lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Tbilisi  
Swaneckie wieżewioska Murymeli, Gruzjafoto: გრიგოლźródło: Wikimedia Commons
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

South China Sea: Philippines says Beijing installed floating barrier in contested area

China sentences Uyghur scholar to life in jail

The Archies: Why an American comic book evokes nostalgia in Indians

Rare 'Dumbo' octopus filmed on deep sea live stream

Trudeau facing cold reality after lonely week on world stage

Long Covid: MRI scans reveal new clues to symptoms

Incendiary rhetoric on Sikh's murder stokes debate in Canada diaspora

Rupert Murdoch: How magnate transformed Australia’s media

China MeToo activist stands trial for subversion

Nepal: Teachers strike over education reform shuts down schools

Iran stops families marking anniversaries of protesters' deaths

Saudi Arabia getting closer to Israel normalisation deal, prince says

Six Palestinians killed by Israeli forces in West Bank and Gaza

Mohammed bin Salman: 'I don't care' about 'sportswashing' accusations

Iran hijab bill: Women face 10 years in jail for 'inappropriate' dress

Guinean cycles across six countries for spot at Egypt's Al-Azhar University

'I was in Iran's police - then joined protesters'

Five Americans freed in Iran prisoner swap land in US

Iran prisoner swap: US says it can monitor the $6bn. Experts are sceptical

Ronaldo's visit to Iran sparks wild scenes as fans chase team bus

Miasta Azji

 Katmandu

warto zobaczyć: 14
transport z Katmandu: 3
dobre rady: 21

wybierz
[opinieCount] => 0

 Tajpej

warto zobaczyć: 22
transport z Tajpej: 11
dobre rady: 39

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pokhara

warto zobaczyć: 9
transport z Pokhara: 1
dobre rady: 9

wybierz
[opinieCount] => 0

 Xi'an

warto zobaczyć: 10
transport z Xi'an: 2
dobre rady: 19

wybierz
[opinieCount] => 0

 Jerozolima

warto zobaczyć: 9
transport z Jerozolima: 3
dobre rady: 12

wybierz
[opinieCount] => 0

 Szanghaj

warto zobaczyć: 18
transport z Szanghaj: 1
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Pekin

warto zobaczyć: 27
transport z Pekin: 5
dobre rady: 60

wybierz
[opinieCount] => 0

 New Delhi

warto zobaczyć: 23
transport z New Delhi: 2
dobre rady: 37

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hua Shan

warto zobaczyć: 8
transport z Hua Shan: 3
dobre rady: 18

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Gruzja
   kursy walut
   GEL
   PLN
   USD
   EUR
 •  Gruzja
   wiza i ambasada
  Gruzja
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizanie
  Bez wiz do 360 dni pobytu

Gruzja 2007

poniedziałek, 16 mar 2009
 • dotyczy:  
W miasteczku skalnym Upliscyche fot. Kinga Dębiec

Do Gruzji dostajemy się drogą szybką, ale wieloprzesiadkową. Cała podróż trwa zaledwie dwie i pół doby, z czego cały jeden dzień spędzamy u naszych ukraińskich przyjaciół w Dniepropietrowsku. Startujemy z Warszawy. Pociągiem przejeżdżamy do Przemyśla z przesiadką w Rzeszowie. Stamtąd do Lwowa decydujemy się dostać na raty, żeby nie płacić dodatkowo za samo przekraczanie granicy koleją czy autobusem. Przebijamy się więc przez dzicz polsko - ukraińską na granicy w Medyce, a stamtąd dalej jedziemy busem. We Lwowie udaje nam się złapać pociąg do Dniepropietrowska, skąd lecimy samolotem prosto do Tbilisi.

Bilety do Gruzji są coraz tańsze, a ten kierunek coraz bardziej popularny - przyp. red.

Ukraińskie pociągi okazują się świetnym środkiem lokomocyjnym. Duże, długie, wysokie wagony z miejscami do leżenia, w środku panuje iście domowa atmosfera, pasażerowie w podomkach, rodzinnie posiłki, herbata z samowara, wykrochmalona bawełniana pościel do spania. Po podróży polską koleją możemy w końcu porządnie się wyspać. Lot w przestworzach wywiera na nas niezapomniane wrażenia. Lecimy nad Kaukazem, tuż obok giganta Elbrusa, widoki zapierają nam dech w piersiach.

Na dworcu we Lwowie ustalamy trasę naszego wypadu. Stolicę postanawiamy zostawić sobie na deser i zwiedzić ją tuż przed wylotem powrotnym. Od razu z lotniska ruszamy zatem dalej, w nieznane. Udaje nam się wytargować i tak morderczo drogi kurs lotniskową taksówką do Sagaredżo (Dolna Kartlia), najlepszego miejsca wypadowego do Dawid Geredża i Signaghi (Kachetia), naszego następnego celu. Decydujemy się na takie szaleństwo pierwszy i ostatni raz podczas tego wypadu. Z nieba leje się żar, przez otwarte okno w samochodzie chłodzi nas wiatr, przy dźwiękach gruzińskiej muzyki z radia podziwiamy pierwsze pustynne krajobrazy. Wysiadamy na środku martwego placu, wypalone słońcem twarze starców na ławce pod płotem zwracają się z zaciekawieniem w naszą stronę, ruszamy na poszukiwanie lokum na noc. Pytamy trochę wśród miejscowych, dzięki czemu udaje nam się znaleźć pierwszy nocleg i załatwić taksówkę na następny dzień rano do kompleksu klasztornego wykutego w skale, David Geredża. Jadąc do Gruzji nie należy liczyć na wielkie wygody, ale miejsce do spania oraz zimną wodę prosto z gór do umycia zawsze się dostanie. Przy odrobinie szczęścia można załapać się również na pyszną kolację z lokalnymi specjałami. My już pierwszego wieczora mamy okazję spróbować domowej roboty chaczapuri z serem i grochem, sera, bakłażanów oraz narodowej wódeczki z winogron - czaczy.

Widok z tarasu widokowego na klasztor Dawid Geredża Widok z tarasu widokowego na klasztor Dawid Geredża fot. Kinga Dębiec

Następnego dnia przemierzamy pustynne krajobrazy górskie rozklekotaną Ładą. Czujemy pod stopami jak wielkie kamienie uderzają w podwozie. Samochód co kilkanaście metrów gaśnie. Kiedy docieramy na miejsce jesteśmy mile zaskoczeni spokojem i ciszą jaka panuje na terenie klasztoru. Godzina jest jeszcze wczesna, więc w Dawid jesteśmy jedynymi turystami. Między nogami przemyka nam tylko kot. Z malutkich drzwi wyłaniają się od czasu do czasu mnisi. Jeden z nich wskazuje nam taras widokowy. W tym czasie nasz kierowca naprawia samochód. W skałach dotykających klasztoru widać szereg okien i drzwi prowadzących do wykutych pomieszczeń. Z dziedzińca rozpościera się widok na niekończące się górskie połoniny w kolorze spalonej słońcem trawy. Kiedy odjeżdżamy do Geredża podjeżdża bus zapakowany amerykańskimi turystami. Odjeżdżamy zadowoleni, że zdążyliśmy zasmakować atmosfery klasztoru zanim się pojawili.

Taksówkarz, którego wynajmujemy, żeby zawiózł nas do Signaghi zatrzymuje się na trasie na zrobienie kilku zdjęć. Opowiada nam historie związane z kolejnymi zabytkami, które mijamy. Gruzińska gościnność i sympatia do Polaków miło nas zaskakuje. Kierowca pomaga nam znaleźć kolejny nocleg. Zawozi nas na miejsce. Jest nam przykro, że nie możemy zapłacić mu więcej pieniędzy za przejazd, pewnie na to po cichu liczył. Zatrzymujemy się w rozpadającym się domu z wielkim tarasem obrośniętym winogronem, z którego widzimy miasto i resztki muru. Jesteśmy zachwyceni. Nasz gospodarz i jego córka Meggie częstuje nas mocną kawą, świeżym chlebem i otwiera dla nas ostatnią puszkę sardynek. Tobiasz nienawidzi ryb, więc jem za niego. Cierpię patrząc na wybałuszone oczka rybek. Zamykam oczy, kiedy wkładam widelec do ust. Na deser jemy soczystego, słodkiego arbuza, najlepszego, jakiego kiedykolwiek jedliśmy. Po poczęstunku idziemy zobaczyć miasteczko i odwiedzamy znajdujący się ok. 2 km od niego monastyr Bodbe. Wieczorem gospodarz zabiera nas na szczyt góry, na której wybudowane jest Signaghi. Żadne zdjęcia nie oddadzą tego widoku, a żadne słowa uroku tego miejsca. Wokół nas jest płasko. Jakbyśmy byli na jedynej górze wyrosłej na rozległej równinie poprzecinanej co kilka kilometrów drobnymi punktami skupiającymi się wokół miast. Na horyzoncie wyrasta otulona wieczorną mgłą ogromna ściana Kaukazu. Otar opowiada nam o sobie, o życiu w Gruzji. Nie musi nam tłumaczyć, dlaczego tak mocno kocha swój kraj i miejsce, w którym żyje.

Widok na okolice z twierdzy Gremi. Widok na okolice z twierdzy Gremi. fot. Kinga Dębiec

Następnego dnia jedziemy do Telawi (Kachetia). Adres kwatery mamy z Internetu. Udaje nam się ją w miarę łatwo znaleźć z pomocą połowy taksówkarzy stojących przy dworcu. Jadąc do Gruzji należy być przygotowanym, że pytając jednego Gruzina o drogę, nigdy nie odpowie ci sam, skonsultuje się z połową ulicy, także wszyscy wiedzą skąd jesteś i gdzie idziesz. To nasza pierwsza noc z woda w kranie, a nie w misce. Jest nawet wanna. Co prawda ciepłej wody nie ma, ale będzie jutro z rana. Mamy dla siebie całe piętro, wygodne łóżka ze świeżą pościelą. Wracamy na dworzec i szukamy marszruty do Gremi, stolicy regionu z XV wieku. Następnego dnia kolejne dwa zamczysko-kościoło-twierdze: Alaverdi i Ikalto. Wszystkie okazują się wyglądać raczej podobnie, co trochę nas rozczarowuje. Upał tego dnia jest jeszcze bardziej nieznośny niż zwykle. Ledwo powłóczę nogami. Po drodze spotykamy grupę sympatycznych Czechów, z którymi wracamy do Telawi. Na miejscu decydujemy się jeszcze zwiedzić ogrody Tsinandali. Marszruta wysadza nas przy samym wejściu. Zbaczamy z trasy i idziemy posilić się do pobliskiej restauracji. Jedyne co potrafi nam wytłumaczyć z menu kelnerka to chaczapuri i bakłażany. Bierzemy po porcji i zamawiamy pół litra miejscowego lanego z beczki wina za psie pieniądze. Wchodzimy do ogrodów z pełnymi brzuchami i w dobrych humorach. Tobiasz daje się namówić w kasie na degustację wina. Do pomieszczenia z degustacją prowadzi nas jakiś mężczyzna. Mijamy wielkie beki wina ustawione jedna koło drugiej, przy których siedzi pijany starzec. Wykrzykuje coś w naszą stronę. Dowiadujemy się, że jest to właściciel winnicy. Prowadzi nas do pomieszczenia stylizowanego na średniowieczną rycerską salę jadalną. Panuje półmrok, przez mały otwór w suficie wpadają tylko nikłe smugi światła. Atmosfera jest czarująca. Siadamy przy wielkim drewnianym stole, próbujemy dwa rodzaje win. Mężczyzna dolewa nam do kieliszków nowe porcje, mimo, że dziękujemy. Pękamy już w szwach, a w głowach zaczyna nam szumieć na całego. Decydujemy się kupić jedną butelkę białego Tsinandali. Marszrutą wracamy do Telawi.

Następnego dnia ruszamy do Mcchety (Kartlia Wewnętrzna), starej stolicy Gruzji, z zamiarem spędzenia w niej dwóch nocy na polu namiotowym. Zamiast tego spędzamy noc w luksusowym mieszkaniu w Tbilisi, u pewnego bogatego Gruzina. Generalnie pijemy i jemy do upadłego. Dzięki Dimie odwiedzamy miejsca, które bez jego pomocy pozostałyby prawdopodobnie przez nas na zawsze nie odkryte. Zura zawozi nas do królującego nad Mcchetą Dżwari, skąd rozpościera się widok na miasto. Można się tam dostać tylko samochodem. Nie wożą tam żadne marszruty. Dima załatwia nam wejście do zamkniętego z powodu prac renowacyjnych Muzeum wielkiego gruzińskiego poety Czewczewadze. Organizuje nam też wycieczkę do Gori (Kartlia Wewn.). Zwiedzamy Muzeum Stalina. Od anglojęzycznego przewodnika dowiadujemy się, że był on prawdziwym bohaterem i Wielkim Wodzem. Jego przyjaciel wiezie nas do Upliscyche - Twierdzy Boga, jednego z najstarszych miast Gruzji wykutych w skale. Wygląda imponująco. Zura i jego żona opowiadają nam historię tego miejsca. Po zwiedzaniu, wiezie nas po niemalże rajskiej dolince i z całą jego rodziną urządzamy sobie piknik nad rzeką. Jemy, niebo w gębie, grillowanie chaczapuri, chleb prosto z pieca, ser, a Tobiasz zajada się szaszłykami, o których chyba długo jeszcze będzie śnił podczas naszego pobytu w Gruzji oraz najbardziej pomidorowe pomidory i ogórkowe ogórki na świecie. Wszystko popijamy konikiem i domowej roboty winem.

Widok na koryto rzeki z miasta skalnego Upliscyche. Widok na koryto rzeki z miasta skalnego Upliscyche. fot. Kinga Dębiec

Następnego dnia poznajemy rodzinę Dimy. Z rana jedziemy na śniadanie do restauracji. Mamy własny stolik. Stół szybko zapełnia się lokalnymi specjałami: mcwadi, chinkali, lobio czy najczęściej spotykana tu sałatka ze świeżych pomidorów, ogórków i czerwonej cebuli. Pijemy oranżadę, a panowie wznoszą toasty za nasze szczęście, za pomyślność dla naszych narodów, zdrowie i szczęście, oraz spotkanie. Po śniadaniu ruszamy do sąsiedniej wsi. Po drodze kupujemy świeży chleb, grzeje mi kolana. Na miejscu zastajemy żonę Dimy, jego wnuczkę oraz siostry - prawdziwa 'włoska' rodzina. Znowu stół suto się zastawia. Gospodarze nie przyjmują odmowy. Mimo, że mamy pełne brzuchy objadamy się bakłażanami duszonymi z warzywami - adżapsandali. Spędzamy przemiły dzień. Żona Dimy mówi po angielsku. Rozmawiamy o kulturze, zwyczajach, historii, specyfice życia w Polsce i Gruzji.

W miasteczku skalnym Upliscyche W miasteczku skalnym Upliscyche fot. Kinga Dębiec
Po pięciu dniach udaje nam się wyjechać z Tbilisi. Zostawiamy część naszego bagażu u kuzyna Dimy i jedziemy najpierw do Kutaisi (Imertia), a potem pochodzić po górach Parku Narodowego Borżomi. Podróż trwa ponad trzy godziny. Wysiadamy na brudnym, zatłoczonym dworcu. Pierwsze wrażenie jest zdecydowanie negatywne i tak już niestety zostaje. Śmieci walają się po ulicach i chodnikach, śmierdzi spalinami, głowa boli od trąbiących klaksonów. Tego dnia panuje straszny zaduch, jesteśmy cali mokrzy i zmęczeni upałem. Udaje nam się znaleźć autobus, który ma dowieść nas do centrum. Robimy rundkę po mieście i nieoczekiwanie wracamy na dworzec. Za drugim razem wysiadamy w miejscu przypominającym centrum. Odszukujemy monumentalną katedrę Bagrati z XII wieku, która niestety popadła w całkowitą ruinę za czasów panowania tureckiego. Tego dnia decydujemy się jeszcze zobaczyć bogaty we freski klasztor Gelati. Jedziemy pomarańczowym 'ogórkiem' wypakowanym ludźmi po same brzegi. Autobus ledwo toczy się pod górę. Ludzie jak zwykle zagadują nas, skąd jesteśmy, jak nam się podoba kraj. Wysiadamy przy rozjeździe w kierunku Gelati. Plecak podają nam pasażerowie przez okno. Dwa kilometry idziemy jeszcze pod górę. Maszerują z nami prosiaki i krowy. Pół godziny później odpoczywamy już w zaciszu kompleksu klasztornego i pijemy zimną wodę prosto ze źródełka w ziemi.

Na karcie naszego aparatu mamy już 450 zdjęć, a mamy za sobą dopiero połowę wyjazdu...

Ciąg dalszy opisu wraz z większą ilością informacji praktycznych i zdjęciami na http://www.gruzja.czopowicz.pl

ZAPRASZAM!!!

słowa kluczowe: termin: 2 sierpnia - 5 września 2007
trasa: Sagaredżo, Dawid Geredża, Signaghi, Telawi, Gremi, Alaverdi, Ikalto, Tsinandali, Mcchety, Tbilisi, Gori, Upliscyche, Kutaisi, Kazbegi, Wardzi, Annanuri, Gonio

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 4 / 5 (1)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 4 / 5 (1)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 37834 od 16.03.2009

Komentarze

Liczba komentarzy: 52
covid cure

hydroxichloraquine doctors for hydroxychloroquine hydroxycloro

Ruivicy

Propecia Eficiencia stromectol tablets buy precio viagra marbella

snipsicet

daily cialis online com to order Cialis

lonfits

This response is mediated by the release of nitric oxide NO from nerve terminals and endothelial cells, which stimulates the synthesis of cGMP in smooth muscle cells precio de priligy en mexico Alcohol can make the side effects from Cialis tadalafil worse

Agrigma

Brand-name Cialis 20mg, on the contrary, is heavily overpriced is generic cialis available Monitor Closely 1 atazanavir increases levels of tadalafil by decreasing metabolism

grieply

buy cheap cialis discount online Tadalafil s side-effects include headaches, giddiness, and visual sensation alterations

Allerbwer

Neuroreport 12, 2923 2926 2001 lasix without prescription

Orienna

cialis buy online usa 10 mg tamoxifen per gram body weight daily by intraperitoneal IP injection

obsemomuT

Wednesday 02nd 2008f July 2008 01 1 22 PM Wont make legal action in such NOLVADEX has proven to be safe, secure and reliable stromectol amazon canada The Report s findings are based on three years of study that included three scientific reviews and public comment from scientists, consumers and other interested parties

soonsotly

Monitor Closely 1 rucaparib will increase the level or effect of tiagabine by affecting hepatic intestinal enzyme CYP3A4 metabolism common side effects of tamoxifen Rockville, MD Agency for Healthcare Research and Quality; 2011

antastesk

best site to buy priligy canada The second is that vaginal irritation can be increased with lubricants with higher osmolarity

Evorbes

Alonso, USA 2022 05 20 02 06 16 doxycycline ear infection

Fruinna

The recommendation also said that women who are not at high risk should not consider taking these medications, because the side effects of the medications will likely outweigh the benefits buy clomid in australia online

clearlecy

Baha Sharaf, 1 Rama AlMasri, 2 Nayef Abdel Razeq, 3 Osama Salama, 1 Ibrahim Hamad, 1 Mahmoud Abunasser, 1 Hikmat Abdel Razeq 1, 4 over the counter lasix can tamoxifen lower blood pressure

Mayclopay

The most obvious drawback of the long term utilization of SARMs in a hormone replacement context, or as a male hormonal contraceptive in the case of S23, is their lack of aromatization into Estrogen propecia fast delivery

odolley

These drugs are generally not indicated in patients with type I diabetes, low blood pressure, low eGFR 2, or rapidly worsening renal function clomid online overnight In the US alone, there are 84 million individuals with prediabetes, which converts to type 2 diabetes with an annual rate of approximately does furosemide raise blood sugar in s Normal Blood Sugar Levels Chart 10

Vialayvam

74 Share news a 41 82 0 buy real cialis online Redpharm Drug Remedy Repack Salix Pharmaceuticals Sandhills Packaging Inc

Enteshy

As long as it is opened up by does berberine lower a1c this strong cyclone, if it is not a character of the Immortal King level, it will be disabled if it is not dead buy cialis online forum Attribution of Images The picture used at the top of this post was located first at Pixabay

actuarl

Now there is an expert in charge, someone with a plan to make you well generic cialis for sale

loogefe

Walker oyEvOwOXzbfCcxZaQva 6 26 2022 online cialis

shivani singh

Do you want to enjoy the most memorable time of your life with gorgeous, sexy and sensual Delhi Escorts? Visit Karol Bagh Escorts and get in touch with our experts.

poojasharma

We run the most trusted Escort Agency. H they just want to give a broad satisfied smile on the face of our customers. Adhugodi Escorts Service The specialty of our call girls is to be in their respective fields.

Jiaa Mallik

People love to contribute some quality energy alone, getting a charge of a strange and incensed arranged life. People regularly go on a quick trip as it borders the capital of India, you can go on a quick excursion there as well.
Nathdwara Call Girls Service |
Lal Pali Call Girls |
Call Girls in Pilani |
Pratapgarh Call Girl |
Call Girl in Pushkar

Jiaa Mallik

Being perhaps the greatest current local area, you will find various wonderful and willing escorts here to contribute your energy with. escorts are completely endlessly ready to serve all of your necessities.
Nathdwara Call Girls |
Call Girls in Lal Pali |
Pilani Call Girl |
Call Girl in Pratapgarh |
Pushkar Call Girls Service

Rahina Khan

our escorts are famous for their professional and positive attitude and appealing looks along with the beauty of our teenage Jaipur Call Girl. Let them be a part of your life and enjoy an overwhelming night or day anywhere you want. Our glamorous escort will come to you at any time and anywhere in .

Ijwmap

cialis on line buy tadalafil 20mg online erection problems

ltnuuoyn

order accutane uk accutane 10 mg

otewwpbv

What is the purpose or indication of Accutane? https://isotretinoinex.website/

preeti roy

Role Playing or Real Girlfriend Experience. All types of Special Erotic Massages. A Relaxing Bubble Bath and Shower Companion. Call Girls in Lucknow and Seductive Erotic Dance etc. Do you know? Our best performing Kashmiri girls will go above and beyond to make you feel relaxed. Your trip will be etched in your mind for years to come.

preeti roy

They are professional and highly skilled in offering companionship to men, women and couples. Our Escorts in Goa available 24/7 to satiate your innermost desires and sexual carvings. While there is a lot of activities you can do in Goa

preeti roy

Where you both spend quality time and make some unforgettable moments. But it is very necessary to you have your own Call Girls in Goa
house, flat or hotel room. Let's see our incall outcall escort girls who meet your requirements and available today for fun.

Ankita Oberoi

I love it to have a developed and self-assured man to be a pleasant and lavish companion, to humor him and be ruined. When I meet to a man and apply time with him, I overlook about my living which is one of best independent Escort in Chennai, just want to be in profound bodily and mental relative at moment to make the night memorable for him and more orgasmic and thorough for me.
Chennai Escorts
Escorts in Chennai

achieta

The detection rate was 63 95 confidence interval 58, 69 for a 10 false positive rate, or 96 95 confidence interval 94, 98 for a 50 false positive rate viagra dosage for ed

preeti roy

Role Playing or Real Girlfriend Experience. All types of Special Erotic Massages. A Relaxing Bubble Bath and Shower Companion. Striptease and Seductive Erotic Dance etc. Do you know? Our best performing Kashmiri girls will go above and beyond to make you feel relaxed. Your trip will be etched in your mind for years to come.
Thane Escorts
Escorts in Vashi
Versova Escorts Service
Worli Call Girls

Indorenyt

We will be with you forever until you find anyone superior to us, although you will never find the one. Do you know why it is impossible to switch to someone better than us?
I am Tamana Joshi 22 Years Old from MP working as Call Girl in Indore at Indore Nyt Agency. They provide well-educated and decent Girls for Dating, Private Meetings, and Other Occasions.
Call Girl IndoreCall Girls IndoreCall Girls Near Me IndoreCall Girl Number IndoreSexy Call Girls in IndoreHot Call Girls IndoreIndependent Call Girls IndoreIndore Call Girl NumberCall Girls Services in IndoreCall Girl Mobile Number IndoreCall Girls Photo IndoreCall Girl Agency IndoreCall Girls Indore Near MeModel Call Girls IndoreVip Call Girls IndoreCall Girl Agency IndoreCall Girl Number Justdial IndoreOnline Call Girls IndoreSasti Call Girls Indoreprostitute Services IndoreCash Payment Call Girl Service IndoreCall Girls Photo IndoreCall Girl Red Light Area IndoreProfessional Call Girls IndoreCall Girls Agencies IndoreCall Girls in Hotel Indore

Indorenyt

We will be with you forever until you find anyone superior to us, although you will never find the one. Do you know why it is impossible to switch to someone better than us?
Indore Call Girls

Indorenyt

This is Sexual Services here to give sexual pleasure to my clients for which many people are still standing in a queue. Make your night lusty with her at your place Independent Call Girls Mumbai.

Enjoynyt

I am always dressed tidily and expect the same from my clients. My Call Girl Services in Mumbai will give you the best possible memories.

Goa Escorts Deepika

Hello to everyone! I am Deepika Verma from Goa escort, I am now in Goa, I hold my meetings at my own place and in star hotels.

Goa Escorts Deepika

Hey My Love, Now Being Your Deepika Verma Girl Lover and Watching You Enjoy Sex will be a great night for me. I would like to introduce myself, My name is Acelya. I am 22 years old, Young and sexyGoa escort lady.

Backlinks Service

Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama

Backlinks Service

Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Junooniyat
Anupama
Anupama

Backlinks Service

Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Anupama
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai
Pandya Store

Backlinks Service

Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Pandya Store
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Kundali Bhagya
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari

Backlinks Service

Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Saavi Ki Savaari
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Udaariyaan
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Indian Idol
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa

Backlinks Service

Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Sa Re Ga Ma Pa
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Aashiqana 4
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Suhagan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan

Backlinks Service

Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Neerja Ek Nayi Pehchaan
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Bigg Boss Ott 2
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Baalveer
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17

Backlinks Service

Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Bigg Boss 17
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dil Diyan Gallan
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Dhruv Tara
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya

Backlinks Service

Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Wagle Ki Duniya
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Barsatein
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Hum Rahe Na Rahe Hum
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain

Backlinks Service

Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Bade Achhe Lagte Hain
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
Mtv Roadies
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
India's Got Talent
Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India

Backlinks Service

Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India
Shark Tank India
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane
Singing Deewane

Lahore Call Girl

The act of hugging, kissing, romantic meals, honeymoon experience, and girl's delights are a few of the typical practices most people would prefer to follow while looking for the perfect concerns to escort. Some consider hiring skilled and experienced Lahore Call Girl to assist you.

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2023 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone