lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Dili  
Portugalski kościółLaleia, Timor Wschodnifoto: Hans-Peter Grumpeźródło: Wikimedia Commons
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Miasta Azji

 Shaolinsi

warto zobaczyć: 5
transport z Shaolinsi: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Luoyang

warto zobaczyć: 4
transport z Luoyang: 5
dobre rady: 13

wybierz
[opinieCount] => 0

 Labrang

warto zobaczyć: 5
transport z Labrang: 2
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

 Lanzhou

warto zobaczyć: 4
transport z Lanzhou: 3
dobre rady: 8

wybierz
[opinieCount] => 0

 Kaifeng

warto zobaczyć: 6
transport z Kaifeng: 1
dobre rady: 10

wybierz
[opinieCount] => 0

 Qufu

warto zobaczyć: 7
transport z Qufu: 1
dobre rady: 11

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu
 

Islam - Co mówią o Mahomecie

piątek, 22 paź 2004
  •  
Kopuła Sheikh Lotfollah Mosque, Esfahan, Iran fot. Krzysztof Stępień, © transazja

"O ile w wiekach wojen krzyżowych wynajdywano w Europie wszelkiego rodzaju oszczerstwa przeciwko Prorokowi Mahometowi, to w czasach nowożytnych, odznaczających się tolerancją i wolnością myśli, nastąpiła zmiana w przedstawianiu przez zachodnich autorów życia i charakteru Proroka. Tezę tę chcielibyśmy poprzeć poglądami niektórych niemuzułmańskich uczonych, przytoczonych poniżej.

Jednak Zachód musi pójść jeszcze dalej naprzód, aby odkryć istotę wiedzy o Proroku, a mianowicie, że nie tylko Jego istnienie jest prawdą, lecz i to, że pozostaje on ostatnim Prorokiem Boga dla całej ludzkości. Mimo całego swojego obiektywizmu i oświecenia, Zachód podejmował też często nie całkiem szczere i nie dość obiektywne próby wyjaśnienia profetycznej misji Proroka. Zadziwia fakt, że Mahometowi składano żarliwe hołdy za jego prawość i czyny, natomiast poddawano w wątpliwość lub bez ogródek odrzucano stwierdzenie, iż jest Prorokiem Boga. To tutaj właśnie potrzebne jest serce dla właściwej oceny wydarzeń i ponownego przemyślenia swego „obiektywizmu" w tej sprawie.

Uderzające fakty, jakie miały miejsce w życiu Proroka, pomogą bezstronnie, logicznie i obiektywnie rozpatrzyć Jego misję prorocką.

Aż do osiągnięcia wieku czterdziestu lat Mahomet był nieznany jako mąż stanu, kaznodzieja lub orator. Do tego czasu nie widziano nigdy, by dyskutował na tematy metafizyczne, estetyczne, prawne, polityczne, ekonomiczne lub socjologiczne. Nie ma wątpliwości, że posiadał on znakomity charakter, czarujące maniery i wysoki poziom kultury osobistej. Poza tym jednak nie było w nim nic takiego zaskakującego i nadzwyczajnego, po czym ludzie mogliby oczekiwać od Niego wielkich i rewolucyjnych czynów w przyszłości. Ale kiedy wyszedł On z Groty Hira z nowym posłannictwem, był całkowicie przemieniony. Czy możliwe, aby ktoś o tak znakomitych, powszechnie znanych przymiotach, stał się nagle oszustem, ogłaszającym się fałszywie Prorokiem Boga i zwracając przez to ku sobie gniew Swojego narodu?

Można tu zapytać: a z jakiej to przyczyny Mahomet miał znosić wszystkie te trudy? Jego własny naród chciał uznać Go za króla i u Jego stóp złożyć wszystkie bogactwa kraju, gdyby tylko porzucił głoszenie Swojej religii. Lecz On wolał odrzucić kuszące propozycje i szerzyć wiarę, działając samotnie i narażając się na wszelkie zniewagi, społeczny bojkot, a nawet fizyczne napaści ze strony członków własnego narodu. Czy nie wynikało to z poparcia, jakiego udzielał Mu Bóg, oraz stanowczej woli szerzenia Bożego posłannictwa, a także z głęboko zakorzenionej wiary Mahometa, że w końcu Islam okaże się najlepszym i jedynym sposobem życia ludzkości? Prorok stał niewzruszenie, jak góra, wobec przeciwników i spiskowców, próbujących Go usunąć.

Ponadto zapytajmy, czy przyszedł On aby rywalizować z chrześcijanami i żydami? Dlaczego wymagał On wiary w Jezusa Chrystusa, Mojżesza i wszystkich proroków Boga? Wiara ta jest podstawowym wymogiem Islamu; nie spełniając tego warunku, nikt nie mógł zostać muzułmaninem. Czy nie jest to niezaprzeczalnym dowodem prorockiej misji Mahometa, że gdy ten człowiek niepiśmienny i prowadzący przez czterdzieści lat spokojne życie rozpoczął głoszenie swego posłannictwa, całą Arabię ogarnął strach i podziw i urzekła ją Jego cudowna elokwencja i krasomówstwo? Był tak niezrównany, że cały legion najlepszych arabskich poetów, kaznodziejów i oratorów nie był w stanie wydać spośród siebie nikogo podobnego.

Ponadto, jak mógł On wypowiadać prawdy naukowe zawarte w Koranie, a nieznane nikomu w Jego czasach?
W końcu, ale wcale nie jest to najmniej ważne, czemu Mahomet prowadził proste, skromne i pełne trudów życie, nawet gdy zdobył już władzę? Rozważmy słowa, jakie wypowiedział umierając:

Po nas, wspólnocie Proroków, nie dziedziczy się niczego.
Cokolwiek zostawiamy, jest przeznaczone na jałmużnę.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


  • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 8549 od 22.10.2004

Komentarze

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone