lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ankara  
Bajkowe kominyKapadocja, Turcjaźródło: Stock.XCHNG
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Wycieczka do Birmy, 16 dni, objazdowa z pobytem na plaży Ngapali i zajęciami jogi | Krzysztof Stępień

kursy walut [–]

 TRY
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Turcja
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
Wiza elektroniczna - 20 USD, na przejściach granicznych 30 USD
Najmniejsza
prowizja w Polsce!
sprawdź szczegóły

zdrowie [–]

Turcja
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.
Mateusz Bamski Jabandżi, czyli Polak w mieście kebabów

To relacja młodego Polaka, opis jego emocji i prawdziwych zdarzeń, pozwalający przenieść się do realiów Stambułu.

Stambuł

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Turcja
Warto przeczytać o
1. Meczet Sułtana Ahmeda (Błękitny)

Popularnie zwany Błękitnym - jeden z najwspanialszych meczetów miasta

  
ranking gości: 3.4 / 5
były tam: 2 osoby
2. Meczet Rüstema Paszy

Niewielki ale bardzo urokliwy meczet w centrum miasta. Kolejne dzieło Sinana

 
ranking gości: 0 / 5
było tam: 0 osób
3. Ulica İstiklal

Jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii miasta

 
ranking gości: 3.5 / 5
była tam: 1 osoba
4. Istanbul Otogar

Główny dwrzec autobusowy miasta

 
ranking gości: 0 / 5
było tam: 0 osób
5. Dzielnica Fener

Pierwotnie zamieszkiwała tu arystokracja bizantyjska

 
ranking gości: 3 / 5
była tam: 1 osoba
6. Pałac Dolmabahçe

Pałac będący centrum administracyjnym Imperium osmańskiego od 1853 do 1922

   
ranking gości: 3.5 / 5
była tam: 1 osoba

Pałac Topkapi | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia 15 kwietnia - 31 września
09:00 - 19:00
(kasa biletowa jest zamykana o 18:00)

1 października - 14 kwietnia
09:00 - 17:00
(kasa biletowa jest zamykana o 16:00)

Harem
09:00 - 17:00
zamknięte w wtorki oraz I dzień Ramadanu
cena Pałac: 25 TL
Harem: dodatkowe 15 TL
Dzieci do 12 roku życia: za darmo

zestaw audio-guide:
pałac: 15 TL
harem 15 TL
informacja z 2012 roku
adres:
strona www http://www.topkapisarayi.gov.tr
rodzaj obiektu architektura zabytkowa, monument, stara budowla
inne nazwy Topkapı Palace, Topkapı Sarayı


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Stambuł
Opis
Wycieczka do Birmy, 16 dni, objazdowa z pobytem na plaży Ngapali i zajęciami jogi | Krzysztof Stępień

Topkapı Sarayı – pałac w centrum Stambułu, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku. Budowę rozpoczęto za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy w 1453 roku, zaraz po zdobyciu Konstantynopola, a zakończono w 1465 roku. Ostatnim używającym pałacu sułtanem był Mahmud II (do 1839 roku). Sułtan Abdulmecid I przeniósł siedzibę władców do pałacu Dolmabahçe.

Historia pałacu
Topkapı przebudowywano w kolejnych wiekach, ale jego podstawowy, czterodziedzińcowy układ został zachowany. Osmanowie przejęli od bizantyjskich władców zwyczaj oddzielania władcy od ludu, trzeci (najbardziej wewnętrzny) tylko dla władcy i upoważnionej służby (białych eunuchów). Na tym dziedzińcu znajduje się dawny Aya Irini Kilisesi czyli kościół Bożego Pokoju, obecnie sala koncertowa.

Relikwie islamu...
W Sali Tronowej przechowuje się relikwie muzułmańskie. Na uwagę zasługują: płaszcz proroka Mahometa (arab. burda), który jako pierwszy odziedziczył po kalifach umajjadzkich i abbasydzkich sułtan Selim I; każdego 15 dnia miesiąca ramadanu sułtan osmański przywdziewał płaszcz proroka w czasie ceremonii państwowej. W Topkapi przechowuje się 2 z 9 mieczy Mahometa oraz jego łuk. Jest tu również list Mahometa adresowany do Mukaukasa, przywódcy Koptów, wzywający go do przyjęcia islamu, który przypadkiem odkryli w Egipcie Francuzi w 1850 a rząd Francji przekazał go muzeum Topkapı. List spisany jest na pergaminie. Poza tym przechowuje się tu miecze pierwszych kalifów, Abu Bakra, Umara Ibn al-Chattaba, Usmana, Alego, słynnego wodza arabskiego, Chalida Ibn al-Walida (zm. 642) i inne. Należy wspomnieć domniemaną pieczęć Mahometa odkrytą w połowie XIX wieku w Bagdadzie, kawałek zęba proroka, ukruszonego w czasie bitwy z mekkańczykami pod Uhud (625), przechowywany w kasetce ze złota inkrustowanej kamieniami szlachetnymi, wykonanej na zamówienie sułtana Mehmeta IV, 60 włosów z brody, przechowywane w 24 kasetkach inkrustowanych złotem i macicą perłową, jeden z 6 odcisków stopy, zgodnie z tradycją odciśnięty w kamieniu podczas wstępowania Proroka do nieba, przechowywany w złotej kasetce. I na koniec elementy architektoniczne pochodzące z mekkańskiej Kaaby, przede wszystkim obramowanie "czarnego kamienia" i rynny.

fragment pochodzi z Wikipedii
czytaj dalej

Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 4 / 5 (5)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 4.3 / 5 (4)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie (1)
z: Eminönü lub Sultan Ahmed
do: Pałac Topkapi
Krzysztof Stępień

Uwaga! Na głównej linii tramwajowej znajduje się przystanek o nazwie Topkapi. Jest to zupełnie inna dzielnica miasta, znajdująca się bezpośrednio przy Murach Obronnych Konstantynopola.

nadużycielink29 sie 2012, 11:46
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Krzysztof Stępień

Bardzo mieszanie uczucia względem tego miejsca.

Po pierwsze tłok! Zwiedzających jest tak wielu, że praktycznie zasłaniają wszystko to, co chciałoby się zobaczyć. Ponoć tłumy zwiedzających są mniej więcej takie same przez cały dzień, przez co nie ma lepszych czy gorszych godzin na wizytę.

Po drugie cena biletu! O ile 25TL byłoby jeszcze do zaakceptowania, to dodatkowe 15TL opłaty za wstęp do haremu czyni wizytę w Topkapi kosztowną.

Po trzecie deficyt informacji. Sam pałac to kilka połączonych dziedzińców, z przylegającymi do nich zabudowaniami. Nie są one jakoś specjalnie efektowne. Uroku nabierają tylko gdy dowiemy się co się w nich działo, kto je zamieszkiwał i jakie historie są z nimi związane. Tego możemy się dowiedzieć tylko dzięki zestawowi audio-guide ale to wydatek kolejnych 15TL lub 30TL (razem z haremem). Gdy połączymy to z wejściem do haremu to w sumie musimy zapłacić okrągłe 70TL (130 PLN) co już jest bardzo konkretnym wydatkiem.

Bardziej efektowny jest harem czyli zabudowania prywatne. Pomieszczenia są tam znacznie bardziej kolorowe i udekorowane, choć całkowicie pozbawione wyposażenia. Ściany są pokryte bogatymi, błękitnymi glazurami, ale znowu - jeżeli ktoś wcześniej zwiedzał Iran to nic nowego tam nie ujrzy.

Dość duże wrażenie na zwiedzających mogą zrobić relikwia muzułmańskie przechowywane w pałacu. Pośród nich znaleźć można między innymi płaszcz i miecze proroka Mahometa, jak również włosy z jego brody i ząb. Do tego relikwia pierwszych kalifów islamu jak również elementy konstrukcyjne Kaby z Mekki. Problem w tym, że wszystkie te miejsca są bardzo oblegane przez turystów i najpierw trzeba odstać długi czas w kolejce, by móc spojrzeć na dany przedmiot zaledwie parę sekund.

Dla wszystkich tych mających ograniczony budżet lub problem z podjęciem decyzji o odwiedzeniu miejsca pomocna może być oficjalna strona pałacu na której dostępny jest "wirtualny spacer" po pałacu.

Podsumowując, wizyta w Topkapi może być bardzo pouczająca (ale równocześnie bardzo kosztowna) lub może być stratą czasu i pieniędzy. Moim zdaniem, lepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych mniej zainteresowanych historią i relikwiami będzie wizyta w Pałacu Dolmabahçe

nadużycielink29 sie 2012, 11:09
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaPałac Topkapi - Bâb-üs Selâm
Pałac Topkapi - Wieża Sprawiedliwości
Pałac Topkapi
Pałac Topkapi - Harem
Pałac Topkapi - Harem
Pałac Topkapi - Harem
Pałac Topkapi - Harem
Pałac Topkapi - Harem
Pałac Topkapi - Harem  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2019 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy