lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Tbilisi  
Swaneckie wieżewioska Murymeli, Gruzjafoto: გრიგოლźródło: Wikimedia Commons
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Zapraszamy na prosty trekking w Himalajach Nepalu -  Idealny dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami!

kursy walut [–]

 GEL
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Gruzja
ambasada w Polscetak
wymagana wizanie
Bez wiz do 360 dni pobytu

zdrowie [–]

Gruzja
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.

Mts’khet’a

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Gruzja
Warto przeczytać o
1. Kościół Samtavro

Kościół z 1130 roku, miejsce spoczynku królów Gruzji

 
ranking gości: 3 / 5
była tam: 1 osoba
2. Katedra Sweti Cchoweli

Katedra życiodajnej kolumny w mieście Mtskheta

   
ranking gości: 4 / 5
były tam: 2 osoby

Monastyr Dżwari | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia 09:00 - 19:00
zamknięte w
cena bezpłatnie / brak biletów wstępu
informacja z 2013 roku
adres:
strona www
obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO
rodzaj obiektu obiekty kultu, Chrześcijaństwo
inne nazwy Jvari Monastery


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Mts’khet’a
Opis
Krzysztof Stępień i transAzja.pl zaprasza na Sri Lankę, 14 dni - wyjazd objazdowy z wypoczynkiem na plaży i zajęciami jogi

Monastyr Dżwari - prawosławny monastyr z VI wieku położony niedaleko miasta Mccheta we wschodniej Gruzji. Nazwę można tłumaczyć jako Monastyr Krzyża.

Według tradycyjnych źródeł Święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż. Około 545 roku na tym miejscu został wzniesiony pierwszy, mniejszy kościół, który został nazwany Małym Kościołem Dżwari. Drugi, większy, zwany Wielkim Kościołem Dżwari, został wybudowany obok pierwszego między 586 a 605 rokiem.

Jest to czteroapsydowa świątynia (tzw. tetrakonchos), bardzo popularny typ architektoniczny na całym Południowym Kaukazie. Kościół ten służył jako wzór przy budowie innych świątyń. Jego fasadę zdobią rzadko spotykane i różnorodne płaskorzeźby. Znaczenie monastyru Dżwari rosło wraz z upływem czasu i przyciągało wielu pielgrzymów. Także dzisiaj Wielki Kościół jest wykorzystywany podczas ważniejszych uroczystości. Zachowały się też fragmenty krzyża św. Nino.

Przez wieki budynki monastyru ulegały zniszczeniu na skutek erozji oraz niewłaściwego utrzymania i braku konserwacji. Jest on obecnie wpisany na listę stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

fragment pochodzi z Wikipedii
czytaj dalej

Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 5 / 5 (1)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie (2)
z: Mcchety
do: Monastyr Dżwari
Jarek Pokrzywnicki

Dojście zajmuje znacznie dłużej niż godzinę (trzeba znaleźć most na rzece), a później idzie się wzdłuż autostrady - przez jakieś 500 nie ma ścieżki), trasa nieoznakowana. Panorama ze szczytu zachwycająca!

nadużycielink21 sie 2013, 12:36
z: Mtskheta
do: Monastyr Dżwari
Krzysztof Stępień

Kościół znajduje się na wysokim wzgórzu, górującym nad okolicą. Można dostać się tam pieszo, ale to oznacza przynajmniej godzinny spacer w jedną stronę. Najprościej pojechać tam taksówką. Przejazd w obydwie strony z czekaniem to wydatek 20 GEL za pojazd. Na ogół, w okolicy kościołów znajduje się dużo innych turystów, przez co łatwo znaleźć kogoś, kto zechce pojechać z nami i w ten sposób rozłożyć koszta.

nadużycielink12 cze 2013, 17:42
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Krzysztof Stępień

Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko ze względu na niezwykle nastrojowe wnętrze kościoła, ale także - a może przede wszystkim - ze względu na panoramę okolicy jaka rozpościera się ze szczytu.

Jak wszędzie w Gruzji, aby wejść do kościoła należy byś stosownie ubranym. Mężczyźni nie mogą mieć krótkich spodni, kobiety natomiast nie mogą nosić spodni lub koszulek na ramiączkach. Dodatkowo muszą nakryć głowę. Przed wejściem można nieodpłatnie pożyczyć długie chusty.

nadużycielink12 cze 2013, 17:36
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaMonastyr Dżwari
Monastyr Dżwari
Monastyr Dżwari, wnętrze
Monastyr Dżwari, wnętrze
Widok z Monastyru Dżwari
Widok z Monastyru Dżwari na miasteczko Mtskheta  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2019 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy