lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Moskwa  
Sobór Chrystusa ZbawicielaMoskwa, Rosjafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Oppenheimer arrives in Japan - so what do they think?

Russia shuts down UN tracking of N Korea sanctions

India gangster-politician dies after cardiac arrest

Chinese smartphone giant takes on Tesla

China axes Covid-era tariffs on Australian wine

Two more abusers at J-pop predator's company

Australia debates seizure of Insta-famous magpie

India opposition leader Kejriwal to remain in jail

Thailand moves to legalise same-sex marriage

Aussie Rules football denies it has a cocaine problem

Syria blames Israel for major air strike

Top UN court orders Israel to allow aid into Gaza

Gaza starvation could amount to war crime, UN human rights chief tells BBC

Hostages’ relatives arrested as Gaza talks break down

Israel, Hezbollah trade strikes over Lebanon border

Israel says UN resolution damaged Gaza truce talks

Gaza aid drop in sea leads to drownings

UN rights expert accuses Israel of acts of genocide

Bowen: Biden has decided strong words are not enough

At Gate 96 - the new crossing into Gaza where aid struggles to get in

Miasta Azji

 Şanlıurfa

warto zobaczyć: 7
transport z Şanlıurfa: 1
dobre rady: 7

wybierz
[opinieCount] => 0

 Van

warto zobaczyć: 1
transport z Van: 6
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Ani

warto zobaczyć: 1
transport z Ani: 0
dobre rady: 3

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hoşap

warto zobaczyć: 1
transport z Hoşap: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Çavuştepe

warto zobaczyć: 1
transport z Çavuştepe: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Kars

warto zobaczyć: 2
transport z Kars: 2
dobre rady: 0

wybierz
[opinieCount] => 0

 Doğubeyazıt

warto zobaczyć: 2
transport z Doğubeyazıt: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Trabzon

warto zobaczyć: 5
transport z Trabzon: 1
dobre rady: 6

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
  •  Rosja
     kursy walut
     RUB
     PLN
     USD
     EUR
  •  Rosja
     wiza i ambasada
    Rosja
    ambasada w Polscetak
    wymagana wizatak
    wiza turystyczna do 30 dni - 35 euro, czas oczekiwania: 4 do 10 dni
    Najmniejsza
    prowizja w Polsce!
    77 PLN normalnie - 7 dni roboczych
    117 PLN ekspresowo - 3 dni robocze sprawdź szczegóły

Szata roślinna okolic Bajkału

czwartek, 29 gru 2005
  • źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
  • copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
  • dotyczy:  

Roślinność tajgi

"Lasy te niezmierną zajmują przestrzeń, bo od głębi Wschodniej Syberii ciągną się aż do kół polarnych. Drzewa w nich są: cedry (na których rosną szyszki z orzechami), sosny, świerki i brzozy". Rafał Błoński - zesłaniec syberyjski

W krajobrazie terenów nadbajkalskich dominują lasy. Zwarta głusza tajgi pokrywa doliny rzek, faliste wyżyny i masywy górskie. W skład wschodniosyberyjskiej tajgi (borealny las iglasty) wchodzą: sosna pospolita, świerk syberyjski, kilka gatunków modrzewi (głównie modrzew syberyjski i modrzew dahurski), jodła syberyjska i limba, nazywana tutaj cedrem. Nieliczne drzewa liściaste to przede wszystkim brzozy, osika i topole. Ich udział wzrasta ku południowi. Lasy nadbajkalskie to lasy stare - wiek większości z nich szacowany jest na 150 - 200 lat. Szczególnie sędziwe są lasy limbowe i niektóre lasy modrzewiowe (250 – 300 lat i więcej). Należy dodać, iż odkryto tu pojedyncze, niezwykle stare modrzewie w wieku 800 - 900 lat. Rekordowy wiek osiągnęło drzewo, u którego naliczono aż 1348 rocznych przyrostów.

Nadbajkalska tajga ma wielowarstwową strukturę i bogate runo. Wyróżnia się dwa podstawowe typy lasu tajgowego - tajgę jasną (świetlistą) i tajgę ciemną. Rozróżnienie to związane jest z ilością światła docierającego przez korony drzew do wnętrza lasu, a to z kolei zależy od gatunków budujących drzewostan. Przez ażurowy okap modrzewi i sosen, głównych gatunków tajgi jasnej, przenika znaczna ilość światła. Mroczne wnętrze tajgi ciemnej okrywa pułap gęstych koron świerków, jodeł i limb. Nad Bajkałem dominuje tajga jasna. Ze zbiorowiskiem tajgi ciemnej spotkamy się jedynie na stokach południowej części Gór Bajkalskich, w Górach Barguzińskich oraz na południowym krańcu Bajkału.

Podstawowym drzewem występującym w tajdze świetlistej jest modrzew dahurski tworzący luźne i dość niskie drzewostany (12 - 15 m). Pod nim w warstwie krzewów występują różne gatunki wierzby, brzoza oraz herbata kurylska. Zwartą pokrywę krzewinek tworzą borówka bagienna, brusznica, bagno, bażyna, mącznica alpejska i dębik. W miejscach suchych lub położonych na znacznych wysokościach tło runa stanowią różnobarwne porosty.

Dla terenów wilgotnych charakterystyczne są kobierce przesiąkniętych wodą mchów. Głównymi składnikami runa tajgi ciemnej są borówki, bagno i mchy. Bardziej na południe w warstwie krzewów pojawia się karagana syberyjska, porzeczka, jarząb syberyjski i czeremcha.

W pobliżu miast, większych osad, wzdłuż dróg i Kolei Transsyberyjskiej las w znacznej części został zdewastowany poprzez wielkoobszarowe wyręby i wypas bydła. To, co po nim pozostało, czyli marne zagajniki brzozy i osiki, nie stanowi prawdziwego obrazu syberyjskiej tajgi. Duży problem to także częste pożary. Przyczyną większości z nich są uderzenia pioruna w czasie tzw. suchych burz - z dużą ilością wyładowań atmosferycznych i krótkim, niezbyt obfitym deszczem. Podczas wędrówki trudno nie natrafić na obszary wypalonej tajgi. Mogą to być świeże pogorzeliska, gdzie zamiast gęstwiny pierwotnego lasu z wyjałowionej ziemi sterczą czarne kikuty pni. Czasem o dawnym, przyziemnym pożarze świadczy jedynie osmolona kora rzadkich zmizerniałych sosen i modrzewi. Największe nad Bajkałem pogorzelisko znajduje się na stokach Gór Nadmorskich.

***
Jedną z najbardziej charakterystycznych roślin wschodniosyberyjskiej tajgi, na którą trudno nie zwrócić uwagi, jest bergenia. Duże, mięsiste i błyszczące liście wyścielają miejscami dno lasów lub tworzą rozległe płaty na stromych stokach w piętrze wysokogórskim. Drobne różowe kwiaty bergenii umieszczone na wysokich pędach przekwitają już w lipcu. Jesienią intensywnie zielone liście stopniowo stają się żółte lub jaskrawoczerwone. Jest to roślina Syberii Wschodniej i Azji Środkowej, pospolita na północy Mongolii. Do dziś z brunatn ych zeszłorocznych liści bergenii sporządza się smaczny leczniczy napar, a rany u bydła leczy się okładem z jej kłączy.

***

Piętra roślinności

Na stokach nadbajkalskich gór wyróżnia się dwa podstawowe piętra roślinności: piętro lasów i piętro wysokogórskie. Piętro wysokogórskie, obejmujące obszary od górnej granicy lasu po najwyższe szczyty, dzieli się na strefę subalpejska i alpejską. W odniesieniu do rejonu Przybajkala częściej stosuje się inne określenie stref piętra wysokogórskiego: strefa podgolcowa i golce. W związku ze znacznym zróżnicowaniem klimatu oraz innych czynników na obszarze poszczególnych pasmach górskich, granice pięter roślinnych przebiegają na różnych wysokościach, odmienny jest też skład gatunkowy.

***

Limba syberyjska

Uważane za symbol Syberii drzewo limbowe jest najcenniejszym składnikiem nadbajkalskiej tajgi. Łatwo poznać je wśród innych drzew po charakterystycznej walcowatej koronie i masywnym pniu z brązowymi spękaniami. By dodatkowo upewnić się, że to ten gatunek, należy policzyć igły zebrane w pęczki na pędzie - powinno być pięć. Rosjanie nazywają limbę cedrem syberyjskim (sibirskij kiedr). Nazwę tę nadali jej kozacy, pierwsi odkrywcy ziem. Puszysta korona, balsamiczny zapach i majestatyczny wygląd drzewa przypominał im znany na Rusi święty cedr libański.

Szyszki limbowe znacznie różnią się kształtem od szyszek innych sosen. Początkowo mają one intensywnie fioletowe zabarwienie, dojrzewając stają się brązowe. Zawarte w nich nasiona są jadalne i nazywane orzeszkami cedrowymi. Mają one niezwykły, lekko żywiczny smak i duże wartości odżywcze. Ponad 60% ich zawartości to wysokiej jakości tłuszcz, a 17% białko. Zawierają też wiele witamin i mikroelementów. Zarówno orzeszki, jak i żywica limby mają właściwości lecznicze. Dojrzałe szyszki należy podprażyć na gorącej płycie, aby uleciały z nich związki żywiczne.

Nasionami limby żywi się wiele gatunków zamieszkujących tajgę ptaków i ssaków. Są to nie tylko myszy, wiewiórki czy burunduki, ale także drapieżniki np. soból oraz niedźwiedzie. Te ostatnie oczywiście nie wyłuskują nasion z szyszek, ale bezceremonialnie zjadają je w całości. Cykliczny rytm urodzajów nasion cedru wyznacza rytm życia niemal wszystkich mieszkańców tajgi. Niski urodzaj nasion w danym roku wpływa na obniżenie liczebności populacji wielu zwierząt, także sobola. Zimą znacznie częściej niż zwykle spotyka się w tajdze szatuna - wygłodniałego niedźwiedzia, który nie zgromadził odpowiedniej ilości tłuszczu i nie zapadł w sen zimowy. Obfity urodzaj nasion limby zdarza się nad Bajkałem co 8 - 10 lat.

Roślinność wysokogórska

W niższych partiach piętra wysokogórskiego rozciąga się strefa subalpejskich zarośli. Nie jest to jednorodna formacja roślinna. Dominują zarośla karłowatej limby (stłanika) i brzozowe. W miejscach bardziej wilgotnych, nad potokami, częste są zarośla wierzbowe lub olszowe. Charakterystycznym dla tych regionów zbiorowiskiem subalpejskim jest tundra rododendronowa nazywana kaszkarą. Są to zwarte płaty niskich zarośli różanecznika złocistego.

Zarośla limby karłowatej są formacją roślinną analogiczną do zarośli, które w piętrze subalpejskim naszych gór tworzy kosodrzewina. Limba karłowata jest gatunkiem blisko spokrewnionym z limbą syberyjską. Często uważana jest jedynie za jej podgatunek. Jej szyszki i nasiona są dużo mniejsze, ale smakiem i właściwościami nie ustępują cedrowym. Rosyjska nazwa krzewu: kiedrowyj stłanik pochodzi od słowa stłat’sia - czyli rozpościerać się, słać się - i dobrze obrazuje jego wygląd. Krzaczaste limby nie występują wyłącznie powyżej górnej granicy lasu - możemy spotkać się z nimi w różnych partiach stoków, od brzegu Bajkału po golce. Rosną pod okapem lasu oraz na kamienistych zboczach i osypiskach, gdzie tworzą trudne do przebycia płaty. Zarośla limby karłowatej mają wysokość od 0,5 do 4 m. Są one uważane za bardziej niedostępne od kosodrzewiny, pomimo iż gałązki i igły stłanika są znacznie cieńsze i delikatniejsze.

Wraz z wysokością zbiorowiska krzewów rozpadają się na coraz to mniejsze, rzadziej rozrzucone kępy. Najwyższe partie gór, w których panuje szczególnie surowy klimat, zajmują łąki alpejskie i tundra wysokogórska. Miejsca wilgotne: źródliska, brzegi potoków i jezior porastają obfite ziołorośla z orlikiem syberyjskim, pełnikiem i ciemiężycą zieloną. Łany kwitnących orlików o dużych, szafirowych kwiatach wraz z grupami złocistych pełników stanowią piękne uzupełnienie niezwykłego krajobrazu dzikich gór. Na stromych stokach występują borówczyska, płaty bergenii i zbiorowi zbiorowiska trawiaste. Nawet z pozoru nagie skały i osypiska pokryte są warstwą mchów i porostów.

Roślinność stepów

Aby zobaczyć nad Bajkałem naturalny reliktowy step, najlepiej wybrać się na wyspę Olchon. Inne miejsca, gdzie występuje ta rzadka tutaj formacja roślinna, to dolina Barguzina, wschodnie zbocza północnej części Gór Nadmorskich, Dolina Tunkińska oraz fragment wybrzeża u podnóża Gór Bajkalskich. Wykształcenie się na tych terenach naturalnych stepów związane jest ze specyfiką gleb oraz niedostateczną ilością opadów. Obszary te położone są w tak zwanym cieniu opadowym.

Zbiorowiska roślinne nadbajkalskich stepów tworzy różnorodna, nie spotykana na przyległych terenach roślinność, w której dominują sucholubne trawy. Szczegółowe badania zbiorowisk roślinnych wyspy Olchon wskazują na ich duże podobieństwo do analogicznych formacji roślinnych na terenie Mongolii. Uważa się, że stepy środkowobajkalskie były niegdyś częścią rozległego obszaru stepowego obejmującego dzisiejszą Mongolię. Ich rozdzielenie miało miejsce w okresie maksymalnego zlodowacenia plejstoceńskiego. Na olchońskie stepy najlepiej wybrać się w lipcu, gdyż w tym okresie zakwita większość stepowych roślin.

***

Różaneczniki

Różaneczniki, zwyczajowo nazywane rododendronami, znamy głównie z ogrodów i parków. Nad Bajkałem te różnobarwnie kwitnące krzewinki występują w środowisku naturalnym - zwykle w strefie wysokogórskiej, gdzie tworzą niskie zwarte zarośla. Liście i inne części różaneczników od dawna wykorzystywane były w medycynie naturalnej ludów Syberii i Dalekiego Wschodu. Ich lecznicze, wzmacniające właściwości znane są do dziś.

Różanecznik Adamsa (Rhododendron adamsii) to słynna sahandala lub "białe skrzydło". Występuje on w strefie wysokogórskiej wszystkich pasm otaczających Bajkał, ale wszędzie jest dość rzadki. Napar z suszonych liści sahandali o intensywnie poziomkowym zapachu ma właściwości stymulujące pracę serca.

Różanecznik złocisty (Rhododendron aureum) to dość pospolity gatunek strefy wysokogórskiej, często tworzący tu rozległe płaty na kamienistych osypiskach, skałach i pod okapem rzadkich lasów. Jest to płożąca się, wiecznie zielona krzewinka o skórzastych liściach i żółtych kwiatach. Podobnie jak sahandala stosowana w ziołolecznictwie - tkanki rośliny zawierają gorzkie substancje trujące.

Różanecznik dahurski (Rhododendron dahuricum) znacznie wyższy od poprzednich gatunków krzew o różowych kwiatach, często tworzący gęste zarośla. Występuje w podszycie modrzewiowej tajgi lub na kamienistych, górskich zboczach. W Buriacji nazywany jest bagulnikiem i uznawany za symbol tej krainy.

***

Rośliny lecznicze

Ziołolecznictwo jest na Syberii niezwykle popularne. Rdzenna ludność Przybajkala do dziś wykorzystuje różne gatunki dziko rosnących roślin w celach leczniczych i kulinarnych. W większych miastach, na targach lub w sklepach sprzedawane są suszone zioła. Przed wielodniową wędrówką przez tajgę warto nauczyć się rozpoznawać i zbierać niektóre rośliny, by po męczącym dniu móc zaparzyć z nich pokrzepiającą herbatę.

Rożeniec górski (Rhodiola rosea), tzw. "złoty korzeń" Jedno z najsławniejszych i najpopularniejszych ziół Syberii. "Złoty korzeń" od wieków wykorzystywany jest w medycynie ałtajskiej, a jego cenne właściwości stymulujące porównywane były z właściwościami żeń-szenia. Jest to gatunek arktyczno-alpejski. Rośnie w miejscach wilgotnych, najczęściej nad potokami i jeziorami w strefie wysokogórskiej. Z błotnistej ziemi należy wydobyć mięsiste kłącze rośliny, które może być wykorzystane do sporządzenia nalewki na spirytusie lub po wysuszeniu do przygotowania naparu. Pokrojone fragmenty korzenia można także wrzucić do herbaty i krótko podgotować. Mieszkańcy Syberii święcie wierzą w niezwykłą moc rośliny przywracającej siły nawet przykrańcowym wyczerpaniu.

Herbata kurylska (Dasiphora fruticosa), tzw. kurylski czaj. Pospolity nad Bajkałem niski krzew o licznych, intensywnie żółtych kwiatach. Gatunek ten rośnie na podmokłych łąkach i w widnych lasach. Po wysuszeniu drobne liście rośliny nabierają delikatnie poziomkowej woni, parzone z herbatą nadają jej niezwykły ziołowy aromat. Świeże pędy powinno się wrzucić do wrzątku i chwilę pogotować, jeszcze przed nasypaniem herbaty. Bardzo smaczny jest także sam napar z herbaty kurylskiej.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!






  • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 13184 od 29.12.2005

Komentarze

Liczba komentarzy: 26
cialis dosage

Propecia Generique En France

gabapentin for sleep

Is Amoxicillin A Pennicillin

gabapentin neurontin

1103 Lasix 100

MaydayRot

Ooiwtq Kamagra Singapore how to buy prednisone for dogs Pvzrxo Symptoms Abdominal pain Decreased appetite Decreased sexual interest in men Failure to release milk in women Fatigue Headache Infertility in women Lack of sex drive in women Loss of armpit or pubic hair Loss of body or facial hair in men Low blood pressure Sensitivity to cold Short height less than feet if onset is during a growth period Slowed growth and sexual development in children Stopping of menstrual periods in women Vision problems Weakness Weight loss Note Symptoms may develop slowly and may vary greatly depending upon The number of hormones that are missing and the organs they affect The severity of the disorder Other symptoms that may occur with this disease Face swelling Hair loss Hoarseness or changing voice Joint stiffness Weight gain unintentional Exams and Tests To diagnose hypopituitarism there must be low hormone levels due to a problem with the pituitary gland.

Wheerebox

Augmentin Price Per Pill generic cialis no prescription

Ruivicy

Cialis Original Livraison Rapide stromectol merck Kamagra Quick Coupon

snipsicet

At the foot of the hillock was a ditch buy cialis pro

lonfits

The cost of the Internet will always be lower than in stores, and when combined with the free shipping, it will be the best choice priligy tablets

Agrigma

Carson CC, Rajfer J, Eardley I, Carrier S, Dennhe JS, Walker DJ, Shen W, Cordell WH buy cialis online india Monitor Closely 1 tadalafil increases effects of hydralazine by pharmacodynamic synergism

grieply

buy cialis online no prescription Gallo L, et al

plamild

Sci Transl Med. clomiphene citrate 50 mg men My lining is a wonderful 10.

Advella

tamoxifen mechanism of action

Allerbwer

Aromatase inhibitors inhibit actions of an enzyme known as aromatase, which converts androgens into estrogens lasix loop diuretic Cuddapah VA, Robel S, Watkins S, Sontheimer H

obsemomuT

stromectol bulgaria 00 per ampule there

soonsotly

Gudmundsson None buy nolvadex

Fruinna

Juan fRDujfwQFZKhGp 6 27 2022 clomid pills

Tedospere

6 of cases in the TAM, AIs and NT groups, respectively; polyps in 30 stromectol canada buy Clark S, Pollard K, Rainville J, Vasudevan N

odolley

dosage for tamoxifen 8th cycle they put my wife on Prednisone for 3 cycles to suppress adrenal hormones while continuing on a high dose of menipure

fescuenna

Initial experiments using 30 min application of DIDS indicated a decrement of the fiber volley that began late in this period where to buy stromectol uk E CDK activity left and cell cycle phase lengths defined by PCNA localization right during 72 h live imaging at the indicated times after continuous cyclin E overproduction

spoolobby

is cialis generic In the mixture of amiloride with PVP, the main thermal processes of both components were not affected

CmmPXkJj

Course in pregnancy finasteride receding hairline

achieta

I agree with moon that if you are serious you would consult with a RE priligy tablets online

LWnKqrr

Minor 1 fludrocortisone increases effects of vasopressin by pharmacodynamic synergism cialis for daily use zofran online buy zocor 20mg generic valacyclovir 500mg over the counter

Tarpesy

However, despite the possibility that all patients were not able to complete the prescribed course of treatment, local control, distant disease free survival, and cancer specific survival remained excellent in this population with generally favorable disease characteristics buy cialis online prescription

Antoniojossy

https://ciprofloxacin.life/# buy cipro

Obigvh

alphabetical list of allergy medications best prescription allergy pills best allergy medication for itching

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *



Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone