lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Delhi  
Zdobienia na gopurach świątyni Sri MeenakshiMadurai, Indiefoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

The shadowy Chinese firm that owns chunks of Cambodia

South China Sea: Philippines says Beijing installed floating barrier in contested area

China sentences Uyghur scholar to life in jail

The Archies: Why an American comic book evokes nostalgia in Indians

Rare 'Dumbo' octopus filmed on deep sea live stream

Trudeau facing cold reality after lonely week on world stage

Incendiary rhetoric on Sikh's murder stokes debate in Canada diaspora

Rupert Murdoch: How magnate transformed Australia’s media

China MeToo activist stands trial for subversion

Nepal: Teachers strike over education reform shuts down schools

Iran stops families marking anniversaries of protesters' deaths

Saudi Arabia getting closer to Israel normalisation deal, prince says

Six Palestinians killed by Israeli forces in West Bank and Gaza

Mohammed bin Salman: 'I don't care' about 'sportswashing' accusations

Iran hijab bill: Women face 10 years in jail for 'inappropriate' dress

Guinean cycles across six countries for spot at Egypt's Al-Azhar University

'I was in Iran's police - then joined protesters'

Five Americans freed in Iran prisoner swap land in US

Iran prisoner swap: US says it can monitor the $6bn. Experts are sceptical

Ronaldo's visit to Iran sparks wild scenes as fans chase team bus

Miasta Azji

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Indie
   kursy walut
   INR
   PLN
   USD
   EUR
 •  Indie
   wiza i ambasada
  Indie
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizatak
  e-Tourist Visa (promesa wizowa aplikowana on-line) - 50 USD ważna 30 dni bez możliwości przedłużenia

Bollywood dance - czyli indyjski taniec filmowy na topie!

środa, 21 mar 2007
 • dotyczy:  

Bolly dance to jeden z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Rytm, energia, dynamiczne a jednocześnie pełne gracji ruchy sprawiają, że podbija on szkoły tańca i kluby fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również i u nas.

Bollywood Bollywood fot. Daria Pawęda
Bollywood dance to podstawowy element każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Jest połączeniem tradycyjnych i klasycznych tańców indyjskich takich jak Bharata Natyam, Odissi, Kathak, Bhangra, Dandyia czy Garba z elementami tańca arabskiego, tańca nowoczesnego, jazzu, a nawet hip-hopu. W filmie Bride & Prejudice - bardzo dobrze znanym polskim fanom bollywoodzkiego kina - Kiran (Indira Varma), gdy jej brat Balraj (Naveen Andrews) zaczyna tańczyć, mówi żartobliwie do Darciego (Martin Henderson) - kolegi Balraja - Zaraz zobaczysz hinduskiego Mc Hammera.
 
W filmach Bollywood taniec jest sposobem opowiedzenia jakiejś historii, pokazania uczuć, wyrażenia emocji. Często za pomocą tańca główni bohaterowie wyznają sobie miłość. Warto pamiętać, że muzyka i taniec mają długą artystyczną tradycję w Indiach a ta tradycja znalazła kontynuację w indyjskiej kinematografii. W starszych filmach najczęściej pokazywano układy klasycznych tańców indyjskich a czasami również orientalnych. W nowoczesnych produkcjach są to coraz częściej bardzo skomplikowane układy taneczne i to właśnie one mogą decydować o sukcesie filmu. 

Bollywood dance Bollywood dance fot. Daria Pawęda
Bollywood dance to żywiołowa forma ruchu, która angażuje wszystkie części ciała dając świetny trening mięśniom a sformułowanie Bollywood workout czyli trening Bollywood na stałe zagościło wśród tych, którzy chcą być zdrowi, sprawni i fit a przy tym choć na chwilę pragną uciec od rzeczywistości do kolorowego, roztańczonego świata Bollywood i poczuć się jak boski Shah Rukh Khan czy piękna Aishwaryia Rai - megagwiazdy Bollywodzkich produkcji. 

Co to jest Bollywood?
Bollywood to nazwa indyjskiej kinematografii pochodzącej z Bombaju (obecna nazwa miasta to Mumbai). Nazwa powstała z połączenia nazw Bombaj i Hollywood. Chociaż wciąż wiele osób sprzeciwia się tej nazwie, twierdząc, że sugeruje ona, że Bollywood jest jedynie ubogim krewnym Hollywood, to nazwa ta już na stałe przylgnęła do indyjskiego przemysłu filmowego i znajduje się nawet w oxfordzkim słowniku języka angielskiego (The Oxford English Dictionary). 

Filmy bollywoodzkie najczęściej tworzone są w konwencji masala movie. Masala w języku hindi oznacza mieszankę (najczęściej mieszankę indyjskich przypraw). W przypadku Bollywood jest to więc mieszanka różnych stylów filmowych, doprawiona bardzo dużą ilością śpiewu oraz wspaniałego tańca. W większości filmy te opowiadają historie miłosne ale młodzi twórcy filmowi coraz częściej poruszają bardziej ambitne tematy takie jak problemy współczesnych Indii. 

Bollywood to największy przemysł filmowy na świecie. Produkuje się tam około 1000 filmów rocznie (dla porównania w Stanach Zjednoczonych Ameryki produkuje się ok. 720 filmów rocznie). W Indiach codziennie ok. 45 milinów widzów odwiedza sale kinowe. Jest to dużo więcej niż liczba wszystkich widzów odwiedzających rocznie polskie kina. 

Szacuje się, że aktorzy w Bollywood zarabiają ok. 40 % budżetu przeznaczonego na wyprodukowanie filmu. Są oni prawdziwie uwielbiani przez swoich fanów. Miliony wielbicieli Shah Rukh Khana modliło się publicznie o jego zdrowie gdy przebywał on na kuracji zdrowotnej w Wielkiej Brytanii. 

Badshah (król) Bollywood czyli boski Shah Rukh Khan
Niekwestionowanym królem Bollywood jest Shah Ruk Khan cieszący się niegasnącą popularnością wśród milionów fanów na całym świecie. Zagrał jak dotąd w ponad sześćdziesięciu filmach, z czego najbardziej znane polskim jego fanom to Czasem słonce, czasem deszcz (Kabhi Khushi Kabhi Gham), Jestem przy Tobie (Main Hoon Na), Gdyby nie było jutra (Kal Ho Naa Hoo), Żona dla zuchwałych (Dilwale Dulhania Le Jayenge) oraz Asoka Wielki (Ashoka the Great). Shah Rukh Khan to szalenie przystojny, czarujący i błyskotliwy czterdziestojednoletni aktor, a także - chociaż obecnie mało kto o tym pamięta - absolwent Jamia Milia Islamia w Delhi na której otrzymał tytuł magistra komunikacji masowej. O uwielbieniu jakim cieszy się ten aktor w Indiach świadczy choćby fakt, że w zeszłym roku w dniu jego czterdziestych urodzin odbyły się z tej okazji oficjalne uroczystości państwowe a jeden z kanałów telewizyjnych cały program dnia poświęcił właśnie jemu.

Jak tańczą bohaterowie Bollywood
Taniec Bollywood jest bardzo żywiołowy i energiczny ale również zmysłowy i pełen gracji. Aktorzy tańczą w pięknych, kolorowych strojach, najczęściej na tle wspaniałych scenerii. Czasami aktorzy tańczą solo, jednak najczęściej są to opracowane do perfekcji układy taneczne, gdzie główny bohater tańczy razem z innymi tancerzami tej samej płci. Aktorzy oraz pozostali tancerze poświęcają bardzo dużo czasu aby układ taneczny wypadł jak najlepiej. Opowiada o tym m.in. Shah Rukh Khan w filmach biograficznych The Inner Word of Shah Rukh Khan oraz The Outer World of Shah Rukh Khan

Każdy taniec kręcony jest podczas wielu ujęć. Są jednak wyjątki, jak np. pierwsza piosenka Brama Bollywood Brama Bollywood fot. Daria Pawęda
w filmie Jestem przy tobie (Main Hoon Na), która została nakręcona w jednym ujęciu - co było spełnieniem marzeń reżyserki tego filmu i słynnej w Bollywood choreografki Farah Khan. Łatwo domyśleć się, że wszyscy tancerze musieli być doskonale przygotowani do kręcenia tego układu i nie mogli popełnić nawet najmniejszego błędu. Farah Khan jest nie bez powodu uznawana za najsłynniejszą choreografką w świecie Bollywood. Całkowicie zmodernizowała ona taniec, zniosła jej zdaniem zbędne, nadmiernie konserwatywne jego przejawy, czyniąc go rodzajem sztuki. Udało się jej wykreować własny styl oparty na nowoczesnej muzyce, dynamice, synchronizacji i charakteryzujący się wielkim - nawet jak na Bollywood - rozmachem. 

Farah Khan przyznaje, że niewątpliwie wpływ na to, że pokochała taniec miał Michael Jackson. Ponoć jako mała dziewczynka uwielbiała oglądać jego teledysk Thiller i była zachwycona wykonywanymi przez niego układami tanecznymi. Próbowała je naśladować i wychodziło jej to tak dobrze, że później założyła własną grupę taneczną, która wygrywała różne konkursy tańca. Farah Khan jest twórcą układów tanecznych do ponad 50 filmów bollywoodzkich, z czego w Polsce najbardziej znane to Monsunowe wesele, Czasem słońce, czasem deszcz (Kabhi Khushi Kabhi Gham) i Gdyby nie było jutra (Kal Ho Naa Hoo). 

Czasami taniec równa się akrobatycznym występom, z których najsłynniejszy to układ taneczny w filmie Z całego serca (Dil Se) z 1998 r. ułożony przez wspomnianą już Farah Khan. Shah Rukh Khan tańczy w nim razem z Malaiką Arorą i innymi tancerzami do piosenki Chaiyya Chaiyya na dachu jadącego pociągu. Podczas kręcenia tej sceny niekorzystno ze wsparcia kaskaderów ani nawet z żadnych dodatkowych zabezpieczeń Układ ten uważany jest do tej pory za znak rozpoznawczy Bollywood oraz niedościgniony ideał układu tanecznego (inną ciekawostką związaną z tą piosenką jest to, że reżyser Spike Lee wykorzystał Chaiyya, Chaiyya - jako rozpoczęcie i koniec swojego filmu Plan doskonały - The Inside Man, który wszedł na ekrany polskich kin w tym roku. 

Niestety na planie filmowym bywają rónież wypadki. Podczas kręcenia filmu Mohabbatein Jugol Hansraj złamał kostkę, podczas sceny gdy przeskakiwał nad tancerzem i miał zdjąć z ławki Kim Dharmę. 

RK Studio RK Studio fot. Daria Pawęda
Aktorzy i tancerze pracują bardzo ciężko. Układ do jednej piosenki może być kręcony bardzo długo - wszystko zależy od ich zdolności a także m.in. strojów, które muszą zmienić bo najczęściej w jednym układzie tanecznym zmieniają kostiumy kilka razy oraz w jakiej scenerii muszą tańczyć bo np. na początku układu znajdują się w świątyni ale już w drugiej części na plaży a w trzeciej na tle malowniczych górskich pejzaży. Nie raz zdarzało się, że pozornie dobrze nakręcona scena kiedy bohaterowie zatańczyli dokładnie tak jak to wyobrażał sobie reżyser musiała być powtarzana bo np. w tle nagle pojawił się ktoś z poza planu filmowego... O tego typu zdarzeniach pisze m.in Shashi Tharoor w swojej książce Show Business przetłumaczonej w Polsce jako Bollywood

Czasami choreograf musi zmienić zaplanowane wcześniej kroki dopasowując je do indywidualnych możliwości danego tancerza czy aktora. Legendarny Amitabh Bachchan jest bardzo wysoki i aby móc w pełni wykorzystać tę jego zaletę a jednocześnie aby nie zaplątał się on o własne nogi zmieniano układy taneczne tak aby to jego heroina tańczyła wokół niego a nie odwrotnie a dodatkowo do układów tanecznych dodawano elementy walki np. wykopy nogą itp.

Kollywood, Tollywood - czyli nie tylko Bollywood
Indyjski przemysł filmowy to nie tylko Bollywood ale również wytwórnie filmowe usytuowane w innych częściach Indii i tworzące w innych językach niż tylko hindi. Na indyjskiej scenie filmowej ważne miejsca odgrywają takie centra kinematografii jak Kollywood z Madrasu (stan Tamil Nadu) tworzące filmy w języku tamilskim, Tollywood ze stanu Andhra Pradesh tworzące filmy w języku Telugu oraz Mollywood usytuowane na południu Indii w stanie Kerala tworzące filmy w języku Malayalam. Czasami nazwą Tollywood określa się również bengalski przemysł filmowy usytuowany w Kalkucie.

Jak to się zaczęło w Polsce
Chociaż wierni fani Bollywood znali te produkcje już dużo wcześniej to tak naprawdę na dobre w Polsce szał Bollywood rozpoczął się dopiero po wyświetleniu filmu Monsunowe wesele Miry Nair w 2002 r. (który tak naprawdę nie jest do końca produkcją bollywoodzką) oraz filmu Czasem słońce, czasem deszcz (Kabhi Khushi Kabhi Gham) Karana Johana, w 2004 r. Wówczas na stałe do kalendarza imprez filmowych wszedł Festiwal Filmów Pociąg do Bollywood, który ma zasięg ogólnopolski i którego dwie edycje już się odbyły a obecnie przygotowywana jest jego trzecia edycja. W ramach Pociągu do Bollywood widzowie mogli zobaczyć takie megaprodukcje jak Żona dla zuchwałych (Dilwale Dulhania Le Jayenge), Veer-Zaara, Bluffmaster, Jestem przy tobie (Main hoon na) czy Gdyby nie było jutra (Kal Ho Naa Ho). 

Organizowanych jest coraz więcej różnych spotkań związanych z Bollywood. Są to m.in. cykliczne imprezy Bollydance organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Indii i Azji Południowej Shamiana (którego jednym z założycieli jest Pan Pradipto Maulik) oraz imprezy Bombay Dreams organizowane przez Noktowizora. Podczas takich spotkań można pobawić się przy najnowszych hitach z filmowych produkcji prosto z Bollywood a często również zapoznać się z kulturą Indii i spróbować specjałów indyjskiej kuchni. 

RK Studio RK Studio fot. Daria Pawęda
Doczekaliśmy również czasów kiedy to indyjskie megaprodukcje kręcone są również w Polsce. W lutym tego roku przybyła do Polski około czterdziestoosobowa ekipa filmowa z Indii. Wśród nich były gwiazdy Bollywood takie jak Kajol, znana polskim widzom głównie z filmu Czasem słońce, czasem deszcz (Kabhi Khushi Kabhie Gham) oraz Aamir Khan, odtwórca głównej roli w filmie Laagan (przetłumaczonym w Polsce jako Rebeliant). Polskie Tatry zagrały Kaszmir, ponieważ to właśnie tam toczy się część akcji filmu Fanaa (Unicestwienie). Wcześniej to szwajcarskie Alpy miały szansę zastępować Himalaje, jednak w tym roku producenci z Bollywood postanowili wykorzystać malowniczą scenerię w okolicach Zakopanego.

Polski Bollywood dance
W Polsce zajęcia z indyjskiego tańca filmowego oferuje coraz więcej szkół tańca, chociaż daleko nam jeszcze do np. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki czy Kanady, gdzie zajęcia z Bollywood dance prowadzone są nie tylko przez szkoły tańca ale również przez kluby fitness. Na szczęście z roku na rok i my mamy coraz więcej możliwości aby poznawać tą bardzo żywiołową formę ruchu. Dwie najbardziej znane w Polsce nauczycielki indyjskiego tańca filmowego to Rada Marzena Zivkovic czyli Mahavishnupryia oraz Magdalena Niernsee-Durbacz czyli Lakszmi. W Warszawie zajęcia z Bollywood dance prowadzone są m.in. przez Szkołę Tańca Riviera, Teatr Tańca NTF, Galerię Szafa oraz Szkołę Moc Tańca. 

Jeśli więc znudziły Ci się zwykłe zajęcia fitness i masz ochotę na odrobinę szaleństwa przy porywających do tańca rytmach Bollywood, to załóż kolorową długą spódnicę (lehengę) lub spodnie (salwar) i krótką bluzeczkę (choli), zarzuć na plecy kolorowy szal (duppatta) i ruszaj na zajęcia z Bollywood dance. Możesz być pewna, że oprócz poprawienia kondycji czeka Cię również sporo wyśmienitej zabawy i indyjskiej tanecznej masali.

Wrzesień 2006 r.

słowa kluczowe:     

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 16178 od 21.03.2007

Komentarze

Liczba komentarzy: 27
where to buy priligy in usa

Propecia Estomago

Envigania

cialis super active

does gabapentin make you sleepy

Achat De Cialis France

TymnRoorm

zithromax for dogs

kamagra uk best value for moneey

cialis forum cialis pharmacy

Wheerebox

cialis 10mg C LINICAL T ESTS AND P ROCEDURES CLINICAL TESTS Pap test Pap smear Microscopic examination of stained cells removed from the vagina and cervix.

Ruivicy

Precio Cialis 5 Mg En Farmacia stromectol 3 mg tablets price

Neerato

It can be seen that those who advocate reverse nationalism and say that yellow people are inferior to white people are pure nonsense buy generic cialis online

wonlimi

Ask your doctor or pharmacist if this is safe where can i buy priligy online safely Its long-lasting effects have been credited as a major reason for the increase in the use of sex toys since 2010

Baselooli

If they don t like it they can go elsewhere cialis online pharmacy Even with multiple dosing, the pharmacokinetics of dapoxetine are unchanged, and it does not appear to accumulate significantly

VowadlY

In a patient who has taken CIALIS, where nitrate administration is deemed medically necessary in a life-threatening situation, at least 48 hours should elapse after the last dose of CIALIS before nitrate administration is considered generic cialis from india Also, the pills themselves might look a little different

staidgise

cheap fertility drugs online With a molar pregnancy, there is a constant reminder and inability to move forward, as well as having to deal with the worry that at some point I might need chemo.

Easestilt

how to lose weight on tamoxifen It actually starts at age 30.

limaply

t even win door prizes lasix iv push Anabolen steroiden kaufen, trennwand kaufen weiГџ, anabole steroide kaufen Г¶sterreich, testosteron tabletten absetzen, anabolika

SuinnaCar

I already bought all my gear and stuff for PCT buy cialis viagra Bone marrow replacement Some cancers, such as lymphomas or metastases from breast cancer can invade the bone marrow and replace the bone marrow cells which make red blood cells

Evorbes

Safety during pregnancy has not been established can doxycycline treat sinus infection

clearlecy

lasix diuretic side effects The relationship between hospital volume and outcome in bariatric surgery at academic medical centers

datadacof

azithromycin tab 250mg T cells, destroy virus infected cells and tumor cells, and are associated with transplant rejection

Vialayvam

Canc Causes Contr 10 253 260 does nolvadex increase testosterone levels com 20 E2 AD 90 20Avigra 20Vs 20Viagra 20 20Pastile 20Viagra 20Pentru 20Barbati 20Pret 20Md avigra vs viagra Ranking Member Lamar Alexander, R Tenn

odolley

This cascade has an important role in the regulation of several fundamental processes such as proliferation, differentiation and cell response to diverse extrinsic stresses nolvadex for men

Mayclopay

Also let them know if you use any vitamins, herbs, or supplements accutane overnight Yet with all good intentions considered, the decisive issues that beleaguer the industry have not changed

fescuenna

cialis daily Many women with PCOS produce higher levels of insulin to control their blood sugar level, which is called insulin resistance

Ethinty

buy clomid online zest creative Variceal treatment

spoolobby

In some embodiments, an antagonistic PD 1 antibody is OPDIVO nivolumab, KEYTRUDA pembrolizumab, or MEDI 0680 AMP 514; WO2012 145493 cialis from india

loogefe

is it legal to sell CBD oil in NJ rushed towards the small hill, and then spread out in all directions with the otc hemp gummies the center to check if there were any nearby small benefits of CBD gummies where to buy cialis cheap

Ptzwrl

order cialis 5mg without prescription cialis 40mg oral erectile dysfunction medicines

Tarpesy

She waved the huge death scythe in her hand and pointed forward, dangers of advil and high blood pressure medication The huge undead army turned to the place pointed by the death scythe how do i get a prescription for viagra He grew up on the Millage Farm southeast of Philip

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2023 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone