lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Islamabad  
Meczet BadshahiLahore, Pakistanfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
czytasz blog:

Wieści z Jemenu21lut
2007

Podróż do Jemenu

1 13 1  
  Sana, Jemen, prowincja Amanat Al Asimah

Plac na Starym Mieście Po kilku miesiącach oczekiwania w końcu wyjazd. Pierwotnie liczyliśmy na uzyskanie stypendium jeszcze pod koniec ubiegłego roku, jednak biurokracja zarówno po stronie polskiej jak i jemeńskiej skutecznie uniemożliwiła zrealizowanie tego planu. W Sanie od jesieni byli już pozostali stypendyści z Polski: Dorota, Ela i Arek, do Bożego Narodzenia była także Dominika, która jednak zrezygnowała ze stypendium. Poza nimi we wspólnym domu zamieszkiwała również dwójka studentów arabistyki z Węgier.

Ponieważ decyzja w sprawie naszego stypendium mogła zapaść w każdej chwili, już od listopada szukaliśmy najkorzystniejszych połączeń lotniczych. Bardzo szybko odrzuciliśmy możliwość dotarcia do Jemenu drogą lądową. Ze względu na czas, koszt i bezpieczeństwo podróży przelot był zdecydowanie najkorzystniejszy. Pozostał tylko wybór przewoźnika.

Polska nie posiada bezpośrednich połączeń lotniczych z Jemenem. Niestety nie ma ich także z najważniejszych lotnisk położonych w pobliżu polskiej granicy. Najbliższym portem lotniczym posiadającym bezpośrednie połączenie z Jemenem jest Frankfurt, skąd lata Lufthansa, jednak nie jest ono wbrew pozorom najtańsze. Zdecydowanie najlepszą ofertę na tej trasie posiadają Turkish Airlines. Lot z Warszawy do Sany z przesiadką w Stambule kosztuje około 2600 zł. w obie strony. Stare Masto Cena ta dotyczy biletów rocznych lub półrocznych, 3-miesięczne lub miesięczne mogą okazać się nieco tańsze. Wylot z Warszawy w środy o 13.25, przylot do Sany ok. 02.00 dnia następnego (czas lokalny). Alternatywną dla Turkish Airlines ofertę posiada Lufthansa (lot z Warszawy z przesiadką we Frankfurcie), jednak cena jest znacznie wyższa - około 3400 zł. w obie strony.

Lot jest przyjemny i bezstresowy - w Stambule jest dużo czasu na przesiadkę. Pewne zastrzeżenia miałbym jednak do jakości obsługi na pokładzie samolotu Turkish Airlines lecącego do Sany, ale może stewardesy miały po prostu zły dzień :). Oczywiście każdego lecącego z Polski do Jemenu w okresie zimowym czeka spory szok klimatyczny. 21-go lutego w Warszawie było około 0 stopni Celsjusza, podczas gdy w Sanie po wylądowaniu (o 2 w nocy!) ponad 20. Podczas następnych dni należało szybko przyzwyczaić się do braku śniegu i ponad 30 stopniowych upałów. Międzynarodowe lotnisko w Sanie to duża niespodzianka dla osób przyzwyczajonych do nowoczesnych i komfortowych portów lotniczych. Cały budynek, przypominający we wnętrzu niektóre z naszych dawno nie remontowanych dworców kolejowych, głośno domaga się kompleksowego remontu i rozbudowy. Zdecydowanie bliżej mu do lotnisk nieodległej Afryki Subsaharyjskiej niż modernizowanych i rozbudowywanych portów innych krajów bliskowschodnich. eden z suków (targów) na Starym Mieście To niemiłe wrażenie zaciera jednak przyjaźnie nastawiona obsługa lotniska. Jako obywatele Unii Europejskiej nie mamy najmniejszego problemu z uzyskaniem wizy, która kosztuje aktualnie (po niedawnej obniżce) 30 dolarów. Należy tylko pamiętać o podaniu wiarygodnego miejsca zamieszkania w Jemenie. Tak naprawdę wystarczy podać adres polskiej ambasady w Sanie, jest to satysfakcjonujące dla służb granicznych, nawet jeżeli tak naprawdę wcale nie mamy zamiaru pojawiać się w polskiej placówce dyplomatycznej.

Na lotnisku czekał już jeden z arabskich pracowników Ambasady RP w Sanie wraz ze służbowym samochodem, dzięki czemu szybko dotarliśmy do celu - wynajmowanej przez nas kamienicy niedaleko Bab al-Yemen. Jeszcze tylko krótka rozmowa zapoznawcza ze współlokatorami i można było zapaść w pierwszy na terytorium Republiki Jemeńskiej sen, przerwany przez pierwszy sygnał, że znaleźliśmy się w zupełnie innej kulturze - głośne nagrania zawołań muezzinów z licznych na Starym Mieście minaretów, które zabrzmiały tuż po 5 rano...


PORADY PRAKTYCZNE

Pierwsza uwaga: bilet kupiony on-line bezpośrednio na stronie linii lotniczych nie musi być tańszy od tego oferowanego przez agentów, np. w biurach podróży. Kolejna: pracownicy wielu biur podróży mogą nie zlokalizować oferty Turkish Airlines i mogą stwierdzić, że najtańszy możliwy bilet do Jemenu to lot z 3 przesiadkami za ponad 7.000 złotych! Mało tego, wielu z nich nie będzie nawet wiedziało, gdzie leży Jemen, a nawet że istnieje takie państwo. W jednym z oddziałów znanego w całej Polsce biura podróży, zlokalizowanym w Giżycku, na moje pytanie o najtańsze bilety do Jemenu pracująca tam pani zrobiła bardzo zaskoczoną minę a następnie zapytała, w jakim państwie znajduje się to miasto...

Dla osób, które nie chciałyby skorzystać z oferty Turkish Airlines, istnieje pewna alternatywa, trzeba być jednak przygotowanym na długą (nawet 3 dniową) podróż. Tanie linie lotnicze zaistniały również na Bliskim Wschodzie. Jednak ogromnym problemem jest fakt, iż generalnie nie latają one do Europy, a jedynie pomiędzy miastami regionu. Jest jednak jedno miasto, które jest najdalszym punktem docelowym dla europejskich i bliskowschodnich linii lotniczych - Stambuł. W jego europejskiej części znajduje się główne lotnisko, im. Ataturka, na którym będziecie się przesiadać, jeśli skorzystacie z oferty Turkish Airlines. W azjatyckiej części Stambułu jest jednak drugie lotnisko, Sabiha, z którego korzystają tanie linie. Z Polski do Stambułu niestety tanimi liniami na dzień dzisiejszy nie dolecimy, spora oferta połączeń jest jednak z Berlina - są to linie Germanwings oraz Condor. Dolatują one do lotniska Stmbuł Sabiha, skąd możemy polecieć tanimi liniami Air Arabia do Sany, z przesiadką w Szardży (podczas wyszukiwania połączeń musicie użyć angielskiej nazwy tego miasta: Sharjah). Budynek Ambasady RP w Sanie Cały problem polega jednak na tym, że wszystkie te połączenia nie są ze sobą skorelowane. Kiedy my je sprawdzaliśmy, należało spędzić po około 24 godziny w Stambule oraz Szardży w oczekiwaniu na następny lot. Do tego należy doliczyć czas dojazdu do Berlina. Nie podajemy szczegółowych cen tych połączeń, ponieważ bardzo często ulegają one zmianie. Gdy braliśmy je pod uwagę, ogólna cena wynosiła około 2500-2700 za lot obie strony. Oczywiście jest to dużo, ale gdyby podczas lotu do Sany zwiedzić Stambuł i Zjednoczone Emiraty Arabskie, moglibyśmy dodatkowo zorganizować sobie wycieczkę objazdową po Bliskim Wschodzie na de facto jednym bilecie lotniczym. Zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty i rozkładu lotów tanich linii!

Jest jeszcze jedna możliwa trasa. Otóż Istnieje wiele tanich, promocyjnych ofert połączeń do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Są również loty z Dubaju do Sany (emirackimi liniami), ale są one na tyle drogie, że w sumie bardziej korzystna pozostaje oferta Turkish Airlines. Można jednak obniżyć koszty, przemieszczając się z Dubaju do Szardży (miasta te znajdują się zaledwie około 20 kilometrów od siebie) i lecąc dalej tanimi liniami Air Arabia. Taki lot może kosztować w sumie (w obie strony) około 2600 złotych. Do tego należy jednak oczywiście doliczyć koszt transportu pomiędzy dwoma miastami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz koszt tamtejszej wizy.

Tureckie linie lotnicze dysponują jednak jeszcze jednym ważnym atutem, szczególnie istotnym dla potencjalnych stypendystów - oferują one największy limit bagażu. Bagaż główny może ważyć aż do 30 kilogramów (rzadkość wśród linii lotniczych), dodatkowo podręczny - 5 kilogramów. Dodamy jeszcze tylko, że bagaż podręczny nie jest sprawdzany pod względem ciężaru i praktycznie może ważyć nawet 10 kilo.

Uwaga - informacja dla osób, które czytały tę stronę wcześniej i planują wyjazd do Jemenu: niestety Turkish Airlines zlikwidowały funkcjonującą wcześniej zniżkę młodzieżową dla osób, które nie ukończyły 25 roku życia (lub 27 jeśli nadal studiują). Bilet młodzieżowy kosztował wówczas około 1900 złotych za lot w obie strony, zwykły zaś 3200. Obecnie jest jedna taryfa - 2600 niezależnie od wieku.

Więcej o pobycie w Jemenie znajduje się na oryginalnej stronie wyprawy pod adresem:
http://www.jemen.ovh.org

 


Odległość pokonana od ostatniego punktu (, ): ok , mierzona w linii prostej.
Całkowity przebyty dystans to ok. .

21lut
2007

Galeria (13)

 
  Sana, Jemen, prowincja Amanat Al Asimah
 
  • Opublikuj na:
21lut
2007

Komentarze

 

Na mapie

 

Spis treści

1 13
1. Podróż do Jemenu Sana, Jemen
środa, 21 lut 2007
Sana, Jemen Podróż do Jemenu, Sana, Jemen
1 14
2. Pierwsze dni w Sanie... Sana, Jemen
środa, 28 lut 2007
Sana, Jemen Pierwsze dni w Sanie..., Sana, Jemen
1 8
3. Tihama Mocha, Jemen
czwartek, 1 mar 2007
Mocha, Jemen Tihama, Mocha, Jemen
1 13
4. Wadi Milh Wadi Milh, Jemen
piątek, 2 mar 2007
Wadi Milh, Jemen Wadi Milh, Wadi Milh, Jemen
1 8
5. Wadi Milh ololice Al Khawhah, Jemen
sobota, 3 mar 2007
ololice Al Khawhah, Jemen Wadi Milh, ololice Al Khawhah, Jemen
1 6
6. Al-Chauchy Al Khawkhah, Jemen
niedziela, 4 mar 2007
Al Khawkhah, Jemen Al-Chauchy, Al Khawkhah, Jemen
1 1
7. Jemeński Ghandi Sana, Jemen
niedziela, 4 mar 2007
Sana, Jemen Jemeński Ghandi, Sana, Jemen
1 1
8. Nowa znajomość - Abdul Bari Sana, Jemen
środa, 14 mar 2007
Sana, Jemen Nowa znajomość - Abdul Bari, Sana, Jemen
1 1
9. Wizyta u Ramadana Sana, Jemen
czwartek, 15 mar 2007
Sana, Jemen Wizyta u Ramadana, Sana, Jemen
1
10. Wycieczka w góry: Kawkaban, Thula, Al-Mahwit Al Maḩwīt, Jemen
sobota, 17 mar 2007
Al Maḩwīt, Jemen Wycieczka w góry: Kawkaban, Thula, Al-Mahwit, Al Maḩwīt, Jemen
1 1
11. Zaczęła się pora deszczowa! Sana, Jemen
piątek, 23 mar 2007
Sana, Jemen Zaczęła się pora deszczowa!, Sana, Jemen
1 1
12. O panu Alim słów kilka... Sana, Jemen
wtorek, 27 mar 2007
Sana, Jemen O panu Alim słów kilka..., Sana, Jemen
1 15
13. Sklepy, hotele, gastronomia (przykładowe ceny) Sana, Jemen
piątek, 30 mar 2007
Sana, Jemen Sklepy, hotele, gastronomia (przykładowe ceny), Sana, Jemen
5
14. Al Ḩudaydah, Jemen czwartek, 12 kwi 2007 Al Ḩudaydah, Jemen Al Ḩudaydah, Jemen
3
15. Zabīd, Jemen czwartek, 12 kwi 2007 Zabīd, Jemen Zabīd, Jemen
1 32
16. Samochodem po górach i Tihama po raz drugi Mocha, Jemen
czwartek, 12 kwi 2007
Mocha, Jemen Samochodem po górach i Tihama po raz drugi, Mocha, Jemen
1
17. Samochodem po górach i Tihama po raz drugi Sana, Jemen
piątek, 13 kwi 2007
Sana, Jemen Samochodem po górach i Tihama po raz drugi, Sana, Jemen
1 11
18. Czego nie lubimy w Jemenie... Sana, Jemen
piątek, 20 kwi 2007
Sana, Jemen Czego nie lubimy w Jemenie..., Sana, Jemen
1 1
19. Dzieci Sany Sana, Jemen
środa, 25 kwi 2007
Sana, Jemen Dzieci Sany, Sana, Jemen
1 5
20. Wycieczka na Sokotrę Tamrida, Jemen
piątek, 4 maj 2007
Tamrida, Jemen Wycieczka na Sokotrę, Tamrida, Jemen
1 9
21. Półwysep Irsil Półwysep Irsil, Jemen
sobota, 5 maj 2007
Półwysep Irsil, Jemen Półwysep Irsil, Półwysep Irsil, Jemen
1 7
22. Powrót do Hadibu Tamrida, Jemen
niedziela, 6 maj 2007
Tamrida, Jemen Powrót do Hadibu, Tamrida, Jemen
1 6
23. Południowe wybrzeże Mahfirihin, Jemen
poniedziałek, 7 maj 2007
Mahfirihin, Jemen Południowe wybrzeże, Mahfirihin, Jemen
1 9
24. Zachodnie wybrzeże Qulansiyah, Jemen
wtorek, 8 maj 2007
Qulansiyah, Jemen Zachodnie wybrzeże, Qulansiyah, Jemen
1 5
25. Ostatnie dwa dni na Sokotrze Tamrida, Jemen
czwartek, 10 maj 2007
Tamrida, Jemen Ostatnie dwa dni na Sokotrze, Tamrida, Jemen
1
26. Wyprawa do Etiopii Adis Abeba, Etiopia
niedziela, 13 maj 2007
Adis Abeba, Etiopia Wyprawa do Etiopii, Adis Abeba, Etiopia
1 16
27. Wadi Hadramawt Seiyun, Jemen
wtorek, 5 cze 2007
Seiyun, Jemen Wadi Hadramawt, Seiyun, Jemen
14
28. Tarīm, Jemen środa, 6 cze 2007 Tarīm, Jemen Tarīm, Jemen
19
29. Shibām, Jemen czwartek, 7 cze 2007 Shibām, Jemen Shibām, Jemen
1 14
30. Wracamy Sana, Jemen
sobota, 23 cze 2007
Sana, Jemen Wracamy, Sana, Jemen

Na skróty

Podsumowanie

ostatni wpis:23 cze 2007  (17 lat temu)
pierwszy wpis:21 lut 2007  (17 lat temu)
  
liczba tekstów:26
liczba zdjęć:238
liczba komentarzy:2
odwiedzone kraje:2
odwiedzone miejscowości:16

Uczestnicy

strona jest częścią portalu transazja.pl
© 2004-2024 transazja.pl

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone