lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Tel Awiw-Jafa  
Kopuła na SkaleJerozolima, Izraelfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Krzysztof Stępień i transAzja.pl zaprasza na Sri Lankę, 14 dni - wyjazd objazdowy z wypoczynkiem na plaży i zajęciami jogi

kursy walut [–]

 NIS
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Izrael
ambasada w Polscetak
wymagana wizanie
Do 90 dni bez wizy

zdrowie [–]

Izrael
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.

Tel Awiw

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Izrael

Bazar Carmel | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia codziennie od świtu do zmierzchu
zamknięte w W szabas - od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę
cena bezpłatnie / brak biletów wstępu
informacja z 2012 roku
adres: Osiedle Kerem Hatemanim, ul. HaCarmel
strona www
rodzaj obiektu targowiska i bazary, bazar, targowisko
inne nazwy Carmel Market, Shuk HaKarmel


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Tel Awiw
Opis

Bazar Carmel (hebr. שוק הכרמל, Shuk HaKarmel) - największy i najbardziej znany bazar w Tel Awiwie, położony w osiedlu Kerem Hatemanim, w zachodniej części miasta.

Położenie
Bazar Carmel jest położony w osiedlu Kerem Hatemanim, w zachodniej części miasta Tel Awiw-Jafa. Rozciąga się on po obu stronach ulicy HaCarmel, począwszy od placu Magen David aż do dworca autobusowego Terminal Carmelit. Rozwój bazaru spowodował, że został on powiększony o sąsiednią ulicę Nahalot Binjamin. Nazwa bazaru pochodzi od nazwy ulicy HaCarmel.

Historia
Inicjatywa zakupienia tutejszej ziemi wyszła od szefa Urzędu Palestyny (hebr. המשרד הארצישראלי) i działacza ruchu syjonistycznego, Artura Ruppina. W 1913 odwiedził on Imperium Rosyjskie, gdzie propagował ideę osadnictwa żydowskiego w Palestynie. Dzięki jego namowom, grupa bogatych Żydów zakupiła tutejsze grunty za równowartość ówczesnych 1000 rubli. Nie zamierzali oni wyjeżdżać do Ziemi Izraela, a zakup ziemi traktowali jako dobrą inwestycję pod budowę domów. Po wybuchu rewolucji październikowej w 1917 musieli jednak uciekać z Rosji i wyjechali wówczas do Palestyny. Rosyjscy Żydzi, którzy przypłynęli do Jafy bez żadnego kapitału, byli nazywani "uciekinierami Ruppina". Nie mając możliwości włączenia się do lokalnego rynku pracy, który koncentrował się niemal wyłącznie na pracy ręcznej, zajęli się drobnym handlem owocami i warzywami. Po wielu sprzeciwach w 1920 burmistrz Tel Awiwu Meir Dizengoff zatwierdził plan utworzenia małego placu targowego przy ulicy HaCarmel.

Targowisko szybko się rozrastało, obejmując swoim obszarem prawie całą ulicę HaCarmel oraz niektóre z sąsiednich uliczek w osiedlu Kerem Hatemanim. Osiedle to było zamieszkałe w większości przez żydowskich emigrantów z Jemenu. Byli to najczęściej ludzie ubodzy, utrzymujący się z drobnego handlu. Były to czynniki sprzyjające rozwojowi bazaru.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w latach 1947–1948 bazar znajdował się pod ostrzałem arabskich snajperów, prowadzących ogień z sąsiedniej Jafy. Ostrzał zakończył się 13 maja 1948, gdy Jafę zajęły żydowskie oddziały militarnej organizacji Irgun.

Po 1948 bazar systematycznie rozrastał się. Przy sąsiedniej ulicy Gedera ulokowały się liczne restauracje i sklepy spożywcze. Z czasem ulice HaCarmel oraz Nahalot Binjamin zamknięto dla ruchu samochodowego, tworząc największy deptak w mieście.

fragment pochodzi z Wikipedii
czytaj dalej

Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 4.5 / 5 (2)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Zdjęcia






  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *



Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone