lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Katmandu  
Statua BhairabaKathmandu, Nepalfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Blinken tackles a tough China visit. Will it help?

Searing heat shuts schools for 33 million children

US jails Chinese man who threatened student activist

TikTok vows to fight 'unconstitutional' US ban

The batting blitz turning cricket into baseball

Australian police launch manhunt for Home and Away star

'Male' hippo in Japanese zoo found to be female

Diabetic Delhi leader finally gets insulin jab in jail

Ten dead after Malaysia navy helicopters collide

Tens of thousands evacuated from massive China floods

'Stay strong,' parents tell Gaza hostage after video

House speaker heckled by Gaza protesters at Columbia

Searching for missing loved ones in Gaza’s mass graves

Tents appear in Gaza as Israel prepares Rafah offensive

Iranian rapper sentenced to death, says lawyer

UN 'horrified' by Gaza hospital mass grave reports

Argentina seeks arrest of Iranian minister over bombing

'We need a miracle' - Israeli and Palestinian economies battered by war

US to send new Ukraine aid right away, Biden says

Restart aid to Palestinian UN agency, EU urges

Miasta Azji

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 Rummin-dei

warto zobaczyć: 1
transport z Rummin-dei: 0
dobre rady: 1

wybierz
[opinieCount] => 0

 Sauraha

warto zobaczyć: 1
transport z Sauraha: 1
dobre rady: 0

wybierz
[opinieCount] => 0

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
  •  Nepal
     kursy walut
     NPR
     PLN
     USD
     EUR
  •  Nepal
     wiza i ambasada
    Nepal
    ambasada w Polscenie
    wymagana wizatak
    Wizę można dostać na lotnisku w Kathmandu oraz w niektórych punktach granicznych. 15 - dniowa: 25 USD, 30 - dniowa: 40 USD

Charakterystyka etniczna - Rajowie (Rai), Nepal

piątek, 3 gru 2004
  • dotyczy:  

Grupa etniczna Rai wraz z grupą Limbu tworzy większą grupę Kirat. Ludność tej grupy uznawana jest za jedną z pierwotnych grup etnicznych zamieszkujących obecny Nepal. Początkowo ludzie Ci osiedlili się w centralnej części kraju, na obszarach dzisiejszej Kotliny Kathmandu. Później jednak ruszyli na wschód by następnie w konfrontacji z Szerpami dać się zepchnąć jeszcze bardziej na wschód. Obecnie są dominującą grupą etniczną na obszarze rzeki Arun i terenach leżących bezpośrednio na wschód od Dystryktu Solu Khumbu. Zamieszkują niżej położone tereny niż Szerpowie.

Ludzi tych stosunkowo łatwo odróżnić poprzez ich ubiór i dodatki. Kobiety noszą duże okrągłe kółko w nosie umieszczone w lewym nozdrzu, podczas gdy dodatkowy pierścionek „wisi” od środka nosa do ust. Preferują napiętą, zawiniętą dookoła w pasie spódnicę (lungi). Często noszą wełniany kaftanik zwany lukunis i khukri - duży nóż używany między innymi do cięcia drewna opałowego, dzielenia bambusa itp.

Religia Rai jest zwana Mudum. Chociaż dostrzega się w niej duże wpływy hinduizmu i buddyzmu to zachowuje dużą oryginalność w swoim animistycznym dziedzictwie przez ustne mity, ceremonialne dialogi i obrzędy. Tradycja przenoszona jest w formie ustnej przez duchownych, szamanów i starszych ludzi. Duchy przyrody wraz z 16 bogami lasu stanowią podstawę dla religii Mudam. Podczas gdy Hindusi odprawiają swoje obrzędy w świątyniach, Szerpowie w gompach, Rai mają swoje formy świątyń w ich własnych domach. Najświętszym fragmentem domu jest kuchnia a właściwie okolice paleniska. Umieszczane są tam trzy święte kamienie będące symbolem rodziny i małżeństwa. Jeden kamień wskazuje w kierunku gdzie siada ojciec rodziny (Pakalung), drugi kamień wskazuje w kierunku gdzie siada matka (Makalung) a trzeci kamień wskazuje na zewnątrz domu (Sabelung). Z kolei miska (dampay) trzymana na półce nieopodal paleniska napełniana jest cztery razy w roku lokalnym piwem (chang) używanym później do błogosławienia kamieni. Jeśli nowy piec jest budowany w domu, poprzedni nie jest niszczony lecz jest trzymany jako miejsce uwielbienia. Inna ważna emanacja boskości zamieszkuje przeważnie filar domu.

Rodzina Rai ma jedną główna uroczystość (puja) w roku. Ma ona miejsce na jesieni. Święty człowiek (dhami) jest wynajmowany na cały jeden dzień by pobłogosławić dom. Puja zaczyna się przed domem za dnia a kończy się wieczorem przy palenisku wewnątrz domu, gdzie mieszkańcy są błogosławieni. Obrzędowi towarzyszy ofiarowanie jedzenia, ryżu, rakshi (lokalnego alkoholu) i kurcząt.

Życie Rai jest głęboko zakorzenione w ich naturalnym otoczeniu. Mieszkając na terenach niżej wyniesionych niż Szerpowie, Rai mają dostęp do większej różnorodności roślin. Na dużą skalę wykorzystują na przykład bambus. W okolicy zamieszkiwanej przez tę grupę etniczną zidentyfikowano 7 różnych gatunków tej rośliny. Silna i szybko rosnąca jest wysoce ceniona i wszechstronnie wykorzystywana. Wyrabia się z niej między innymi maty, naczynia, sprzęt do polowania i łowienia, zabawki, instrumenty muzyczne, elementy konstrukcyjne domów.

Ogólnie grupa etniczna jest uboga materialnie. Gospodarka rolna nie zaspokaja wszystkich potrzeb przez co znaczna część młodych ludzi zmuszona jest migrować w poszukiwaniu pracy. Duża część pracuje w Khumbu przy obsłudze turystów, inni w Teraju przy uprawie ziemi, jeszcze inni wyjeżdżają do Bhutanu do pracy w sadach owocowych, zaciągają się do armii lub jako pracownicy kontraktowi wyjeżdżają za granicę.

Badania Rai ujawniają interesującą i bogato rozwiniętą kulturę. Posiadają między innymi długą tradycję recytowania Mandhums – poetycko wyrażanych legend, mitów, historii. Poruszają w nich różne zagadnienia uważane za tabu: rozwiązłość w małżeństwie, kazirodztwo, nierówne traktowanie kobiet.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!






  • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 7705 od 3.12.2004

Komentarze

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone