Mongolia - Rzemiosło artystyczne
- źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
- copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
Wrodzone poczucie piękna u Mongołów sprawiało, że ozdabiali wszystkie przedmioty codziennego użytku. Najstarszą tradycją rzemieślniczą było kowalstwo. Tradycje wytwarzania wyrobów z metalu sięgają czasów Hunów. Kowalstwo pojawia się w legendach mongolskich. Jedna z nich opowiada jak przodkowie Mongołów roztopili zbocze góry, na którym wytapiano żelazo za pomocą miechów kowalskich i wielkich ognisk, a następnie ukryli się przed wrogami w zamkniętej w ten sposób dolinie górskiej. Z tej doliny wydostali się później ich potomkowie - dzisiejszy lud mongolski. Zawód kowala był bardzo ceniony w państwie mongolskim - byli oni niezbędni na dworze chanów, gdzie uprawiali głównie rzemiosło wojenne. Nazywano ich darchanami, a imię to stało się z czasem tytułem nadawanym zasłużonym ludziom niskiego pochodzenia, który zwalniał ich z wszelkich powinności na rzecz władców.
W opowieściach średniowiecznych podróżników znajdziemy informacje na temat przyozdabiania jurt, siodeł, uprzęży oraz niezwykłych wyrobów rzemiosła artystycznego znajdujących się w jurtach rodzin mongolskich. Przybysze byli zafascynowali, widząc mongolskich pasterzy w bogato zdobionych ubraniach i cennej biżuterii. Praktycznie wszystkie wyroby użytkowe nosiły znamiona dzieł sztuki dekoracyjnej. Kobieca biżuteria: kolczyki, bransolety, pierścionki, zapinki do włosów, ozdoby na głowę, wisiorki itp., były w rzeczywistości unikalnymi wyrobami rzemiosła artystycznego. Bogato zdobiono i dekorowano także inne przedmioty codziennego użytku, takie jak: noże, naczynia, meble, strzemiona, siodła i różne atrybuty konne. Finezyjnie przyozdabiano też części ubioru i buty, szczególnie buty gutal z zakrzywionym do góry czubkiem. Większość przedmiotów użytkowych wykonywało na własne potrzeby każde niemal gospodarstwo domowe.
Do dzisiaj Mongołowie używają narzędzi i biżuterii odziedziczonej po przodkach. Nierzadko spotkamy na stepie starsze Mongołki przy codziennych zajęciach domowych ubrane w piękną i finezyjną biżuterię. Charakterystyczne są też srebrne, bogato zdobione czarki do archi, w których podaje się gościom wódkę. Inne naczynia używane przez Mongołów, np. metalowe czy porcelanowe czajniki, są już dzisiaj sprowadzane z Chin. Nadal jeszcze przyozdabia się i dekoracyjnie wykańcza mongolskie drewniane siodła, tabakierki, czapki ze szpiczastymi srebrnymi końcówkami, a także noże i inne przedmioty użytkowe. Wśród tradycyjnych rzemiosł mongolskich trzeba wymienić także rzeźbienie w kościach, wyroby ze skóry, wyszywanie i jedwabne aplikacje.
Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!