lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Teheran  
Mozaika na ścianach meczetu JamehYazd, Iranfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Miasta Azji

 Lanzhou

warto zobaczyć: 4
transport z Lanzhou: 3
dobre rady: 8

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Shaolinsi

warto zobaczyć: 5
transport z Shaolinsi: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Qufu

warto zobaczyć: 7
transport z Qufu: 1
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Labrang

warto zobaczyć: 5
transport z Labrang: 2
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

 Luoyang

warto zobaczyć: 4
transport z Luoyang: 5
dobre rady: 13

wybierz
[opinieCount] => 0

 Kaifeng

warto zobaczyć: 6
transport z Kaifeng: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu
 

Koncepcja Boga w Islamie

poniedziałek, 25 paź 2004
  •  
Wersety z Koranu na elewacji Taj Mahal, Agra, Indie fot. Krzysztof Stępień, © transazja

"Wiadomo, że w każdym języku występuje jeden lub więcej terminów używanych dla określenia Boga czy też niekiedy pomniejszych bóstw. Inaczej jest z wyrazem Allah. Allah jest arabskim imieniem własnym jedynego, prawdziwego Boga. Jemu też ono wyłącznie przysługuje. Termin Allah nie występuje w liczbie mnogiej (tak jak i po polsku Bóg) ani w innych rodzajach gramatycznych. Jest to termin wyjątkowy w porównaniu ze słowem bóg mogącym przyjmować liczbę mnogą - bogowie, albo rodzaj żeński - bogini. Warto zauważyć, że Allah jest imieniem własnym Boga w języku aramejskim, który był pokrewnym arabskiemu i był językiem Chrystusa.

Idea Jedynego, prawdziwego Boga jest odbiciem jedynej w swoim rodzaju koncepcji, którą Islam łączy z Bogiem. Dla muzułmanina Allach jest wszechmocny, jest Stworzycielem i Panem świata; jest do nikogo niepodobny i niczego nie można z Nim porównać. Prorok Mahomet został zapytany przez swoich współczesnych o Allaha; odpowiedź nadeszła bezpośrednio od samego Boga w formie krótkiego rozdziału Koranu wyrażającego istotę Boskiej jedności oraz credo monoteizmu. Jest to Sura 112, w której czytamy:
W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!
Mów: "On jest Bogiem Jedynym, Bogiem Wiekuistym! Nie zrodził nikogo ani też nie został zrodzony, a nikt nie jest Jemu równy!".

Niektórzy niemuzułmanie twierdzą, że Bóg w Islamie jest Bogiem surowym i okrutnym, żądającym bezwarunkowego posłuszeństwa. Nic nie może być dalsze od prawdy, niż to stwierdzenie. Wystarczy wiedzieć, że prawie wszystkie sto czternaście sur Koranu, z wyjątkiem jednej, zaczynają się od słów:
W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!

W jednym z hadisów Prorok przekazuje nam: Bóg jest bardziej kochający i łagodny, niż matka dla swojego ukochanego dziecka.

Ale Bóg jest także sprawiedliwy. Stąd złoczyńcy i grzesznicy muszą zostać ukarani, a ludzie cnotliwi zasłużą na Bożą łaskę i hojność. W istocie cecha Bożego Miłosierdzia w pełni wyraża się w innym atrybucie Boga, jakim jest Sprawiedliwość. Ludzie cierpiący za życia dla Boga oraz ci, którzy dręczą i wyzyskują innych, nie zostaną jednakowo potraktowani przez Pana. Oczekiwanie równego ich traktowania byłoby równoznaczne z negacją prawdziwej wiary w odpowiedzialność człowieka w przyszłym życiu oraz odrzuceniem pobudek do moralnego i cnotliwego życia na tym świecie. Wyraźnie i wprost mówią o tym następujące wersety Koranu:

Zaprawdę, ludzie bogobojni znajdą u swego Pana Ogrody Szczęśliwości! Czyż mamy potraktować tych, którzy się poddali, tak jak występnych? Cóż z wami? Jak sądzicie? [S.68:34-36].

Islam nie pozwala przedstawiać Boga w jakiejkolwiek ludzkiej formie ani ukazywać Go jako obdarzającego łaską jakiekolwiek jednostki albo narody z powodu ich dobrobytu, siły lub rasy. On stworzył wszystkie istnienia ludzkie jako równe. Ludzie mogą się wyróżnić i zyskać Jego łaskę tylko poprzez cnotę i pobożność.
Koncepcje mówiące, że Bóg odpoczywał siódmego dnia stworzenia, że zmagał się z jednym ze swych żołnierzy, że jest zawistnym intrygantem przeciwko ludzkości, że wcielał się w jakąkolwiek ludzką posiać, są bluźnierstwem z muzułmańskiego punktu widzenia.

Posługiwanie się jedynym w swoim rodzaju imieniem Allah jako imieniem Boskim dowodzi znaczenia, jakie Islam przywiązuje do czystości wiary w Boga, która jest istotą posłannictwa wszystkich proroków. Dlatego Islam uważa łączenie jakiegokolwiek innego bóstwa lub osobowości z Bogiem za grzech śmiertelny, którego Bóg nigdy nie przebaczy, choć może przebaczyć wszystkie inne grzechy.

Stwórca musi mieć inną naturę, niż rzeczy stworzone; posiadając tę samą naturę byłby ograniczony w czasie, więc musiałby zostać przez kogoś stworzony. Stąd zaś wynika, że nikt nie jest taki jak On. Jeśli Stwórca nie jest ograniczony w czasie, musi być wieczny. Ale jeśli jest On wieczny, nie może posiadać uprzedniej, sprawczej przyczyny; a jeśli Jego istnienie niczym nie zostało wywołane, nic poza Nim samym nie każe jej kontynuować, co oznacza, że musi być On samowystarczalny. I ponieważ trwanie Jego własnego istnienia nie zależy od niczego innego, istnienie to nie ma końca. Stwórca jest przez to wieczny i nieśmiertelny. On jest początkiem i końcem.

Jest On samowystarczalny oraz istnieje sam przez się, jeśli użyjemy koranicznego terminu Al-Kajjum. Stwórca kreuje nie tylko w ten sposób, że powołuje rzeczy do życia; On je także zachowuje przy życiu i pozbawia egzystencji, jest ostateczną przyczyną wszystkiego, co im się zdarza.

Bóg jest stworzycielem wszystkiego. On jest strażnikiem każdej rzeczy. Do niego należą Klucze niebios i ziemi. I nie ma żadnego stworzenia, które by pełzało po ziemi, a nie było zaopatrzone przez Boga. On zna miejsce jego przebywania i kryjówki.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


  • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 9281 od 25.10.2004

Komentarze

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone