lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ankara  
Bajkowe kominyKapadocja, Turcjaźródło: Stock.XCHNG
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Wycieczka do Birmy, 16 dni, objazdowa z pobytem na plaży Ngapali | Krzysztof Stępień

kursy walut [–]

 TRY
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Turcja
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
Wiza elektroniczna - 20 USD, na przejściach granicznych 30 USD
Najmniejsza
prowizja w Polsce!
sprawdź szczegóły

zdrowie [–]

Turcja
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.
Mateusz Bamski Jabandżi, czyli Polak w mieście kebabów

To relacja młodego Polaka, opis jego emocji i prawdziwych zdarzeń, pozwalający przenieść się do realiów Stambułu.

Stambuł

transport

transport - w obrębie miasta (18)
z: Plac Taksim
do: Dzielnica zabytkowa
Marek Sochacki

Jeśli podróżujesz po Stambule metrem, to nie tylko sam plac Taksim jest wart zobaczenia, ale również sama stacja metra Taksim (http://popatrzna.blogspot.com/2014/05/stacja-metra-taxim.html). Na tej linii metra są stacje Halic (dojście do portu Eminonu), Vezneciler (dojście do Wielkiego Bazaru) oraz Yenikapi (twierdza). Jeśli ktoś woli atrakcje placu Sultanahmet, to z Taksim jest kolejka do Kabatas i dalej tramwaj do dzielnicy zabytkowej. Jednorazowy żeton na przejazd każdym środkiem kosztuje 3 TRL (2014).

nadużycielink18 maj 2014, 09:33
z: Akwedukt Walensa lub Meczet Sulejmana
do: Meczet Şehzade
Krzysztof Stępień

Meczet Şehzade znajduje się dokładnie w połowie drogi pomiędzy Akwedukt Walensa i Meczet Sulejmana.

nadużycielink 9 wrz 2012, 17:46
z: Aksaray, Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Istanbul Otogar
Krzysztof Stępień

Główny dworzec autobusowy znajduje się na północny wschód od Aksaray i generalnie "Złotego Rogu". Najłatwiej dostać się tam czerwoną linią metra (2TL) łączącą Aksaray z Lotniskiem Ataturk.

Jeżeli jedziemy z Eminönü lub Sultan Ahmed to najpierw tramwajem linii T1 musimy dostać się do przystanku Aksaray (2TL), na którym to musimy się przesiąść do czerwonej linii metra (2TL). Stacja metra znajduje się praktycznie na samym dworcu autobusowym.

Szereg hoteli i hosteli w dzielnicy Sultan Ahemd pośredniczy w sprzedaży biletów na autobusy odjeżdżające z Otogar. Bardzo często bilet droższy jest o zaledwie 5-10TL, ale w cenę usługi wliczony jest przejazd z hotelu na dworzec autobusowy. Takie rozwiązanie bardzo oszczędza czas i kosztuje zaledwie kilka TL więcej.

nadużycielink 9 wrz 2012, 03:29
z: Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Port lotniczy Stambuł-Sabiha Gökçen
Krzysztof Stępień

Najtańszym sposobem (ale równocześnie najbardziej czasochłonnym) jest skorzystanie z publicznej sieci autobusów miejskich. Linia autobusowa SG-2 łączy lotnisko z Placem Taksim (około 50 minut, 2,5TL), z którego dość łatwo dostaniemy się dalej do Sultan Ahmet czy Eminönü. Alternatywnie można z lotniska pojechać autobusem E-10 do przystani promowej w Kadiköy (45min, 2,5TL), skąd statkiem możemy łatwo dopłynąć do Eminönü (2TL).

nadużycielink 9 wrz 2012, 03:13
z: Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Port lotniczy Stambuł-Atatürk
Krzysztof Stępień

Znajduje się relatywnie blisko centrum, po europejskiej stronie miasta. Na to lotnisko przylatują rejsy z Polski jak i z większości miast europejskich. Pomijając korzystanie z taksówki, dostanie się z tego lotniska do centrum publicznym transportem nie powinno nastręczać problemów. Na hali przylotów należy kierować się za oznaczeniami wskazującymi metro. W ten sposób dotrzemy do czerwonej linii metra, którą bezpośrednio dojedziemy do takich miejsc jak Otogar - główny dworzec autobusów międzymiastowych oraz Aksaraj – w dużym uproszczeniu - komercyjnego centrum Złotego Rogu. Koszt przejazdu 2TL.

Jeżeli zamierzamy jednak dostać się z lotniska do dzielnicy Sultan Ahmet lub do przystani portów Eminönü należy czerwoną linią metra dojechać do przystanku Zeytinburnu, by następnie przesiąść się do niebieskiej linii tramwajowej T1 jadącej przez samo centrum Złotego Rogu, mijając po drodze takie przystanki jak: Topkapi – mury obronne Konstantynopola, Aksaraj – komercyjne centrum Złotego Rogu, Laleli Üniversitesi – okolica Meczetu Sulejmana, Beyazıt i Cemberlitaş – Wielki Bazar, Sultanahmet – Błękitny Meczet, Aya Sofya i cała baza noclegowa dzielnicy, Sirkeci – dworzec kolejowy, czy wreszcie Eminönü- bazar z przyprawami, Nowy Meczet oraz przystań promowa.

Koszt przejazdu z lotniska Ataturka do Sultan Ahmet z jedną przesiadką wynosi 4TL - co nie jest wygórowaną ceną.

O ile przejazd tramwajem jest bardzo wygodny, to trzeba dodać, że nie jest to najszybszy środek transportu w mieście. W drodze na lotnisko, należy przeznaczyć przynajmniej 50-60 minut na przejazd z Sultan Ahmet.

nadużycielink 9 wrz 2012, 03:06
z: Eminönü
do: Bazar Egipski
Agnieszka Stępień

Bazar Egipski znajduje się w bezpośredniej bliskości Nowego Meczetu w dzielnicy Eminönü, nieopodal Mostu Galata.

nadużycielink 2 wrz 2012, 18:10
z: Sultan Ahmed
do: Grobowce Sułtanów w Hagia Sofia
Agnieszka Stępień

Grobowce znajdują się bezpośrednio na terenie kompleksu Hagia Sofia, jednak prowadzi do nich oddzielne wejście. Aby się do nich dostać, należy minąć główne wejście do Hagia Sofia i kierując się ku wchodowi dojść do południowo-zachodniego narożnika kompleksu (od ulicy Kabasakal Caddesi). Wejście jest odpowiednio oznakowane, wstęp jest bezpłatny, ale aby dostać się do środka należy przejść przez kontrolę bagażu i bramkę do wykrywania metali.

nadużycielink 2 wrz 2012, 14:58
z: Üsküdar
do: Meczet Şemsi Pasha
Agnieszka Stępień

Meczet położony jest bezpośrednio nad Bosforem. Po wyjściu z przystani promowej Üsküdar należy kierować się na zachód idąc wzdłuż wybrzeża. Sama budowla jest bardzo niepozorna, ale nie sposób jej przeoczyć.

nadużycielink 1 wrz 2012, 23:41
z: Eminönü
do: Meczet Rüstema Paszy
Agnieszka Stępień

Meczet położony jest bardzo blisko Nowego Meczetu i Bazaru Egipskiego. Nie jest łatwo do niego trafić, bo wejście do niego nie jest oczywiste. Wychodząc z Bazaru Egipskiego (Spice Baazar) w kierunku zachodnim należy szukać schodów prowadzących w dół lub idąc główną ulicą po której poruszają się samochody należy wypatrywać kamiennych fontann służących do rytualnych ablucji.

nadużycielink 1 wrz 2012, 23:26
z: Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Pomnik Republiki Tureckiej
Krzysztof Stępień

Pomnik znajduje się na jednym z głównych placów miasta - Taksim Square. Łatwo się tam dostać tramwajem z Eminönü lub Sultan Ahmed do Kabatas (ostatni przystanek, 2TL) i dalej kawałek pieszo, pod górę do Taksim.

Wizytę na Taksim Square można łatwo połączyć ze spacerem Mostem Galata do Wieży Galata i dalej reprezentacyjną ulicą Istiklal Caddesi do Taksim Square.

nadużycielink29 sie 2012, 20:11
z: Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Mury Konstantynopola
Krzysztof Stępień

Jest kilka odcinków murów, budowanych w różnych epokach. Różnią się one dość istotnie między sobą.

Najprostszym sposobem dotarcia do nich jest przejazd tramwajem do przystanku Topkapi (2TL). W tym miejscu mury są bardzo okazałe i dobrze wyeksponowane.

Jeżeli zaś planuje się odwiedzenie Kościoła Chora lub wraca się pieszo z Meczetu Eyüp, po drodze łatwo jest dotrzeć do odcinka murów wybudowanych przez cesarza Teodozjusza II. Są one dobrze widoczne już od Mostu Halic

nadużycielink29 sie 2012, 18:18
z: miasto
do: Akwedukt Walensa
Krzysztof Stępień

Akwedukt znajduje się po drodze z Meczetu Fatih do Meczetu Sulejmana.

nadużycielink29 sie 2012, 17:43
z: Istanbuł
do: Kryty Bazar
Krzysztof Stępień

Należy wysiąść na przystanku tramwajowym Beyazit Kapalı Çarşı

nadużycielink29 sie 2012, 14:01
z: Eminönü
do: Meczet Sultan Eyüp
Krzysztof Stępień

Z pętli autobusów miejskich w Eminönü autobusami nr: 36E, 44B, 99 i 399B. Autobusy numer 39 i 39B jadą przez Kościół Chora. Przejazd zajmuje 15 minut i kosztuje około 2,5TL.

Dobrym sposobem jeszcze do niedawna był krótki rejs statkiem przez Złoty Róg. Rejsy obsługiwała firma Halic, ale w lecie 2012 rejsy zostały zawieszone z powodu prac przy budowie mostu w okolicy Eyüp. Nie wiadomo czy i kiedy rejsy zostaną wznowione.

nadużycielink29 sie 2012, 13:08
z: Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Pałac Topkapi
Krzysztof Stępień

Uwaga! Na głównej linii tramwajowej znajduje się przystanek o nazwie Topkapi. Jest to zupełnie inna dzielnica miasta, znajdująca się bezpośrednio przy Murach Obronnych Konstantynopola.

nadużycielink29 sie 2012, 11:46
z: Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Pałac Dolmabahçe
Krzysztof Stępień

Najprościej jest pojechać tramwajem do ostatniego przystanku Kabataş (2TL). Wejście do Pałacu znajduje się nieco dalej na północ, za widoczną, wysoką wieżą zegarową.

nadużycielink29 sie 2012, 00:47
z: Eyüp
do: Kościół Chora
Krzysztof Stępień

Wizytę w Chora łatwo jest połączyć z odwiedzinami meczetu Eyüp. W drodze powrotnej należy dojść do mostu Haliç i znajdujących się tuż za nim fortyfikacji obronnych dawnego Konstantynopola. Podążając wzdłuż murów do góry należy je przekroczyć przy małym muzułmańskim cmentarzu. Stamtąd będzie już około 300 metrów do muzeum.

nadużycielink29 sie 2012, 00:22
z: Eminönü
do: Kościół Chora
Krzysztof Stępień

Na pętli autobusowej w Eminönü należy wsiąść w autobus 39 lub 39B i wysiąść przy Edirnecapi Rami Cad. Przejazd zajmie około 15 minut i w 2012 kosztował około 2,5 TL

nadużycielink29 sie 2012, 00:15
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:
  • Opublikuj na:
Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2019 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy