lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ułan Bator  
Jurty na stepieOkolice wąwozu Yolyn Am, Mongoliafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Zapraszamy na wyjazd do Chin!
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Christchurch attacks: Al-Noor mosque reopens to worshippers

Christchurch mosque shootings: The lives lost and the world they revealed

Smuggled orangutan seized at Bali airport

Italy joins China's New Silk Road project

China chemical blast: Survivor found but toll rises again

Trump North Korea sanctions tweet sparks confusion

Garuda looks to scrap Boeing 737 Max 8 order after crashes

Afghanistan conflict: Two US soldiers killed on operation

Night parrot finding in Australia not backed up by evidence

Giant sunfish washes up on beach in South Australia

Trump vows to 'crush' remaining Islamic State group militants

Rafi Eitan: Mossad spy who captured Adolf Eichmann dies

Yemen's ancient city where people escape civil war

Pompeo says God may have sent Trump to save Israel from Iran

Golan Heights: Syria condemns Donald Trump's remarks

Iraq ferry sinking: 'Nearly 100 dead' in Tigris river

Russia's IS families: 'Why are the children being punished?'

Nowruz: How 300m people celebrate Persian New Year

Witnessing the Islamic State exodus

Why are Algerians still protesting after Bouteflika announcement?

Miasta Azji

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 20

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 4
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Mongolia
   kursy walut
   MNT
   PLN
   USD
   EUR
 •  Mongolia
   wiza i ambasada
  Mongolia
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizanie
  Do 30 dni pobytu bez konieczności ubiegania się o wizę
  Najmniejsza
  prowizja w Polsce!
  77 PLN ekonomicznie - 7-10 dni roboczych
  117 PLN ekspresowo - 3-5 dni robocze sprawdź szczegóły

Historia Mongolii - Wiek XX

wtorek, 12 paź 2004
 • źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
 • copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
 • dotyczy:  

Na początku wieku XX, po latach silnej penetracji chińskiej, Mongołowie zaczęli dążyć do usamodzielnienia się. Dość paradoksalnie wykorzystano do tego samo Państwo Środka, a konkretnie wybuch rewolucji w Chinach. Jeszcze w 1911 r. (1 grudnia) została proklamowana niepodległość Mongolii Zewnętrznej, zaś przywódcą państwa został mianowany zwierzchnik kościoła lamaickiego (bodgo-gegen). Bogdo Javzundamba otrzymał także tytuł chana. Tym samym dokonała się restytucja monarchii. Oczywiście taki stan rzeczy został natychmiast zakwestionowany przez Chiny, jednak wobec zainteresowania tą kwestią ze strony Rosji zdecydowano się na forsowanie swoich racji na drodze dyplomatycznej. Na mocy chińsko- rosyjskiego-mongolskiego porozumienia podpisanego w Kiachcie w 1915 r. uznano autonomię Mongolii, a ta z kolei pogodziła się ze zwierzchnością Chin. W rzeczywi stości takie rozwiązanie oznaczało koniec ośmioletniej zaledwie niepodległości państwa, przypieczętowane w 1919 r. powrotem wojsk chińskich. Lata kończące I wojnę światową oraz okres przypadający na wojnę domową w Rosji Radzieckiej oznaczały zatem ponowną obecność wojsk chińskich, a później także i jednostek barona Romana N. Ungerna von Sternberga, które szukały schronienia przed napierającą Armią Czerwoną. T

Tymczasem w miarę upływu czasu coraz większą popularność zdobywał w Mongolii ruch komunistyczny. Jego liderami byli Suche Bator i Chorlogijn Czojbalsan. W marcu 1921 r. powstała Mongolska Partia Ludowo- Rewolucyjna (MPL-R). Wykorzystując silne poparcie ze strony Rosji Radzieckiej, dochodziło do walk o przejęcie władzy, która była wówczas sprawowana przez bogdogegena popieranego przez R. N. Ungerna. Zmagania te zakończyły się sukcesem komunistów - w lipcu 1921 r. zdobyto ówczesną stolicę kraju, Urgę, przemianowaną później na Ułan Bator (co znaczy "czerwony bohater"). Z wydarzeniem tym wiąże się obchodzone do dziś w dniu 11 lipca święto państwowe. W listopadzie 1924 r. proklamowano powstanie Mongolskiej Republiki Ludowej, rezygnując tym samym z tradycyjnego ustroju monarchicznego. Mongolia stała się drugim na świecie państwem komunistycznym. W listopadzie tego samego roku uchwalono pierwszą w dotychczasowej historii kraju konstytucję (do dziś 26 listopada jest świętem narodowym). Naturalną koleją rzeczy nawiązano bliskie stosunki z ZSRR (uznanie mongolskich władz komunistycznych nastąpiło jeszcze w listopadzie 1921 r.) oraz nieco później z innymi państwami komunistycznymi. Wyrazem silnej zależności od ZSRR może być choćby fakt zaadoptowania do mongolskich warunków cyrylicy w 1946 r. W zasadzie komunizm mongolski był wierną kopią swojego sowieckiego odpowiednika: w latach 30. zlikwidowano kościół lamaicki, czemu towarzyszyło bezwzględne prześladowanie duchowieństwa i wiernych, niszczenie i zamykanie świątyń. Przeprowadzono wtedy także kolejne czystki wśród opozycji partyjnej. Mongolia ponownie stała się areną walk zbrojnych już w 1939 r. Wówczas to armia dowodzona przez Czojbalsana (przy wydatnym wsparciu jednostek gen. Georgija Żukowa) powstrzymała atak wojsk japońskich, tym samym kraj ten pozostał na uboczu wydarzeń związanych z II wojną światową (dopiero u schyłku wojny nastąpiło wypowiedzenie wojny Japonii).

Lata powojenne wiążą się głównie z jednym nazwiskiem: Jumdżagijn Cedenbal. Był on jednym z najbliższych współpracowników Czojbalsana, a po jego śmierci w styczniu 1952 r. został szefem partii (sprawował także funkcję premiera). Co więcej, wykorzystując krytyczną wobec swojego poprzednika politykę Nikity Chruszczowa w ZSRR, J. Cedenbal potępił niedawne rządy Czojbalsana, a także doprowadził do usunięcia z komitetu partii swoich przeciwników politycznych. Pomimo kolejnych zmian w kierownictwie partii komunistycznej w samym Związku Radzieckim, Cedenbal sprawował pełnię władzy aż do 1984 r. Wówczas to zastąpił go Dżambyn Batmunch, który z kolei odszedł ze stanowiska w 1990 r. - załamanie się bloku państw komunistycznych w Europie oraz zmiany w ZSRR siłą rzeczy wymusiły bowiem i na Mongolii konieczność dostosowania się do nowych okoliczności.

Pomimo stosunkowo nielicznej i słabo rozwiniętej opozycji (głównie Mongolska Unia Demokratyczna), udało się dokonać w 1990 r. przełomowych (a co ważne przeprowadzonych pokojowo) zmian politycznych. W połowie marca doszło do przetasowań w łonie rządzącej partii komunistycznej (sekretarzem generalnym został mianowany Gombojawyn Ochirbat). Niebawem także nastąpiło przeorientowanie w samym parlamencie - dokonano nowelizacji dotychczasowej konstytucji (nowa zaś została uchwalona 12 lutego 1992 r.). W 1992 r. Mongolię opuściły także ostatnie jednostki wojsk rosyjskich.

Cechą charakterystyczną komunizmu mongolskiego było po pierwsze: doktrynalne realizowanie zasad marksistowskich (przejście bezpośrednio od feudalizmu do socjalizmu z pominięciem fazy kapitalizmu - a więc skopiowano w tej kwestii rozwiązania radzieckie) oraz po drugie: silne akcentowanie powiązania ideologii komunistycznej z walką na rzecz niepodległości państwa (to z kolei było wzorem dla szeregu innych państw świata np. Wietnamskiej Republiki Demokratycznej). Ścisłe powiązania ze Związkiem Radzieckim nie były czynnikiem, który zyskiwał uznanie w oczach państw kapitalistycznych - kraje zachodnioeuropejskie uznały Mongolię na początku lat 60., zaś stosunki dyplomatyczne Stany Zjednoczone nawiązały z nią dopiero w 1987 r.

Prawdopodobnie niewiele osób umieściłoby Mongołów wśród najbardziej rewolucyjnych narodów XX w. Dzieje się tak głównie dlatego, iż ich ojczyzna nie odegrała w tym stuleciu decydującej roli na arenie międzynarodowe, Mongolia nie posiada bowiem większej ilości strategicznie istotnych złóż (jak Kuwejt), imponującego potencjału ludzkiego (jak Indie i Chiny), gospodarczego (jak "azjatyckie tygrysy"). Nie była ona także przedmiotem sporu pomiędzy mocarstwami "zimnowojennymi" (jak Wietnam czy Korea). Nie zmienia to faktu, iż warto pamiętać o mongolskich rewolucjach mających miejsce w tym stuleciu: z 1911 r. (przeciw dominacji chińskiej), z 1921 r. (znów problem Chin i rodzący się ruch komunistyczny) i ostatniej z 1990 r. Stosunek samych Mongołów do komunistycznej przeszłości jest daleko bardziej przychylny niż społeczeństw wielu innych państw postkomunistycznych - wizualizacją tego stanu rzeczy jest choćby umieszczenie w 1993 r. na banknocie o nominale 100 tugrików podobizny Suche Batora. Podobizny wodza rewolucji mongolskiej widnieją też na gmachach muzeów, na betonowych pomnikach i na metalowych tablicach ustawionych niegdyś w wielu mongolskich miastach.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 5089 od 12.10.2004

Komentarze

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2019 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy