Najbardziej dostępny z pięciu szczytów Hua Shan
Przełęcz będąca bramą do najwyższych szczytów Hua Shan
Najbardziej rozpoznawalny spośród pięciu szczytów Hua Shan
Najwyższy spośród pięciu szczytów Hua Shan
Malownicza góra, zaliczana do pięciu wielkich gór taoizmu
godziny otwarcia | w ciągu dnia |
zamknięte w | |
cena |
w ramach biletu wstępu do Hua Shan + dodatkowe 30Y informacja z 2011 roku |
adres: | |
strona www | |
rodzaj obiektu | plaże, góry, jeziora, góry |
inne nazwy | Cliff-side path |
Jest to dość krótki, ale pozostający w pamięci szlak na Hua Shan w okolicy Południowego Wierzchołka. Polega on na przejściu około 100 metrów po poręczy zbitej z desek zawieszonej nad pionową przepaścią. Świadomość bycia zawieszonym bezpośrednio nad przepaścią wymaga braku lęku przestrzeni oraz dużej motywacji by tam wejść.
Poza wewnętrznymi ograniczeniami lub lękiem, przejście tego szlaku nie wydaje się jakoś bardzo niebezpieczne a to za sprawą obowiązkowo wypożyczanych uprzęży i konieczności wpinania się do lin poręczowych. Ponoć dla wielu odwiedzających, przejście tym szlakiem jest jedynym celem przyjazdu na Hua Shan.
Szlak jest dość męczący i wymagający, niemal cały czas wiedzie kamiennymi schodami pod górę. Przejście tego odcinaka w szybkim tempie zajmuje 2,5 - 3 godzin marszu. Warto zarezerwować nieco więcej czasu. Droga powrotna prowadzi w dół, ale z uwagi na nachylenie terenu też do łatwych nie należy. Niemal zbiegnięcie do górnej stacji kolejki linowej zajmuję przynajmniej 1 godzinę i 10 minut.
Aby przejść Cliff-side path należy obowiązkowo wypożyczyć uprząż do wspinaczki (30Y) oraz podpisać jakiś papier po chińsku (zrzeczenia się ubezpieczenia lub może potwierdzenie że robi się to na własną odpowiedzialność). Korzystanie z uprzęży nie wymaga wcześniejszego obeznania się z nią. Do uprzęży podpięte są dwie taśmy zakończone karabińczykami. Wpina się je osobno do lin poręczowych rozpiętych na całej długości szlaku. Ważne jest aby pamiętać, że przepinając taśmy zawsze należy być przypiętym do ściany za pomocą przynajmniej jednej z nich.
Szlak rozpoczyna się bardzo stromym zejściem po stalowych stopniach przypominających drabinę. Następnie wchodzi się na poręcz zbitą z dwóch desek którą to trawersuje się zasadniczą część zbocza. Ostatnia faza jest najbardziej widowiskowa, kiedy to "deskę" zastępują jedynie wydrążone w skale kamienne stopnie, umożliwiające znalezienie oparcia dla stóp.
Cały szlak ma nie więcej niż 100 metrów długości i jest ślepo zakończony niewielką polanką. Po dodarciu do niej, jedyne co można zrobić to wrócić tą samą drogą.
Jako że ruch jest dwustronny, a deska po której się idzie bardzo wąska to niemal zawsze następuje konieczność wyminięcia turystów nadchodzących z drugiej strony. Jest to chyba jedyny niebezpieczny element szlaku. Sposób wymijania polega na tym, że jedna osoba "przytula się do ściany" podczas gdy druga obchodzi tę pierwszą. Pamiętać tylko należy aby zawsze być przypiętym do lin poręczowych.
Robienie sobie zdjęć w czasie spaceru na Cliff-side path to dość trudny temat. Wydaje się, że najlepiej poprosić innego turystę o pomoc.
transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.