lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ułan Bator  
Jurty na stepieOkolice wąwozu Yolyn Am, Mongoliafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Can AI help solve Japan’s labour shortages?

In pictures: India votes in world's biggest election

An attack on women that has devastated Australia

Top three stripped of medals in Beijing half marathon

Why a deluge of Chinese-made drugs is hard to curb

Can TikTok's owner afford to lose its killer app?

Chinese cities sinking under their own weight

Stabbed Australian bishop forgives alleged attacker

The West says China makes too much. Its workers disagree

Biden calls for tripling tariffs on Chinese metals

An audible sigh of relief in the Middle East

What we know about Israel's missile attack on Iran

Bowen: Crisis shows how badly Iran and Israel understand each other

Attack sends message to Iran but Israelis divided over response

US again warns Israel against Rafah offensive

Flurry of attacks heightens Israel-Hezbollah fears

Iran morality police arrest dead protester's sister, family says

US and UK extend sanctions against Iran

Dubai airport delays persist after UAE storm

'I’m in pieces' - Israeli hostage's agony over husband held by Hamas

Miasta Azji

 Doğubeyazıt

warto zobaczyć: 2
transport z Doğubeyazıt: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Ani

warto zobaczyć: 1
transport z Ani: 0
dobre rady: 3

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hoşap

warto zobaczyć: 1
transport z Hoşap: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Şanlıurfa

warto zobaczyć: 7
transport z Şanlıurfa: 1
dobre rady: 7

wybierz
[opinieCount] => 0

 Trabzon

warto zobaczyć: 5
transport z Trabzon: 1
dobre rady: 6

wybierz
[opinieCount] => 0

 Van

warto zobaczyć: 1
transport z Van: 6
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Kars

warto zobaczyć: 2
transport z Kars: 2
dobre rady: 0

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Çavuştepe

warto zobaczyć: 1
transport z Çavuştepe: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
  •  Mongolia
     kursy walut
     MNT
     PLN
     USD
     EUR
  •  Mongolia
     wiza i ambasada
    Mongolia
    ambasada w Polscetak
    wymagana wizanie
    Do 30 dni pobytu bez konieczności ubiegania się o wizę
    Najmniejsza
    prowizja w Polsce!
    77 PLN ekonomicznie - 7-10 dni roboczych
    117 PLN ekspresowo - 3-5 dni robocze sprawdź szczegóły

Charakterystyka przyrodnicza - szata roślinna Mongolii

piątek, 15 paź 2004
  • źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
  • copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
  • dotyczy:  
Jurty w okolicach Wąwozu Yolyn Am, Mongolia fot. Krzysztof Stępień, © transazja

Botanicy mówią o pustynno-stepowym charakterze flory Mongolii. Składają się na nią "uchodźcy" spośród rozmaitych roślin spotykanych zwykle na terenach górskich, które przystosowały się do szczególnych kserotermicznych warunków typowych dla Azji Centralnej. Na ogólną liczbę roślin naczyniowych występujących w Mongolii składa się 2710 gatunków należących do 122 rodzin, ok. 930 gatunków porostów (39 rodzin) i około 417 gatunków mchów (38 rodzin). W rejestrze gatunków zagrożonych wyginięciem znajdziemy ponad 130 gatunków roślin. Około 845 gatunków uznano za rośliny lecznicze, a 120 stanowi gatunki jadalne, stosowane w mongolskiej kuchni, jak np. czosnek ałtajski (Alium anisopodium).

Tajga górska zajmuje 8% powierzchni kraju i porasta głównie północne jego obszary. W skład drzewostanu świetlistego lasu w Mongolii wchodzi głównie modrzew syberyjski Larix sibirica (70%) tworzący stosunkowo niskie drzewostany (12 - 15 m), które urozmaicają pojedyncze okazy świerka (Picea obovata), jodły (Abies sibirica) i limby (Pinus sibirica). Czyste drzewostany limbowe występują rzadko - zazwyczaj w wysokich partiach gór. W miejscach suchych występuje też sosna pospolita. Drzewa liściaste zajmują drugorzędne miejsce w lasach mongolskich. Brzozy i osiki razem z modrzewiem tworzą z reguły lasy mieszane. Świetlistą tajgę modrzewiową charakteryzuje dość bogate poszycie, na które składają się krzewy, krzewinki oraz liczne rośliny zielne. Wśród śródleśnych polan, łąk turzycowo-trawiastych i torfowisk odnajdziemy różnokolorowe gatunki kwiatów kwitnących od maja do połowy sierpnia. Do najpiękniejszych kwiatów strefy tajgi syberyjskiej z pewnością można zaliczyć gatunki z rodzin jaskrowatych - tojad (Aconitum kusnezofii, A. anthoroideum, A. barbatum), pełnik (Trollius saianense, T. asiaticus), ostróżka (Delphinium elatum), orlik (Aquilegia sibirica), miłek (Adonis sibirica) - makowatych, liliowatych i kosaćcowatych. Tajga kryje też liczne rośliny lecznicze, użytkowe i jadalne. Tutejsza ludność stosuje je jako lekarstwa na wszelkie dolegliwości, naturalne barwniki, ziołowe herbaty, przyprawy i dodatki do ubogiej kuchni mongolskiej.

Strefa wysokogórska zajmująca 4% powierzchni Mongolii obejmuje najwyższe piętra gór. Roślinność niejednokrotnie przybiera tu charakter stepu wysokogórskiego z suchymi łąkami kobrezjowymi. Często zdarza się też, że łąki graniczą bezpośrednio z górską tundrą, zwłaszcza na południowych, pozbawionych lasu stokach. W piętrze wysokogórskim spotkamy turzyce (Carex rupestris), kobrezje (Kobresia bellardii, K. sibirica), skalnice (Saxifraga oppositifolia), goryczki (Gentiana algida), różaneczniki o skórzastych liściach i dużych złocistych kwiatach. Rośnie tu też pięciornik śnieżny, zwany herbatą kurylską (Potentilla nivea), jałowiec (Juniperus nana vel Sibirica), dębik (Dryas oxyodonta). Pojawiają się również brzozy i wierzby. Powyżej tego piętra występuje górska tundra z gatunkami arktyczno-wysokogórskimi.

Górna granica lasu w górach Mongolii leży na wysokości ok. 2000 - 2500 m n.p.m. W strefie wysokogórskiej występuje karagana (Caragana jubata), krzew o wysokości ok. 1 m, tworzący zarośla podobne do naszej kosodrzewiny. W Chenteju spotyka się sosnę karłowatą tworzącą górną granicę lasu oraz tzw. "jerniki" - gęste, trudne do przebycia zarośla krzaczastej brzozy, która chętnie krzewi się na wilgotnych bagiennych stokach górskich. W Ałtaju Mongolskim w rzadkich lasach strefy wysokogórskiej dominuje modrzew syberyjski z domieszką limby, świerka i jodły. W poszyciu występuje czarna porzeczka, pięciornik śnieżny oraz różne gatunki wiciokrzewu. Łąki typowe dla strefy wysokogórskiej zaczynają się na wysokości 2800 - 3000 m n.p.m. i często graniczą bezpośrednio z pasem górskiego stepu. W piętrze "alpejskim" najbardziej rozwinięte są łąki kobrezjowe i turzycowe. Z traw występuje tu gatunek Ptilagrostis mongolica, konietlica i turówka wonna. Z innych gatunków roślin spotkamy pierwiosnka, szarotkę, rutewkę alpejską, maka. Im wyżej tym rzadsza roślinność. Najwyższe wzniesienia Ałtaju tworzą kamieniste złomiska z pojedynczymi roślinkami i porostami, a szczyty pokryte są lodowcami.

Strefę leżącą pomiędzy tajgą a stepem nazywa się lasostepem. W tej krainie geograficzno-przyrodniczej pokrywającej 26% obszaru Mongolii lasy porastają głównie stoki o ekspozycji północnej i północnozachodniej, zaś stoki południowe pozostają bezleśne, pokryte stepem łąkowym. Strefa lasostepu występuje głównie w dorzeczach Orchonu i Selenge, na obszarach z grzbietami górskimi o układzie równoleżnikowym (Changaj, Ałtaj) oddzielonymi od siebie dolinami rzek. Układ roślinności cechuje się swoistą przemiennością i różnorodnością gatunków, wśród których są te spotykane zarówno w tajdze, jak i na stepie łąkowym: ostnice (Stipa sibirica), turzyce (Carex rupestris), szarotki (Leontopodium ochroleucum), miłki (Adonis mongolica), astry (Aster alpinus), goździki (Diantus versicolor), dzwonki itp. Jest to też obszar bardzo malowniczy, o urozmaiconym górzystym krajobrazie, bogaty w strumienie, głębokie doliny rzeczne i wodospady.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!






  • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 18267 od 15.10.2004

Komentarze

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone