lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Hanoi  
Flaga WietnamuHa Long, Wietnamfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Fifteen dead and dozens injured in China flat fire

Policeman charged with murder of missing Sydney couple

China tech firm claimed it could hack Foreign Office

Dozens of cars pile up after icy Chinese highway crash

Bengal famine: Searching for lost voices from WW2's forgotten tragedy

After 1,250 years women join Japan's (nearly) naked festival

Indian zoo asked to change lions’ 'blasphemous' names

Top sumo wrestler demoted due to student's violence

India town out on streets over elephant attacks

Australian bishop Christopher Saunders charged with rape

US and UK carry out new strikes on Yemen's Houthis

Gaza desperately needs more aid but agencies can’t cope

Netanyahu lays out plan for Gaza after the war

Walled site grows at Egypt border near Gaza

Gaza family take legal action against UK Home Office

Israel threatens to withdraw from Eurovision

On board the plane evacuating injured Palestinians

Palestinian gunmen kill Israeli man in West Bank

UK-owned ship damaged by missiles off Yemen - US

'Dad, please don't go out': The Gazans killed as Israel freed hostages

Miasta Azji

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Wietnam
   kursy walut
   VND
   PLN
   USD
   EUR
 •  Wietnam
   wiza i ambasada
  Wietnam
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizatak
  250 PLN - wielokrotna do 14 dni
  Najmniejsza
  prowizja w Polsce!
  77 PLN normalnie - od 3 dni roboczych sprawdź szczegóły

Religie Wietnamu

niedziela, 23 lip 2006
 • copyright: © Środowisko „Cau Vong”
 • dotyczy:  

Początki państwa wietnamskiego, a tym bardziej korzenie Vietów, toną w pomrokach dziejów. Brakuje nam wiadomości, które opisywałyby precyzyjnie kulturę duchową starożytnych Vietów. Można domniemywać, że nie różniła się ona znacznie od przekonań sąsiadów (głęboko zresztą tożsamych z kulturą duchową wszystkich dawnych cywilizacji). Resztki mitologii Vietów przetrwały przede wszystkim w kulturze ludowej: baśniach, przypowieściach. Mocno zakorzeniony kult przodków wiedzie się zapewne z czasów dawnych, ale ma też konotacje nowsze, lepiej rozpoznane, podobne zresztą, jak w innych społeczeństwach, które zetknęły się bliżej z konfucjanizmem.

Dawne wierzenia, na przełomie pierwszego przed naszą erą i pierwszego naszej ery tysiącleci, wypierać począł bardzo zdecydowanie buddyzm, który przywędrował z Chin i Cejlonu jednocześnie. Dzięki specyficznemu położeniu kraju, jego rozmaitości etnicznej i dużej dynamice sytuacji społecznej i politycznej, buddyzm wietnamski stał się religią szczególną w łonie buddyzmu w ogóle. Na uwagę zwraca przede wszystkim silnie akcentowany, zarówno w wymiarze moralnym, jak i w wymiarze poznawczym, wątek społeczny. Człowiek jest traktowany, zgodnie z buddyjską tradycją, jako jednostka autonomiczna, ale jednocześnie jako element wspólnot, które mając charakter naturalny, nie są obojętne w sferze aksjologii.

Do dnia dzisiejszego buddyzm stanowi najprawdopodobniej najważniejszą z wietnamskich religii. Bez wątpienia ciosem była delegalizacja w 1982 roku organizacji wietnamskich buddystów (Zjednoczonego Stowarzyszenia Buddystów Wietnamskich), wątpić jednak należy by udało się komunistom osiągnąć przy jej pomocy poważniejsze skutki społeczne - wiadomo z relacji emigrantów i z informacji docierających z Wietnamu, że fasadowa organizacja, afiliowana przy partii komunistycznej, pozostała do dziś instytucją fikcyjną: istnieje, ale nie ma członków i nikt nie traktuje jej serio. Stowarzyszenie działa, naturalnie, na emigracji i w kraju, w warunkach podziemnych, pozostając jedyną buddyjską instytucją religijną Wietnamczyków.

Buddyzm wietnamski jest zróżnicowany. Różny sposób rozumienia nauk Buddy, różny sposób ich rozwijania, przynosiły do Wietnamu kolejne rzesze emigrantów, zwłaszcza z Chin. Wielowątkowo rozwijał się on w samym Wietnamie. Stąd nazwa wietnamskiego kościoła buddystów z naciskiem podkreśla, że ma on charakter "zjednoczony". Zjednoczenie owo respektuje wewnętrzną różnorodność, dbając o poszanowanie praw buddystów w ogóle. Dramatyczną kartę buddyzm wietnamski zapisał po tzw. "konferencji genewskiej", kiedy jego duchowni aktami samospalenia protestowali przeciwko antybuddyjskiej, wyraźnie tę religię dyskryminującej, polityce prezydenta Diema. Taką samą formę przybrały protesty duchownych i wiernych w zeszłym roku, kiedy komunistyczny reżim rozpędził modlitewne spotkanie buddystów w dniu ważnego święta religijnego.

Europejczykom Wietnam kojarzy się, błędnie, z konfucjanizmem. Konfucjanizm był obecny w Wietnamie od chwili swoich narodzin, był religią znacznych grup społecznych, przede wszystkim uciekinierów z Chin, ale panującą doktryną był jedynie w XV wieku (dodajmy, że w 1407 roku Wietnam został na 20 lat podbity przez Chiny…). Konfucjanizm niewątpliwie pozostawił ważne ślady w kulturze Wietnamu: wysoka pozycja nauk i sztuk, szacunek dla starszych, kult przodków, ale mówienie o Wietnamczykach jako społeczeństwie konfucjańskim byłoby nadużyciem.

Podobnie obecny jest w Wietnamie taoizm, wyznawany przez pewien procent społeczeństwa, ale nigdy niezdolny do ogarnięcia wyobraźni ludu czy elit w stopniu sprawczym. Jednym z ważnych źródeł wietnamskiej religijności jest hinduizm, który wyznawała niemała część ludności Wietnamu i który odcisnął istotne, pozytywne piętno na mentalności Wietnamczyków. Dziś hinduizm jest na marginesie życia religijnego.

Chrześcijaństwo pojawiło się w Wietnamie wraz z europejskimi misjonarzami na przełomie XV i XVI wieku. Spotykało się z zakazami (dekret z 1533 r.), prześladowaniami (męczeńską śmierć poniosło przed XX stuleciem co najmniej 130 tysięcy chrześcijan!) chrześcijan, jednak trafiło w Wietnamie na dogodną glebę kulturową i rozwijało się dynamicznie. To w Wietnamie istniała pierwsza w Azji wspólnota katolicka. Już w połowie XVII wieku mianowany został pierwszy wikariusz generalny dla Wietnamu i powstało pierwsze wietnamskie seminarium duchowne.

Dziś Wietnam podzielony jest na 25 diecezji, w których pracuje dwa i pół tysiąca księży. Według całkowicie niewiarygodnych statystyk oficjalnych, katolicy stanowią 8 - 10% Wietnamczyków. Istnieją szacunki, mówiące nawet o 30% katolików w Wietnamie, te autorowi wydają się przesadne w drugą stronę, choć na ich rzecz przemawia wiele.

Dodać należy dużą grupę chrześcijan, skupionych w kościołach protestanckich. Tu informacje są bardziej skąpe, ze względu na strukturę protestanckich kościołów, pozbawioną centrali ponadnarodowej. Wiadomo, że istnieją całe regiony całkowicie chrześcijańskie, wśród nich takie, w których dominują wyraźnie protestanci. Taką wiedzą na razie musimy się zadowolić. Pragnął odwiedzić Wietnam, podczas pielgrzymki do Azji, Jan Paweł II, nie został przez komunistyczne władze wpuszczony do kraju, z pokładu samolotu zatem ogłosił poruszające orędzie do Wietnamczyków.

Ostatnie lata są dla religii w Wietnamie trudne, bardzo trudne. Brutalne prześladowania religii z pierwszych lat komunizmu nigdy naprawdę nie zakończyły się. Pierwszymi więźniami powstałego w 1954 r. systemu obozów koncentracyjnych byli duchowni i elita wyznawców religii, tak chrześcijaństwa, jak buddyzmu. Wobec Kościoła katolickiego reżim nie pozwolił sobie nigdy na delegalizację, ale utrudniał i utrudnia, często przy użyciu brutalnych metod, praktyczną możliwość prowadzenia pracy duszpasterskiej. Także kościoły protestanckie, formalnie legalne, spotykają się z niewyobrażalnymi, wydawałoby się, w XXI wieku, represjami. Dla przykładu: bardzo często zmusza się chrześcijan przy użyciu tortur do podpisywania "aktów wyrzeczenia się wiary" na stosownym blankiecie wydrukowanym i używanym przez służbę bezpieczeństwa.

W 1982 roku, kiedy komunistom zdawało się, że ich władza jest już należycie ugruntowana (wewnętrznie i zewnętrznie – dalsze utwardzenie linii Breżniewa, zdławienie rewolucji w Polsce), odważyli się oni zdelegalizować kościół buddyjski: Zjednoczone Stowarzyszenie Buddystów Wietnamskich. Od tego czasu nie istnieje żaden legalny związek religijny buddystów…

Po zakończeniu "socjalistycznej odnowy" w 2002 roku represje wobec religii podjęto z brutalnością dorównującą pierwszym latom sowieckiej władzy w Wietnamie. Trend ów znalazł nawet formę "prawną", oto w 2004 r. uchwalono nową ustawę o religiach, zakazującą legalnie istniejącym kościołom organizowania jakichkolwiek spotkań i nabożeństw bez każdorazowego uzyskania na to zgody władz. Dodatkowej zgody wymaga wygłoszenie podczas nabożeństwa homilii…

Ilość więźniów sumienia, przetrzymywanych z powodów religijnych stale rośnie, rośnie także liczba osób zamordowanych na tym tle, poddawanych torturom i represjom innego rodzaju. Zwycięstwo partyjnego betonu na IX Zjeździe Komunistycznej Partii Wietnamu nie wróży rychłego ustąpienia tych zjawisk. Premierem mianowano ostatnio długoletniego nadzorcę służby bezpieczeństwa w chrześcijańskim regionie Tay Nguyen, znanego jako bezlitosny oprawca religii.

Postacią symboliczną dla duchowych dziejów Wietnamu ostatniego stulecia niech będzie kard. Francois - Xavier Nguyen Van Thuan, zmarły w 2002 r. przewodniczący papieskiej komisji "Iustitia et Pax", osobisty przyjaciel Karola Wojtyły jeszcze z czasów Soboru a przez 13 lat (w tym 9 lat w pojedynczej celi) więzień komunistycznych obozów i zakładów karnych.

Opisując sytuację religijną w Wietnamie, organizacja obrony praw ludzi wierzących z siedzibą w USA, International Christian Concern wezwała administrację USA do blokowania drogi wietnamskim komunistom w marszu do światowych organizacji, takich jak Światowa Organizacja Handlu. "W stosunkach z krajami takimi jak Wietnam potrzeba i kija i marchewki. Obecnie przyszedł czas na kij" – uważa International Christian Concern.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 24062 od 23.07.2006

Komentarze

Liczba komentarzy: 31
boypsub

online generic cialis

boypsub

clomid for sale

boypsub

where can i buy cialis on line

how does plaquenil work for autoimmune diseases

Amoxicillin Vs Zithromax

tadalafil cialis from india

sildenafil efectos

gabapentin half life

Alli Refill Best Price

Jactunc

Aassvj Viagra Ejakulationsstorungen https://newfasttadalafil.com/ - Cialis Overnight Viagra Oders Olndvq overnight cialis delivery https://newfasttadalafil.com/ - online generic cialis Arbzuw

Ruivicy

Cephalexin Daily Dose stromectol tablet Canada Online Pharmacy Propecia

flefElady

buy cialis Brand Vidalista Form Tablet Pack Size 10 tablets Packaging Type Box Composition Tadalafil Dosage 1 Shelf life 2 years

feerAgiff

You can usually find the expiration date on the medication s label cheap cialis online

Reossetot

cialis prescription Management over a period of two years of men in their fifties at risk of providing information on how to lose weight, improve diet and increase physical activity has been shown to improve erectile function

Duagginny

cialis amitriptyline hcl for acid reflux Based on their interests, its best guess at their current activity and the time of day, their handset then picks which ads to show them without needing to reveal their private data to the firms running the campaigns. nolvadex pct

attiply

It may assist with awakening your testicles and preparing them for the remainder of the repair process lasix prescription Precision RSD,

Neistiz

Let s face it most men don t want anyone fooling around with their ass cheeks cialis coupons 37 reported that miR 221 222 promote a Basal like phenotype by acting downstream of the oncogenic RAS RAF MEK pathway and the triggering of epithelial to mesenchymal transition EMT

Evorbes

Reid D, Doughty J, Eastell R doxycycline hyclate 100mg cap

clearlecy

No wonder so many average guys are acting as if the liquor store was left unlocked lasix iv po conversion These include cryosurgery ablation, radiofrequency ablation, ethanol injections, transarterial chemoembolization, and radioembolization

Fruinna

clomid for low testosterone The pie chart indicates the direction of regulation of the 79 transcripts regulated in both MR intact and SMC MR KO mice with aging

Tedospere

stromectol pill conjugated tylenol suppositories One way to see this softness is in wage data, which show that years of high unemployment have slowed growth in the pool of money that can be spent at U

odolley

During periods of eating, there are no restrictions on the amount of food eaten or a reduction in calorie intake nolvadex for pct

datadacof

clomid prescription Toddlers who must be life threatening

Vialayvam

Background Anti GQ1b antibody has been found Guillain BarrГ© syndrome GBS with ophthalmoplegia, Miller Fisher syndrome MFS, Bickerstaff s brainstem encephalitis, and acute ophthalmoparesis queen elizabeth stromectol

alusino

Both conditions can be fatal and life threatening; hence the need for prompt medical management depending on the severity cialis order online Unlike most forms of cancer, breast cancer is actually a blanket term rather than a single diagnosis

fescuenna

buy cialis online from india You just need to grit your teeth and get through it

loogefe

Malignant tumors can be accompanied by 1 cerebellar atrophy 2 progressive multifocal leukoencephalopathy 3 polyneuropathy 4 dermatomyositis safe place to buy cialis online

spoolobby

In 2010, a task team appointed by the NDoH considered the challenges and opportunities for improvement of medicines procurement in South Africa s public sector buy cialis canada pharmacy Such substances include those disclosed in PCT Publication Nos

actuarl

I m hoping they will be completely gone in a month or two buy zithromax no script 21 This technique allows intraoperative identification and sampling of the so called sentinel lymph node the first lymph node receiving lymphatic drainage from the breast

Wohmfc

tadalafil online cialis pills 40mg buy generic ed pills

achieta

I do have a little bit of astigmatism as well cialis online without

qemtmeamar

ترميم المنازل هو عملية إصلاح وتجديد المنازل لاستعادة حالتها الأصلية أو تحسينها بعد تعرضها للتلف أو الاهتراء. يتضمن ترميم المنازل مجموعة واسعة من الأعمال البنائية والتشطيبية التي تشمل إصلاح الجدران والأرضيات والسقوف، وتحديث الأنظمة الكهربائية والسباكة، وإعادة تصميم وتجديد المطابخ والحمامات، وتحسين العوازل والتهوية والتدفئة والتبريد.ترميم المنازل يتطلب تخطيطًا جيدًا وتنفيذًا دقيقًا. قد يتضمن ذلك استئجار مقاول محترف أو فريق من الحرفيين المتخصصين في مجالات مختلفة مثل البناء والنجارة والدهانات والسباكة والكهرباء. يتم تقييم حالة المنزل وتحديد الأعمال المطلوبة ووضع خطة للترميم بناءً على ذلك.تشمل أعمال الترميم إزالة المواد التالفة أو القديمة، وإصلاح الأضرار الهيكلية، وتجديد الأسطح والتشطيبات، وتركيب مواد جديدة وعصرية. قد يشمل الترميم أيضًا تحسينات في التصميم الداخلي والخارجي للمنزل لتلبية احتياجات وذوق المالك.ترميم المنازل يعزز قيمة الممتلكات ويعيد للمنزل مظهرًا جديدًا ووظيفية محسنة. إنها عملية تستغرق وقتًا وجهدًا، ولكنها تعطي نتائج رائعة وتعزز راحة العيش في المنزل المجدد. يجب العمل مع متخصصين ذوي خبرة لضمان أداء عملية الترميم بجودة واحترافية عالية.
ترميم منازل

Antoniojossy

https://ciprofloxacin.life/# cipro ciprofloxacin

Rvvyfz

walgreen generic allergy pills prescription allergy medicine list alternative to antihistamine for allergy

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone