lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Ankara  
Błękitny MeczetIstambuł, Turcjafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Zapraszamy na wyjazd do Chin!

kursy walut [–]

 TRY
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Turcja
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
Wiza elektroniczna - 20 USD, na przejściach granicznych 30 USD
Najmniejsza
prowizja w Polsce!
sprawdź szczegóły

zdrowie [–]

Turcja
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.
Mateusz Bamski Jabandżi, czyli Polak w mieście kebabów

To relacja młodego Polaka, opis jego emocji i prawdziwych zdarzeń, pozwalający przenieść się do realiów Stambułu.

Van

co warto zobaczyć

Twierdza Wan, Tuszpa | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia codziennie, od 9:00 do zmierzchu
zamknięte w
cena 3 TRY
informacja z 2012 roku
adres:
strona www
rodzaj obiektu architektura zabytkowa, fort, cytadela, mury obronne, brama
inne nazwy Van Fortress, Tushpa, Rock of Van, turecki: Van Kalesi, kurdyjski: Kela Wanê


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Van
Opis
4000 km po kraju przesyconym zapachem kadzidła, gdzie wyobrażenia z bajek Tysiąca i Jednej Nocy stają się rzeczywistością!

Tuszpa (urart. – URUṭu-uš-pa, orm. – Տուշպա) – starożytne miasto, stolica państwa Urartu w okresie jego potęgi. Położona była na brzegu jeziora Wan, na zachód od współczesnego miasta Wan. Głównym elementem architektury Tuszpy była Skała Wan – rezydencja królów urartyjskich. Za panowania Rusy II stolica Urartu została przeniesiona do odnowionego miasta-twierdzy Rusahinili, Tuszpa natomiast pozostała jedną z najważniejszych twierdz urartyjskich ze względu na swoje położenie strategiczne. Została zburzona na skutek najazdu Medów na początku VI wieku p.n.e. Twierdza na Skale Wan była wykorzystywana do obrony przez państwa, które istniały na terytorium Urartu po jego upadku. W pierwszej połowie XIX wieku Skała Wan stała się obiektem badań archeologów. Prace wykopaliskowe na niej prowadzone były z przerwami od połowy XIX wieku.

Historia badań nad Tuszpą

Pierwsze badania Skały Wan zostały przeprowadzone przez francuskiego uczonego F. E. Schulza na początku XIX wieku. Schulz został wysłany do Wanu dla weryfikacji informacji, zawartych w przekazie ormiańskiego historyka średniowiecznego – Mojżesza Choreńskiego – o udziale królowej asyryjskiej Szamiram w budowie miasta na brzegu jeziora Wan. Informacje o roli królowej asyryjskiej w powstaniu miasta zasugerowały Schulzowi, że Tuszpa i Skała Wan to zabytki kultury asyryjskiej. Naukowiec wykonał szkice skały i kopie napisów w piśmie klinowym. Badania Schulza trwały około dwóch lat. W 1829 roku uczony został zabity przez Kurdów, a jego prace dotarły do Europy dopiero w 1840 roku, gdzie zostały opublikowane. Jak się później okazało Schulz skopiował tekst rocznika, nazwanego później chorchorskim, który spisano za panowania króla Argisztiego I. Napis pochodził z zachodniej części Skały Wan, która została zniszczona w czasie pierwszej wojny światowej na skutek ostrzałów. Kopia Schulza jest jednym z podstawowych źródeł do badań nad historią Urartu.

Badania lingwistyczne nad rocznikiem chorchorskim wykazały, że tekst napisany jest w nieznanym języku. Dotychczas uważano, że źródło jest zabytkiem piśmiennictwa asyryjskiego. Pojawiły się przypuszczenia, że tekst mógł zostać napisany w języku ormiańskim. Ta teoria również nie znalazła potwierdzenia. Pod koniec XIX wieku w kręgach naukowych utwierdziło się przekonanie, że dokument oraz miasto na Skale Wan należą do zabytków kultury urartyjskiej.

W drugiej połowie XIX wieku w Tuszpie prowadzono prace archeologiczne, zorganizowane przez Muzeum Brytyjskie i kontynuowane przez ekspedycję niemiecką, której przewodniczący, F. Lehmann-Haupt, wydał wielotomowe dzieło, zawierające rezultaty badań nad Urartu i Tuszpą. W latach 1915–1916 miasto Wan było zajęte przez wojska rosyjskie. Wykopaliska archeologiczne w Tuszpie prowadziła grupa archeologów rosyjskich z I. A. Orbelim i N. J. Marrem na czele. W północno-wchodniej części Skały Wan badacze odkryli rocznik Sarduriego II. Od czasów prac ekspedycji rosyjskiej nie prowadzono w Tuszpie na większą skal...

fragment pochodzi z Wikipedii
czytaj dalej

Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 4 / 5 (1)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 5 / 5 (1)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie (1)
z: ulicy Iskele (Iskele Caddesi)
do: Twierdza Wan, Tuszpa
Agnieszka Stępień

Najłatwiej dostać się do Twierdzy minibusem, powinien mieć napis "Kale" - zamek. W sierpniu 2012 roku taki przejazd kosztował 1,25 TRY.

nadużycielink12 paź 2012, 23:33
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Agnieszka Stępień

Na sam szczyt Tuszpy możemy dostać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest podejście do kasy biletowej i głównego wejścia do Twierdzy (prosto drogą od miejsca w którym zatrzymuje się minibus, około 1 km), można też próbować łapać stopa na tym odcinku.

Drugi sposób: po wejściu na drogę prowadzącą równolegle do całego kompleksu, miniemy różany ogród i wejdziemy na ścieżkę prowadzącą do małego meczetu. Obchodzimy go z prawej strony wchodząc na cmentarz. Stamtąd wydeptaną ścieżką można dostać się na samą górę. To rozwiązanie, choć na początku wydaje się szybsze, wcale takie nie jest. W wielu miejscach ścieżka jest albo bardzo stroma albo prowadzi nad samą krawędzią lub jest bardzo wąska. Dla osób z lękiem wysokości może stanowić nie lada wyzwanie. Może być niebezpiecznie, zwłaszcza po zmroku.

nadużycielink12 paź 2012, 23:53
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaTwierdza Wan
Twierdza Wan
Twierdza Wan
Twierdza Wan  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2019 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy