Historia Moskwy
- źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
- copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
Pierwsza wzmianka o Moskwie jako o mieście pojawia się w kronikach w związku ze spotkaniem księcia suzdalskiego Jurija Dołgorukiego z księciem czernichowskim Światosławem, które miało miejsce w 1147 r. Ten właśnie rok przyjmuje się jako rok założenia miasta, a Jurija Dołgorukiego uważa się za jego założyciela. Już w 1156 r. została wzniesiona drewniana twierdza, której 200 lat później nadano nazwę Kreml. Dogodne położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych wiodących w górę Wołgi, Oki i Dniestru, przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Pod koniec XIII w. na Kremlu pojawiły się pierwsze kamienne cerkwie, zaczęło powiększać się jego terytorium i powstał plac Soborowy. W pierwszej połowię XIV w. za rządów Iwana Kality Moskwa niezmiernie zyskała na znaczeniu i stała się najważniejszym ośrodkiem religijnym na Rusi. Wówczas w 1326 r. metropolita Piotr przeniósł do Moskwy rezydencję metropolitów rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z Włodzimierza i wmurowany został kamień węgielny pod budowę wzorowanego na świątyni włodzimierskiej soboru Zaśnięcia Marii Panny na Kremlu.
Wnuk Iwana Kality, Dymitr Doński, zdołał pokonać w 1380 r. na Kulikowym Polu Mongołów. Zwycięstwo to miało wielkie znaczenie dla formowania się świadomości narodowej państwa. Za czasów panowania tęgo księcia zostały zbudowane w latach 1366 - 1367 nowe kremlowskie mury i baszty z przywiezionego z okolic Moskwy wapienia. Stąd pojawiło się określenie „Moskwa białokamienna". Założono wówczas wiele klasztorów, które także spełniały rolę obronną - klasztor Wysokopiętrowski (1380), Rożdiestwieński (1386), Srietieński (1397), Andronikowski (1362), Simonowski (1379). Stopniowo utwierdzała się potęga stołecznego grodu. Pod koniec XVI w. Moskwę otaczały już cztery pierścienie murów obronnych. Centrum stanowił Kreml rozciągający się na Wzgórzu Borowickim, zamknięty w obrębię XIV-więcznyh murów. Następnie obszar włączajcy Kreml, Plac Czerwony i tereny na wschód od Kremla został otoczony w 1534 r. białym murem i nazwany Kitajgorod. Pod koniec XVI w. na linii współczesnego Pierścienia bulwarowego pojawiły się kolejne fortyfikacje zamykające w sobie tzw. "Białe miasto". Ostatni - czwarty mur - otaczał tzw. "Ziemne miasto" i przebiegał na linii obecnego Pierścienia parkowego.
W XVIII w., po przeniesieniu stolicy do Sankt Petersburga, wszystkie środki zostały przeznaczone na jego rozbudowę. W Moskwie w tym czasie zabroniono nawet wznosić budynki z kamienia. W 1812 r. Moskwa poniosła znaczące straty w wyniku wojny z armią Napoleona. Wielki pożar strawił jej ogromną część. Po tych wydarzeniach jako dziękczynienie za to, że nieprzyjacielskie wojska odstąpiły od miasta, wybudowano sobór Chrystusa Zbawiciela.
Od marca 1918 r., kiedy to Moskwa stała się siedzibą władz bolszewickich, utwierdzała się jej pozycja jako głównego miasta czerwonej Rosji. Rozpoczęto wówczas wielki eksperyment, który miał na celu stworzenie pierwszego prawdziwie socjalistycznego miasta. W 1935r. przyjęto generalny plan przebudowy, zrównano z ziemią wiele zabytków, rozpoczęła się epoka socrealizmu.
Obecnie Moskwa jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii świata. W latach 90. XX w. wiele ważnych historycznych obiektów, zwłaszcza cerkwi, zostało w nieprawdopodobnie szybkim tempie zrekonstruowanych. Dzisiejsza Moskwa stanowi wielki eklektyczny twór, w którym mieszają się ze sobą i sąsiadują niemalże wszystkie architektoniczne style. Nowy ustrój zmienił całkowicie wizerunek miasta. Na ulicach pojawiły się reklamy i jaskrawe neony. Centrum Moskwy tętni życiem całą dobę, zwłaszcza nocą ożywają kolorowo oświetlone ulice. Dzisiejsza Moskwa jest miastem wielkich kontrastów. Przed witrynami ekskluzywnych sklepów stoją drobni sprzedawcy, oferując wyhodowane w swoim ogródku warzywa. Przyjeżdżają tu tysiące osób z okolic Moskwy, licząc na jakikolwiek zarobek. I wydaje się, że stolica wchłania ich wszystkich. Efektem są widoczni na ulicach, a zwłaszcza w metrze żebracy i kalecy proszący o wsparcie. Burzliwa historia Moskwy wpłynęła na jej współczesny wygląd. Moskwa w prawdzie może być szokująca, ale jednocześnie jakże ciekawa i odkrywcza.
Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!
Komentarze

cialis without prescription cialis in usa medications for ed