lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ankara  
Bajkowe kominyKapadocja, Turcjaźródło: Stock.XCHNG
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Zapraszamy na prosty trekking w Himalajach Nepalu połączony z zajęciami medytacji -  Idealny dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami!

kursy walut [–]

 TRY
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Turcja
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
Wiza elektroniczna - 20 USD, na przejściach granicznych 30 USD
Najmniejsza
prowizja w Polsce!
sprawdź szczegóły

zdrowie [–]

Turcja
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.
Mateusz Bamski Jabandżi, czyli Polak w mieście kebabów

To relacja młodego Polaka, opis jego emocji i prawdziwych zdarzeń, pozwalający przenieść się do realiów Stambułu.

Ani

co warto zobaczyć

Ruiny Ani | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia Codziennie, 8:30 - 17:00
zamknięte w
cena 5 TRY
informacja z 2012 roku
adres: Prowincja Kars
strona www
rodzaj obiektu architektura zabytkowa, stara zabudowa
inne nazwy Ani


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Ani
Opis

Ani to ruiny średniowiecznego ormiańskiego miasta, znajdujące się w prowincji Kars na wschodzie Turcji, nieopodal granicy z Armenią. Była to kiedyś stolica Królestwa Armenii, pokrywającego większość dzisiejszego terytorium Armenii oraz Wschodniej Turcji, nazywana miastem 1001 kościołów. Obecnie pozostałości tego wspaniałego miasta od Armenii oddziela wysoki wąwóz nad rzeką Achurian, a dolina rzeki Alaca na zachodzie miasta dodaje dramatyczności jego obronnemu niegdyś położeniu. W Ani powstałym na zbiegu kilku szlaków handlowych znajdowały się liczne budynki sakralne, pałace a fortyfikacje należały do najbardziej technicznie zaawansowanych w ówczesnych czasach. W czasach największej świetności Ani liczyło 100 – 200 tys. mieszkańców co było porównywalne wtedy z Konstantynopolem, Bagdadem czy Kairem. Dawno temu słynące z przepychu i świetności Ani zostało opuszczone i zapomniane na kilka wieków.

Ormiańscy historycy i kronikarze Łazar Parpetsi oraz Yeghishe Vardapet wspominają Ani już w V w n.e. pisząc, że była to silna twierdza na wzgórzu będąca w posiadaniu ormiańskiej dynastii Kamsarakan. Ani swoją nazwę zawdzięcza ormiańskiemu miastu – twierdzy, pogańskiemu centrum Ani –Kamakh zlokalizowanemu w regionie Daranaghi w historycznej Górnej Armenii. Ani nazywano wcześniej także Khnamk co znaczy „troska”, ale historycy nie wiedzą z jakiego powodu.

Na początku wieku IX byłe terytoria dynastii Kamsarakans (m.in. Ani) zostały włączone do terytorium ormiańskiej dynastii Bagratydówi. Jej ówczesny wódz Ashot (806-827), został mianowany księciem Armenii przez Kalifat, w 804. Ani zostało stolicą Królestwa w 961 roku za panowania króla Ashot’a III-go. Pod panowaniem króla Smbat’a II (977–989) miasto szybko się rozrastało. W 992 roku do Ani przeniósł się zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego (Katolikos) i do 1058 była to siedziba Najwyższego Patriarchy.

W X wieku populacja miasta wynosiła prawdopodobnie od 50 do 100 tys. mieszkańców. Jeszcze przed rozpoczęciem XI wieku rozwijające się Ani nazywane było miastem 40-tu bram i tysiąca i jeden kościołów. Szczyt swojej potęgi miasto przeżywało podczas 30-tu lat panowania króla Gagik’a (989-1020). Po jego śmierci o sukcesję skłócili się dwaj jego synowie ale kontrolę nad miastem udało się przejąć starszemu z nichi (Hovhannes Smbat 1020 - 1040), młodszy Ashot IV dostał pod panowanie inne terytoria Królestwa Bagratydów.

Hovhannes-Smbat, obawiając się, że Bizancjum zaatakuje jego teraz osłabione Królestwo wyznaczył cesarza bizantyjskiego – Bazylego na swojego następcę. Dokument z decyzją króla przekazał w Trapezuncie (dzis. Trabzon) Bazylemu Katolikos Piotr. Gdy Hovhannes-Smbat zmarł w 1041 roku kontrolę nad Ani przejął ówczesny cesarz bizantyjski Michał IVPaflagończyk, ale po jego śmierci rok później, czternastoletni król Ani znany jako Gagig II, syn Ashota IV z dynastii Bagratydów razem z popierającym go Vahram’em Pahlavouni – dowódcą armeńskich wojsk sprzeciwił się temu i kilka bizantyjskich armii wysłanych do zdobycia Ani zostało odpartych. Jednak w 1045 roku kontrolę nad Ani znowu przejęło Bizancjum.

W 1064 roku duża armia tureckich Seldżuków po 25 dniach oblężenia zdobyła miasto i zmasakrowała jego mieszkańców. W 1072 roku Seldżukowie sprzedają Ani Kurdom z dynastii Szadadisów, która obchodzi się łagodniej z jego ormiańską i chrześcijańską w większości ludnością, nawet aranżując małżeństwa z tutejszą arystokracją. Jednak gdy rządy Kurdów stawały się mniej tolerancyjne mieszkańcy miasta zwracali się o pomoc do chrześcijańskiej Gruzji. Gruzini podbijali Ani 3 razy, w 1124, 1161 i 1174, jednak za każdym razem powracały rządy Kurdów. W 1199 roku siły gruzińskiej królowej Tamary wyparły Szadadissów przekazując władzę nad miastem ormiańskim generałom Zakari’emu i Ivanowi Zakarydom. To od nich wzięła się nazwa kolejnej dynastii rządzącej w Ani. Mury miasta zostały wzmocnione i odbudowano wiele budynków, zwłaszcza kościołów. Kolejnym z władców miasta został syn Zakare’go - Shanshe.

Mongołowie bezskutecznie oblegali Ani w 1226, ale w 1236 zdobyli i złupili miasto, dokonując masakry ludności. Ani upadło podczas nieobecności Shanshe w mieście, po jego powrocie nadal Zakarydzi rządzili miastem ale już jako wasale Mongołów. Okres ten był początkiem końca miasta, które przestawało się rozwijać. Timur Chromy zdobył Ani w 1336 roku i miasto, które wówczas było stolicą lokalnej tureckiej dynastii Kara Koyunlu bardzo ucierpiało. Po śmierci Timura w 1405 roku Kara Koynlu wrócili do miasta ale stolicę ustanowili w dzisiejszym Erywaniu a w 1441 roku ormiański Katolikos uczynił to samo. Perscy Safawidzi sprawowali władzę nad miastem do czasu aż stało się ono w 1579 roku częścią Imperium Osmańskiego. Zubożałe miasteczko całkiem opustoszało do połowy XVIII wieku, czego głównym powodem było jego niespokojne, przygraniczne położenie.

Ani ponownie zostało odkryte przez podróżujących Europejczyków w pierwszej połowie XIX wieku. Opisali i opublikowali oni opis miasta w czasopismach naukowych.


Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 5 / 5 (2)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 5 / 5 (2)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie (1)
z: Kars
do: Ruiny Ani
Krzysztof Stępień

Ruiny Ani znajdują się 45km na południowy wschód od Kars, nieopodal współczesnej wsi Ocakli.

Najłatwiejszym sposobem dotarcia na miejsce jest wykupienie "wycieczki". W sezonie letnim są one organizowane codziennie przez - wydaje się - wszystkie hotele i hoteliki w Kars. "Wycieczka" obejmuje wyłączenie transport do Ani i powrót. Nie obejmuje biletu wstępu oraz przewodnika na miejscu. Wycieczki rozpoczynają się o 09:00 i kończą się powrotem do Kars o 14:00. Pozwala to spędzić na miejscu ponad 3 godziny. W sierpniu 2012 roku, cena takiej imprezy wynosiła 40 TL od osoby.

W praktyce wygląda na to, że wszystkie miejsca noclegowe współpracują z panem Cecilem Ersoglu który sprawuje pieczę nad "wycieczkami". Przeglądając różne blogi można wyczytać, że bez względu na to w którym hotelu zamieszka się w Kars to wcześniej czy później natknie się na pana Cecila - tak też było i w naszym przypadku.

Innym sposobem dotarcia do Ani jest wynajęcie taksówki. Jej koszt to przynajmniej 100TL. Jeżeli podróżuje się w grupie 2-3 osób to jest to zdecydowanie lepsza opcja ze względu na możliwość wyboru pory dnia w której odwiedzi się ruiny Ani.

nadużycielink18 paź 2012, 19:38
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Krzysztof Stępień

Jeszcze całkiem niedawno, ze względu na bliskość granicy z Armenią, aby odwiedzić ruiny Ani należało postarać się o wydanie specjalnego pozwolenia w Kars. Ten przepis został już zniesiony i dostęp do Ani jest ograniczony wyłączenie godzinami pracy strażników terenu.

Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej 3 godziny. Jest to szczere pustkowie, niczym nie osłonięte, zatem warto zadbać o zabranie ze sobą wody i adekwatnego do pogody ubrania.

Jedyne miejsce gdzie można coś zjeść lub kupić napoje to niewielka restauracja przy parkingu. Niestety znajduje się już poza murami Ani więc dostęp do niej jest ograniczony do wizyty przed lub po odwiedzeniu ruin.

Na mapach oraz w przewodnikach, niektóre tereny ruin Ani (na przykład wzgórze zamkowe) - ze względu na bezpośrednią bliskość granicy z Armenią - są oznaczone jako "zamknięte dla zwiedzających". Możliwe że przepisy się zmieniły, bo w sierpniu 2012 wszędzie można było wejść - także na wzgórze zamkowe.

nadużycielink18 paź 2012, 19:46
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących (1)
Krzysztof Stępień

Wycieczki do Ani opuszczają Kars o 09:00. Oznacza to, że na miejscu jest się przed 10:00. Zwiedzanie przypada zatem w samo południe, kiedy to słońce góruje na niebie. Zdjęcia w takiej sytuacji są płaskie. Ruiny Ani muszą genialnie wyglądać bardzo wcześnie rano albo bardzo późnym popołudniem. Jeżeli komuś bardzo zależy na fotografiach warto rozważyć udanie się do Ani wynajętą taksówką.

nadużycielink18 paź 2012, 19:48
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaRuiny Kościoła Odkupiciela, Ani
Widok z cytadeli na główne obiekty ruin Ani
Mury obronne Ani
Ruiny katedry w Ani
Wnętrze katedry w Ani
Ruiny katedry w Ani
Ruiny Ani
Kościół św. Grzegorza fundacji Tigrana Honeca w Ani
Wnętrze Kościóła św. Grzegorza w Ani
Kościół św. Grzegorza fundacji Tigrana Honeca w Ani
Widok na główne obiekty ruin Ani
Meczet Menüçehr, katedra i Ruiny Kościoła Odkupiciela, Ani
Widok z cytadeli na główne obiekty ruin Ani
Słupek graniczny. Po drugiej stronie już Armenia
Kościół św. Grzegorza rodziny Abughamirów
Ruiny Kościóła św. Apostołów w Ani
Ruiny Kościóła św. Apostołów w Ani
Ruiny cytadeli pałacowej w Ani  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2022 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone