lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Hanoi  
Ruch ulicznyHanoi, Wietnamfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
Booking.com

Najnowsze artykuły

Flames of... Baku

Top of the top - Iran!

Oman - to zdecydowanie więcej niż jedyne państwo na literę "O".

Nepal - My first time

e-Tourist Visa do Indii - wyjaśniamy szczegóły

Stambuł z zupełnie innej perspektywy

Cud w indyjskiej Agrze na miarę drugiego Taj Mahal

Do Mongolii bez wizy

Muktinath (Jomsom) Trekking - profil wysokości i statystyka

Bezpłatne wycieczki po Dosze dla pasażerów Qatar Airways

Do Indonezji bez wizy

Wiza do Indii wydawana już na lotnisku?

Poznaj Azję Centralną oglądając animowane filmy

Co wiesz o Azji Centralnej?

Bilet na indyjski pociąg tylko na 60 dni przed odjazdem?

Turkish Airlines poleci do Kathmandu!

Can AI help solve Japan’s labour shortages?

In pictures: India votes in world's biggest election

An attack on women that has devastated Australia

Top three stripped of medals in Beijing half marathon

Why a deluge of Chinese-made drugs is hard to curb

Can TikTok's owner afford to lose its killer app?

Chinese cities sinking under their own weight

Stabbed Australian bishop forgives alleged attacker

The West says China makes too much. Its workers disagree

Biden calls for tripling tariffs on Chinese metals

An audible sigh of relief in the Middle East

What we know about Israel's missile attack on Iran

Bowen: Crisis shows how badly Iran and Israel understand each other

Attack sends message to Iran but Israelis divided over response

US again warns Israel against Rafah offensive

Flurry of attacks heightens Israel-Hezbollah fears

Iran morality police arrest dead protester's sister, family says

US and UK extend sanctions against Iran

Dubai airport delays persist after UAE storm

'I’m in pieces' - Israeli hostage's agony over husband held by Hamas

Miasta Azji

 Van

warto zobaczyć: 1
transport z Van: 6
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Doğubeyazıt

warto zobaczyć: 2
transport z Doğubeyazıt: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Trabzon

warto zobaczyć: 5
transport z Trabzon: 1
dobre rady: 6

wybierz
[opinieCount] => 0

 Ani

warto zobaczyć: 1
transport z Ani: 0
dobre rady: 3

wybierz
[opinieCount] => 0

 Stambuł

warto zobaczyć: 38
transport z Stambuł: 2
dobre rady: 40

wybierz
[opinieCount] => 0

 Çavuştepe

warto zobaczyć: 1
transport z Çavuştepe: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Şanlıurfa

warto zobaczyć: 7
transport z Şanlıurfa: 1
dobre rady: 7

wybierz
[opinieCount] => 0

 Hoşap

warto zobaczyć: 1
transport z Hoşap: 1
dobre rady: 2

wybierz
[opinieCount] => 0

 Kars

warto zobaczyć: 2
transport z Kars: 2
dobre rady: 0

wybierz
[opinieCount] => 0

Powiadomienia

Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu

Dołącz do nas!


 
 
 •  Wietnam
   kursy walut
   VND
   PLN
   USD
   EUR
 •  Wietnam
   wiza i ambasada
  Wietnam
  ambasada w Polscetak
  wymagana wizatak
  250 PLN - wielokrotna do 14 dni
  Najmniejsza
  prowizja w Polsce!
  77 PLN normalnie - od 3 dni roboczych sprawdź szczegóły

Perfumowa pagoda czyli na pielgrzymkowym szlaku razem z buddystami

środa, 29 mar 2006
 • dotyczy:  

Najpierw dwie godziny jazdy mini-busem na południowy-zachód od Hanoi do wioski My Duc w prowincji Ha Tay, później godzina płynięcia łódką wśród ryżowych pól a na końcu godzina wspinaczki górską, skalistą drogą. Jeszcze tylko 120 kamiennych schodków prowadzących w dół i oto przede mną rozpościera się wejście do słynnej groty Huong Tich. To tutaj pielgrzymują buddyści z całego Wietnamu. Wielki stalagnat pośrodku wejścia do groty tworzy jakby dwie bramy, nazywane "bramą do nieba" i "bramą do piekł". Zgodnie z legendą grota została odkryta już dwa tysiące lat temu. Jednak lokalni mieszkańcy zaczęli modlić się tutaj dopiero od 1575 r. 

fot. Daria Pawęda
Wewnątrz groty znajduje się kilka ołtarzy usytuowanych wśród kolorowych stalaktytów i stalagmitów. Wiele z tych stalaktytów i stalagmitów związanych jest z jakąś legendą dotyczącą uzdrowień czy innych cudów. Najsłynniejsze z nich to Cay Gao - ryżowy kij, Cay Vang - złoty kij, Nui Co - panna i Nui Cau - młodzieniec. Małżeństwa, które pragną lub oczekują potomstwa modlą się zawsze przy Nui Co i Nui Cau. W samej grocie, jak i przed nią, gromadzi się wielu buddystów. Modlą się a później spożywają posiłek, który najpierw poświęcają na jednym z kilku ołtarzy znajdujących się w grocie lub przed nią. Wśród pokarmu poświęcanego na dużych tacach przeważają owoce i słodycze. Mimo bardzo dużej ilości ludzi znajdujących się tam bardzo trudno znaleźć turystów. W przewadze są Wietnamczycy, ale sporą grupę pielgrzymów stanowią również Japończycy. Jedynymi białymi i prawdopodobnie jednymi turystami jesteśmy my - tzn. Niemka, Holender ze swoją żoną Wietnamką i ja. 

fot. Daria Pawęda
Po zwiedzeniu groty Huong Tich wracamy górskim szlakiem zbudowanym z granitowych bloków tworzących schodki. Droga wiedzie wśród malowniczej scenerii, wśród wapiennych skał i zielonych dolin, w których kwitną drzewa morelowe. Po drodze wierni mogą kupić złote drzewka na pamiątkę pielgrzymki lub kadzidełka, aby zapalić je przed modlitwą. Grota Huong Tich nie jest jedynym w tym rejonie miejscem modlitwy. Cały ten rejon stanowi słynne miejsce kultu religijnego. Nazywany jest Chua Huong - Perfumowa Pagoda. Nie jest to jednak tylko jedna pogoda, lecz cały kompleks wielu pagód i sanktuariów. Region ten usytuowany jest wśród wapiennych klifów Huong Son - Perfumowej Góry. Buddyści tradycyjnie spędzają w Chua Huong trzy dni modląc się w każdej znajdującej się tutaj pagodzie i świątyni. Zgodnie z tradycją swoją pielgrzymkę rozpoczynają w Den Trinh - Świątyni Rejestracji. To tutaj wyznają z jakimi intencjami przybyli do Perfumowej Pagody modlić się. 

Zgodnie z legendą kompleks Perfumowa Pagoda założony został przez pewnego buddyjskiego mnicha, który szukał w tych rejonach oświecenia. Pierwsze pagody znajdujące się tutaj zbudowane zostały za czasów Le Chinh Hoa, który panował w latach 1680-1705. W kolejnych latach dobudowywano następne pagody, które razem utworzyły kompleks pagód, chętnie odwiedzany przez buddyjskich wiernych. Jedną z ciekawszych pagód jest świątynia Thien Tru, zbudowana w XVIII w. Jej nazwa oznacza "niebiańską kuchnię" i wywodzi się od góry znajdującej się w jej pobliżu przypominające swoim wyglądem kucharza. 

fot. Daria Pawęda
Najwięcej wiernych odwiedza Perfumową Pagodę w okresie od połowy drugiego miesiąca księżycowego do końca trzeciego miesiąca księżycowego, które zazwyczaj przypadają w okresie marca i kwietnia. Wówczas trwają tutaj liczne festiwale, które są słynnym miejscem spotkań dla wielu par. Prawdopodobnie dlatego, że rejon Perfumowej Pagody jest miejscem niezwykle romantycznym i stał się tematem wielu piosenek, wierszy i innych utworów literackich. Jest również częstym motywem w malarstwie wietnamskim. 

Z wioski My Duc do perfumowej Pagody można dopłynąć rzeką Yen Vi żelazną lub drewnianą łódką. Łódki płyną wśród zielonych pól ryżowych, na których pracują mieszkańcy prowincji Ha Tay. Na polach znajdują się grobowce. Ryż stanowi podstawę wyżywienia mieszkańców wietnamskich wsi, i dlatego formę symboliczną ma zwyczaj pochówku na własnym polu ryżowym a nie na cmentarzu. Po drodze mija się również malownicze wapienne wzgórza i ukryte wśród drzew małe świątynie. Żelazną łódką może płynąć od 3 do 5 pasażerów natomiast drewnianą nawet do 20. Łódki są najczęściej prowadzone przez kobiety, które wykonują ciężką pracę wiosłując około godziny, aby dotrzeć do miejsca skąd pielgrzymi wyruszają do groty Huong Tich. 

Uprzywilejowaną grupę pracujących tutaj stanowią kobiety, k fot. Daria Pawęda
tórych ojcowie, mężowie lub synowi zginęli lub zostali ciężko ranni na wojnie. Jest ich łącznie 100 ale w jednym roku pracować może tylko 27 z nich, corocznie wybieranych drogą losowania. Zarabiają dziennie 15 000 VDG (wietnamskich dongów), co stanowi równowartość ok. 1 USD. Mają pierwszeństwo przy obsłudze turystów i dzięki temu mogą liczyć na dodatkowy zarobek w formie napiwków. Marzeniem każdego mieszkańca wioski My Duc jest posiadanie własnej łódki, która kosztuje ok. 1 000 000 VDG, do tego trzeba doliczyć wymianę podłogi raz na 3-4 lata, co jest wydatkiem ok. 250 000 VDG. 

Perfumowa Pagoda jest ulubionym miejscem pielgrzymek buddystów wietnamskich. Myślę, że upodobali sobie oni to właśnie miejsce, ponieważ jest ono cudowną oazą spokoju zagubioną gdzieś wśród wapiennych klifów, górskich dolin i ryżowych pól. Miejsce to jest całkowitym przeciwieństwem wietnamskich miast pełnych gwaru, riksz i skuterów. Podczas podróży po Wietnamie na pewno warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, w którym Wietnam ma zupełnie inne oblicze.

Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!


 • Opublikuj na:
Informuj mnie o nowych, ciekawych artykułach zapisz mnie!
Przeczytałeś tekst? Oceń go dla innych!
 0 / 5 (0)użyteczność tego tekstu, czyli czy był pomocny
 0 / 5 (0)styl napisania, czyli czy fajnie się czytało
Łączna liczba odsłon: 14570 od 29.03.2006

Komentarze

Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone