lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Katmandu  
SadhuKathmandu, Nepalfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Sri Lanka power cuts - wrong oil blamed

Lakhimpur: Unanswered questions in India sisters' hanging

Typhoon Noru: Five rescuers dead as typhoon hits Philippines

Shinzo Abe: Why a state funeral for slain ex-PM is controversial

Kerala lottery: India jackpot winner fed up with requests for help

Covid: The Chinese artist filming PCR tests inside his mouth

North Korea fires suspected ballistic missile into sea

Abe funeral: Japan asks why state event is costing more than the Queen's

South Korean President Yoon Suk-yeol denies US insult caught on hot mic

China Tangshan attack: Man who attacked female diners jailed for 24 years

Influential Sunni Muslim cleric Yusuf al-Qaradawi dies aged 96

Iran protests: Raisi to 'deal decisively' with widespread unrest

Iran protests: US to ease internet curbs for Iranians

People smuggler: I get clients to sign a waiver

Iran unrest: What's going on with Iran and the internet?

Palestinian anger at possible UK Jerusalem embassy move

Iran grapples with most serious challenge in years

Ukraine war: Crown prince crucial in Ukraine prisoner deal, Saudis say

Dozens of migrants killed as boat sinks off Syrian coast

Iran: CNN cancels interview with Iranian president over headscarf demand

Miasta Azji

 Kaifeng

warto zobaczyć: 6
transport z Kaifeng: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Lanzhou

warto zobaczyć: 4
transport z Lanzhou: 3
dobre rady: 8

wybierz
[opinieCount] => 0

 Qufu

warto zobaczyć: 7
transport z Qufu: 1
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

 Luoyang

warto zobaczyć: 4
transport z Luoyang: 5
dobre rady: 13

wybierz
[opinieCount] => 0

 Labrang

warto zobaczyć: 5
transport z Labrang: 2
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

 Shaolinsi

warto zobaczyć: 5
transport z Shaolinsi: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Nepal
   kursy walut
   NPR
   PLN
   USD
   EUR
 •  Nepal
   wiza i ambasada
  Nepal
  ambasada w Polscenie
  wymagana wizatak
  Wizę można dostać na lotnisku w Kathmandu oraz w niektórych punktach granicznych. 15 - dniowa: 25 USD, 30 - dniowa: 40 USD

Charakterystyka etniczna - Szerpowie (Sherpa), Nepal

piątek, 3 gru 2004
 • dotyczy:  

Są to przedstawiciele grupy tybeto-burmańskiej. Wywodzą się z obszarów dzisiejszego Tybetu. Prawdopodobnie przywędrowali w XIIIw. na obszary dzisiejszego północnego Nepalu z północno – wschodniego Tybetu uciekając przed podbojami Imperium Mongolskiego. Szacuje się, że wielokrotnie próbowali osiąść gdzieś na stałe, jednak dopiero przejście himalajskiej przełęczy Nangpa La i przywędrowanie do dzisiejszego Khumbu pozwoliło zakończyć wędrówkę. Kolejne fale migracji z Tybetu na obszar Khumbu miały miejsce pod koniec XIXw. oraz w latach 60-tych XXw. po chińskiej inwazji na Tybet. Pierwsze formy osadnictwa Szerpów na bardziej na południe wysuniętych obszarach Nepalu (region Junbesi i Kenja) datowane są na połowę XVIw. Obecnie ta grupa etniczna zamieszkuje niemal wyłącznie Dystrykt Solu Khumbu, szczególnie w jego środkowej i północnej części oraz sąsiadujące z nim pasmo górskie Rolwaling Himal.

Uważa się, że przez wieki Szerpowie byli nomadami zajmującymi się hodowlą i wypasem zwierząt. Fakt ten zmieniło poznanie przez nich w połowie XIXw. uprawy ziemniaka. W chwili obecnej roślina ta zajmuje około 75% powierzchni zasiewów i stanowi podstawę wyżywienia ludności. Pomimo prymitywnych narzędzi rolniczych metody prowadzenia działalności rolniczej bywają często bardzo pomysłowe i wyrafinowane. Pojedyncze poletka są rozrzucone po zboczach i nie są ze sobą łączone. Ma to minimalizować ryzyko przenoszenia się chorób atakujących rośliny. Choć gleba nie jest z natury głęboka i urodzajna a do tego narażona bardzo na erozję to budowanie tarasów oraz powszechne wykorzystanie kompostu i nawozu zwierzęcego spełnia swoje zadanie poprawiając jej żyzność. Jeszcze do połowy lat 50–tych XXw. orkę wykonywali mężczyźni bez udziału zwierząt. Obecnie zaprzęga się najczęściej bydło. Nie ma jasno sprecyzowanego podziału na prace wykonywane przez mężczyzn i kobiety. Często jednak gdy mężczyźni w celach zarobkowych wyjeżdżają do innych regionów, zajmują się handlem, trudnią się transportem lub przewodnictwem górskim, obowiązek zajmowania się domem lub wręcz całym gospodarstwem spada na kobiety. Szerpowie żyjący na niższych wysokościach, w regionie Solu, gdzie klimat jest znacznie łagodniejszy niż na dużych wysokościach mają możliwość uprawy znacznie większej liczby gatunków roślin. W okolicach Jubesi duża część z szerokiego wachlarza potraw serwowanych turystom pochodzi z lokalnych pól.

Dieta Szerpów jest dość zdrowa choć opiera się głównie na ziemniakach, produktach zbożowych i kilku rodzajach warzyw. Samice Jaków (Naki) oraz Dzums – krzyżówki krowy z jakiem – dostarczają mleka. Jest ono spożywane w posiłkach dostarczając białka zwierzęcego. Niegdyś jego nadmiar przetwarzany był na masło które później było przewożone do Tybetu. Obecnie jest przerabiane na sery w lokalnych zakładach. Znacznie mniejszy udział w diecie mają produkty mięsne. Spożywane są one raczej okazjonalnie przy okazji świąt lub ważniejszych wydarzeń. Drób, kozy i jaki są znacznie cenniejsze jako producenci jaj i mleka. W przeszłości duży problem stanowił brak jodu w pożywieniu. Przyczyną tego faktu było wykorzystywanie na dużą skalę niezawierającej jodu soli importowanej z Tybetu, będącej często podstawą handlu. Jednak po zamknięciu granicy na przełęczy Nangpa La mieszkańcy zaczęli używać importowanej z Indii soli morskiej zawierającej jod.

Najbardziej pracowitym okresem w roku jest październik i listopad. Trwają wtedy wykopki ziemniaków, koszone są trawy będące pożywieniem bydła w zimie, trwają żniwa zbóż (głównie jęczmienia i gryki), bydło zaczyna być spędzane do wiosek. Rozpoczyna się również największy sezon turystyczny. Okres od listopada do marca to czas zimy. Spędzany jest na doglądaniu zwierząt, tkactwie, zbieraniu drewna opałowego. Jest to również okres wzmożonego handlu, podróżowania i przygotowań do Tybetańskiego Nowego Roku – Święta Losar (zwykle wypadającego w lutym). Od kwietnia do maja sadzone są ziemniaki, obsiewana jest gryka i jęczmień. W maju i czerwcu czas przebiega głównie pod znakiem strzyżenia jaków oraz cielenia się bydła by na początku lipca wyprowadzić je na całe lato w wyższe partie hal. W miesiącach letnich prace skupiają się na pracy w polu i doglądaniu wzrostu roślin. Wtedy też produkuje się masło, sery i twarogi.

Domy Szerpów - w przeciwieństwie do domów Tybetańczyków które pokrywane są płaskim dachem i otaczane podwórzem – pozbawione są podwórza a ich dachy dostosowane są do występujących tu sezonowo deszczów monsunowych. Jedynie Gompy (klasztory buddyjskie) budowane są w stylu budynków tybetańskich. Wielkość budynku jest wyznacznikiem zamożności mieszkańców. W „ubogim” paśmie Rolwaling Himal dominują niewielkie, jednopiętrowe zabudowania, podczas gdy w bogatym Namche Bazar zdarzają się kilkukondygnacyjne „drapacze chmur”. Jednakże większość szerpańskich domów składa się z dwóch kondygnacji. Parter jest przeznaczony do składowania ziarna, paszy dla zwierząt, drewna opałowego i narzędzi. Często w tym samym budynku trzymane są zwierzęta. Wyższy poziom przeznaczony jest dla domowników. Dachy budynków pokryte są najczęściej drewnem lub łupkami, chociaż łupki teraz są zastępowane przez arkusze blachy fałdowanej. Ściany są zwykle kamienne z ogromnymi drewnianymi belkami biegnącymi między nimi, by podeprzeć podłogę. Układ wnętrza jest dyktowany przez tradycję. Zachodnia ściana przeznaczana jest na ołtarzyk z obrazami Buddy, świecami albo olejowymi lampami oraz fotografiami Dalai Lamy oraz króla i królowej Nepalu. Na południowej (lub innej słonecznej ścianie), pod oknami stawiana jest długa ława, często bogato ozdabiana i pokryta tybetańskimi pledami. W południowo-wschodnim kącie znajduje się „część sypialna” w której to nocuje cała rodzina. Jeśli w domu nocują goście, sypiają oni na wspomnianych wcześniej ławach wyłożonych dodatkowo kocami lub dywanami. Bezsłoneczna północna ściana jest pozbawiona okna. Znajdują się tam szafki lub częściej półki z przedmiotami codziennego użytku lub rzeczami osobistymi.

Szerpowie są wyznawcami buddyzmu. Niemal wszyscy są zwolennikami jego tybetańskiej odmiany– sekty Nyingmapa („czerwony kapelusz”) – starożytnej i najmniej reformowanej z czterech głównych sekt tybetańskiego buddyzmu. Podstawą wiary jest niekończący się cykl odradzania – reinkarnacja. Szanują wszelkie formy życia, nie mając przy tym zakazu spożywania potraw mięsnych. Nie utrzymują systemu kastowego a kobiety mają niemalże równe prawa z mężczyznami. Nie raz zdarza się tak że rodzinnymi finansami zajmuje się częściej kobieta niż mężczyzna.

Od lat 20 XXw. Szerpowie zostali odkryci przez świat jako „ludzie gór”. Wiązało się to z ich udziałem w zdobywaniu Himalajów przez Europejczyków. W prawdzie ich rola ograniczała się wyłącznie do noszenia zaopatrzenia, gotowania i organizowania transportu ale i tak dali się poznać jako ludzie silni, wytrwali i znający się na górach. Zmieniło się to za sprawą Szerpy Tenzinga Norgaja, który to wraz z Hillarym wszedł jako pierwszy na szczyt Mt. Everest. Od tamtej pory udział Szerpów w zdobywaniu wysokich gór uległ zmianie. Wielu z nich stało się wykwalifikowanymi przewodnikami, zdobywcami, organizatorami wypraw, właścicielami hoteli, firm transportowych, przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej. Szerpowie jako grupa etniczna zyskali na znaczeniu. Fakt ten spotęgowała jeszcze działalność Fundacji Himalaya Trust założonej przez Edmunda Hillarego mającej za cel pomoc materialną Szerpom, realizowaną poprzez budowę szkół, szpitala, lotniska itp.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 1 / 5 (1)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 17571 od 3.12.2004

Komentarze

Liczba komentarzy: 77
stromectol purchase

Erfahrungen Mit Cialis Viagra

can i buy prednisone online delivery

Levitra Samples

cialis online purchase

Wiki Kamagra

acuctilla

Ifbfgn plaquenil dose Lfhaiz Keflex 500

Timothyviots

ivermectin uk stromectol tablets - ivermectin usa price
http://stromectolabc.online/ ivermectin 1 cream generic
cost of ivermectin cream ivermectin pills human stromectol ivermectin

acuctilla

plaquenil side effects weight gain Nbsywg

GrantNaG

zithromax zithromax 500 mg lowest price online zithromax prescription in canada
https://azithromycin1st.com/ zithromax canadian pharmacy
order zithromax without prescription generic zithromax azithromycin generic zithromax online paypal

Davidbip

clomid online singapore buy clomid in mexico clomid price in india

Davidbip

doxcyclene doxycycline 100 mg cap doxycycline usa

Jasondaf

clomid pills for sale clomid cost in india clomid 50mg cost

DadDat

what does ivermectin treat ivermectin 3mg dosage for scabies ivermectin and collies

RichardDaync

canada cialis online cialis cheap cialis everyday

RichardDaync

cialis asia taking cialis and viagra together which one is better viagra cialis or laverta

Josephjigue

buy prednisone tablets uk buy prednisone online india 100 mg prednisone daily

Josephjigue

buy doxycycline online australia cheapest doxycycline 100mg how to order doxycycline

Josephjigue

where can i buy amoxocillin amoxicillin price without insurance how to get amoxicillin

Josephjigue

buy clomid online uk 50mg how to get clomid online cheap clomid uk

Jasonpaf

erectile dysfunction treatment prescription drugs canada buy online buy drug online

Jasonpaf

clomid 50 mg price australia buy clomid online mexico clomid canada cost

Jasonpaf

clomid pills buy ordering clomid online canada where to buy clomid canada

Victorunsut

natural herbs for ed best drug for ed natural treatments for ed

Victorunsut

online canadian pharmacy treating ed pet meds without vet prescription

Victorunsut

ed men google viagra dosage recommendations ed for men

RobertLer

cialis male enhancement how to get cialis cheaper cialis generic overnite shipping

RobertLer

canadian cialis online cialis cialis not working anymore

RobertLer

prednisone tabs 20 mg can i buy prednisone from canada without a script prednisone 1 mg daily

RobertLer

ed meds online without prescription or membership how to overcome ed naturally buy generic ed pills online

Nathancoask

erectional dysfunction ed cures that work cheap erectile dysfunction pills

Nathancoask

cialis free coupon cialis pills 365 drug cialis

Nathancoask

prescription drugs online without doctor amoxicillin without a doctor's prescription best ed drugs

Nathancoask

prednisone 10mg canada cheap prednisone prednisone over the counter australia

Nathancoask

stromectol dosage for humans stromectol tablet 3 mg does stromectol kill nits

RicharddoP

stromectol adult dosing stromectol cost buy stromectol online

RicharddoP

how to get prescription drugs without doctor pet antibiotics without vet prescription best non prescription ed pills

RicharddoP

ivermectin (stromectol stromectol gale stromectol medication

PilldoP

stromectol for humans for sale stromectol without a doctor prescription stromectol

PilldoP

buy medication online from india india pharmacies online india pharmacy mail order

RobinNit

clomid tablets for sale clomid for sale clomid tablets for sale

RobinNit

clomid tablets for sale buy clomid 50mg buy clomid

RobinNit

buy clomid 50mg buy clomid buy clomid 50mg

StephenGat

stromectol for humans for sale stromectol buy online uk stromectol tablets for humans

StephenGat

stromectol (3mg) 4 tabs stromectol buy stromectol for humans for sale

RonnieDar

buy generic 100mg viagra online sildenafil 20 mg viagra price

DanielFed

cialis without a doctor prescription cialis soft cialis c800

mdxyfa

z pack cost azithromycin zithromax 250 mg cost azithromycin zithromax price

DanielFed

brand cialis for sale cialis pills cialis generic cambodia

nnen52

ventolin hfa asthma inhaler ventolin hfa 90 mcg inhaler coupons

Faicarow

ventolin is albuterol over the counter

Celype

recommended canadian pharmacies http://medsmir.com/ best canadian pharmacies online prescriptions

Trasttow

buy viagra quick delivery buy viagra online japan

prasece

ivermectin tablets dosage ivermectin over counter

Crelsvem

lasix side effects in elderly http://furosemide.directory furosemide 80 mg side effects

Liadia

sildenafil 50 mg best price http://sildenafiluis.com/ sildenafil

nonepiem

furosemide lasix 80mg

Invite

canagliflozin brand name https://invokana.beauty/ why is invokana so expensive

noisruri

ventolin inhaler price at cvs ventolin inhaler price

Jaxell

ivermectin for sale near me stromectol

abackic

finasteride medication propecia prices australia

fekknipt

hygroton 50 mg hygroton

sixSwili

furosemide over counter furosemide

Nilymn

ivermectin kaufen Г¶sterreich where can i get ivermectin near me

Avapbota

furosemide tab 40mg furosemide

pusiomb

hygroton and potassium hygroton drug class

saushNop

online blackjack canada online blackjack for real money blackjack game online multiplayer

Hatdiano

easy poker card games hand held poker games promotion code for world series of poker game

quitToox

goodrx ventolin hfa buy ventolin hfa 90 mcg inhaler

Horiskic

best iphone app for sports betting sports betting in delaware sports betting download

Ruivicy

It may be a little uncomfortable to lie flat and still on the scanning table. ivermectin scabies

Motrodo

cialis for sale cialis otc buy cialis online us cialis best price

soypossy

what is ventolin hfa aer albuterol 90 mcg inhaler coupons salbutamol inhaler

epispjag

hydroxychloroquine 400 mg can hydroxychloroquine be purchased over the counter

Engali

kamagra ts kamagra now

Tericutt

proventil inhaler coupon what is ventolin hfa aer medication for asthma

adusia

effects of kamagra oral jelly http://kamagra.beauty/ buy kamagra online

Sempseum

dapoxetine http://dapoxe.com/ priligy india price synergi dapoxetine

Braimila

albuterol inhaler proventil nebulizer refills albuterol for sale

dumvext

- over the counter erectile dysfunction pills at walmart levitra dysfunction medication dosage levitra dysfunction medication over the counter benefits.

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2022 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone