lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Moskwa  
Sobór Chrystusa ZbawicielaMoskwa, Rosjafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Can AI help solve Japan’s labour shortages?

In pictures: India votes in world's biggest election

An attack on women that has devastated Australia

Top three stripped of medals in Beijing half marathon

Why a deluge of Chinese-made drugs is hard to curb

Can TikTok's owner afford to lose its killer app?

Chinese cities sinking under their own weight

Stabbed Australian bishop forgives alleged attacker

The West says China makes too much. Its workers disagree

Biden calls for tripling tariffs on Chinese metals

An audible sigh of relief in the Middle East

Explosion hits Iraq base housing pro-Iranian militia

What we know about Israel's missile attack on Iran

Bowen: Crisis shows how badly Iran and Israel understand each other

Attack sends message to Iran but Israelis divided over response

US again warns Israel against Rafah offensive

Flurry of attacks heightens Israel-Hezbollah fears

US and UK extend sanctions against Iran

Dubai airport delays persist after UAE storm

'I’m in pieces' - Israeli hostage's agony over husband held by Hamas

Miasta Azji

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Rosja
   kursy walut
   RUB
   PLN
   USD
   EUR
 •  Rosja
   wiza i ambasada
  Rosja
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizatak
  wiza turystyczna do 30 dni - 35 euro, czas oczekiwania: 4 do 10 dni
  Najmniejsza
  prowizja w Polsce!
  77 PLN normalnie - 7 dni roboczych
  117 PLN ekspresowo - 3 dni robocze sprawdź szczegóły

Szata roślinna okolic Bajkału

czwartek, 29 gru 2005
 • źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
 • copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
 • dotyczy:  

Roślinność tajgi

"Lasy te niezmierną zajmują przestrzeń, bo od głębi Wschodniej Syberii ciągną się aż do kół polarnych. Drzewa w nich są: cedry (na których rosną szyszki z orzechami), sosny, świerki i brzozy". Rafał Błoński - zesłaniec syberyjski

W krajobrazie terenów nadbajkalskich dominują lasy. Zwarta głusza tajgi pokrywa doliny rzek, faliste wyżyny i masywy górskie. W skład wschodniosyberyjskiej tajgi (borealny las iglasty) wchodzą: sosna pospolita, świerk syberyjski, kilka gatunków modrzewi (głównie modrzew syberyjski i modrzew dahurski), jodła syberyjska i limba, nazywana tutaj cedrem. Nieliczne drzewa liściaste to przede wszystkim brzozy, osika i topole. Ich udział wzrasta ku południowi. Lasy nadbajkalskie to lasy stare - wiek większości z nich szacowany jest na 150 - 200 lat. Szczególnie sędziwe są lasy limbowe i niektóre lasy modrzewiowe (250 – 300 lat i więcej). Należy dodać, iż odkryto tu pojedyncze, niezwykle stare modrzewie w wieku 800 - 900 lat. Rekordowy wiek osiągnęło drzewo, u którego naliczono aż 1348 rocznych przyrostów.

Nadbajkalska tajga ma wielowarstwową strukturę i bogate runo. Wyróżnia się dwa podstawowe typy lasu tajgowego - tajgę jasną (świetlistą) i tajgę ciemną. Rozróżnienie to związane jest z ilością światła docierającego przez korony drzew do wnętrza lasu, a to z kolei zależy od gatunków budujących drzewostan. Przez ażurowy okap modrzewi i sosen, głównych gatunków tajgi jasnej, przenika znaczna ilość światła. Mroczne wnętrze tajgi ciemnej okrywa pułap gęstych koron świerków, jodeł i limb. Nad Bajkałem dominuje tajga jasna. Ze zbiorowiskiem tajgi ciemnej spotkamy się jedynie na stokach południowej części Gór Bajkalskich, w Górach Barguzińskich oraz na południowym krańcu Bajkału.

Podstawowym drzewem występującym w tajdze świetlistej jest modrzew dahurski tworzący luźne i dość niskie drzewostany (12 - 15 m). Pod nim w warstwie krzewów występują różne gatunki wierzby, brzoza oraz herbata kurylska. Zwartą pokrywę krzewinek tworzą borówka bagienna, brusznica, bagno, bażyna, mącznica alpejska i dębik. W miejscach suchych lub położonych na znacznych wysokościach tło runa stanowią różnobarwne porosty.

Dla terenów wilgotnych charakterystyczne są kobierce przesiąkniętych wodą mchów. Głównymi składnikami runa tajgi ciemnej są borówki, bagno i mchy. Bardziej na południe w warstwie krzewów pojawia się karagana syberyjska, porzeczka, jarząb syberyjski i czeremcha.

W pobliżu miast, większych osad, wzdłuż dróg i Kolei Transsyberyjskiej las w znacznej części został zdewastowany poprzez wielkoobszarowe wyręby i wypas bydła. To, co po nim pozostało, czyli marne zagajniki brzozy i osiki, nie stanowi prawdziwego obrazu syberyjskiej tajgi. Duży problem to także częste pożary. Przyczyną większości z nich są uderzenia pioruna w czasie tzw. suchych burz - z dużą ilością wyładowań atmosferycznych i krótkim, niezbyt obfitym deszczem. Podczas wędrówki trudno nie natrafić na obszary wypalonej tajgi. Mogą to być świeże pogorzeliska, gdzie zamiast gęstwiny pierwotnego lasu z wyjałowionej ziemi sterczą czarne kikuty pni. Czasem o dawnym, przyziemnym pożarze świadczy jedynie osmolona kora rzadkich zmizerniałych sosen i modrzewi. Największe nad Bajkałem pogorzelisko znajduje się na stokach Gór Nadmorskich.

***
Jedną z najbardziej charakterystycznych roślin wschodniosyberyjskiej tajgi, na którą trudno nie zwrócić uwagi, jest bergenia. Duże, mięsiste i błyszczące liście wyścielają miejscami dno lasów lub tworzą rozległe płaty na stromych stokach w piętrze wysokogórskim. Drobne różowe kwiaty bergenii umieszczone na wysokich pędach przekwitają już w lipcu. Jesienią intensywnie zielone liście stopniowo stają się żółte lub jaskrawoczerwone. Jest to roślina Syberii Wschodniej i Azji Środkowej, pospolita na północy Mongolii. Do dziś z brunatn ych zeszłorocznych liści bergenii sporządza się smaczny leczniczy napar, a rany u bydła leczy się okładem z jej kłączy.

***

Piętra roślinności

Na stokach nadbajkalskich gór wyróżnia się dwa podstawowe piętra roślinności: piętro lasów i piętro wysokogórskie. Piętro wysokogórskie, obejmujące obszary od górnej granicy lasu po najwyższe szczyty, dzieli się na strefę subalpejska i alpejską. W odniesieniu do rejonu Przybajkala częściej stosuje się inne określenie stref piętra wysokogórskiego: strefa podgolcowa i golce. W związku ze znacznym zróżnicowaniem klimatu oraz innych czynników na obszarze poszczególnych pasmach górskich, granice pięter roślinnych przebiegają na różnych wysokościach, odmienny jest też skład gatunkowy.

***

Limba syberyjska

Uważane za symbol Syberii drzewo limbowe jest najcenniejszym składnikiem nadbajkalskiej tajgi. Łatwo poznać je wśród innych drzew po charakterystycznej walcowatej koronie i masywnym pniu z brązowymi spękaniami. By dodatkowo upewnić się, że to ten gatunek, należy policzyć igły zebrane w pęczki na pędzie - powinno być pięć. Rosjanie nazywają limbę cedrem syberyjskim (sibirskij kiedr). Nazwę tę nadali jej kozacy, pierwsi odkrywcy ziem. Puszysta korona, balsamiczny zapach i majestatyczny wygląd drzewa przypominał im znany na Rusi święty cedr libański.

Szyszki limbowe znacznie różnią się kształtem od szyszek innych sosen. Początkowo mają one intensywnie fioletowe zabarwienie, dojrzewając stają się brązowe. Zawarte w nich nasiona są jadalne i nazywane orzeszkami cedrowymi. Mają one niezwykły, lekko żywiczny smak i duże wartości odżywcze. Ponad 60% ich zawartości to wysokiej jakości tłuszcz, a 17% białko. Zawierają też wiele witamin i mikroelementów. Zarówno orzeszki, jak i żywica limby mają właściwości lecznicze. Dojrzałe szyszki należy podprażyć na gorącej płycie, aby uleciały z nich związki żywiczne.

Nasionami limby żywi się wiele gatunków zamieszkujących tajgę ptaków i ssaków. Są to nie tylko myszy, wiewiórki czy burunduki, ale także drapieżniki np. soból oraz niedźwiedzie. Te ostatnie oczywiście nie wyłuskują nasion z szyszek, ale bezceremonialnie zjadają je w całości. Cykliczny rytm urodzajów nasion cedru wyznacza rytm życia niemal wszystkich mieszkańców tajgi. Niski urodzaj nasion w danym roku wpływa na obniżenie liczebności populacji wielu zwierząt, także sobola. Zimą znacznie częściej niż zwykle spotyka się w tajdze szatuna - wygłodniałego niedźwiedzia, który nie zgromadził odpowiedniej ilości tłuszczu i nie zapadł w sen zimowy. Obfity urodzaj nasion limby zdarza się nad Bajkałem co 8 - 10 lat.

Roślinność wysokogórska

W niższych partiach piętra wysokogórskiego rozciąga się strefa subalpejskich zarośli. Nie jest to jednorodna formacja roślinna. Dominują zarośla karłowatej limby (stłanika) i brzozowe. W miejscach bardziej wilgotnych, nad potokami, częste są zarośla wierzbowe lub olszowe. Charakterystycznym dla tych regionów zbiorowiskiem subalpejskim jest tundra rododendronowa nazywana kaszkarą. Są to zwarte płaty niskich zarośli różanecznika złocistego.

Zarośla limby karłowatej są formacją roślinną analogiczną do zarośli, które w piętrze subalpejskim naszych gór tworzy kosodrzewina. Limba karłowata jest gatunkiem blisko spokrewnionym z limbą syberyjską. Często uważana jest jedynie za jej podgatunek. Jej szyszki i nasiona są dużo mniejsze, ale smakiem i właściwościami nie ustępują cedrowym. Rosyjska nazwa krzewu: kiedrowyj stłanik pochodzi od słowa stłat’sia - czyli rozpościerać się, słać się - i dobrze obrazuje jego wygląd. Krzaczaste limby nie występują wyłącznie powyżej górnej granicy lasu - możemy spotkać się z nimi w różnych partiach stoków, od brzegu Bajkału po golce. Rosną pod okapem lasu oraz na kamienistych zboczach i osypiskach, gdzie tworzą trudne do przebycia płaty. Zarośla limby karłowatej mają wysokość od 0,5 do 4 m. Są one uważane za bardziej niedostępne od kosodrzewiny, pomimo iż gałązki i igły stłanika są znacznie cieńsze i delikatniejsze.

Wraz z wysokością zbiorowiska krzewów rozpadają się na coraz to mniejsze, rzadziej rozrzucone kępy. Najwyższe partie gór, w których panuje szczególnie surowy klimat, zajmują łąki alpejskie i tundra wysokogórska. Miejsca wilgotne: źródliska, brzegi potoków i jezior porastają obfite ziołorośla z orlikiem syberyjskim, pełnikiem i ciemiężycą zieloną. Łany kwitnących orlików o dużych, szafirowych kwiatach wraz z grupami złocistych pełników stanowią piękne uzupełnienie niezwykłego krajobrazu dzikich gór. Na stromych stokach występują borówczyska, płaty bergenii i zbiorowi zbiorowiska trawiaste. Nawet z pozoru nagie skały i osypiska pokryte są warstwą mchów i porostów.

Roślinność stepów

Aby zobaczyć nad Bajkałem naturalny reliktowy step, najlepiej wybrać się na wyspę Olchon. Inne miejsca, gdzie występuje ta rzadka tutaj formacja roślinna, to dolina Barguzina, wschodnie zbocza północnej części Gór Nadmorskich, Dolina Tunkińska oraz fragment wybrzeża u podnóża Gór Bajkalskich. Wykształcenie się na tych terenach naturalnych stepów związane jest ze specyfiką gleb oraz niedostateczną ilością opadów. Obszary te położone są w tak zwanym cieniu opadowym.

Zbiorowiska roślinne nadbajkalskich stepów tworzy różnorodna, nie spotykana na przyległych terenach roślinność, w której dominują sucholubne trawy. Szczegółowe badania zbiorowisk roślinnych wyspy Olchon wskazują na ich duże podobieństwo do analogicznych formacji roślinnych na terenie Mongolii. Uważa się, że stepy środkowobajkalskie były niegdyś częścią rozległego obszaru stepowego obejmującego dzisiejszą Mongolię. Ich rozdzielenie miało miejsce w okresie maksymalnego zlodowacenia plejstoceńskiego. Na olchońskie stepy najlepiej wybrać się w lipcu, gdyż w tym okresie zakwita większość stepowych roślin.

***

Różaneczniki

Różaneczniki, zwyczajowo nazywane rododendronami, znamy głównie z ogrodów i parków. Nad Bajkałem te różnobarwnie kwitnące krzewinki występują w środowisku naturalnym - zwykle w strefie wysokogórskiej, gdzie tworzą niskie zwarte zarośla. Liście i inne części różaneczników od dawna wykorzystywane były w medycynie naturalnej ludów Syberii i Dalekiego Wschodu. Ich lecznicze, wzmacniające właściwości znane są do dziś.

Różanecznik Adamsa (Rhododendron adamsii) to słynna sahandala lub "białe skrzydło". Występuje on w strefie wysokogórskiej wszystkich pasm otaczających Bajkał, ale wszędzie jest dość rzadki. Napar z suszonych liści sahandali o intensywnie poziomkowym zapachu ma właściwości stymulujące pracę serca.

Różanecznik złocisty (Rhododendron aureum) to dość pospolity gatunek strefy wysokogórskiej, często tworzący tu rozległe płaty na kamienistych osypiskach, skałach i pod okapem rzadkich lasów. Jest to płożąca się, wiecznie zielona krzewinka o skórzastych liściach i żółtych kwiatach. Podobnie jak sahandala stosowana w ziołolecznictwie - tkanki rośliny zawierają gorzkie substancje trujące.

Różanecznik dahurski (Rhododendron dahuricum) znacznie wyższy od poprzednich gatunków krzew o różowych kwiatach, często tworzący gęste zarośla. Występuje w podszycie modrzewiowej tajgi lub na kamienistych, górskich zboczach. W Buriacji nazywany jest bagulnikiem i uznawany za symbol tej krainy.

***

Rośliny lecznicze

Ziołolecznictwo jest na Syberii niezwykle popularne. Rdzenna ludność Przybajkala do dziś wykorzystuje różne gatunki dziko rosnących roślin w celach leczniczych i kulinarnych. W większych miastach, na targach lub w sklepach sprzedawane są suszone zioła. Przed wielodniową wędrówką przez tajgę warto nauczyć się rozpoznawać i zbierać niektóre rośliny, by po męczącym dniu móc zaparzyć z nich pokrzepiającą herbatę.

Rożeniec górski (Rhodiola rosea), tzw. "złoty korzeń" Jedno z najsławniejszych i najpopularniejszych ziół Syberii. "Złoty korzeń" od wieków wykorzystywany jest w medycynie ałtajskiej, a jego cenne właściwości stymulujące porównywane były z właściwościami żeń-szenia. Jest to gatunek arktyczno-alpejski. Rośnie w miejscach wilgotnych, najczęściej nad potokami i jeziorami w strefie wysokogórskiej. Z błotnistej ziemi należy wydobyć mięsiste kłącze rośliny, które może być wykorzystane do sporządzenia nalewki na spirytusie lub po wysuszeniu do przygotowania naparu. Pokrojone fragmenty korzenia można także wrzucić do herbaty i krótko podgotować. Mieszkańcy Syberii święcie wierzą w niezwykłą moc rośliny przywracającej siły nawet przykrańcowym wyczerpaniu.

Herbata kurylska (Dasiphora fruticosa), tzw. kurylski czaj. Pospolity nad Bajkałem niski krzew o licznych, intensywnie żółtych kwiatach. Gatunek ten rośnie na podmokłych łąkach i w widnych lasach. Po wysuszeniu drobne liście rośliny nabierają delikatnie poziomkowej woni, parzone z herbatą nadają jej niezwykły ziołowy aromat. Świeże pędy powinno się wrzucić do wrzątku i chwilę pogotować, jeszcze przed nasypaniem herbaty. Bardzo smaczny jest także sam napar z herbaty kurylskiej.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 13234 od 29.12.2005

Komentarze

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone