“City of Joy” w kolorze nieba
Szef Rządu Bengalu Zachodniego Mamata Banerjee, zadecydowała o przemalowaniu Kalkuty na niebiesko. Budynki rządowe, przydrożne barierki, estakady oraz … taksówki zostaną pomalowane jasnym niebieskim kolorem. Ten sam los spotka budynki mieszkalne, których właściciele są zachęcani do zmiany koloru ich elewacji ,na własny koszt wprawdzie, jednak snuje im się wizje mniejszych podatków od nieruchomości w kolorze niebieskim. Nowy rząd, którego mottem jest „Sky is the limit” (Granicą/ograniczeniem jest niebo) chce nadać miastu nowy wygląd po, jak mówią, 34 latach rządów marksistów. Setki osób dostały zatrudnienie przy „upiększaniu” miasta. Pomalowane zostaną także pnie niektórych drzew, wiaty przystanków autobusowych, słupy latarni, ogrodzenia parków, ławki. Pędzel z niebieską farbą ma nie ominąć także jednej z wizytówek miasta – wieży Shahid Minar – która od czasu jej wybudowania w 1948 roku pozostawała zawsze alabastrowa.
Burmistrz Kalkuty Sobhan Chatterjee popiera ten projekt, określając niebieski pięknym kolorem kojącym wzrok. Przeznaczył już na ten cel kilkadziesiąt milionów rupii. Opozycja i wielu mieszkańców miasta oraz media sprzeciwiają się temu pomysłowi. Zwracają uwagę na fatalny stan dróg w mieście czy rozpadające się szpitale. Uważają wydawanie publicznych pieniędzy na malowanie miasta zwykłym marnotrawstwem, niepotrzebną kosmetyką, która nie może mieć tak wysokiego priorytetu. Ci, u których pomysł pani premier nie wywołuje ostrych sprzeciwów zarzucają jej to, że nie dała mieszkańcom miasta możliwości wyboru koloru, choć powinna była to zrobić.
The Telegraph – wiodący anglojęzyczny dziennik gorzko zauważa, że „Znalezienie odpowiedniej kombinacji kolorów jest niewątpliwie pierwszym etapem w tworzeniu bezpieczniejszego, zdrowszego, bardziej ekologicznego i generalnie bardziej przyjaznego dla jego mieszkańców miasta.”
W Indiach malowanie miast lub ich dzielnic jednym kolorem jest dość popularne. Można tu wspomnieć choćby błękitny Dżodpur, różowy Dżajpur czy biały Udajpur. Jednak skala tego przedsięwzięcia w Kalkucie, w której nie można znaleźć pieniędzy choćby na oczyszczanie wody z arsenu, rozwiązanie problemu z wywozem śmieci czy nową kanalizację budzi zarówno zdziwienie jak i niesmak.
W roku 2006 pomalowano na różowo Aurangabad, miasto w stanie Bihar, borykające się z problemem dużej przestępczości. Kolor różowy był wybrany przez miejscowe władze, które uważały, że wpłynie on pozytywie na poprawę morale mieszańców miasta. Ciekawe czy ktoś zrobił badania po tej akcji.
Latasz samolotami? Chcesz dowiedzieć się ile godzin spędziłeś łącznie w powietrzu? Jaki pokonałeś dystans i ile razy okrążyłeś równik? Do jakich krajów latałeś i jakimi samolotami...? Zobacz nową funkcjonalność transAzja.pl: Mapa Podróży
Narzędzie pozwala na zapisanie w jednym miejscu zrealizowanych podróży lotniczych, naniesienie ich tras na mapie oraz budowanie statystyk. Wypróbuj już teraz!
Komentarze

tadalafil 20mg cialis for sale online gnc ed pills