lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Tel Awiw-Jafa  
Kopuła na SkaleJerozolima, Izraelfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Wycieczka do Birmy, 16 dni, objazdowa z pobytem na plaży Ngapali | Krzysztof Stępień

kursy walut [–]

 NIS
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Izrael
ambasada w Polscetak
wymagana wizanie
Do 90 dni bez wizy

zdrowie [–]

Izrael
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.

Jerozolima

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Izrael
  • Jerusalem District
Warto przeczytać o
1. Via Dolorosa - Droga Krzyżowa

Ulica, uważana za miejsce, po którym szedł Jezus niosąc krzyż

 
ranking gości: 4 / 5
była tam: 1 osoba
2. Kopuła na Skale

Święte miejsce dla muzułmanów, upamiętniające wniebowstąpienie Mahometa

 
ranking gości: 2.3 / 5
była tam: 1 osoba
3. Jad Waszem

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu

 
ranking gości: 5 / 5
było tam: 0 osób
4. Bazylika Grobu Pańskiego

Miejsce gdzie gdzie miano znaleźć grób Jezusa Chrystusa

   
ranking gości: 3.2 / 5
były tam: 2 osoby
5. Meczet Al-Aksa

Trzecie - po Mekce i Medynie najświętsze miejsce dla wyznawców islamu

 
ranking gości: 2.8 / 5
była tam: 1 osoba
6. Brama Damasceńska

Jedna z ośmiu bram prowadzących na teren Starego Miasta

 
ranking gości: 0 / 5
było tam: 0 osób

Ściana Płaczu, Mur Zachodni | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia nie ma określonych godzin otwarcia
cena bezpłatnie / brak biletów wstępu
informacja z 2012 roku
adres: Żydowska część Starej Jerozolimy, Western Wall Plaza
strona www
rodzaj obiektu obiekty kultu, Judaizm
inne nazwy Wailing Wall, Western Wall, ha-Kotel ha-Maarawi


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Jerozolima
Opis

Ściana Płaczu (hebr. הכותל המערבי, ha-Kotel ha-Maarawi, zwana też Murem Zachodnim) – jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Zachowane mury są fragmentem drugiej świątyni wybudowanej na wzgórzu Moria.

Ściana Płaczu jest częścią Świątyni Jerozolimskiej (muru herodiańskiego), odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga.

Jedynie połowa muru, włączając w to 17 rzędów kamieni znajdujących się poniżej poziomu gruntu, pochodzą z okresu Drugiej Świątyni i zostały zbudowane około 19 roku p.n.e. przez Heroda Wielkiego. Pozostałe części zostały dodane w VII wieku lub później. Nazwa Mur Zachodni odnosi się nie tylko do części muru przylegającej do dużego placu w Dzielnicy Żydowskiej ale również do ukrytego za budynkami fragmentu biegnącego wzdłuż całej długości Wzgórza Świątynnego (Wzgórza Moria). Jednym z takich fragmentów jest Mały Mur Zachodni - 8 metrowej długości fragment znajdujący się w Dzielnicy Muzułmańskiej.

Ściana Płaczu była celem pielgrzymek i miejscem modlitwy Żydów od wielu wieków. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z IV wieku naszej ery. Poczynając od połowy XIX wieku Żydzi podjęli wiele niezależnych prób wykupienia praw do muru i przylegającej do niego okolicy, jednak żadna z nich nie zakończyła się sukcesem. Z początkiem wieku XX oraz narodzinami ruchu syjonistycznego Mur Zachodni stał się przedmiotem wielu sporów pomiędzy społecznością żydowską a muzułmańską. Muzułmańscy przywódcy religijni obawiali się że nacjonaliści żydowscy żądania praw do Muru w przyszłości rozszerzyć mogą na całe leżące poza nim Wzgórze Świątynne, na którym niegdyś stała ich Druga Świątynia i dalej na całą Jerozolimę. Gdy zamieszki u podnóża Ściany Płaczu stały się coraz częstsze, w 1930 roku powołano międzynarodowy zarząd sprawujący opiekę nad Wzgórzem Świątynnym i jego okolicą, który ustanowił zasady dostępu do niego dla Żydów i muzułmanów. W 1948 roku, po wojnie arabsko-izraelskiej mur przeszedł pod kontrolę Jordanii i pozostawał pod nią przez 19 lat, aż do zajęcia Jerozolimy przez Izrael w 1967 roku. W czasie tym mur był dla Żydów niedostępny.

fragment pochodzi z Wikipedii
czytaj dalej

Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 3.5 / 5 (2)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Agnieszka Stępień

Do Ściany Płaczu może podejść każdy kto dostanie się na plac. Można ją dotykać, można wziąć sobie jedno z licznych krzesełek i usiąść przy Ścianie. Kobiety podchodzą z prawej strony, mężczyźni z lewej. Należy mieć przygotowane nakrycie głowy, mężczyźni mogą pożyczyć jarmułkę. Gdy odchodzimy od Ściany nie wypada do niej odwracać się plecami, więc idziemy przez jakiś czas do tyłu. W piątki i podczas świąt w okolicach Ściany Płaczu może być bardzo tłoczno.

nadużycielink17 wrz 2012, 02:52
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Zdjęcia






  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *



Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone