lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ankara  
Błękitny MeczetIstambuł, Turcjafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Krzysztof Stępień i transazja.pl zapraszają na Sri Lankę, 14 dni - wyjazd objazdowy z wypoczynkiem na plaży | 2 - 15 grudnia 20188

kursy walut [–]

 TRY
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Turcja
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
Wiza elektroniczna - 20 USD, na przejściach granicznych 30 USD
Najmniejsza
prowizja w Polsce!
sprawdź szczegóły

zdrowie [–]

Turcja
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.
Mateusz Bamski Jabandżi, czyli Polak w mieście kebabów

To relacja młodego Polaka, opis jego emocji i prawdziwych zdarzeń, pozwalający przenieść się do realiów Stambułu.

Trabzon

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Turcja
Warto przeczytać o
1. Promenada nadmorska

Miejska promenada nad brzegiem Morza Czarnego

 
ranking gości: 2 / 5
była tam: 1 osoba
2. Muzeum Hagia Sophia

Ważny przykład późnej architektury bizantyjskiej z dobrze zachowanymi freskami

 
ranking gości: 4 / 5
była tam: 1 osoba
3. Mury obronne Trabzon

Dobrze zachowane mury obronne miasta

 
ranking gości: 2 / 5
była tam: 1 osoba
4. Port Lotniczy Trabzon

Jedno z głównych lotnisk regionu

 
ranking gości: 2 / 5
była tam: 1 osoba

Klasztor Sumela | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia 09:00 - 18:00 (do 16:00 poza sezonem)
zamknięte w
cena 8TL
informacja z 2012 roku
adres:
strona www
rodzaj obiektu obiekty kultu, Prawosławie
inne nazwy Sümela Monastery, Sümela Manastırı


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Trabzon
Opis
Krzysztof Stępień i transAzja.pl zaprasza na Sri Lankę, 14 dni - wyjazd objazdowy z wypoczynkiem na plaży | 2 - 15 grudnia 2018

Monaster Sumela (gr. Μονή Παναγίας Σουμελά - dosł. monaster Matki Bożej na górze Mela, tur. Sümela Manastırı) – nieczynny męski klasztor prawosławny w okolicach miasta Maçka w prowincji Trabzon, w Turcji.

Według legendy klasztor został ufundowany w czasach panowania Teodozjusza Wielkiego, zaś przebudowany za rządów Justyniana Wielkiego z inicjatywy wodza wojskowego Belizariusza. Badania na terenie monasteru nie potwierdziły jednak, by jego istnienie sięgało opisywanych czasów. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej wspólnocie pochodzą z epoki Komnenów, zaś zachowane do dziś (2011) obiekty powstały w niezależnym Cesarstwie Trapezuntu w XIII w. Wielkim dobroczyńcą monasteru był Aleksy III Komnen, który podobnie jak jego przodkowie przekazywał klasztorowi liczne dary, a następnie sfinansował jego całkowitą przebudowę. Syn Aleksego III Manuel III Wielki Komnen również wspierał obiekty sakralne w swoim państwie. Monaster Sumela otrzymał od niego krzyż z cząsteczką Krzyża Świętego.

Monaster funkcjonował w okresie Imperium Osmańskiego, był rozbudowywany i na przestrzeni wieków zgromadził znaczny majątek. Kolejni sułtanowie akceptowali przywileje klasztoru uzyskane w okresie bizantyjskim (podobnie jak w przypadku monasterów góry Athos oraz monasteru Świętej Katarzyny na Synaju) i W XVIII w. z inicjatywy arcybiskupa Ignacego w klasztorze wykonano nową dekorację malarską. W XIX stuleciu monaster, jako najważniejszy ośrodek życia religijnego Greków Anatolii, został przebudowany i otrzymywał od wiernych wiele cennych darów. Klasztor był również odwiedzany przez wielu podróżników z zagranicy, którzy pozostawili jego szczegółowe opisy.

Głównym przedmiotem kultu w klasztorze była ikona Matki Bożej, uważana za cudotwórczą. Według legendy wizerunek ten był dziełem św. Łukasza i po jego śmierci trafił do Aten, zaś w IV wieku został cudownie przeniesiony przez anioły na wskazane przez Matkę Bożą miejsce. Tam ikonę odnaleźli pustelnicy Sofroniusz i Barnaba, którzy następnie założyli męski monaster. Najprawdopodobniej ciemna barwa twarzy Matki Bożej mogła stać się przyczyną, dla której wzgórze, gdzie wznosi się monaster, nazwano Czarną Górą. Według opisu Fallmerayera z 1840 mnisi z monasteru Sumela podróżowali z kopiami ikony nie tylko po terytorium Turcji, ale i na Kaukaz i do Rosji, sprzedając je i w ten sposób zarabiając pieniądze na potrzeby klasztoru. Klasztor określany był jako "Monte Cassino wschodu".

fragment pochodzi z Wikipedii
czytaj dalej

Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 4 / 5 (1)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 3 / 5 (1)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie (1)
z: Trabzon
do: Klasztor Sumela
Krzysztof Stępień

Klasztor Sumela położony jest 46km na południe od Trabzon.

Od maja do września przynajmniej dwie firmy przewozowe (Metro i Ulusoy) utrzymują codzienne, turystyczne połączenia pomiędzy Trabzon i Klasztorem Sumela. Bilety kupuje się w jednym z biur tych firm rozsianych po całym mieście. Najłatwiej je załatwić w okolicach głównego deptaka miasta - Atatürk Alani.

Impreza kosztuje 25TL od osoby. Wyjazd z Trabzon ma miejsce o 10:00, powrót o 15:00. Przejazd w jedną stronę zabiera około 50 minut co pozwala być na miejscu około 3 godzin. Jest to wystarczający czas aby zobaczyć to co najważniejsze. Jednak gdy chce się wejść na przeciwległe do klasztoru zbocze lub dłużej pochodzić po lesie to czasu wolnego zwyczajnie zabraknie.

Kolejną zaletą takiego przejazdu jest fakt, że nie trzeba się martwić o opłaty parkingowe oraz transport z parkingu do samego klasztoru. Busiki mijają parking, wspinają się na zbocze góry, zatrzymują się przy punkcie widokowym, by ostatecznie wypuścić pasażerów przy samym wejściu do klasztoru. Zbiórka przed odjazdem odbywa się o 14:00 na parkingu położonym na samym dole zbocza (około 30 minut marszu w dół lasem z klasztoru).

Alternatywnie aby dostać się do Klasztoru Sumela należy złapać busika jadącego do Maçka i dalej do wsi Cosandere. Wykonalne, ale znacznie trudniejsze logistycznie.

nadużycielink 6 paź 2012, 16:42
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Krzysztof Stępień

Sam Klasztor jest uroczy swoimi naściennymi malowidłami i freskami, ale nieco rozczarowuje niewielkim obszarem udostępnionym do zwiedzania. Na zdjęciach widzimy monumentalna, niemal przyklejoną do skalnej ściany budowlę, podczas gdy w praktyce zwiedzać można tylko środkową, położoną w głębi budowli skalną grotę pokrytą malowidłami.

Całą okolicę porasta gęsty las zapewniający właściwy dla tego miejsca nastrój tajemniczości. Niestety sprawia on także, że sam klasztor widoczny jest tylko z kilku miejsc, zatem - o ile celowo nie udamy się na wspinaczkę na przeciwległe klasztorowi zbocze - trudno nam będzie obejrzeć klasyczną panoramę przyklejonego do skały kompleksu klasztornego.

Chyba najlepszy widok na klasztor rozpościera się z punktu widokowego znajdującego się na drodze samochodowej z parkingu do wejścia do klasztoru. Budowla widoczna jest w prawdzie ze znacznej odległości, ale jej widok robi spore wrażenie.

Z kolei schodząc leśną ścieżką w dół ku parkingowi, w dwóch miejscach można dostrzec pełną sylwetkę budowli pomiędzy drzewami - niestety spod dość dużego kąta.

W ogólnym rozrachunku, konfrontacja zdjęć, oczekiwań i wyobrażeń z tym co można zastać na miejscu nieco mnie rozczarowała. Zobaczyłem minimum tego co chciałem, ale zrobiłem to w bardzo łatwym i komfortowym wydaniu. Gdybym miał korzystać z transportu publicznego to obawiam się, że wrażenie mogłoby być bardziej negatywne.

nadużycielink 6 paź 2012, 16:58
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaKlasztor Sumela widziany z leśnej ścieżki prowadzącej do parkingu
Klasztor Sumela
Klasztor Sumela widziany z punktu widokowego
Klasztor Sumela - mniej więcej tyle jest udostępnione do zwiedzania
Klasztor Sumela - główna grota ozdobiona freskami
Klasztor Sumela - freski
Klasztor Sumela - freski
Klasztor Sumela - freski
Klasztor Sumela - freski  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2019 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy