guru/# furosemide 40 mg

Charlesimpus

https://furosemide.guru/# lasix online

Charlesimpus

http://amoxil.cheap/# over the counter amoxicillin

Charlesimpus

http://lisinopril.top/# lisinopril 19 mg

Jamestig

ivermectin 50ml: stromectol xr - ivermectin drug

Edwarddok

https://indianph.com/# cheapest online pharmacy india
pharmacy website india

Edwarddok

https://indianph.xyz/# legitimate online pharmacies india
Online medicine order

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Na mapie

 

Spis treści

1
1. Koniec pobytu w Chinach Mengla, Chiny
piątek, 1 gru 2006
Mengla, Chiny Koniec pobytu w Chinach, Mengla, Chiny
1 7
2. Sabai Dii Laos Louang Namtha, Laos
piątek, 1 gru 2006
Louang Namtha, Laos Sabai Dii Laos, Louang Namtha, Laos
1 7
3. Prawie w Tajlandii Ban Houayxay, Laos
niedziela, 3 gru 2006
Ban Houayxay, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Houayxay, Laos
1 8
4. Rejs po Mekongu Muang Pakbèng, Laos
poniedziałek, 4 gru 2006
Muang Pakbèng, Laos Rejs po Mekongu, Muang Pakbèng, Laos
5
5. Ban Pak-Ou, Laos wtorek, 5 gru 2006 Ban Pak-Ou, Laos Ban Pak-Ou, Laos
1 16
6. Piękne miasto Louangphrabang, Laos
wtorek, 5 gru 2006
Louangphrabang, Laos Piękne miasto, Louangphrabang, Laos
1 15
7. Bombowe miasteczko Muang Phônsavan, Laos
poniedziałek, 11 gru 2006
Muang Phônsavan, Laos Bombowe miasteczko, Muang Phônsavan, Laos
1 2
8. Prawie jak Wietnam Xam Nua, Laos
środa, 13 gru 2006
Xam Nua, Laos Prawie jak Wietnam, Xam Nua, Laos
5
9. Viangxai, Laos czwartek, 14 gru 2006 Viangxai, Laos Viangxai, Laos
1 15
10. Czysta rozrywka Muang Vangviang, Laos
sobota, 16 gru 2006
Muang Vangviang, Laos Czysta rozrywka, Muang Vangviang, Laos
1 10
11. Stolica Laosu Wientian, Laos
wtorek, 19 gru 2006
Wientian, Laos Stolica Laosu, Wientian, Laos
1 5
12. Champasak, Laos piątek, 22 gru 2006 Champasak, Laos Champasak, Laos
1 14
13. Święta w raju Ban Dondét, Laos
sobota, 23 gru 2006
Ban Dondét, Laos Święta w raju, Ban Dondét, Laos
1
14. Prawie w Tajlandii Ban Vangtao Nai, Laos
środa, 27 gru 2006
Ban Vangtao Nai, Laos Prawie w Tajlandii, Ban Vangtao Nai, Laos
1
15. Koszmaru ciąg dalszy Nong Khai, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Nong Khai, Tajlandia Koszmaru ciąg dalszy, Nong Khai, Tajlandia
1 12
16. Khao San Rd. Bangkok, Tajlandia
czwartek, 28 gru 2006
Bangkok, Tajlandia Khao San Rd., Bangkok, Tajlandia
1 8
17. Tonąc w kwiatach Kota Bahru, Malezja
piątek, 5 sty 2007
Kota Bahru, Malezja Tonąc w kwiatach, Kota Bahru, Malezja
1 22
18. Raj na ziemi? Singapore, Singapur
poniedziałek, 8 sty 2007
Singapore, Singapur Raj na ziemi?, Singapore, Singapur
1 14
19. Stolica Malezji Kuala Lumpur, Malezja
czwartek, 11 sty 2007
Kuala Lumpur, Malezja Stolica Malezji, Kuala Lumpur, Malezja
1 10
20. W końcu na plaży Pangkor, Malezja
sobota, 13 sty 2007
Pangkor, Malezja W końcu na plaży, Pangkor, Malezja
1 5
21. Kolonialne miasto George Town, Malezja
wtorek, 16 sty 2007
George Town, Malezja Kolonialne miasto, George Town, Malezja
1
22. Znowu w Bangkoku Bangkok, Tajlandia
czwartek, 18 sty 2007
Bangkok, Tajlandia Znowu w Bangkoku, Bangkok, Tajlandia
1 18
23. Stolica Związku Myanmar Rangun, Myanmar
sobota, 20 sty 2007
Rangun, Myanmar Stolica Związku Myanmar, Rangun, Myanmar
1 13
24. Dzień na motorku Bago, Myanmar
poniedziałek, 22 sty 2007
Bago, Myanmar Dzień na motorku, Bago, Myanmar
1
25. Zlota Skala Kyaikto, Myanmar
wtorek, 23 sty 2007
Kyaikto, Myanmar Zlota Skala, Kyaikto, Myanmar
1
26. Cudne jezioro Inle Lake, Myanmar
czwartek, 25 sty 2007
Inle Lake, Myanmar Cudne jezioro, Inle Lake, Myanmar
1
27. Treking w górach Kalaw, Myanmar
sobota, 27 sty 2007
Kalaw, Myanmar Treking w górach, Kalaw, Myanmar
1
28. Drugie najwieksze miasto kraju Mandalaj, Myanmar
środa, 31 sty 2007
Mandalaj, Myanmar Drugie najwieksze miasto kraju, Mandalaj, Myanmar
29. Mingun, Myanmar piątek, 2 lut 2007 Mingun, Myanmar Mingun, Myanmar
1
30. Dlugi most Amarapura, Myanmar
sobota, 3 lut 2007
Amarapura, Myanmar Dlugi most, Amarapura, Myanmar
1
31. Ava, Myanmar sobota, 3 lut 2007 Ava, Myanmar Ava, Myanmar
1
32. Pagody pagody Pagan, Myanmar
niedziela, 4 lut 2007
Pagan, Myanmar Pagody pagody, Pagan, Myanmar
1
33. Znowu w stolicy Rangun, Myanmar
środa, 7 lut 2007
Rangun, Myanmar Znowu w stolicy, Rangun, Myanmar
1
34. Ach ten Bankok Bangkok, Tajlandia
piątek, 9 lut 2007
Bangkok, Tajlandia Ach ten Bankok, Bangkok, Tajlandia
1
35. SCAMbodia Paôy Pêt, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Paôy Pêt, Kambodża SCAMbodia, Paôy Pêt, Kambodża
1 16
36. Angkor Siem Reap, Kambodża
niedziela, 11 lut 2007
Siem Reap, Kambodża Angkor, Siem Reap, Kambodża
1 11
37. Szalone miasto Phnom Penh, Kambodża
czwartek, 15 lut 2007
Phnom Penh, Kambodża Szalone miasto, Phnom Penh, Kambodża
1 3
38. Plaża... Sihanoukville, Kambodża
niedziela, 18 lut 2007
Sihanoukville, Kambodża Plaża..., Sihanoukville, Kambodża
1 6
39. Good Morning Viet Nam Ho Chi Minh, Wietnam
piątek, 23 lut 2007
Ho Chi Minh, Wietnam Good Morning Viet Nam, Ho Chi Minh, Wietnam
6
40. Tây Ninh, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Tây Ninh, Wietnam Tây Ninh, Wietnam
6
41. Củ Chi, Wietnam sobota, 24 lut 2007 Củ Chi, Wietnam Củ Chi, Wietnam
1 15
42. Open Tour Hue, Wietnam
poniedziałek, 26 lut 2007
Hue, Wietnam Open Tour, Hue, Wietnam
1 16
43. Stolica Wietnamu Hanoi, Wietnam
środa, 28 lut 2007
Hanoi, Wietnam Stolica Wietnamu, Hanoi, Wietnam
1 4
44. Gdzie smok schodzi do morza Hạ Long, Wietnam
piątek, 2 mar 2007
Hạ Long, Wietnam Gdzie smok schodzi do morza, Hạ Long, Wietnam
1 8
45. Ponownie do Chin Babu, Chiny
poniedziałek, 5 mar 2007
Babu, Chiny Ponownie do Chin, Babu, Chiny
1 17
46. Ostatni przystanek Hong Kong, Hong Kong
środa, 7 mar 2007
Hong Kong, Hong Kong Ostatni przystanek, Hong Kong, Hong Kong
1
47. Po podróży Pruszków, Polska
sobota, 10 mar 2007
Pruszków, Polska Po podróży, Pruszków, Polska

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:10 mar 2007  (17 lat temu)
pierwszy wpis: 1 gru 2006  (17 lat temu)
  
liczba tekstów:42
liczba zdjęć:319
liczba komentarzy:10393
odwiedzone kraje:11
odwiedzone miejscowości:44

Uczestnicy

RedakcjaWarszawa

Skontaktuj się ze mnąstrona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone