Komunikacja miejska w Moskwie - transport naziemny
- źródło: Przewodnik turystyczny "Szlak Transsyberyjski", Wydanie I, Kraków 2002
- copyright: © Wydawnictwo Bezdroża
W Moskwie komunikacja miejska działa od godz. 5.00 do 1.00. Obejmuje ona komunikację podziemną (metro) i komunikację naziemną.
Transport naziemny
W jego skład wchodzą tramwaje, trolejbusy, autobusy i tzw. marszrutki, czyli prywatne busy.
Bilety
W rosyjskiej komunikacji naziemnej obowiązują takie same bilety na tramwaje, trolejbusy i autobusy. Nie ma biletów ulgowych, dziennych ani tygodniowych. Bilety - po rosyjsku talony- można kupić w specjalnych kioskach z napisem projezdnyje bilety, sprzedają je także babcie siedzące przy małych stoliczkach w przejściach podziemnych. Cena - ok. 0,1 USD. Można je także nabyć bezpośrednio u kierowcy, nieznacznie drożej. Często w trolejbusach, tramwajach i autobusach spotkamy konduktora, którego celem jest pilnowanie, by wszyscy zapłacili za przejazd. Jeśli mamy już bilet, trzeba go okazać, jeśli nie - kupić. Niezależnie od konduktorów zatrudnia się zwyczajnych kontrolerów. Kara za "jazdę na gapę" wynosi 0,3 USD.
Przystanki
Przystanki autobusowe oznaczone są literką A, trolejbusowe - T. Tablice z numerami tramwajów, a czasem i trolejbusów są zawieszone na drutach nad torami. Na przystankach autobusowych często w charakterze rozkładu jazdy wisi żółta tabliczka, na której znajdziemy tabelę z trudnymi do rozszyfrowania cyframi. Jednak nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje, np. zapis "10: 7/15" oznacza, że między godz. 10.00 a 11.00 dany środek lokomocji jeździ w dni robocze (budnije) co 7 min., a w dni wolne (wychodnyje) - co 15 min. Pierwsza kolumna oznacza godzinę, następne dwie liczby- częstotliwość kursowania danego środka transportu, pierwsza z nich - w dni pracujące, druga - w dni wolne. Nigdy zatem nie wiadomo, jak długo trzeba będzie czekać. Taka rosyjska szkoła cierpliwości.
Marszrutki
To prywatne busy z numerami i trasami identycznymi jak u zwykłych autobusów miejskich. Kursują częściej i zatrzymują się na przystankach oraz w każdym innym dogodnym miejscu. Dojeżdżając do miejsca, w którym chcemy wysiąść, należy powiedzieć kierowcy Ostonowities’, pożołsta. Cena za przejazd jest napisana na kartce naklejonej na szybie. Przeważnie stanowi równowartość 2-3 zwyczajnych biletów autobusowych.
Nieoficjalne taksówki
Bardzo popularnym sposobem przemieszczania się o dowolnej porze dnia i nocy są prywatne samochody osobowe. Wystarczy wyjść na ulicę albo stanąć na przystanku i zamachać ręką. Po zatrzymaniu samochodu należy powiedzieć kierowcy, w jakie miejsce chcemy się dostać i za ile. Cenę najlepiej ustalić z góry. Można się targować. W zależności od pory dnia czy nocy (wtedy ceny są wyższe) i odległości taka "taksówka" może kosztować od 1 do 5 USD. Wszystko zależy od tego, ile możemy zapłacić i jaki trafi się nam kierowca. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zawsze istnieje pewne ryzyko, ale jeśli kierowca nie budzi w nas podejrzeń, nie trzeba się bać. Takie nieoficjalne taksówki są bardzo popularne nie tylko w Moskwie, ale i w całej Rosji.
Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!
Komentarze

what is in chloroquine chloroquine new zealand chloroquine tablet

www.drugs.com side effects what is hydroxychloroquine plaquenil wiki