lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Pekin  
Portret Mao na murze przy wejściu do Zakazanego MiastaPekin, Chinyfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Zapraszamy na prosty trekking w Himalajach Nepalu połączony z zajęciami medytacji -  Idealny dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami!

kursy walut [–]

 CNY
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Chiny
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
indywidualna wiza wjazdowa każdego typu: 260 zł, czas oczekiwania tydzień
Najmniejsza
prowizja w Polsce!
97 PLN ekonomicznie - 7-10 dni roboczych
127 PLN ekspresowo - 4-6 dni roboczych sprawdź szczegóły

zdrowie [–]

Chiny
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.

Pekin

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Chiny
Warto przeczytać o
1. Lotnisko Beijing Capital

Najbardziej ruchliwe lotnisko w Azji

 
ranking gości: 0 / 5
była tam: 1 osoba
2. Letni Pałac

Rozległy kompleks pałacowy będący letnią siedzibą cesarzy z dynastii Qing

   
ranking gości: 4.5 / 5
były tam: 2 osoby
3. Wielki Mur Chiński w JuYongGuan

Jedno z najbardziej dostępnych miejsc podziwiania Chińskiego Muru

  
ranking gości: 2 / 5
była tam: 1 osoba
4. Stacja Kolejowa Beijing West

Największa stacja kolejowa w mieście

 
ranking gości: 4 / 5
była tam: 1 osoba
5. Ceremonia opuszczenia flagi

Bardzo popularna wśród turystów ceremonia opuszczenia flagi narodowej

 
ranking gości: 2 / 5
była tam: 1 osoba
6. Wielki Mur Chiński w MuTianYu

Dobrze zachowany, leśny fragment Wielkiego Muru

  
ranking gości: 4.7 / 5
były tam: 2 osoby

Pekińskie hutongi | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia Codziennie od zmierzchu do świtu
zamknięte w
cena bezpłatnie / brak biletów wstępu
informacja z 2011 roku
adres:
strona www
rodzaj obiektu architektura zabytkowa, stara zabudowa
inne nazwy Hutongs, hútòng


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Pekin
Opis

Hutongi (wym. hu-tchung) to zespoły połączonych ze sobą parterowych budynków, z małymi, często krętymi uliczkami. Te w Pekinie powstawały w latach 1271-1368 za panowania dynastii Yuan. "Huto" z mongolskiego oznacza studnię. Osadnictwo skupiało się właśnie wokół studni i stąd nazwa. W czasach cesarskich wokół Zakazanego Miasta znajdowało się kilka tysięcy hutongów. Pekińskie hutongi mają taki układ i strukturę, które sprawiają, że są unikalne w skali świata. Jest to szachownica złożona z alejek i podwórek, gdzieniegdzie skromnych ogródków a także skał i fragmentów starych zabudowań. Były i są świadkami przekształcania się Pekinu.

Jeszcze w 1949 roku w mieście było ponad 7000 hutongów, teraz jest ich niespełna 2000 powierzchniowo dużo skromniejszych. Na ich miejscu buduje się nowe osiedla i biurowce a także galerie handlowe. Te, które zostały najczęściej są odnawiane i przebudowywane. Doprowadza się do nich wodę bieżącą ale w wielu kanalizacja jest wciąż bardzo słabo rozwinięta. Większość mieszkańców hutongów korzysta ze wspólnych ubikacji i łazienek.

Hutong Beixinqiao ma bardzo kręte uliczki, w których łatwo się zagubić. Hutong Qiang Shi (Money Market Hutong) w najwęższym miejscu mierzy 40 cm i trudno przechodzącym się minąć. Najdłuższe alejki ma hutong Dong Jiaomin z uliczkami o łącznej długości ponad 6 km. W Hutongu Guantong jest tylko jedna uliczka - mierzy 30 metrów.


Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 4.5 / 5 (2)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (2)
Jarek Pokrzywnicki

Hutongi w dalszym ciągu są (listopad 2012, luty 2013), włąśnie m.in. na północny-wschód od Zakazanego Miasta, chociażby możliwy do polecenia hostelik Sunrise Hostel, położony jest de facto w centrum hutongu Ciqiku. Hutongi (pewnie rzeczywiście zmienione i poprzebudowywane) zachowały się wokół głównych pekińskich atrakcji (Świątynia Nieba, Zakazane Miasto, Park Beihai), zwiedza się bez żadnych problemów, choć faktycznie zgubić się można

nadużycielink13 sie 2013, 12:37
Redakcja

Liczba tradycyjnych hutongów w Pekinie z roku na rok maleje, ale nie zmienia to faktu, że nadal jest całkiem sporo takich dzielnic. Te które są naniesione na mapy turystyczne są najczęściej już komercyjnymi dzielnicami powstałymi po przebudowie i restauracji dawnych zabudowań.

Wiele pekińskich agencji turystycznych organizuje wycieczki po hutongach i można z tego skorzystać. Można też wybrać sobie kilka hutongów i zwiedzić je na rowerach lub pieszo. Niektóre są bardziej komercyjne, sprawiające wrażenie sztucznych, gdzie jest mnóstwo zagranicznych wycieczek, sklepów i ulicznych sprzedawców zegarków, ale są też takie całkiem naturalne, do których rzadko zabiera się grupy, może mniej odnowione i zadbane ale jakieś prawdziwsze.

Aby trafić do takich prawdziwych należy chociażby na mapie satelitarnej Google szukać obszarów z bardzo gęstą, drobną zabudową.

Bardzo sympatyczne i prawdziwe hutongi można jeszcze zobaczyć w dzielnicach położonych pomiędzy Qianmen a Świątynią Nieba, zwłaszcza w zachodniej części tego obszaru. Rozpoczynając spacer na Qianmen Street, warto skręcić w połowie jej długości w prawo. Po minięciu pierwszej dużej przecznicy wejdziemy w świat starego Pekinu. Każda uliczka w okolicy będzie prowadziła w hutongi. Zobaczymy tam świat pełen niewielkich sklepików, restauracyjek, wąskich uliczek i komunalnych toalet.

Takie hutongi w 2006 roku można było znaleźć jeszcze na północny-wschód od Zakazanego Miasta. Obecnie po nich został tylko wielki plan budowy lub nowe, betonowe apartamentowce...

nadużycielink 2 paź 2011, 17:09
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Zdjęcia



Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi
Pekińskie hutongi



  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Liczba komentarzy: 3
KL

Mieszkam w hotelu zrobionym w starym hutongu. Czysto, miło, tanio, jest łazienka - ulica Bexinhoutong.
Mozna bez zwiedzania poczuc atmosfere. Obok Swiatynia Lamy (100m) dalej muzeum Konfucjusza.
The Classic Courtyard hotel
31 Beixinhutong,Yonghegong

cc2011

Może kiedyś

tosserberry

The information is very special, I will have to follow you, the information you bring basket random is very real, reflecting correctly and objectively, it is very useful for society to grow together.

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *



Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalu



transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone