Miejsce spoczynku 13 cesarzy z dynastii Ming
Dawna brama miejska na południowym krańcu placu Tian'anmen
Kompleks sakralnych budowli taoistycznych z czasów dynastii Ming
Rozległy kompleks pałacowy będący letnią siedzibą cesarzy z dynastii Qing
adres: | |
strona www | http://en.bcia.com.cn/ |
rodzaj obiektu | dworce, stacje, lotniska, lotnisko |
inne nazwy | Beijing Capital International Airport, Běijīng Shǒudū Guójì Jīcháng |
Port lotniczy Pekin (IATA: PEK, ICAO: ZBAA) – międzynarodowy port lotniczy położony 20 km na północny wschód od centrum Pekinu. Jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Air China. W 2005 obsłużył ponad 30 mln pasażerów.
Stołeczny port lotniczy Pekin szybko stał się jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk świata w ostatniej dekadzie. Stał się najbardziej ruchliwym portem lotniczym w Azji pod względem ruchu pasażerskiego i całkowitego natężenia ruchu w roku 2009. Beijing Capital International Airport jest 2. największym lotniskiem na świecie. Lotnisko zarejestrowało 488 495 operacji statków powietrznych (startów i lądowań), zajmuje 10 pozycję na świecie i jako jedyne lotnisko azjatyckie w top30. Pod względem ruchu towarowego, lotniska także notuje szybki wzrost. Do 2009 roku lotnisko stało się 14 najbardziej ruchliwym lotniskiem w przewozie towarów, notując 1 420 997 ton towarów.
Lotnisko jest głównym węzłem Air China, flagowego przewoźnika Chińskiej Republiki Ludowej, który oferuje połączenia do 120 miejsc (bez cargo) z Pekinu. Hainan i China Southern Airlines również używa tego portu lotniczego jako głównego węzła.
Airport Express Train
Przystanki:
Dongzhimen: pierwszy pociąg: 6:00 ostatni: 22:30
Sanyuanqiao, pierwszy pociąg: 6:04, ostatni 22:34
Terminal 3
Terminal 2
Opłata 25RMB
Czas przejazdu ok 20 min.
Airport Express Train
Przystanki:
Terminal 3, pierwszy pociąg: 6:21, ostatni: 22:51
Terminal 2, pierwszy pociąg: 6:35, ostatni: 23:10
Sanyuanqiao, pierwszy pociąg: 6:52, ostatni 23:27
Dongzhimen
Opłata 25RMB
Czas przejazdu ok 20 min.
Uwaga: poniższe informacje dotyczą wyłącznie terminala 2. Zakładam, że nowy terminal T3 robi lepsze wrażenie.
Lot do Moskwy o godzinie 02:30 był ostatnim realizowanym lotem z T2 przed przerwą do rana. Poza nim, nieco wcześniej odlatywały samoloty do Zurichu, Brukseli, Ho Shi Minh i Manili. Dostaliśmy się na lotnisko ostatnim pociągiem Airport Express Line odjeżdżającym z Pekinu o 22:30. Przejazd trwał około 20 minut, przez co na samym lotnisku byliśmy przed 23:00. Założyliśmy, że będziemy mieli sporo czasu, więc wydamy ostatnie yuany w sklepach bezcłowych. Terminal był dziwny: ciemny i niemal zupełnie opuszczony. Okazało się, że najpierw należy przejść przed odprawę bagażową aby dostać się do bardziej normalnej części terminalu. Problem był w tym, że odprawa rozpoczęła się dopiero grubo po północy. W ten sposób przesiedzieliśmy na jednej z nielicznych ławeczek w pustej hali odpraw.
Łudziliśmy się, że po odprawie wejdziemy do strefy zamkniętej lotniska która będzie robiła lepsze wrażenie. Przeciwnie, strefa oczekiwania była prawie nieczynna. Otwarte były tylko i wyłącznie poczekalnie przed rękawami. Nic innego nie działało. Wszystkie sklepy były dokumentnie pozamykana, a wiele miejsc zwyczajnie przykrytych folią lub brezentem.
uwaga jedyny kantor wymiany walut również nie działał, a w okienku widniał napis że czynne w godzinach 07:00 - 21:30. Nie ma fizycznie innej możliwości wymiany walut na tym terminalu.
Co więcej, jedyne dwa miejsca w których można było pozbyć się pieniędzy to: automat z napojami oraz skrzyneczka... "Donation Box".
Nie wiem czy taki wygląd terminala T2 to norma, ale jeżeli tak to warto mieć to na uwadze i przybyć na lotnisko nie za wcześnie i z całą pewnością bez planów wydania ostatnich wolnych yuanów w strefie bezcłowej.
transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.