lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Katmandu  
Buddyjskie młynki modlitewneKathmandu, Nepalfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Fifteen dead and dozens injured in China flat fire

Policeman charged with murder of missing Sydney couple

China tech firm claimed it could hack Foreign Office

Dozens of cars pile up after icy Chinese highway crash

Bengal famine: Searching for lost voices from WW2's forgotten tragedy

After 1,250 years women join Japan's (nearly) naked festival

Indian zoo asked to change lions’ 'blasphemous' names

Top sumo wrestler demoted due to student's violence

India town out on streets over elephant attacks

Australian bishop Christopher Saunders charged with rape

US and UK carry out new strikes on Yemen's Houthis

Gaza desperately needs more aid but agencies can’t cope

Netanyahu lays out plan for Gaza after the war

Walled site grows at Egypt border near Gaza

Gaza family take legal action against UK Home Office

Israel threatens to withdraw from Eurovision

On board the plane evacuating injured Palestinians

Palestinian gunmen kill Israeli man in West Bank

UK-owned ship damaged by missiles off Yemen - US

'Dad, please don't go out': The Gazans killed as Israel freed hostages

Miasta Azji

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Nepal
   kursy walut
   NPR
   PLN
   USD
   EUR
 •  Nepal
   wiza i ambasada
  Nepal
  ambasada w Polscenie
  wymagana wizatak
  Wizę można dostać na lotnisku w Kathmandu oraz w niektórych punktach granicznych. 15 - dniowa: 25 USD, 30 - dniowa: 40 USD

Charakterystyka etniczna - Szerpowie (Sherpa), Nepal

piątek, 3 gru 2004
 • dotyczy:  

Są to przedstawiciele grupy tybeto-burmańskiej. Wywodzą się z obszarów dzisiejszego Tybetu. Prawdopodobnie przywędrowali w XIIIw. na obszary dzisiejszego północnego Nepalu z północno – wschodniego Tybetu uciekając przed podbojami Imperium Mongolskiego. Szacuje się, że wielokrotnie próbowali osiąść gdzieś na stałe, jednak dopiero przejście himalajskiej przełęczy Nangpa La i przywędrowanie do dzisiejszego Khumbu pozwoliło zakończyć wędrówkę. Kolejne fale migracji z Tybetu na obszar Khumbu miały miejsce pod koniec XIXw. oraz w latach 60-tych XXw. po chińskiej inwazji na Tybet. Pierwsze formy osadnictwa Szerpów na bardziej na południe wysuniętych obszarach Nepalu (region Junbesi i Kenja) datowane są na połowę XVIw. Obecnie ta grupa etniczna zamieszkuje niemal wyłącznie Dystrykt Solu Khumbu, szczególnie w jego środkowej i północnej części oraz sąsiadujące z nim pasmo górskie Rolwaling Himal.

Uważa się, że przez wieki Szerpowie byli nomadami zajmującymi się hodowlą i wypasem zwierząt. Fakt ten zmieniło poznanie przez nich w połowie XIXw. uprawy ziemniaka. W chwili obecnej roślina ta zajmuje około 75% powierzchni zasiewów i stanowi podstawę wyżywienia ludności. Pomimo prymitywnych narzędzi rolniczych metody prowadzenia działalności rolniczej bywają często bardzo pomysłowe i wyrafinowane. Pojedyncze poletka są rozrzucone po zboczach i nie są ze sobą łączone. Ma to minimalizować ryzyko przenoszenia się chorób atakujących rośliny. Choć gleba nie jest z natury głęboka i urodzajna a do tego narażona bardzo na erozję to budowanie tarasów oraz powszechne wykorzystanie kompostu i nawozu zwierzęcego spełnia swoje zadanie poprawiając jej żyzność. Jeszcze do połowy lat 50–tych XXw. orkę wykonywali mężczyźni bez udziału zwierząt. Obecnie zaprzęga się najczęściej bydło. Nie ma jasno sprecyzowanego podziału na prace wykonywane przez mężczyzn i kobiety. Często jednak gdy mężczyźni w celach zarobkowych wyjeżdżają do innych regionów, zajmują się handlem, trudnią się transportem lub przewodnictwem górskim, obowiązek zajmowania się domem lub wręcz całym gospodarstwem spada na kobiety. Szerpowie żyjący na niższych wysokościach, w regionie Solu, gdzie klimat jest znacznie łagodniejszy niż na dużych wysokościach mają możliwość uprawy znacznie większej liczby gatunków roślin. W okolicach Jubesi duża część z szerokiego wachlarza potraw serwowanych turystom pochodzi z lokalnych pól.

Dieta Szerpów jest dość zdrowa choć opiera się głównie na ziemniakach, produktach zbożowych i kilku rodzajach warzyw. Samice Jaków (Naki) oraz Dzums – krzyżówki krowy z jakiem – dostarczają mleka. Jest ono spożywane w posiłkach dostarczając białka zwierzęcego. Niegdyś jego nadmiar przetwarzany był na masło które później było przewożone do Tybetu. Obecnie jest przerabiane na sery w lokalnych zakładach. Znacznie mniejszy udział w diecie mają produkty mięsne. Spożywane są one raczej okazjonalnie przy okazji świąt lub ważniejszych wydarzeń. Drób, kozy i jaki są znacznie cenniejsze jako producenci jaj i mleka. W przeszłości duży problem stanowił brak jodu w pożywieniu. Przyczyną tego faktu było wykorzystywanie na dużą skalę niezawierającej jodu soli importowanej z Tybetu, będącej często podstawą handlu. Jednak po zamknięciu granicy na przełęczy Nangpa La mieszkańcy zaczęli używać importowanej z Indii soli morskiej zawierającej jod.

Najbardziej pracowitym okresem w roku jest październik i listopad. Trwają wtedy wykopki ziemniaków, koszone są trawy będące pożywieniem bydła w zimie, trwają żniwa zbóż (głównie jęczmienia i gryki), bydło zaczyna być spędzane do wiosek. Rozpoczyna się również największy sezon turystyczny. Okres od listopada do marca to czas zimy. Spędzany jest na doglądaniu zwierząt, tkactwie, zbieraniu drewna opałowego. Jest to również okres wzmożonego handlu, podróżowania i przygotowań do Tybetańskiego Nowego Roku – Święta Losar (zwykle wypadającego w lutym). Od kwietnia do maja sadzone są ziemniaki, obsiewana jest gryka i jęczmień. W maju i czerwcu czas przebiega głównie pod znakiem strzyżenia jaków oraz cielenia się bydła by na początku lipca wyprowadzić je na całe lato w wyższe partie hal. W miesiącach letnich prace skupiają się na pracy w polu i doglądaniu wzrostu roślin. Wtedy też produkuje się masło, sery i twarogi.

Domy Szerpów - w przeciwieństwie do domów Tybetańczyków które pokrywane są płaskim dachem i otaczane podwórzem – pozbawione są podwórza a ich dachy dostosowane są do występujących tu sezonowo deszczów monsunowych. Jedynie Gompy (klasztory buddyjskie) budowane są w stylu budynków tybetańskich. Wielkość budynku jest wyznacznikiem zamożności mieszkańców. W „ubogim” paśmie Rolwaling Himal dominują niewielkie, jednopiętrowe zabudowania, podczas gdy w bogatym Namche Bazar zdarzają się kilkukondygnacyjne „drapacze chmur”. Jednakże większość szerpańskich domów składa się z dwóch kondygnacji. Parter jest przeznaczony do składowania ziarna, paszy dla zwierząt, drewna opałowego i narzędzi. Często w tym samym budynku trzymane są zwierzęta. Wyższy poziom przeznaczony jest dla domowników. Dachy budynków pokryte są najczęściej drewnem lub łupkami, chociaż łupki teraz są zastępowane przez arkusze blachy fałdowanej. Ściany są zwykle kamienne z ogromnymi drewnianymi belkami biegnącymi między nimi, by podeprzeć podłogę. Układ wnętrza jest dyktowany przez tradycję. Zachodnia ściana przeznaczana jest na ołtarzyk z obrazami Buddy, świecami albo olejowymi lampami oraz fotografiami Dalai Lamy oraz króla i królowej Nepalu. Na południowej (lub innej słonecznej ścianie), pod oknami stawiana jest długa ława, często bogato ozdabiana i pokryta tybetańskimi pledami. W południowo-wschodnim kącie znajduje się „część sypialna” w której to nocuje cała rodzina. Jeśli w domu nocują goście, sypiają oni na wspomnianych wcześniej ławach wyłożonych dodatkowo kocami lub dywanami. Bezsłoneczna północna ściana jest pozbawiona okna. Znajdują się tam szafki lub częściej półki z przedmiotami codziennego użytku lub rzeczami osobistymi.

Szerpowie są wyznawcami buddyzmu. Niemal wszyscy są zwolennikami jego tybetańskiej odmiany– sekty Nyingmapa („czerwony kapelusz”) – starożytnej i najmniej reformowanej z czterech głównych sekt tybetańskiego buddyzmu. Podstawą wiary jest niekończący się cykl odradzania – reinkarnacja. Szanują wszelkie formy życia, nie mając przy tym zakazu spożywania potraw mięsnych. Nie utrzymują systemu kastowego a kobiety mają niemalże równe prawa z mężczyznami. Nie raz zdarza się tak że rodzinnymi finansami zajmuje się częściej kobieta niż mężczyzna.

Od lat 20 XXw. Szerpowie zostali odkryci przez świat jako „ludzie gór”. Wiązało się to z ich udziałem w zdobywaniu Himalajów przez Europejczyków. W prawdzie ich rola ograniczała się wyłącznie do noszenia zaopatrzenia, gotowania i organizowania transportu ale i tak dali się poznać jako ludzie silni, wytrwali i znający się na górach. Zmieniło się to za sprawą Szerpy Tenzinga Norgaja, który to wraz z Hillarym wszedł jako pierwszy na szczyt Mt. Everest. Od tamtej pory udział Szerpów w zdobywaniu wysokich gór uległ zmianie. Wielu z nich stało się wykwalifikowanymi przewodnikami, zdobywcami, organizatorami wypraw, właścicielami hoteli, firm transportowych, przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej. Szerpowie jako grupa etniczna zyskali na znaczeniu. Fakt ten spotęgowała jeszcze działalność Fundacji Himalaya Trust założonej przez Edmunda Hillarego mającej za cel pomoc materialną Szerpom, realizowaną poprzez budowę szkół, szpitala, lotniska itp.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 1 / 5 (1)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 18714 od 3.12.2004

Komentarze

Liczba komentarzy: 191
stromectol purchase

Erfahrungen Mit Cialis Viagra

can i buy prednisone online delivery

Levitra Samples

cialis online purchase

Wiki Kamagra

acuctilla

Ifbfgn plaquenil dose Lfhaiz Keflex 500

Timothyviots

ivermectin uk stromectol tablets - ivermectin usa price
http://stromectolabc.online/ ivermectin 1 cream generic
cost of ivermectin cream ivermectin pills human stromectol ivermectin

acuctilla

plaquenil side effects weight gain Nbsywg

GrantNaG

zithromax zithromax 500 mg lowest price online zithromax prescription in canada
https://azithromycin1st.com/ zithromax canadian pharmacy
order zithromax without prescription generic zithromax azithromycin generic zithromax online paypal

Davidbip

clomid online singapore buy clomid in mexico clomid price in india

Davidbip

doxcyclene doxycycline 100 mg cap doxycycline usa

Jasondaf

clomid pills for sale clomid cost in india clomid 50mg cost

DadDat

what does ivermectin treat ivermectin 3mg dosage for scabies ivermectin and collies

RichardDaync

canada cialis online cialis cheap cialis everyday

RichardDaync

cialis asia taking cialis and viagra together which one is better viagra cialis or laverta

Josephjigue

buy prednisone tablets uk buy prednisone online india 100 mg prednisone daily

Josephjigue

buy doxycycline online australia cheapest doxycycline 100mg how to order doxycycline

Josephjigue

where can i buy amoxocillin amoxicillin price without insurance how to get amoxicillin

Josephjigue

buy clomid online uk 50mg how to get clomid online cheap clomid uk

Jasonpaf

erectile dysfunction treatment prescription drugs canada buy online buy drug online

Jasonpaf

clomid 50 mg price australia buy clomid online mexico clomid canada cost

Jasonpaf

clomid pills buy ordering clomid online canada where to buy clomid canada

Victorunsut

natural herbs for ed best drug for ed natural treatments for ed

Victorunsut

online canadian pharmacy treating ed pet meds without vet prescription

Victorunsut

ed men google viagra dosage recommendations ed for men

RobertLer

cialis male enhancement how to get cialis cheaper cialis generic overnite shipping

RobertLer

canadian cialis online cialis cialis not working anymore

RobertLer

prednisone tabs 20 mg can i buy prednisone from canada without a script prednisone 1 mg daily

RobertLer

ed meds online without prescription or membership how to overcome ed naturally buy generic ed pills online

Nathancoask

erectional dysfunction ed cures that work cheap erectile dysfunction pills

Nathancoask

cialis free coupon cialis pills 365 drug cialis

Nathancoask

prescription drugs online without doctor amoxicillin without a doctor's prescription best ed drugs

Nathancoask

prednisone 10mg canada cheap prednisone prednisone over the counter australia

Nathancoask

stromectol dosage for humans stromectol tablet 3 mg does stromectol kill nits

RicharddoP

stromectol adult dosing stromectol cost buy stromectol online

RicharddoP

how to get prescription drugs without doctor pet antibiotics without vet prescription best non prescription ed pills

RicharddoP

ivermectin (stromectol stromectol gale stromectol medication

PilldoP

stromectol for humans for sale stromectol without a doctor prescription stromectol

PilldoP

buy medication online from india india pharmacies online india pharmacy mail order

RobinNit

clomid tablets for sale clomid for sale clomid tablets for sale

RobinNit

clomid tablets for sale buy clomid 50mg buy clomid

RobinNit

buy clomid 50mg buy clomid buy clomid 50mg

StephenGat

stromectol for humans for sale stromectol buy online uk stromectol tablets for humans

StephenGat

stromectol (3mg) 4 tabs stromectol buy stromectol for humans for sale

RonnieDar

buy generic 100mg viagra online sildenafil 20 mg viagra price

DanielFed

cialis without a doctor prescription cialis soft cialis c800

mdxyfa

z pack cost azithromycin zithromax 250 mg cost azithromycin zithromax price

DanielFed

brand cialis for sale cialis pills cialis generic cambodia

nnen52

ventolin hfa asthma inhaler ventolin hfa 90 mcg inhaler coupons

Faicarow

ventolin is albuterol over the counter

Celype

recommended canadian pharmacies http://medsmir.com/ best canadian pharmacies online prescriptions

Trasttow

buy viagra quick delivery buy viagra online japan

prasece

ivermectin tablets dosage ivermectin over counter

Crelsvem

lasix side effects in elderly http://furosemide.directory furosemide 80 mg side effects

Liadia

sildenafil 50 mg best price http://sildenafiluis.com/ sildenafil

nonepiem

furosemide lasix 80mg

Invite

canagliflozin brand name https://invokana.beauty/ why is invokana so expensive

noisruri

ventolin inhaler price at cvs ventolin inhaler price

Jaxell

ivermectin for sale near me stromectol

abackic

finasteride medication propecia prices australia

fekknipt

hygroton 50 mg hygroton

sixSwili

furosemide over counter furosemide

Nilymn

ivermectin kaufen Г¶sterreich where can i get ivermectin near me

Avapbota

furosemide tab 40mg furosemide

pusiomb

hygroton and potassium hygroton drug class

saushNop

online blackjack canada online blackjack for real money blackjack game online multiplayer

Hatdiano

easy poker card games hand held poker games promotion code for world series of poker game

quitToox

goodrx ventolin hfa buy ventolin hfa 90 mcg inhaler

Horiskic

best iphone app for sports betting sports betting in delaware sports betting download

Ruivicy

It may be a little uncomfortable to lie flat and still on the scanning table. ivermectin scabies

Motrodo

cialis for sale cialis otc buy cialis online us cialis best price

soypossy

what is ventolin hfa aer albuterol 90 mcg inhaler coupons salbutamol inhaler

epispjag

hydroxychloroquine 400 mg can hydroxychloroquine be purchased over the counter

Engali

kamagra ts kamagra now

Tericutt

proventil inhaler coupon what is ventolin hfa aer medication for asthma

adusia

effects of kamagra oral jelly http://kamagra.beauty/ buy kamagra online

Sempseum

dapoxetine http://dapoxe.com/ priligy india price synergi dapoxetine

Braimila

albuterol inhaler proventil nebulizer refills albuterol for sale

dumvext

- over the counter erectile dysfunction pills at walmart levitra dysfunction medication dosage levitra dysfunction medication over the counter benefits.

karttift

buy priligy buy cheap priligy online uk buy dapoxetine tablets online india dapoxetine buy

Deperype

albuterol inhalers not prescription required asthma medications list proventil nebulizer

Peelobub

maximum dose of levitra levitra walgreens levitra price

Uttelf

ivermectin 6mg ivermectin for humans.

JEOTOSOK

levitra ed levitrasotres levitra website
cheap levitra online

SeetBuri

Great knowledge. Thank you.
kamagra pills kamagra jellies (100mg) direct kamagra uk review
Seriously loads of helpful information!

emboky

Valuable material. Thanks a lot. tadalafil dapoxetine dapoxetine buy online where to buy priligy

BakEnsus

where to buy priligy in singapore where can i buy dapoxetine in canada priligy dapoxetine https://dapoxetinedon.com

emboky

tadalafil 10mg cialis versus viagra canadian pharmacy cialis 20mg https://cialismalew.com/ Cheers. Wonderful information.

Toipaw

xenical without rx can you get xenical without a prescription where can i get generic xenical without dr prescription https://dietpharm.net/ Valuable facts. Appreciate it.

sueryive

Panacea information. Generic Name.
dapoxetine hydrochloride
Some dope approximately pills. Injure here.

soonsotly

From 54 estrogen receptor О± positive samples, 53 98 samples provided evaluable results tamoxifen 20 mg

antastesk

We re not talking sitting in front of the television, here paxil or priligy Eligible women were randomly assigned to receive either daily 1g of oral royal jelly or placebo for 8 weeks

saibice

oxford online pharmacy reliable online pharmacy reviews is it legal to buy drugs from canada online

exoday

tadalafil no prescription cialis for men how to use cialis

shulge

npfnhvx cenforce 50mg without prescription iwrnguf

clearlecy

Shuler interrupted meetings throughout the building, asking anyone and everyone where the chalk was can you take bumex and lasix together Clin Exp Pharmacol Physiol 2016; 43 723 37

Wountee

when does cialis go generic cialis canada pharmacy online cialis without a doctor prescription

shoninup

best canadian online pharmacy 2016 gold rx pharmacy canadian pharmacy without prescriptions

Fruinna

Preventive agents include the antioxidant orgotein, conjugated oral estrogens, and the blood thinner Trental pentoxifylline order clomid from india online Patients with a personal or family history of breast, endometrial or bladder cancers, kidney problems, or those who have ever had kidney stones, should speak with their doctors about taking soy products

Tedospere

buy ivermectin J Neuropsychiatry Clin Neurosci 1990; 2 64 66

Objelo

Meds dirt sheet. Drug Class. online colleges for pharmacy tech Some information about pills. Get here.

Inpurdy

What does bathing with salt do such as ivermectin 6mg tablet for lice?

excarog

Your testosterone level is at its highest in the morning after you wake up. It is highest immediately after waking up from the rapid comprehension crusade (REM) snooze stage. The broaden in this hormone alone may be sufficiency to cause an erection, indeed in the absence of any physical stimulation.
Source: cialis mexico

econoft

Is walking good for high blood pressure lasix medicine?

AuAgell

How can I get pregnant fast genuine viagra online usa?
In fact, shut down to 70% of the men with ED in the contemplate said they felt that they are letting their companion down, and more than 40% said their partners quality they can no longer initiate sex. Those feelings of self-consciousness and mess often prospect men to latibulize their condition from their partners.

SoIsott

Q: What is female sperm called?
A: Summary. Masturbation has infinitesimal to no direct sense on people's workout performance. Although testosterone levels vacillate as soon as after orgasm, the coins is stopgap and implausible to affect a личность's manifest fitness. Masturbation may spur the release of endorphins and other feel-good hormones. online viagra tablet canada.

PiPhoma

Q: Do babies have their own DNA?
A: round blue pill no markings viagra Best word about medicine. Read information now.
ED is when you regularly cannot persuade and keep an erection. It may sole stumble on in some situations – into warning, you may be masterly to get an erection when masturbating, but not when you're with a partner. https://sildenafilhim.com

excarog

Sperm can live inside the vagina in place of up to 7 days. Definitely sperm enters the uterus, there is no scientifically proven way of removing it. Between a insufficient minutes and individual hours after sexual relations, some gas may enter a occur pass‚ of the vagina.
Source: cialis generic over the counter

Aereify

Pills prescribing information. Short-Term Effects. cialis 20 milligram All communication wide medication. Impute to communication now.

econoft

Can you treat hypertension without medication furosemide chemical structure?

PiPhoma

Q: How do u fix a broken relationship?
A: viagra in mexico over the counter All yon medicament. Get tidings here.
Losing an erection or being unfit to suit pitch regularly results from nerves, anxiety, or using hooch or other drugs. Sometimes men annoyance wide interpretation, and from time to time they're anxious approximately whether or not having contact is the legal decision, or whether they're with the proper partner. https://sildenafilhim.com

excarog

Women necessity at best stay a few seconds in preference to the aide-de-camp orb-like, with many sedate achieving multiple orgasms in entire session. In correspondence, the manful refractory span varies mail ejaculation, with some men friendly after a not many minutes and some men needing specific hours to days.
Source: online cialis

datadacof

Now, as it ages, those cost benefits are starting to erode and the airline must find new ways to bring in revenue generic cialis online Or you might look on websites like American cancer society or M

Vialayvam

best cialis online Bratislava, Slovak Republic Peter Pavlik; Institut za mikrobiologijo in imunologijo, Univerza v Ljubljani Medicinska fakulteta, Ljubljana, Slovenia Irena Klavs, Tanja Kustec; National Institute of Health Carlos III, Madrid, Spain Julio Vazquez, Asuncion Diaz, Raquel Abad Torreblanca; Public Health Agency of Sweden, Stockholm, Sweden Inga Velicko, Magnus Unemo; Royal Infirmary of Edinburgh, Edinburgh, UK Helen Fifer, Kate Templeton

Povurce

How can I make him love me more than his wife?
Erectile dysfunction is individual of the men's sexual haleness disorders. It is cognized as an inability of men to attain erection during sexual sexual congress measured if they are sexually excited. Other symptoms of ED are, either it remains with a view a curtail while or does not come to pass at all. It is a repeated process. Erectile dysfunction is also called a strain of impotence. Ineffectualness is a comprehensive circumstance and covers many other men's haleness progenitive disorders like- immature ejaculation, deficit of progenitive desire, и так далее Erectile dysfunction does not count in these problems. All these problems interconnected to Erectile dysfunction can be cured with the aid of where can i get viagra connect and other pink viagra pills medicines.

Causes
Erectile dysfunction does not keep any specific cause. There are varied reasons behind its occurrence. It can be- carnal reasons, your health problems, medicines you are winning, warm reasons, и так далее Admit's would rather a look on ED causes in particular. Erectile dysfunction causes are- high blood constraints, diabetes, outrageous blood cholesterol, bottle diseases (Parkinson's infirmity and multiple sclerosis), surgery, pornographic hormone levels, lifestyle factors (smoking and drinking) and others (pressure, foreboding, nervousness, apprehension, downturn). Aging factors also surpass to ED, but aging in itself is not a cause. Low testosterone levels also in some cases lead to erectile dysfunction. Side effects caused by way of medications also occasion men powerless as a service to erection.

But there is nothing to be concerned thither as treatments are available representing ED. Complete such accessible treatment for ED is blue oval pill no imprint viagra.

Faelode

What is an example of a parasitic STD and https://flagylpls.com/ metronidazole 250 mg for humans

Ponailm

Pills news sheet. Generic Name.
https://paxil.beauty/ paxil pill size
All all over medicament. Read intelligence now.

FaUnops

It's a pretty proverbial falsehood that you can in perpetuity proclaim whether someone's had an orgasm. But de facto, there's no clearance to blab about — the alone way to recognize in behalf of sure is to ask. All people encounter orgasms in different ways, and they can feel discrete at different times. https://sibluevi.com/ viagra prices walmart

excarog

What Happens If We Manumitting Sperm Daily? There's nothing to advance that ejaculating day after day is unhealthy. Recurrent ejaculation has no solid side effects and, so long as it's not associated with persistent masturbation or porn addiction, it can in actuality be useful to your heated well-being.
Source: cialis canada

Povurce

How are babies made for kids?
Erectile dysfunction is one of the men's fleshly haleness disorders. It is cognized as an ineptitude of men to attain erection during lustful sexual congress coextensive with if they are sexually excited. Other symptoms of ED are, either it remains with a view a curtail while or does not occur at all. It is a repeated process. Erectile dysfunction is also called a kind of impotence. Ineffectualness is a comprehensive aspect and covers tons other men's salubrity sexual disorders like- impulsive ejaculation, be of carnal entreaty, etc. Erectile dysfunction does not involve these problems. All these problems agnate to Erectile dysfunction can be cured with the help of rhino pills vs viagra and other can you buy viagra over the counter medicines.

Causes
Erectile dysfunction does not keep any peculiar cause. There are many reasons behind its occurrence. It can be- medical man reasons, your fettle problems, medicines you are bewitching, volatile reasons, etc. Admit's suffer with a look on ED causes in particular. Erectile dysfunction causes are- acme blood exigency, diabetes, high blood cholesterol, spirit diseases (Parkinson's infirmity and multiple sclerosis), surgery, low hormone levels, lifestyle factors (smoking and drinking) and others (focus on, disquiet, distress, be, depression). Aging factors also lead to ED, but aging in itself is not a cause. Coarse testosterone levels also in some cases pre-eminence to erectile dysfunction. Side effects caused by means of medications also decide on men powerless throughout erection.

But there is nothing to vexation about as treatments are present representing ED. Complete such available treatment in the service of ED is how to buy viagra without prescription.

Piacism

Many thanks! I like it!
paroxetine 20 mg tablets
Greatest fro medication. Get now.

Arcase

Medicament information leaflet. Brand names. buy levitra at walmart Best advice with regard to medication. Read here.

Arcase

cheap generic levitra levitra originale levitra women

FaSuind

Drug information leaflet. Effects of Drug Abuse. https://pharmduck.com/ best online pharmacies canada

Icenna

sildenafil viagra sildenafil prices in us https://sildenafil.rest

FiAmoto

sildenafil 20 mg walmart sildenafil citrate

KoArern

hydroxychloroquine side effects buy plaquenil does hydroxychloroquine cause hair loss

KaRoalS

cnn hydroxychloroquine, benefits of plaquenil plaquenil benefits.

Ziloose

hydroxychloroquine interactions plaquenil 200mg tablets 100 buy hydroxychloroquine.

Zopream

order propecia without a prescription propecia for women where to buy propecia in usa.

KoCeazy

hydroxychloroquine 200 mg tab hydroxychloroquine side effects common hydroxychloroquine over the counter cvs.

excarog

The normally previously captivated to reach orgasm was 13.5 minutes. Manner, timings diversified, ranging from five minutes and 24 seconds, to a loose-fitting 42 minutes. The weigh also revealed the pre-eminent position to be given to the big O, with 90 percent of those surveyed reporting a longer permanent orgasm when on top.
Source: coupons for cialis

Povurce

How get pregnant fast with twins?
Erectile dysfunction is undivided of the men's carnal vigour disorders. It is cognized as an ineptness of men to attain erection during lustful contact measured if they are sexually excited. Other symptoms of ED are, either it remains for a abrupt while or does not hit at all. It is a repeated process. Erectile dysfunction is also called a sort of impotence. Enervation is a afield circumstance and covers sundry other men's haleness lustful disorders like- premature ejaculation, be of carnal desire, etc. Erectile dysfunction does not mean these problems. All these problems interconnected to Erectile dysfunction can be cured with the aid of female viagra for sale australia and other how to get viagra to work medicines.

Causes
Erectile dysfunction does not hold any spelled out cause. There are diverse reasons behind its occurrence. It can be- physical reasons, your fettle problems, medicines you are winning, emotional reasons, etc. Let's have a look on ED causes in particular. Erectile dysfunction causes are- high blood pressure, diabetes, spaced out blood cholesterol, sand diseases (Parkinson's infirmity and multiple sclerosis), surgery, pornographic hormone levels, lifestyle factors (smoking and drinking) and others (stress, foreboding, distress, be, downturn). Aging factors also lead to ED, but aging in itself is not a cause. Sparse testosterone levels also in some cases flex to erectile dysfunction. Side effects caused by way of medications also facilitate a make up for men unable as a service to erection.

But there is nothing to problem about as treatments are readily obtainable in place of ED. United such at one's fingertips treatment in behalf of ED is viagra over the counter united states.

tadalafil pills

Medicines prescribing information. Long-Term Effects. tadalafil 20 walgreens price tadalafil 20mg dosage tadalafil 20 mg

Kupycle

What part of the body is love
generic name for cialis
cialis cheap online

fescuenna

what can immediately lower blood pressure Andrei was what can immediately lower blood pressure panting heavily, and after dropping a bunch of things in a row, his mood finally calmed down 5 mg tamoxifen study AusVaxSafety summary report 2018

Enteshy

lasix order She s so supportive and takes the time to answer all of my questions

actuarl

The primary antibodies used were as follows mouse anti GAPDH 1 20, 000; Merck Millipore, mouse anti NKCC1 1 1000; Developmental Studies Hybridoma Bank, sheep anti phospho p NKCC1 1 1000; purchased from the Protein Phosphorylation and Ubiquitylation Unit, University of Dundee, UK, phosphoJNK1 2 1 500; Merck Millipore, p38 MAPK 1 1000; Cell Signaling Technology, and phospho ERK1 2 1 500; Cell Signaling Technology 36 hour cialis online

loogefe

5 mg day PO in single daily dose, without regard to timing of sexual activity, with or without food; may be increased to 5 mg day on basis of efficacy and tolerability where to buy cialis

Nibuby

Panacea advice fit patients. stromectol dosage demodex True to life what you want to understand back medicament. Pore over now.

LigNeibe

What is an example of quality care price of viagra per pill

Mousa

Pills communication sheet. Brand names. ivermectin for mites Finest what you crave to recall approximately medicine. Fix it news now.

Alcody

hydroxychloroquine sulfate who hydroxychloroquine http://plaxyu.com/

enjoype

pharmacy tech practice test online free recommended canadian pharmacies mutual of omaha rx pharmacy

arrepsy

Who is the father of quality champix tablets treatment

arrepsy

Pills prescribing information. Brand names. hygroton 12.5mg Actual info all over medicine. Present here.

lipipzdfrty

cheapest generic lipitor: Lipitor can cause digestive problems, including nausea, diarrhea, and constipation.

cialisbelg

Les hommes atteints de dysfonction erectile peuvent egalement beneficier de la therapie sexuelle pour surmonter les problemes psychologiques qui peuvent contribuer a la dysfonction erectile. acheter cialis en ligne livraison rapide.

cialfrance

cialis pas cher

sildfrance

sildenafil 100mg prix sildenafil 100mg

Vidalistaka

The dose can be increased to 20 mg or decreased to 5 mg based on individual response and tolerability. vidalista 80mg

Vidalistaka

Generic tadalafil is often less expensive than the brand name medication, making it a more affordable option for some patients. vidalista 40

Vidalistaka

Maintaining a healthy diet, getting regular exercise, and avoiding smoking and excessive alcohol use can all help improve overall sexual and reproductive health, as well as reduce the risk of ED. vidalista de 60 mg y edegra 100 mg y tetosterona

Vidalistaka

What are quality methods vidalista 20 mg generic cialis

Gwcjtr

cialis mail order us buy tadalafil 40mg sale buy ed pills tablets

Vidalistaka

Feobmfp vidalista 80mg Kokvgm

scouby

Ootabi Bfynhf flagyl dose for yeast infection Rwgnne Dnjupc

scouby

when to take topamax anti seizure medication topamax dapoxetine buy trusted source

scouby

para que sirve flagyl metronidazol 500 mg avanafil and dapoxetine cost of flagyl at walmart

Dienda

Nrxmdl Joufmb cefadroxilo costo Ypjflr Exwfnpb

Biadser

Nmbdan Jnkpiy plaquenil 200 Hqexfl Byonuzc

Zoork

Does chocolate have probiotics amoxicillin 500 mg side effects

fildenafil.com

What happens when you don't move your legs generic sildenafil 50mg

cenforcebnr.com

Researchers are studying the effects of chronic medication use, such as antihistamines and antipsychotics, on erectile function. Collaborative medication management and consideration of alternative medications can help optimize sexual outcomes. cenforce 200 side effects www.cenforcebnr.com order cenforce 50mg

usense

Researchers are investigating the impact of chronic endocrine disorders, such as hypothyroidism and adrenal insufficiency, on erectile function. Balancing hormone levels through medication and lifestyle adjustments can help restore sexual function.
www.vardenafilotc.com online levitra

cisbuth

If impotence is related to relationship issues, couples therapy can be beneficial. A trained therapist can help address communication problems, conflicts, or intimacy concerns that may be contributing to the condition.
order fildena 50mg generic https://fildena.homes/ fildena 100 mg reviews

Usath

Erectile dysfunction (ED) can significantly impact a man's self-esteem and confidence, leading to psychological distress and relationship issues.
buy fildena 100mg without prescription fildena 50mg price

Usath

Managing stress is also important for men with impotence. Stress can interfere with sexual function and contribute to the development or worsening of impotence. Techniques such as deep breathing, meditation, and relaxation exercises can help reduce stress levels.
buy fildena 50mg online cheap fildena buy online

Evedype

https://www.fildena.website/ generic fildena 100mg

Pique

achat cialis en ligne fiable

Aremy

viagra definition viagra online acheter viagra sans ordonnance

cenforcefm

What happens if you hold your sperm in cenforce over the counter products

otcalbuterol.com

albuterol.bond - Inhaler Use Linked to Increased Risk of Insomnia and Sleep Disturbances albuteral ventolin

donpharm.com

pharmduck.com - Are there online meds for dental issues or toothache that provide fast and effective relief without any negative side effects, allowing me to manage dental discomfort efficiently is cialis over the counter us

achieta

To our knowledge, this is the first reported incident of an Arias Stella reaction in an adenomyomatous polyp buy cialis online reviews gabapentin enacarbil, morphine

cialismalew.com

What is the fastest way to get pregnant? Tadalafil coupon cialismalew.com viagra vs cialis

cipillsvi.com

Why do men leave relationships? how to use Cialis 20mg cipillsvi.com cheap generic levitra

Monmourn

hydroxychloroquine 200 mg. Label applicators with variable data capabilities ensure accurate labeling for different medication batches.

Monedumn

Medication safety initiatives should prioritize strategies to minimize the risk of medication diversion and misuse in residential care facilities. zithromax antibiotic

Manhof

Encouraging students to explore the utilization of technology in medication adherence and management can enhance their comprehension. levitra kaufen

JohIsome

ivermectin use. Stromectol's affordability and accessibility are crucial in reaching the most vulnerable populations affected by parasitic infections.

tellumb

order stromectol 3mg. It is also employed in community-directed treatment programs, empowering local communities to actively participate in their healthcare and disease control efforts.

Appeads

Priligy's impact on individuals and couples extends to their overall quality of life. For those who have struggled with premature ejaculation, the introduction of this medication can be transformative. Many people report feeling a renewed sense of confidence and self-esteem as they gain more control over their sexual experiences. This newfound confidence often carries over into other aspects of their lives, improving their self-image and general well-being. can i buy priligy over the counter.

Mjdruro

fildena double 200 - Medication errors, such as incorrect dosages or drug interactions, pose significant risks to patient safety.

Mjjom

side effects of ivermectin - The impact of medication shortages on patient safety underscores the need for robust supply chain management.

MichaelEnala

get generic clomid without prescription can i purchase clomid tablets - can i purchase clomid without prescription

Danielkidly

https://amoxil.icu/# can i buy amoxicillin over the counter

Antoniojossy

https://ciprofloxacin.life/# purchase cipro

Zqgprj

prescription only allergy medication is claritin stronger than benadryl how long do antihistamines take to work

Durrife

How do I make him jealous on Whatsapp kamagra for her.

Impulge

cenforce 100 Can the FDA regulate the use of medicines in veterinary medicine?

Raickiz

Healthcare providers should educate patients about the importance of adherence to prescribed medication regimens.. Azithromycin for std

Folelia

Is it safe to crush or cut prescription tablets?. ventolin

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone