lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ułan Bator  
Jurty na stepieOkolice wąwozu Yolyn Am, Mongoliafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Why US politicians are on a pilgrimage to Taiwan

Australian bishop Christopher Saunders charged with rape

Ship rams bridge, sending cars into river in China

India state bans candy floss over cancer risk

Japan's main stock index closes above 1989 record

Historical sites in Afghanistan ‘bulldozed for looting’

Japan mafia boss tried to sell plutonium, says US

One dead in India's farming protests - official

Indian official visit 'death knell' for island tribe

Supermarket boss quits days after interview backlash

Palestinian gunmen kill one person in West Bank

'Dad, please don't go out': The Gazans killed as Israel freed hostages

UK aid supplies air-dropped into Gaza for first time

Israeli report says Hamas sexual crimes 'systematic'

Israeli strike on Damascus flat kills two - Syria

New images show British ship in Red Sea has not sunk

US veto sends wrong message over Gaza, says China

World Food Programme stops deliveries to northern Gaza

Ship blamed for Cape Town stink leaves for Iraq

WHO fears for patients at Gaza's Nasser hospital

Miasta Azji

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Mongolia
   kursy walut
   MNT
   PLN
   USD
   EUR
 •  Mongolia
   wiza i ambasada
  Mongolia
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizanie
  Do 30 dni pobytu bez konieczności ubiegania się o wizę
  Najmniejsza
  prowizja w Polsce!
  77 PLN ekonomicznie - 7-10 dni roboczych
  117 PLN ekspresowo - 3-5 dni robocze sprawdź szczegóły

Kolej Transmongolska: opis trasy na odcinku Ułan Bator - Pekin

niedziela, 30 paź 2005
 • źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
 • copyright: © Wydawnictwo Bezdroża

Z Ułan Bator ku Erlian linia kolejowa wiedzie stale niemal dokładnie w kierunku południowo - wschodnim. Za stolicą krajobraz staje się znacznie bardziej płaski - nie widać gór, a zamiast tego mamy płaskie, pokryte roślinnością stepową równiny. Wzdłuż linii kolejowej ciągnie się ogrodzenie zabezpieczające przed dziką zwierzyną. Ogrodzenie to, stanowiące "najdłuższy płot w Mongolii", przecina szlaki wędrówkowe antylop dżejran, utrudniając ich cykliczne wędrówki. Równolegle do przebiegu linii kolejowej prowadzi także droga łącząca stolicę kraju z Sajnszand. Mało kto jednak decyduje się ten dystans pokonywać środkami komunikacji drogowej. Pierwszą stacją, na której zatrzymują się dalekobieżne pociągi po opuszczeniu Ułan Bator, jest zakurzona mieścina o nazwie Czojr (6512 km od Moskwy). Witają nas tu różowe budynki stacji kolejowej oraz znajdujący się nieco na północ od niej pomnik mongolskiego kosmonauty Erwuntza.

Niedługo potem wjeżdżamy do ajmaku Dornogow'. Pociąg dalekobieżny mija bez zatrzymywania się miejscowość Dalandżargalan, a następnie wioskę o nazwie pochodzącej od najpopularniejszego w Mongolii napoju - Ajrag.

Czym bardziej na południe, tym krajobraz staje się coraz bardziej pustynny. Trawy stepowe rzedną i żółkną. Pojawiają się gdzie niegdzie połacie piasku i żwiru. Oto bowiem wjeżdżamy na obszar Gobi - jednej z najzimniejszych pustyń świata (w zimie temperatura spada tu poniżej -40°C).

Pustynia Gobi

Gobi to zespół pustyń, półpustyń i suchych stepów. Dominują tu obszary pokryte drobnym żwirem. Wydmy piaskowe występują sporadycznie i w dużym rozproszeniu, a sporo ich występuje poza Gobi - np. w Kotlinie Wielkich Jezior na zachodzie Mongolii. Powierzchnię Gobi urozmaicają niskie wzniesienia, kotliny ze słonymi jeziorami, czasem i dość wysokie pasma górskie (Ałtaj Gobijski) oraz sajry- suche doliny rzeczne stanowiące pozostałość po dawnej sieci hydrograficznej.

Gobi, mimo trudnych warunków środowiskowych, jest miejscem hodowli licznych stad zwierząt - owiec, kóz, koni, wielbłądów. Żyje tu też wiele dzikich gatunków zwierząt: niedźwiedzie gobijskie, dzikie wielbłądy, dzikie osły (kulany), konie Przewalskiego i inne. Na niektórych obszarach napotkać można warzywnicze oazy. Są też miejsca szczególnie chętnie penetrowane przez paleontologów - na Gobi znaleziono wiele kości i jaj dinozaurów. Obszar, przez który prowadzi linia kolejowa, nie należy do najbardziej urozmaiconych fragmentów Gobi. Stosunkowo niedaleko od Sajnszand (30 km na północ od miasta) znajdziemy skupiska słonych jeziorek (największe z nich to Ulaan Nuur i Cagaan Nuur - choć dodać trzeba, że jezior o takich właśnie nazwach jest w Mongolii pewnie kilkaset). Z kolei jakieś 50 km na południe od Sajnszand i 40 km na zachód od Erdenet ciągnie się pasmo wydm piaskowych Dalajn Els (lub Dalajn Cholaj).

Sajnszand

Największym miastem na gobijskim odcinku trasy jest Sajnszand (6739 km od Moskwy). Miasto to stanowi główny ośrodek administracyjny ajmaku wschodniogobijskiego (Dornogow'). Liczy 16 tys. mieszkańców i jest istotnym węzłem drogowym przy linii kolejowej. W pobliżu miasta znajdują się niewielkie złoża węgla brunatnego i ropy naftowej. Kiedyś przebiegał tędy sławny szlak herbaciany, ale i dziś kwitną tu tradycje handlowe. Stacja kolejowa ożywa codziennie wieczorem, kiedy odbywa się tu gwarny jarmark, sprzedaje się produkty przywiezione z Chin i innych części Azji Południowo - Wschodniej. Miasto stanowi także centrum handlowe dla koczowników wypasających w regionie liczne stada owiec, kóz, koni i wielbłądów. Centrum miasta znajduje się 4 km od stacji kolejowej. Są tam sklepy, targ, szpital i leżący nieco na uboczu klasztor.

Nocleg znaleźć można w znajdującym się tu hoteliku. Z Sajnszand odchodzi jedna z nielicznych odnóg linii transmongolskiej. Prowadzi ona do oddalonej o 20 km miejscowości Dzüünbajan - dwa razy w tygodniu jeździ tam pociąg z Sajnszand. Dzüünbajan - dawna baza wojskowa Armi Czerwonej - dziś przypomina miasto widmo. Znajdziemy tu podniszczonekoszarowe blokowiska, pokiereszowane zbiorniki na paliwo, wraki czołgów itp. W mieście jest kilka sklepów, poczta, stacja benzynowa. Jeśli chcemy zwiedzić okolice Sajnszand, warto wynająć UAZ-a - najłatwiej zrobić to w centrum miasta (w Dzüünbajan mogą być z tym trudności). Najczęściej turyści penetrujący okolice Sajnszand odwiedzają właśnie to mongolskie Borne - Sulinowo oraz leżące kilkanaście kilometrów za nim wydmy piaskowe Dalajn Cholaj (czy też Dalajn Els). Od Sajnszand do granicy chińskiej jest jeszcze prawie 220 km. Po drodze pociągi dalekobieżne nie zatrzymują się. Mijamy więc tylko uśpione osady Orgon i Erdene i zatrzymujemy się dopiero w Dzamyn-üüd.

Dzamyn-üüd

Dzamyn-üüd (6769 km od Moskwy) oznaczane na mapach także jako Dzamyn-Ude jest niewielkim granicznym miastem. Przy dworcu znajduje się bank i restauracja. Tu czeka nas odprawa paszportowa i celna. Dostajemy także do wypełnienia deklaracje celne. Po drugiej stronie granicy jest miejscowość Erlian (Erenhot).

Erlian

Erlian czy też Erenhot (6779 km od Moskwy) to typowa mieścina przygraniczna z tłumami handlarzy podróżującymi na trasie Chiny - Rosja. Znajduje się tu zarówno przejście kolejowe, jak i drogowe. Często turyści (głównie polscy), aby obniżyć koszty podróży, rezygnują z dalszej jazdy koleją, a przesiadają się tu do autobusów czy wynajętych aut i nimi pokonują granicę i dalszy odcinek trasy. Jeśli jednak podróżujemy nadal koleją, będziemy mieli wiele czasu w Erlian, aby z okien pociągu poobserwować życie dworcowe (z pewnością zwrócimy uwagę na sam wygląd dworca rozświetlonego wieczorem czerwonymi neonami i licznymi światłami, czy na rozbrzmiewającą z głośników dworcowych muzykę - często wiedeńskie walce).

Pociąg stoi tu dobrych kilka godzin. W tym czasie zmieniane są koła. Wagony unoszone są przez hydrauliczne podnośniki i wyjeżdżają spod nich podwozia z szerszym rozstawem kół (1524 mm), jaki to rozstaw spotykamy od Białorusi po Mongolię, a wjeżdżają koła o rozstawie węższym, charakterystycznym choćby dla polskich linii kolejowych (1435mm). W czasie wymiany kół można zwiedzać dworzec i okolicę. W banku na tyłach stacji można wymienić walutę, odwiedzić dworcowy sklep i restaurację. Na piętrze stacji znajduje się poczekalnia dla obcokrajowców, gdzie można znaleźć zachodnio języczne czasopisma. Od Erenhot do Pekinu mamy jeszcze 842 km trasy. Odległość tę pociągiem dalekobieżnym pokonamy w kilkanaście godzin. Jeśli postanowimy jechać pociągami lokalnymi z przesiadkami w Jiningu i Datongu, podróż może się znacznie wydłużyć.

Od granicy linia kolejowa wiedzie przez pustynne i półpustynne obszary Mongolii Wewnętrznej (Nei Mongol Zizhiqu). Po około 5 godzinach jazdy od granicy docieramy do miasta Jining. W Jining (6939 km od Moskwy i 498 km od Pekinu) wita nas biały budynek stacji z czerwonymi flagami na dachu. Jeśli nie chcielibyśmy jechać do samego Pekinu, ale udać się na zachód (na przykład dotrzeć przez Urumqi do Kazachstanu), należałoby w Jining przesiąść się na pociąg w stronę Hohhot, miasta będącego centrum administracyjnym Mongolii Wewnętrznej.

Tymczasem trasa kolejowa do Pekinu za Jiningiem opuszcza region Mongolii Wewnętrznej, wkraczając na teren prowincji Shanxi. Krajobraz staje się bardziej górski. Za miejscowością Fenezhen (pociągi dalekobieżne nie zatrzymują się tutaj) mijamy po raz pierwszy Mur Chiński. W tym miejscu jednak słynny mur jest niemal całkowicie zniszczony – poza niewielkimi wzgórkami zarośniętymi trawą nie zobaczymy nic więcej. Znacznie lepiej zachowane fragmenty muru można zobaczyć bliżej Pekinu.

Datong

Datong czy też Tatung (7239km od Moskwy, 371 km od Pekinu) to miasto założone w III w. p.n.e. Obecnie liczy ponad 800 tys. Mieszkańców i stanowi największy w regionie ośrodek wydobycia węgla kamiennego oraz ważny węzeł komunikacyjny. Tu też produkuje się części do lokomotyw i maszyn parowych. Do niedawna było to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie nadal produkowało się lokomotywy parowe (w latach 80 roczna ich produkcja dochodziła do 240 sztuk). Fabrykę można zwiedzać, ale wycieczki z przewodnikiem organizowane są tylko dwa razy w tygodniu. Główną atrakcją turystyczną okolic miasta są buddyjskie świątynie w grotach Jungang położone 16 kilometrów od miasta, na przedgórzu masywu górskiego Wuzhou.

Świątynie pochodzące z 460 r. n.e. są bogato dekorowane. Jest to jeden z ważniejszych buddyjskich kompleksów kraju. Od Datongu przebieg linii kolejowej zmienia się - nie jedziemy już na południe, ale w kierunku wschodnim (początkowo północno-wschodnim, wschodnim, a za Zhangijakou południowo- wschodnim). Kolej przez kilkadziesiąt kilometrów za Datongiem prowadzi wzdłuż Muru Chińskiego. Zhangijakou (7471 km od Moskwy, 193 km od Pekinu) to miasto liczące dwa tysiąclecia. Znane było także pod mongolską nazwą Kalian (tzn. brama, granica). Powstało na miejscu, w którym zatrzymywały się karawany wędrujące szlakiem herbacianym z Chin ku Rosji.

Obecnie miasto zamieszkuje ponad milion mieszkańców. Jakieś 20 kilometrów za miastem teren staje się bardziej pagórkowaty. Pojawiają się ładne dolinki z poletkami słoneczników, miejscami widoczne są fragmenty Chińskiego Muru. Najlepsze widoki na słynny mur mamy w pobliżu stacji Badaling i Qinglongqiao. Na tym odcinku trasy (60 – 80 km od Pekinu) pociąg pokonuje różnice spore wzniesień, przejeżdża liczne tunele. Krajobraz jest ciekawy i urozmaicony. Ostatnie 50 kilometrów do Pekinu pokonujemy płaską, szeroką równiną. I tak po przebyciu ponad 7,5 tys. km od Moskwy, a ponad 8 tys. od granicy Polski docieramy do Pekinu.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 14551 od 30.10.2005

Komentarze

Liczba komentarzy: 25
hydroxychloroquine buy

hydroxyquine drug hydrochlorothiazide 25 mg quineprox

zithromax pack

azithromax buy zithromax without prescription citromax antibiotic drug

loyalsist

Patient Counseling Information buy viagra cialis online Steady-state plasma concentrations are reached after 5 days of once-daily intake and that regimen affords tadalafil exposure 1

Sweelry

viagra priligy His fingers were so long that one could see the blue veins The 7 Best Supplements For Men cialis 20mg pill hidden under his pale skin

Dontoug

As part of the program, four companies settled FTC charges of deceptive health claims cialis pills After all, we and Neon are South Korea is old rivals in East Asia

accuchery

how to buy clomid on line Effects of testosterone on body composition, bone metabolism and serum lipid profile in middle-aged men a meta-analysis.

sleedesam

Disclosure Hien T. will nolvadex raise testosterone

Aliexia

doxycycline penicillin Achromycin V Tetracycline HCl Capsules, USP is indicated in the treatment of infections caused by susceptible strains of the designated organisms in the conditions listed below.

Feakeplup

These variants have at least one amino acid residue in the antibody molecule replaced by different residue lasix medicine

soonsotly

tamoxifen uterine cancer Finally, I used a 20 off coupon for something I had to pick up for when I go back to work

Fruinna

clomid and nolvadex for pct Adalberto GCZYWXUhZbknxZoR 6 27 2022

Evorbes

Hope this helps anyone who is worried doxycycline coverage Lifestile, USA 2022 06 19 14 25 19

Vialayvam

The chance of having seizures increases with higher doses of WELLBUTRIN XL how to lose weight on tamoxifen Toy W, Weir H, Razavi P, Lawson M, Goeppert AU, Mazzola AM, Smith A, Wilson J, Morrow C, Wong WL, De Stanchina E, Carlson KE, Martin TS, Uddin S, Li Z, Fanning S, Katzenellenbogen JA, Greene G, Baselga J, Chandarlapaty S

datadacof

ivermectin scabies The two sides remain technically at war, because the conflict ended in an armistice and not a peace deal, and the last reunions were held in 2010

odolley

Some cancer cells exhibit a high rate of formate release when growing in a standard culture medium, and a recent study has shown that electron transport chain dysfunction leads to a reduction in mitochondrial formate production from serine 38 tamoxifen generic 4 CARDIOVASCULAR SYSTEM

Mayclopay

577 Ciclosporina 20 mg Caja x 6 amps roaccutane commander

Enteshy

A dispersion analysis was done with the results of the reactivity values obtained proscar finasteride They can also kill the healthy bacteria found in your body, increasing your chance of fungal and bacterial infections

actuarl

The Journal of clinical endocrinology and metabolism 2000; 85 139 146 buy cialis professional PMID 7181672

spoolobby

I simply could not accept that a prescription eye drop that I needed to properly SEE through my EYEBALLS could cost me over 6, 000 a year buy cialis online cheap 68 Examples of social determinants of health include insurance, finances, social networks, literacy, employment, transportation, and neighborhood

loogefe

buying cheap cialis online Enalaprilat injection, USP is a sterile aqueous solution for intravenous administration

Qzqajh

order generic tadalafil 40mg buy tadalafil 40mg generic best drug for ed

ghqatici

What is the price of Accutane if it is 20 milligrams in India? https://isotretinoinex.website/

achieta

Synlett 30, 685 693 2019 is generic viagra safe Baclofen Baclofen The risk or severity of adverse effects can be increased when Baclofen is combined with Diazepam

Antoniojossy

http://ciprofloxacin.life/# buy cipro online without prescription

Cywhyl

allergy medication primary name allergy pills for adults allergy pills non drowsy

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone