Mongolia - Jurtowy savoir-vivre - czyli jak zachować się w gościnie
- źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
- copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
Przy wejściu - nie wolno nadepnąć na próg, który stanowi symboliczną granicę między domostwem i światem obcym. W czasach imperium mongolskiego za takie przewinienie w jurcie chana można było stracić życie. Dziś także często uważa się taki czyn za zły omen.
Sposób poruszania się po jurcie – zgodny z ruchem wskazówek zegara. Idąc od drzwi, ruszyć należy w stronę lewą (zachodnią), a dopiero potem, zmierzając powtórnie do wyjścia, przejść przez część kobiecą (wschodnią). Nakaz ten nie jest już tak restrykcyjnie przestrzegany
Poczęstunek – nie wolno odmawiać zwyczajowego poczęstunku, należy choćby tylko spróbować. Warto też pamiętać o zasadach częstowania wódką – podawanie miski prawą ręką podpieraną w łokciu przez rękę lewą. Podobnie jak miseczka z archi, tak i miski z przygotowanym poczęstunkiem są wspólne dla wszystkich obecnych.
Rozmowa – mile widziane są próby podjęcia rozmowy z gospodarzami, choćby przy pomocy minimalnego zakresu słów. Równocześnie powinno unikać się zbyt długich rozmów we własnym języku, niezrozumiałym dla gospodarzy.
Ogień – ogień uznawany jest za święty, nie należy doń wrzucać odpadków, wkładać ostrych przedmiotów itp. Nie powinno się też wyciągać w jego stronę nóg.
Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!